.

'Elektro Gitarlar' forumunda besonbir tarafından 7 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. .

Son düzenleme: 8 Kasım 2015
  2. ++

3. gilmor

gilmor

107
    18
    5
    Nasıl bir ton arıyorsunuz?

4. alternative,trash,prog,classic trazları seviyorum
    bikaç amfi var ama tam emin olamıyorum
    blackstar ht5c combo, laney prism P65, marshall MG50 CFX(çok ısınamadım), line 6 Spider IV 30 (kalitesiz oldugunu söylüyorlar)
    blakcstar daha cok düşünüyorum ama emin değilim bi kısım transistörlü bi kısım lambalı sağladığı watt dan dolayı naısl bir farklılık olur merakediyorum

5. gilmor

gilmor

107
    18
    5
    Hocam line 6 spider eski amfim, tonları çok dijital .Blackstar ht5 alsanız ev ortamında lambaları zorlayabileceksiniz iyi olur.Onu alamıyorsanız en azından ht1 alın bence.Hem gelen gitar öyle dandik bir gitarda değil Gibson.Güzen bir lambalı amfiyle (Blackstar) Gibson gitarınızla yardırın.Tavsiyem öyle güzel bir gitarı transistörlü bir amfiye bağlamayın :)

6. Bende pek blackstar önermiyorum.Bir lambalı amfi hissiyatı sağlamıyor.Onun yerine bir vox lil nigt train çok daha iyi bir tercih olacaktır.Blackstar kadar gain beklenemez ama lambalı amfi çaldığınızı sonuna kadar hissettirir.Hiç denemedim ama 1000 TL civarına egnater marka amfiler satılıyor forumda onları deneyebilirsiniz.Biraz daha üzerine para koyup ikinci el bir fender blues junior alabilirsiniz,bir arkadaş 950 TL ye carvin vintage 16 satıyordu forumda ki bende kaçırılmayacak fırsattır.Denemenizi tavsiye ederim.Yakın zamanda hughes kettner tubemaister aldım.Tam aradığınız özelliklerde bir amfi ancak onuda bulmak neredeyse imkansız.Blackstarlara fazla takılmamak lazım.Bence çokta övüldüğü kadar iyi amfiler değiller.

mrtcntn ve Özgür ÖNER bunu beğendi.
  7. teşekkürler yardımınız için ozaman lambalı amfiye tönelicem sadece ama onun içinde bütçem kısıtlı ya blackstar alıcam yada 2.el birşey arıycam ama pek bulamıyorum 2.el lambalı amfi

8. Saydığınız tarzlar farklı gain seviyeleri istiyor. Hepsini birden tek amfide çalabilmek biraz zor normalde ama. versatillik açısından Blackstarlar'ı öneririm. Marshall DSL serisinin 15 wattlık olanına da bir göz atabilirsiniz. Gerçi ne alırsanız alın, mutlaka deneyerek alın.

9. şuan için blackstar ht5r modelini alıcam gibi görünüyor, sizin başka öneriniz varmı lambalı amfi için benzer fiyat aralığında

10. Bende Vox Nighttrain diyorum. Yeri gelince pedalsız bile "hırçın" bir hale dönüşebiliyor.
    Eq'yu üzerindeki switch ile iptal edince çok dolgun ve doğal bir gain alıyorsunuz.

Bütçe yükselebilirse saydığınız aralığı tek başına karşılayabilecek ENGL Screamer olabilir sadece bence.
    (ENGL kadar clean + crunch + high gain versatil ve bir okadar da başarılı bir amfi ben daha çalmadım.)
    Ancak o da 50W evde ejderha beslemeye benzeyebilir.

Line 6 LC15 : Bu da bayağı yüksek gain'lere çıkabilen modern tonlarda olduğu kadar clean tonlarda da çok başarılı bir amfi.
    Fiyatı vaadettiklerine göre çok uygun (Bj 'den azdı hatırladığım kadarıyla). 2 Channel + Fx Loop + Reverb
    15W olduğu için evde sıkıntı olmaz.

Genel olarak tavsiyem ne çalmak istediğinizi biraz daha düşünüp tarz aralığını daraltın.

11. Ashton Bluetongue 50 hakkında ne düşünüyorsunuz gider mi bu gitara hayır derseniz blackstar ht5r alıcam bikaç güne

12. blackstar öneririm bende var fakat metal türleri biraz boostlanması lazım . Bu arada düşünürsen uygun fiyata line 6 spider IV satıyorum.

13. O model watt olarak çok yüksek. Modeli gibi 50 watt bildiğim kadarı ile. Evde attenuatorsüz çalamazsınız. Ben evde 15 wattlık vintage besliyorum, aman aman! Sesini yarıya kadar açsam karşıki apartman dinler. 50 watt bar sahnesi için dahi yüksek. Ton kalitesi olarak ta iyi bir amfi ama işçiliğini bilemeyiz tabii ki. Aklıma alternatif bir şeyler gelirse yine yazarım.

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  14. anladım cok sagolun bilgilendirmeniz için okadar sorun değil sesi cok acmak vs. kaliteli olması daha önemli daha iyi ve güzel ses vermesi parçalarının kalitesi tabi bilmiyorum hangisi daha iyidir bu açılardan blackstar ht5r de 2 lamba var, ashton da 6 adet lamba var 2 power, 4 pre amp olmak üzere

15. Bir amfideki lamba sayısının fazlalığı amfinin kalitesini yükseltmez. Bunu bir kıyaslamada baz olarak almayın. Preamfi katında EF86 gibi istisnai rastlanan lambalar varsa durum başka. O da bildiğim kadarıyla vintage yapıya sahip amfilerde nadiren kullanılır. Yoksa genel olarak clean, crunch, drive gibi kanallarda birer lamba olması normaldir. Bazı amfilerde tek kanal için iki preamp lambasına rastlanabiliyor. Ama bu da amfinin tasarımı ile ilgili bir durum. Onun dışında bir amfide rektifiye katı, preamfide de vibro, reverb gibi efektler için de lamba bulunabilir.

Ashton'un lambalarından biri clean kanal (12AU7) biri de (12AX7 olan) reverb için sanırım. İki 12AX7 lamba da drive katı için sanırım. Bir görün, deneyin bence, fiyatı da uygundur büyük ihtimalle.

Özgür ÖNER bunu beğendi.
  16. Blackstar kullanıcıları bana kızacak ancak, ben ht5 serisini hiç beğenmiyorum. Zaten o seride bir arıza çıkartma vakaları da var forumda arkadaşlar uzun uzadıya konuştular. Alacaksan bence iyi araştır da öyle al. Forumda bir tane satılık Carvin Vintager vardı mesela onu neden düşünmüyorsun?

Ashton markasında da pek kalite olacağını beklemiyorum lakin blackstar ashton 'dan daha iyidir tabiki.
    Bu arada 50w mevzusu da ashton'ı çok kullanışsız yapar. Ben ufak bir mekanda çaldığımda 15w Blues Junior'ın sesini %40 anca açabiliyordum.

Bu pedal ve amfiler (gitar okadar olmasada) bana biraz kendi çapında moda akımı oluşturdu gibi geliyor. Ben entrümanımla yeni tanıştığımda ZOOM 505 ' ler, Digitech RP 15 'ler , Marshall MG amfiler modaydı. Daha sonra ülkemize girmesiyle, Bluess Junior'lar efsane amfi oldu. Dolayısıyla tubescreamer'lar ortalığı kasıp kavurdu. Şimdi 'de blackstar'lar ve keeley, analogman, lovepedal gibi butik pedallar kasıp kavuruyor etrafı.

Geçen x bir forumda gördüğüm kadarıyla ihityacı olan olmayan herkes peynir ekmek gibi Xotic EP Booster almış :D. Farkındayım çok uzattım ama komik geldi böyle bana da görünce.

17. Laney demek istiyorsunuz sanırım. Ayrıca 15W epey yüksek bir volume, ev için fazlasıyla yüksek.

Ashton falan uzak durun. Bugün alsanız yarın satamazsınız, satsanız bile epey değer kaybeder. Lamba sayısını saymaktansa biraz ton keşfine çıkın. Nasıl bir ton arıyorsunuz sorusuna verdiğiniz cevaptan kafanızın karışık olduğu belli oluyor.

Sesi açmanın sorun olmadığını söylemeyin, binayı yıktığınızda epey sorun olacak.

Bir de benzer kafada zilyon tane başlık var, belki incelemişsinizdir ama gözünüzden kaçmış olabilir diye bir link vereyim, ilk mesajı ve Sayın sweetrock'un konuya ilişkin diğer mesajlarını biraz inceleyin: http://turkrock.com/threads/32942/

sweetrock bunu beğendi.
  18. Gitara göre amfi ?

Bence müzik tarzına göre bir seçim daha akıllıca olacaktır .

:)

19. Evet laney demek istiyorum yanlış olmuş.
    Ben Bj ile apartmanda gayet problemsiz idare edebiliyorum.

20. Ben hatta Laney LC30 kullanıyorum. Sıkıntı yok.

LC15 iyi amplifikatör. İkinci elleri de makul. Ancak yanına bir overdrive pedalı almanız da gerekir.

Özgür ÖNER bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş