SX gitarlar hakkında

O dediğimiz malzeme sanırım karbon fiber, truss rod'a paralel şekilde koyuluyor sağ ve soluna denk gelecek şekilde. Üst düzey custom shop, custom üretim gitarlarda ekstra bir özellik o. Sx için öyle birşeyi olacağını sanmam. Yine de truss rodsuz gitar olmaz. Ağacın zamanla esnemesine karşılık ayar verilebilen birşey olmalı.

Yok yok öyle değil, herhangi bir truss rod yok sapta direk sabit kompozit bir malzeme var merkezde ve farklı teller dahi kullansanda herhangi bir ayar yapman gerekmiyor ki zaten ayar yapılacak bir yeri de yok.

Peki tesfiye lazım oldu yıllar içinde nasıl olacak o iş ?

Sap ayarındaki amaç nedir?
Sıcaklık farklarından, nem vs... gibi çevresel etkilerden, farklı tansiyonlardaki tellerden ve ağacın zaman içerisindeki şekil değişimlerinden dolayı eğilen sapı düzeltmek.
Bu yöntemde sap eğilmiyorki hep düz, hiçbirşeyden etkilenmiyor ki bunun garantisini veriyor adamlar. Yalnız tesviye ile sap ayarını arasında nasıl bir ilişki kurdun anlayamadım. Sapın düz olması fretlerin tesviye edilmesine engel mi?

Tesfiyeden önce truss rod ile saptaki çukuruluğu düzeltmek gerekli. (normalde bir miktar çukurluk vardır 3-12 fretler arası)

Tesviyeden önce sapın dümdüz olması gerekir, telleri sökülüp sap üzerindeki tansiyon ortadan kalktığı için elbette sapta bir eğrilik oluşacaktır, dediğin gibi bunun düzeltilmesi gerekir tesviyeye başlamadan önce, fakat tekrar söyleyeyim bu tür gitarlarda sap zaten hep düz, tek tak sök, sıcağa koy sap stabil, herhangi bir ayara ihtiyaç duymuyor.

http://i.hizliresim.com/MlM7j6.jpg
http://i.hizliresim.com/OdXgj0.jpg

Sizin icin pickguardi acmak isterdim ama dun degisim islemi yaptigim icin cok usendim affola. Headstock kisminda ve sap manyetigi ust kisminda yok. Pickguard altinda mevcutsa bilemiyorum. Dedigim gibi elimde cikma maple sapim olmazsa trusrod suz asla yanasmazdim modifiyeye guvenerek aldim. İyikide aldim 4-5 sx arasindan bu amerikan aldere cok baglandim bea :)

Pickguard altında muhtemelen

Tesviyeden önce sapın dümdüz olması gerekir, telleri sökülüp sap üzerindeki tansiyon ortadan kalktığı için elbette sapta bir eğrilik oluşacaktır, dediğin gibi bunun düzeltilmesi gerekir tesviyeye başlamadan önce, fakat tekrar söyleyeyim bu tür gitarlarda sap zaten hep düz, tek tak sök, sıcağa koy sap stabil, herhangi bir ayara ihtiyaç duymuyor.

İşte bu dümdüz olayını sağlamak için truss rod gerekir. Normalde fretboard pool -havuz diye bir tabir var. sap tam olarak düz değil truss rodla bu düzlüğü sağlıyorsun. Teller sökülse de o düzlüğü sağlaman için truss rod ayarı gerekli. Ben truss rodsuz gitar görmedim yapmış olmaları da bu dediklerimden dolayı çok zor yani ayar işi var bi kere o iş nasıl çözülecek ? Varsa böyle bir sistem yapan ben bilmiyorum hiç duymadım da..

Şöyle bir şey buldum non truss rod guitar diye google'yınca

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/295932-no-truss-rod-necks.html

Lost_N_Austin yazmış sayfanın ortasında bir foto var non truss rod tele necki ama beyzbol sopası kıvamında kalınlığı ve çamdan yapmışlar.

http://www.300guitars.com/2010/04/16/truss-rod-vs-no-truss-rod-necks/

Bir de biraz araştırdığıma göre 50'lerde filan böyle gitarlar varmış sap çok kalın tabi ayara gerek kalmıyor, yalnız yine tesfiye işi için artık böylece idare etsin diyorlardır herhalde :) ya da o hafif çukurluk fretboard pool işi yoktur. Eski teknoloji belki olabilir çok kalın sap yapılıp da şimdi bu kadar kalın sap yapmadan nasıl olacak o iş ? Yine ayar gerektirir yani.

Son düzenleme:
İşte bu dümdüz olayını sağlamak için truss rod gerekir. Normalde fretboard pool -havuz diye bir tabir var. sap tam olarak düz değil truss rodla bu düzlüğü sağlıyorsun. Teller sökülse de o düzlüğü sağlaman için truss rod ayarı gerekli. Ben truss rodsuz gitar görmedim yapmış olmaları da bu dediklerimden dolayı çok zor yani ayar işi var bi kere o iş nasıl çözülecek ? Varsa böyle bir sistem yapan ben bilmiyorum hiç duymadım da..

Şöyle bir şey buldum non truss rod guitar diye google'yınca

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/295932-no-truss-rod-necks.html

Lost_N_Austin yazmış sayfanın ortasında bir foto var non truss rod tele necki ama beyzbol sopası kıvamında kalınlığı ve çamdan yapmışlar.

Bir de biraz araştırdığıma göre 50'lerde filan böyle gitarlar varmış sap çok kalın tabi ayara gerek kalmıyor, yalnız yine tesfiye işi için artık böylece idare etsin diyorlardır herhalde :) ya da o hafif çukurluk fretboard pool işi yoktur. Eski teknoloji belki olabilir çok kalın sap yapılıp da şimdi bu kadar kalın sap yapmadan nasıl olacak o iş ? Yine ayar gerektirir yani.

Yapmışlar adamlar ilginç, yeni fret çakarken ya da tesviye yaparken telleri söküp direkt dalıyoruz o zaman anladığım o :) Bir de fretboard hep düz-her noktada o zaman ona göre sapı yapmışlardır gerçi ama fretboard'in hafif içbükey olmasının sebebi çalım kolaylığına da etki etmesiydi. Charvel, suhr filan vigi'nin yaptıklarını yapardı yoksa. Bu konuda iki ayrı ekol var saınırım. Truss rodsuz gitar bana biraz garip geliyor. Tabi vigi'nin yaptığını sx yapmamıştır diye düşünüyorum :) Eğer bu sistemi kullandılarsa 100-200 dolarlık gitarda helal olsun.

Bende Sx Sst Alder (American Alder yazan model) kullanıyorum.Truss rod olmaması gibi birşey yok arkadaşlar. Sapın alt kısmında, pickguardı sökerseniz ulaşamazsınız, sap ayarı yapmanız için sapı sökmeniz gerekli ;)

Tabi bu baya zahmetli bir iş:banghead:

Benim telem de aynı şekilde sapı söküyorsunuz ,vintage tip truss rod var eski fenderler gibi.

BU arada sxler için kısa ve öz konuşacağım tele ve stratları kesinlikle denenerek alınmalı.Gitarlar ve seriler arasında standard yok ,kimisinde güzel ağaç var kimisinde daha düşük kalitesiz ağaç var ,bunu da anlamak için gitardan anlamak lazım ,ama son söz amfiye takınca çıkacak sestedir , o da işin özüdür.
Şu an yok ama eskiden les paul falan kasaları vardı onlar yaramaz ,keza maun set neck kopya gitarların ucuz kopyaları genelde başarısız olmakta.

Benim telem de aynı şekilde sapı söküyorsunuz ,vintage tip truss rod var eski fenderler gibi.

BU arada sxler için kısa ve öz konuşacağım tele ve stratları kesinlikle denenerek alınmalı.Gitarlar ve seriler arasında standard yok ,kimisinde güzel ağaç var kimisinde daha düşük kalitesiz ağaç var ,bunu da anlamak için gitardan anlamak lazım ,ama son söz amfiye takınca çıkacak sestedir , o da işin özüdür.
Şu an yok ama eskiden les paul falan kasaları vardı onlar yaramaz ,keza maun set neck kopya gitarların ucuz kopyaları genelde başarısız olmakta.

Kesinlikle katılıyorum. Gitarı alırken 2 american alder natural renk serisinden 2 yine aynı serinin 3TS rengi total 1 tanede ss62 seriden toplamda 5 gitarı deneyerek seçtim. İnanın 3TS lerin ikiside naturallerin yanına yaklaşamayacak kadar vasat tonlara sahipti. Naturallerdede inanamasamda ciddi ton farkları gördüm. Kendime yatkın olanı seçtim :) Lafın özü mydükkan vs. almaktansa sx leri deneyerek almanızı tavsiye ederim arkadaşlar :)

Teşekkürler bir ara gidip bakıym.Ben de doreden almıştım o ara pek strat yoktu , depoda vardı ama istesem baya sıkıntı olacaktı:)Hani o an orada ne varsa ondan seçicen durumu:)

Ben ankaradan aldım hocam. Ankarada olan arkadaşlar dore stokları bitirdi peynir ekmek gibi sattılar ucuza çekince fiyatları ama dore nin oldugu hatay sokaktaki dükkanlarda bol miktarda mevcut :)

Geri