Solo atarken çıkan pis sesler?

Hızlı solo atarken kaldırdığım parmaktan cıkan o pis sesi nasıl önleyebilrim?Özelllikle sweep'te cok oluyor :(
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

O sesleri bir şekilde sol elinle veya sağ elinle kontrol altına alman lazım...

Sweep picking yaparken istenmedik sesler çıkmasının sebebi büyük ihtimalle şunlardan birisidir;

1-Pena vuruşlarının sol elinle bastığın notaları tutmaması,yani senkronize olmaması

2-Penayı biraz fazla sert vuruyor olman

3-Sol el ile bastığın notaları teker teker değil de akor olarak basıyor olman. Yani her seferinde klavyede bir notaya basıp onu vurman lazım, eğer yaptığın sweep pickingde 2. notayı vurduğunda ilk notayı susturmuyor veya sol elini kaldırmıyorsan bu olay olur :)

4-Tellerinin fazla eskimiş olması. Bu durumda teller ele yapışabiliyor, parmağını kaldırdığın zaman da sanki pull-off yapmışsın gibi boş tel sesi çıkıyor :)

Umarım yardımı olur...

Bu benim de sorunumdu.alpersez konuyu gündeme taşıdığı için, dave arkadaşımıza da cevabı için teşekkür ederim :D Benim için gayet açıklayıcı oldu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dave valla ilac gibi geldi cevabın.Farkettimde si ve özellikle sol telinde cok fazla oluyor ilk işim telleri değiştirmek olucak
Yardımın için sağol:)

Bu konuda bence cok dikkat edilmesi gereken birsey var. hizli calmak icin calisirken hiz kazanmaktansa temiz calmaya dikkat edilmeli. temiz calamadiktan sonra hizi yukseltmeye calismanin bir anlami yok. belirli bir hizda yeterince temiz calmayi basardiktan sonra zaten zamanla hiz kazanilacaktir.

bu konuda ilahim Frank Gambela, adam inanilmaz sweep ler, sololar atarken yine inanilmaz temiz caliyor

Evet katılılıyorum, DaveMustaine_64'ün söylediklerine ek olarak, ne çalınıyorsa çalınsın, metronom kullanılarak çalınsın diyorum, arzu edilen hıza gelinceye kadar temizlik ön planda tutularak hız arttırılsın, çok faydasını gördüm...

duncan demiş ki:
Evet katılılıyorum, DaveMustaine_64'ün söylediklerine ek olarak, ne çalınıyorsa çalınsın, metronom kullanılarak çalınsın diyorum, arzu edilen hıza gelinceye kadar temizlik ön planda tutularak hız arttırılsın, çok faydasını gördüm...

Evet kesinlikle haklısın, zaten birşeyi yeteri kadar temiz çalamıyorsan onu çalamıyorsun demektir bence :)

Burası biraz sweep picking başlığına dönmüşken bende hemen sorumu yapıştırayım buraya. Yukarıda hani demişsiniz ya sweep yaparken her notaya ayrı ayrı basacaksın akor gibi basmayacaksın demişsiniz. Ancak mesela aşağıdaki örnekte bazı notalara aynı anda aynı parmakla basmak gerekiyor bu durumda teli tarayarak sweep yaparken aynı parmakla basılan iki nota birbiri ardına ses çıkarırken diğer notalardan birazdaha gürültülü çıkıyor hatta hızlı çalarken sanki akor basılmış gibi ses çıkıyor. Örnek aşağıdaki ilk portedeki ardı ardına gelen sol teli 14 ve re teli 14 nolu perdelerde tek parmakla basmak gerekiyor. Veya benmi yanlış biliyorum?

Birde son olarak bu örnekte pena vuruşları da verilmiş. Bana bu vuruşlar biraz ters geldi çalamadım. Sizce bu pena vuruşları doğrumu yani illa birebir burdaki pena vuruşlarına bağlı kalmalımıyım yoksa bana nasıl kolay geliyorsa öylemi çalmalıyım. Tabiki aşağı ve yukarı sweep yaparken hep aynı yönde tüm notaları aynı pena vuruşuyla yapıyorum ama ne biliiim en alt tele inildiğinde dönüşler falan pena ile iki defa üstten vurmak bana zor geliyor yine buna örnek olarak aşağıda : ilk portedeki ilk 6. (ince mi 12 perde) ve 7. notalarda (ince mi 17. perde) ikisinde de üstten pena vuruşu var bu bana zor geliyor.

ziras_tz1sampler.gif

Bazı noktalarda bare basmak gerekiyor ve bu durumda mutelu çalarsanız önceki nota zaten uzamaz. Yani mute yine sol el nota basan el olacak ama bare bastığınız notanın üst ve alt notalarına geçiş yaparken bareyi kaldırmak gerekiyor. Zaten bu tip sweepleri hızlı yaparsanız kulak ta devamlılığı duymuyor. Yavaş yaparsanız zaten her tel için ayır parmak basacak zamanınız oluyor. Bunun gerisi egzersiz yapmak tabi.

Ellerin kirli olarak gitar çalıyorsan sesler kirli gelebilir :p

Bu konuyla ilgili yapılabilecek en iğrenç espriydi. Kendimden utanıyorum ama dayanamadım. Tamam vurmayın.. ahhh ..Vurma Atalay abi tamam .. :D

Sismik,
Ona süpürme diyorlar abi. Aynı parmakla basman gerekiyor. Psikopata bağlayıpta başka parmakla yapanlarda vardır muhtemelen ama hızlı olarak yapamazlar herhalde. Umarım. 8O

Alt tele gelirken parmağını eğerek üstteki telden kaldırıyorsun(tabi yukarı doğru çıkarken tam tersini yapman gerekiyor) Kaldırırken 8O dikkat etmen gereken parmağını kaldırmadan önce tele vurup kaldırırken susturmak. ;)

Birde sweep te önemli bir hususta şudur : pena vuruşu.

Özellikle yeni başlayan arkadaşlarda sıkça rastladığım bir yanlış varki özetlemek gerekirse sweep yaparken aşağı veya yukarı doğru yapılan pena ile süpürme hareketinde pena, birer birer notalara vurduğumuz şekilde vurulmayacak. Yani : normalde bir pena vuruşu yaptıktan sonra pena tutan elimiz istemsiz olarak bir kaç mm vs civarında bir geriye hareket edip yeni bir tele vurmak için hazırlanır. Sweepte bundan kaçınılacak.

Sweepte pena, aşağı doğru uygulanacaksa, farzı misal merdivenden iner gibi adım adım vurulmayıp sanki bir eşyanın aşağı düşüyormuşcasına izlenimi verecek bir şekilde vurulacak. Biraz karışık oldu böyle anlatmak zor tabi yazarak. Ama umarım anlamışsınızdır. Sweep tekniğindeki akıcılığın özünde bu pena hareketi yatar. Sol el parmaklarınızla bahsettiğim bu pena vuruşuna senkronize bir şekilde çalabiliyorsanız sweep pickingi doğru çalıyorsunuz demektir.

Evet, konu sweep'se buna da katılıyorum, gerçekten boş 6 teli süpürür gibi(olay süpürme ya) çalışarak gtrheroes'in anlattığı ''pena vuruşu yaptıktan sonra pena tutan elimiz istemsiz olarak bir kaç mm vs civarında bir geriye hareket edip yeni bir tele vurmak için hazırlanır'' olayından arınamak gerekir bence de...

dostlar başımdan şöle bi olay geçti.
serdar öztopla tanışmıştım bulutsuzluk özlemi konseri sonrasında.
adam sürekli klavyede bi saç tokası bulunduruyor ve sweep atarken kullanıyordu.
sordum;ne işe yarıyor die
performans sırasında istenmeyen sesleri önlüyorum onunla böylece kirliliği ve hataları örtüyorum demişti.sweepli sololarda tokayı 1.perdeye getiriyor.böylece tele vursan bile ses gelmio basmadığın sürece.
ben de kullanıyorum şu anda.kirlilik için basit ve güzel bi çözüm.
paylaşayım dedim.

Sanırım legato için kullanılabilir bir yöntem ama bence alternate çalarken var olan kirliliği, çalışmak dışında hiçbirşey önleyemez...

tabi ki çalışmak en güzeli.ama kullanılmasında da sakınca yok.serdar öztop bile kullanıyor...adam daha nereye çalışsın:D
günde 8 saat çalışıomuş en az...
canlı performansta özellikle alınması gereken iyi bir tedbir.

Geri