Guitar rig hakkında yardım

Ses kartıyla iligili sorunum çözüldü,bende başlığı değiştirdim ve guitar rig hakkında yardım isticem kullanan arkadaşlardan,sol tarafta çıkan menuden seçilen kıayıtlı preset'lerin hepsi bende çalışmıyor??,bide kendi menumüzü ve tonları nasıl yazacağız???

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Guitar fx,guitar fx box,amplitude gibi gitar efekt programlarını kullanamıyorum,programlar çalışıyor ve sorunsuzlar ama gitara efekt gitmiyor yani gitardaki ses hiç değişmiyor efekt programı kapalıykende aynı açıkkende aynı,guitarfx box'ta dikkatimi çeken onboard soundcard kullanırken guitar fx box arayüzünün 2.6 veryisonun sol köşesinde atart varya hani yanıp sönen lambalı,tam bunun altında da in out felan yazan level meter(db) var o hiç çalışmıyor onboard ses karttı varken çalışıyordu.
Lütfen biri el atsın,yardım istiyorum.

Beyler yok mu yardım ya,distortion'sız hayat hiç çekilmiyor,her türlü ayarı yaptım efekt programları ile distortion alamıyorum nedir bu yaw :(

İlk olarak biraz saçma olacak belki tavsiyem ama şu : kurduğun programlar yeni ses kartını tanımıyor olabilirmi? Yani programları creative den sonra yeniden kurman belki işe yarayabilir. Birde diğer asıl önemlisi eğer board un da onboard ses kartını kapatmak için ayar varsa muhakkak bios a girip onboard ses kartını kapatman lazım yoksa problemler yaşayabilirsin ki muhakkak öyle bir şey oldu sana da diye tahmin ediyorum.

gtrheros demiş ki:
eğer board un da onboard ses kartını kapatmak için ayar varsa muhakkak bios a girip onboard ses kartını kapatman lazım yoksa problemler yaşayabilirsin ki muhakkak öyle bir şey oldu sana da diye tahmin ediyorum.
Sağol yardımın için varol.
Ses kartını kapatmam için ayar oldunu nerden anlicam???
Şu an evde değilim ama dediğini yapmaya çalışıcam biostan,belki durum düzelir,ama zaten onboard olan ses kartımın sürücüsü kaldırdım gerek olmaz diye ve sonra durumum düzelir diye tekrar yükledim,ama bişey değişmedi yine aynı.

bios'tan kapatıım ac'97 ses kartını bişey değişmedi,kafayı yicem yaw yapmadığım kalmadı kaç saattir.
Arkadaşlar lütfen yardım

hocam benzer problem bendede oldu.şöyle bişey var.sen clean sesi duyuyorsun yaa.demekki senin line in girişinin sesi açık.yani bu tarz programlardan 2 ses birden alırsın bi kendi clean sesi.bide programdan geçmiş sesi.programdan geçmiş ses çok kısık gelir bu yüzden arkada ezilir duymassın.onu duymak için gitarı nerden giriyosan line yada mikrofon onun sesini kapat.hoparlörlerinin sesinide biraz aç.efectli sesi duyarsın.haa bide bilgisayardaki sağ alı köşedeki hoparlör işaretine tıkla.açılan konsoldan seçenekler=>özellikler=>kaydetmeye gel.tamam de çık ordan.kaydetme ayar menusü çıkar karşına orda gitarı hangi girişe bağlıyosan onu seç.bu ikisini bi yap.%90 sorunun çözülür.İnşallah yardımcı olmuşumdur.kib.kolay gelsin.müzikle kal.

melihbozkurt84 dediğini yapacam,yardımın için çok saol varol,sende aynı problemi yaşadın bilirsin,kafayı yememek elde deil,şu an zamanım yok ama ilk işim dediğini yapmak olacak,anladığım kadarıyla ses kartına giriş yaptığın yerin sesini kıs ve hoparlörü aç diyosun,ok nereye girdiğimi bilmiyorum şu an,sondan ikinci o hangisi oluyor bilmiyorum ve onun sesini nasıl kısacam onuda bi sölersen iyi olur,hoparlör simgesine tıkladım bişey dikkatimi çekti hem microphone hemde line-in işaretlenmiş alla alla??????

abi şimdi arkadaki mavi delik line indir.pembe delik ise mikrofondur.hangisine takıtığına bi bak.sonra hoparlör simgesini aç dediğim gibi.özelliklere gir.ordan keydetmeyi tıkla.karşına bi menu gelcek.ordan gitarı hangisine girdikten onun altına tik koy.bu menüde sadece bir yere tik koyabiliyosun zaten.sonra orayı kapat.tekrar hoparlör simgesini tıkla.burdan diyelim mikrofondan bağladın -ki ben böyle yapıyordum- mikrofonun altına tik koy.sesize almış olursun böylece gitara vurunca ses duymaman gerekli.sonra gitar rig i falan aç hangisini kullanacaksan.sonra hoparlörün sesini biraz arttır.ve çalmayı dene.sorunun çözülmüş olması gerekiyo.İnşallah hallolur böyle.hadi kib.kolay gelsin.müzikle kal.sen bi dene bakarız sonra tekrar.

Abi anladıklarımı yapmaya çalışıyorum ama olmuyor,sanırım dediklerini anlamıyorum,line in'e takmışım ben mavi olana.
Seçenekler özelliklere girip kaydetmeyi seçtiğimizde alt alta sıralı şeyler diziliyor buradan sadece line-in seçtim bu kaydetme içi dimi e sonra mikrofonu mu sessiz yapacam,yaptım olmadı??

guitar rig'i kurdum ve sonunda distortion sesi duydum gitardan ama ses cızırtılı ve kesik kesik geliyor :( ,çekmeyen radyo gibi kesik kesik ses geliyor,abi bunu nasıl çözecem yaw??
Kablodan mı kaynaklanıyor,sanmıyorum 2-3 gün önceye kadar böle bişe yoktu,guitar rig'in ayarlamaları konusunda bilgisi olan yardım etsin lütfen.

Merhaba

Soundblaster la guitar rig de kesik kesik ve bozuk ses alınması çok normal. 5.1 in proses gücü bu tip işlemleri kaldırmaz. Ama illa bu kartı kullanacam dersen www.kxproject.com adresinden bu kartı overclock yaparak latency i düşürmek için bilgi alabilirsin. Senin sorunun latency den kaynaklanıyor. Bu da ses kartının zayıf bir kart olmasıyla yakından alakalı. Ama uyarmak isterim asio şemasını doğru kurman gerekir biraz advanced bir ayardır yoksa çalışmaz. Ben yaptım oldu ama çözümü gidip bir adet M-Audio almakta buldum ve rahat ettim. Ama KXproject overclock kullanarak 3-4 ay sorunsuz çalışmıştım.

Bilgine

kx driver'ları sblive ı overclock yapmaz.. Sadece daha iyi asio desteği veren -bu yönde- Creative' inkilerden daha iyi yazılmış sürücülerdir...

Sorunun kaynağı basit... Öncelikle guitarrig de creative'in asio sürücülerini kullanman gerekiyor... Program bende olmadığı için nasıl yapacağını söyleyemem.. Daha sonra çatırtı patırtı ve kesilmeler devam ediyorsa, Asio sürücülerinin latency ayarları vardır, bunu arttıracaksın... Muhtemeldir ki 10ms ile 20ms arasında bir yerlerde artık çatırtı patırtı gelmiyor olacak (Eğer konfigürasyonunda bir IRQ çakışması yoksa)... Fakat 10 ms dahi duyabileceğin bir gecikmedir, 20 ms çalmanı da etkileyecek bir gecikmedir... Dolayısıyla sblive ile real-time monitoring denilen, çaldığını aynı anda dinleme şansın pek yok.. Bunun için daha profesyonel bir ses kartı alman gerekli... Gitara real-time efekt verme konusunda sblive'dan çok fazla bir verim bekleme...

Evet terminolojik olarak bakarsan overclock yapmaz. Ama latency i düşürür. Buda eğer sorun latency den kaynaklanıyorsa iyi bir çözüm olabilir. Ama asıl çözüm iyi bir ses kartı kullanmaktır. Creative in bu tip ses kartları ev kullanıcıları için üretilmiştir. Oyun, video, müzik dinlemek için kullanışlı olabilirler ancak müzik yapmak ve midi controllerlar içiçn çok zayıf cihazlardır.

hocam asio4all diye bi asio driver var hiç kx driver a falan bulaşma onu kur.gecikme falan kalmıyo.her sorun hallaluyo.bunu kurduktan sonra gitar rig in ayarlarında asio olarak asio4all u seçecekin.istersen msn veriyim oraya gel anlatıyım.

oohhhhhhhhhhh
Sonunda hallettim be ve beyler halloldu ve melihbozkurt84 abimiz haklı çıktı şu an dipses sıfır ve gecikme sıfır,maalesef olmaz demeye veya bu ses kartı yetersiz diyenler yanıldılar üzgünüm :) .
Dip ses sıfırın altında yaw ve gecikme saniye'nin 1000'de biri kadar deil ve guitar rig ne programmış yaw.
Ah bide kullanmayı bilsem.
melihbozkurt84 guitar rig'te kendi sound'umu oluşturabilmem için yardım şimdi :)

:D tebrikler.sevindim senin adına.Vallaha prosesör almadan önce aylarca ben bu programı kullandım.abi sen şimdi o ibnde birlik geçikme diyosun ya.asio4all u kurdun mu.onu kurunca benim bilgisayarda hiç gecikme yapmıyodu ayarlayınca.sen kurmadıysan onu kur.ayarlarınıda anlatıyım.

file=>audio +midi settins=>out put device den asio4all seçiyoruz.sonra asio confige giriyoruz.advenced yazan biyer çıkarsa oraya tıklayın.sağ tarafta 3 tane süğme var.onları en solo kadar yasalayın.sol tarafta tek bir düğme var.onuda 1024 sample rate e getir.ok de çık.işlem tamam.şimdi gecikme olmaması lazım.

gelelim ton yazma işine.sen biraz karıştır programı yapamadıklarını sor.olur mu?

ha bu arada dediğim ayarları yaptığın zaman 23 ml saniye gibi bişey göstercek latency değerini yani gecikme değerini ama sen ona aldanma gecikme olmuyo.

bu arada kartın ses kalitesini merak edenler demo bölümüne bi mp3 koydum ordan bakabilirler.ekipman orda yazıyo kullanılan.tabii ki 24 bitlik kartlarla aşık atamaz ama beklediğimden iyi bir kayıt kalitesi verdi bence.sizde fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

kib.hepinize kolay gelsin.müzikle kalın.:D

yjm demiş ki:
asio ile zaten işi halletim ama ton yazma işi var sırada,du biraz programı kurcaliyim :)
arkadaslar verdiğiniz bilgiler için çok teşkk...
bende aylardır g.rig2 yi nasıl çıtırtıyı yok ederim? acaba yeni ses kartımı alsam? diye düşünüyordum. Asio la sorun kalmadı. ama asio config g.ri2 için en mükemmel hangi ayarlardır? 'latency conpensation''out-in sample larını deger(????) veASİO buffrer size degerini(?????) ne seçmek gerekir şu anda asio buffer size :2048 latencyleride 0 seçtim ses iyi ama daha iyi olabilirmi acaba

ya bende de auidgy value 7.1 ses karti var asio4all ile ucundan kiyisindan bisiler yapmaya calisiorum ama input'u görmüyor.. output da ses kartini goruyor ama input bagli deil dior.. ne yapmam gerekio ?

Geri