Çin'den (dealextreme-aliexpress) Alışveriş

sanırım bi kaç cevaptan sonra vazcayacağım telefon almaktan... bi arkadaş aliminyum folyoya sarsın belli olmuyo onda dedi ama ne derece doğrudur bilmiyorum öyle yapaılabilir aslnda ama içini kurcalarlar mı bilmem. ayriyetten bu telefon çakma değil orijinal o yüzden imeiyi sormuştum ama o da halledilebiliyormuş :)

X rayda (X rey diye okunuyor ama değil) Organik ve inorganik maddeler; kahverengi, mavi ve yeşil olarak; opak maddeler ki bunlar x ışının nüfuz edemediği cisimler için (x ray cihazının marka/modeline göre) koyu mavi ya da siyah renk olarak kodlanır.Bir nesneyi başka bir materyalle sarmak onun asıl renginin, diğer renklerle karışımına ya da nesne çok kalın ise opak olarak görünmesine neden olur. Böyle bir durumda operatörün şüphelenip; o paketi açtırması beklenir. Nesneyi ancak yorumlamaya açık olmayan şekilde parçalayarak operatörden sakınabilirsiniz. Neticede bu bir yorum işi: X ray, "Abi çantanın içinde silah var." demez. Örneğin: Havalimanında stajım esnasında eroinlerin zeytin şeklinde yuvarlanıp zeytin tenekesine konduğuna anlatmışlardı. İkiside organik madde olduğu için kahverengi görünür ve altalta üstüste yüzlerce küçük zeytin formunda bir nesneye kimse eroin demez (köpek hariç)
Sonuç: Böyle hurafelere inanmayın derim.

Aliexpress ve Dealextreme'den gitar parçaları sipariş edeceğim ama aklıma takılan bir konu var; .Dealextreme tek posta olarak gönderiyor o konuda sıkıntı yok fakat Aliexpress'te satıcılar ayrı ayrı olduğu için her bir parçayı ayrı göndertmem gerekiyor. Bu aşamada bir sıkıntı yaşar mıyım? Sıkıntıdan kasıt paket sayısında bir sınırlama var mı yurt dışı alışverişlerinde? Yakın zaman aralığında yaklaşık 7-8 farklı paket ulaşmış olacak elime çünkü, emin olmam lazım.
ALiExpress üzerinden ben ve birlikte çalıştığım arkadaşım toplamda 10 defaya yakın sipariş verdim. Benim verdiğim siparişlerde genelde aldığım farklı ürünleri tek bir satıcıdan alıyorum. Tek bir paket olarak ve sorunsuz bir şekilde max 4 hafta gibi bir sürede ücretsiz kargo ile geliyor. Ama farklı satıcılardan alışveriş yapmak biraz daha fazla risk demek. Aliexpress için konuşuyorum.
Mümkünse ürünlerin tamamını aynı dükkandan almaya çalışın. Arkadaşım alışverişlerini farklı satıcılardan yapıyor. Dediğim gibi bu biraz riskli, farklı dükkanlar, farklı kişiler vs. sonuçta. Bu arada farklı dükkanlardan yapılacak alışverişler farklı zamanlarda geliyor.

Gümrük vermemek için her sipariş tutarınız (sepetteki tüm ürünler toplamı) max. 50$ ve mümkünse ürünlerin toplamı 4 - 5 kalemi geçmesin.

Alışveriş yapacağınız dükkanla ilgili yorumları dikkate alın. (Satıcı puanlarına bakın)

Varsa sanal kart kullanın. (biz öyle yapıyoruz bu zamana kadar sorun yaşamadık)

Deneme amaçlı ihtiyacınız olan ucuz bir sipariş verin, zaten sonra tecrübe sahibi olursunuz.

Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi alışverişler.

Son düzenleme:
@Can Temtek , kargolar bugün geldi 3 ayrı satıcıdan sipariş ettiğim ürünlerin bir kısmı geldi. İçlerinde sadece aşağıda fotoğrafı bulunan 1 adet kol düğmesi yerinde duramıyor (!) onun haricinde ürünler güzel. Ancak tourbillon sistemi göstermelik.İçerisindeki minicik daire kendi çapında küçük bir kımıldanma yaşasa da gerçek görevinden uzakta süs maksatlı konulmuş. Ancak taç formlu "Çouhma Rolex"ler gerçekten iyi.

Hasarlı ürün (sadece sağlam bir yapıştırıcı ihtiyacı var.Diğer ürünlerde çerçeve çıkıntısı iyi konumlandırıldığından benzeri problem yok)

Yahu bu PTT'nin işgüzarlığı yüzünden kargolarımı takip edemiyorum, hayalet oldular. Geçenlerde 2 ayrı sipariş verdim, Türkiye'ye ulaşana kadar satıcının verdiği takip numarasıyla güzel güzel kontrol ediyorum, Türkiye'den sonra tık yok. PTT yurtdışı gönderi sorgulamada kayıt bulunamıyor. 2 siparişten birisi sessiz sedasız ulaştı, onu da binanın kapısına atıp gitmişler, komşu bulup getirdi. Diğeri 2 hafta önce Türkiye'ye giriş yapmış ama şu an akıbeti belli değil. Artık kayıp mı oldu, cebe mi indirdiler yoksa dönüp dolaşıp bir şekilde elime mi ulaşır bilemeyeceğim.

Yahu bu PTT'nin işgüzarlığı yüzünden kargolarımı takip edemiyorum, hayalet oldular. Geçenlerde 2 ayrı sipariş verdim, Türkiye'ye ulaşana kadar satıcının verdiği takip numarasıyla güzel güzel kontrol ediyorum, Türkiye'den sonra tık yok. PTT yurtdışı gönderi sorgulamada kayıt bulunamıyor. 2 siparişten birisi sessiz sedasız ulaştı, onu da binanın kapısına atıp gitmişler, komşu bulup getirdi. Diğeri 2 hafta önce Türkiye'ye giriş yapmış ama şu an akıbeti belli değil. Artık kayıp mı oldu, cebe mi indirdiler yoksa dönüp dolaşıp bir şekilde elime mi ulaşır bilemeyeceğim.
GÖnderini kayıtlı registred şeklinde değildir. Seller own shipping method vb yazan yollama yöntemlerinde zaten PTT nin takip sorumluluğu yoktur. Kayıtsız mektup olarak geçer. Sadece çinde vardır. Chinapost ile geldiyse de sisteme girmeden zaten ülkeye giremez o yüzden siz bir dahaki sefere alım yaparken bir miktar daha ödeyip kayıtlı posta kullanın.

GÖnderini kayıtlı registred şeklinde değildir. Seller own shipping method vb yazan yollama yöntemlerinde zaten PTT nin takip sorumluluğu yoktur. Kayıtsız mektup olarak geçer. Sadece çinde vardır. Chinapost ile geldiyse de sisteme girmeden zaten ülkeye giremez o yüzden siz bir dahaki sefere alım yaparken bir miktar daha ödeyip kayıtlı posta kullanın.
Teşekkürler, sonraki siparişlerde bunu da göz önünde bulunduracağım. En azından kargonun akıbetini bilebilmek adına.

İki siteden de sürekli sipariş veriyorum. Daha bugün 150 adet saatim geldi. Eğer sormak istediğiniz soru varsa gümrük konusunda da bilgi verebilirim.

İkisinde de herhangi bir sınır yok. Geçen hafta aliexpressten 12 adet farklı sipariş verdim. Bazı siparişlerimin içeriğinde 10 adet malzeme bazısında 50 adet vardı. Önemli olan kimden satın aldığınız ve gümrük mevzuatına uygun getirtmek.

Northeast China ash Body Rosewood Fretboard Satin Matte Black Blackmachine B7 Special Shape 7 Strings Electric Guitar 1027-in Guitar from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group Bu gitarı almayı düşünüyorum beni neler bekliyor, yardımcı olabilir misiniz? Gümrükte takılınca yapmam gereken adımlar neler olacak örneğin.

Kırılıp dökülmeden gelirse, sadece %18 kdv ödersin gibi görünüyor. Bu arada İngiliz butik bir gitar üreticisinin taklidi bu gitarlar, kendim de 7 telli gitarımı almadan epey baktım fakat bu replica gitarlar tamamen bir şans işi, gerçekten iyi bir gitar da gelebilir, çok çok kötü bir gitar da karşına çıkabilir (4-5 parça gövdeden oluşan, perdeleri kötü çakılmış, sapı yamuk, manyetikleri-elektronikleri dandik vb.. vb.) Çok yoğun üretimi olan replica Les Paul'lerde bile tonla sorun çıkarken bu tarz bir gitar resmen kumar bence :)

Kırılıp dökülmeden gelirse, sadece %18 kdv ödersin gibi görünüyor. Bu arada İngiliz butik bir gitar üreticisinin taklidi bu gitarlar, kendim de 7 telli gitarımı almadan epey baktım fakat bu replica gitarlar tamamen bir şans işi, gerçekten iyi bir gitar da gelebilir, çok çok kötü bir gitar da karşına çıkabilir (4-5 parça gövdeden oluşan, perdeleri kötü çakılmış, sapı yamuk, manyetikleri-elektronikleri dandik vb.. vb.) Çok yoğun üretimi olan replica Les Paul'lerde bile tonla sorun çıkarken bu tarz bir gitar resmen kumar bence :)
Kendi açımdan gönderilen gitar kalitesini şansa bırakmak sorun değil, ödemesini yaptıktan sonraki elime geçme süreci hakkında bilgim yok sadece. Kesinlikle gümrükte takılır mı? Kaç güne gelir? Takılırsa sadece kdv mi ödeyeceğim? Takılmama ihtimali var mı? Gümrükte takıldığını nasıl anlarım? Olmadı Çin'e giden bir yakına rica edeceğim getirmesi için.

Geri