Sap Atma Sorunu

Merhaba

Bu gün Biraz gitar çaldıktan sonra dışarı çıkmıştım. Yaklaşık yarım saat sonra eve geldiğimde evdekiler gitarlarımı (elektro ve akustik) gitarın ön cephesi size bakacak şekilde gitarı duvara yaslamışlardı. Gitarları elime aldığımda ikisininde sapları feci şekilde atmıştı. Daha önce de buna benzer sap atmaları olmuştu. Bu sap atmaları doğal bişey mi?
Sizler gitarlarınızı duvara yasladığınız zaman sapında herhangi bi atma oluyor mu ? Gitarın olduğu şekil aşağıdaki beyaz fender gibiydi. Var mı bi fikri olan.
Nemden veya sapın kaldıramayacağı kadar cok yükün altında kalırsa tabi sapı atar, mantığına katılmıyorum. Çünkü bircok müzik dükkanında gitarlar bu şekilde sergileniyor. Direk duvara dayanmış şekilde.
Var mı bi fikri olan

Dar bir açıyla duvara dayanmışsa gitarın sapına uygulayacağı kuvvet de düşük olur bunun (gitar çok dandik değilse) pek bir etkisi olmaz, gerçi ben kendi gitarlarımı kesinlikle sapa yük getirecek şekilde bir yerlere bırakmıyorum.
- Sen yokken gitarlara birisinin duvara yaslıyken çarpmış olma ihtimali var mı ?
- Yeni tel vb değiştirdin mi? Akord düzeni değiştirdin mi ? Trus rod u kurcaladın mı ? Bunlar sap ayarını kolaylıkla değiştirebilir.

Şaka bir yana bu kadar kısa sürede nasıl ikisi birden atmış tuhaf geldi bana.Truss rod okadar mukavvemetsiz bir yapı değil,kolay kolay atmaz aslında.Bence evdekilerin sana söylemediği bir şey var :) Sen telleri gevşet birde öyle bak,truss rod ayarı ile oyna biraz.

Sap atması nedir ? Yıllardır elektro çalarım, birsürü de gitar geçti elimden en ucuzundan en pahalısına ama ben bu durumu hiç yaşamadım ve bu terimi kullanan kimse de çıkıp söylemedi sap atması şu diye. Entonasyon bozukluğu mudur, akordun kaçması mıdır yoksa sapın kırılması mıdır bu sap atması?

Sap atmasıyla kastedilen sapın iç bükey veya dış bükey, olması gerektiğinden farklı bir şekilde eğilmesi.

Ben yazımda bu sap atması olayının bazı kesimlerce kullanılan "ağacın oturması" gibi bir söylem olduğunu vurgulamak istedim yani yanlış isimlendirilen ve olmayan birşey. Bir de gelip açıklamışsınız. Sizin bahsettiğiniz entonasyon bozukluğudur. Elektro gitarda sapın iç bükey olması zaten bir standarttır ki bu bir problem değildir asıl problem sapın olması gerekenden fazla veya az iç bükey yani konkav olması durumunda olur. Bu da "entonasyon problemleri" içinde değerlendirilen bir durumdur.

Ben yazımda bu sap atması olayının bazı kesimlerce kullanılan "ağacın oturması" gibi bir söylem olduğunu vurgulamak istedim yani yanlış isimlendirilen ve olmayan birşey. Bir de gelip açıklamışsınız. Sizin bahsettiğiniz entonasyon bozukluğudur. Elektro gitarda sapın iç bükey olması zaten bir standarttır ki bu bir problem değildir asıl problem sapın olması gerekenden fazla veya az iç bükey yani konkav olması durumunda olur. Bu da "entonasyon problemleri" içinde değerlendirilen bir durumdur.

İnsanların yanlışların arayan insanlarla doldu burası iyice. Yapmayın şunu lütfen.

Soruna gelirse, iki gitarında birden sorun vermesi çok ilginç. Gizlenilen bişeyler olabilir . Duvara falan bakıver darbe izi var mı ?
Duvarlar çok mu soğuktu acaba genleşme-büzülme vs. mi oldu acaba desem. Çok çok düşük bi ihtimal.
Çok ilginç geldi bana açıkçası.

Sap atması klasik gitarlar için kabul edilebilir bir tabir bence. Öyle ki kaliteli bi İspanyol gitarının bir sebepten sap ayarı bozulursa gitarın bütün ayarları atar, tarumar olur... Tamir etmesi de baya zordur. Bu yüzden gitar tamire değmezse at çöpe gitsin.

İnsanların yanlışların arayan insanlarla doldu burası iyice. Yapmayın şunu lütfen.

Soruna gelirse, iki gitarında birden sorun vermesi çok ilginç. Gizlenilen bişeyler olabilir . Duvara falan bakıver darbe izi var mı ?
Duvarlar çok mu soğuktu acaba genleşme-büzülme vs. mi oldu acaba desem. Çok çok düşük bi ihtimal.
Çok ilginç geldi bana açıkçası.

Haklısın dostum biraz agresif ayarsız yazmışım konu sahibi ve diğer arkadaş kusura kalmasın.

Sapın iç bükey olması gerektiğini vb biliyorum yazımı dikkatlice okursanız sevinirim orada "olması gerektiğinden farklı bi şekilde bükülmesi" diye yazdım da.
Başlığı açan wodyy sap atması ile ne kastetmiş kendisi söylerse sevinirim.

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum

Öncelikle sayfayı açma amacım sap atması nasıl düzeltilir şeklinde bişey değil ve sapları düzelttim.
Benim asıl sorum, Yarım saatlik bi süre zarfında 2 gitarda da (hem elektro hem de akustik") sap atma sorunu olması. Bu benim gitarlarımda olduysa acaba sizin gitarlarınızda da olmuşmudur diye bi mesaj cekmiştim.

Ev temizliği yaparken bizimkiler gitarları bu şekilde yaslamış
Eve gelip e. gitarı elime aldığımda tellerin 1,5 - 2 cm yükseldiğini fark ettim. Aynı şey akustik gitar içinde geçerliydi.
Yarım saat önce tellerin yüksekliği okadar değildi. Zaten gitarları elime alıralmaz bunu açık bi şekilde farkettim
Sap atması: sapın içe veya dışa doğru bükülmesine, tellerin fretlere çarpması veya tellerin klavyenin bayaa bi yukarısında kalması..
Entonasyon: Her fretteki seslerin tamamen birbirine uyumlu olmasına denir. (orn: 2. telin 5. perdesi ile 4. telin 14. perdesinden çıkan seslerin tamamen aynı olması.
Şuan fotoğraf makinem yok. Ama gitarlar alttaki resimde ki gibi ama birazdaha dik bi şekildeydi.

hirez2.jpg

Dar bir açıyla duvara dayanmışsa gitarın sapına uygulayacağı kuvvet de düşük olur bunun (gitar çok dandik değilse) pek bir etkisi olmaz, gerçi ben kendi gitarlarımı kesinlikle sapa yük getirecek şekilde bir yerlere bırakmıyorum.
- Sen yokken gitarlara birisinin duvara yaslıyken çarpmış olma ihtimali var mı ?
- Yeni tel vb değiştirdin mi? Akord düzeni değiştirdin mi ? Trus rod u kurcaladın mı ? Bunlar sap ayarını kolaylıkla değiştirebilir.

Çarpma durumu yok. Teller herzamanki 10 luk teller. Akord düzeni standar mi si sol re la mi.
Bunlardan olduğunu sanmıyorum. Çünkü daha önce iş yerimde de başıma geldi. Az daha patronumun kardeşine dalıyordum. :)

Vidalı olsalardı gövde bağlantısında suç arardım ama akustiktede olmuş...

truss rod'ın sapın içinde oturma diye bir durumuda var, yani gerip gevşettikçe içerden tahtaya şekil verebiliyor. Öyleki abartılı durumlarda sapın içinde yalama vida gibi boşa dönebilenleri bile oluyormuş.

Bu bir kaç yıllıksa her gitarda az-çok olabilir. Gitarı kafa kısmından tutup açı verince (gövde yükü full sapa binince) ağırlık merkezi yüzünden ufak bir atma (bu atma aslında oturmadır) olabilir, yani yaslandığı için değilde yanlış taşınmış olabilir.

Truss rod'un gerildikten sonra sapa az yük binipte tam oturmadığını çok gördüm. Hatta eğitim amaçlı bir yazıda çok sağlam bir luthier sap ayarının tam oturmasına en az 24 saat veriyordu atıp atmadığının belli olması için.

Geri