Uyku Felci

Uyurken aniden uyanıyorsunuz, bi­linciniz tam olarak yerinde; ancak hare­ket edemiyorsunuz. Vücudunuzdaki hiçbir kası kımıldatamıyorsunuz. Adeta tüm vücudunuzun felç olduğunu his­settiğiniz ve öleceğinizi zannettiğiniz bu duruma "uyku felci" deniyor. Uyku sırasında birçok insanın en az bir kere yaşadığı bu olay, beynin REM uykusuyla uyanıklık arasında yaşadığı ani bir geçiş dönemi. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Bu durum, genellikle birkaç sani­yeyle bir dakika arasında sürüyor. Uy­ku felcini yaşayan kişiler bu süreyi ge­nellikle daha uzun hissediyorlar. Genellikle çok yorgunken ya da uykunun az alındığı durumlarda oluş­tuğu düşünülüyor. Uyku düzeninin bo­zulduğu, vücudun biyoritminin aksadı­ğı dönemlerde de uyku felci yaşanabili­yor. Yoğun stres zamanlarında ya da psikolojik sorunlar yaşayan kişilerde daha sık görüldüğü belirtiliyor. Bazı sa­kinleştirici ilaçlar kullanan kişilerde uy­ku felci görülme olasılığı, normale göre 5 kat daha fazla. Uyku felci yaşayanla­rın yaklaşık üçte birinde, gün içinde pa­nik atak olduğu belirlenmiş. Uyku felci, bir hastalık değil. Kişiye çok büyük bir ölüm korkusu yaşatsa da, hiçbir zararı yok. Ancak insanı korkutan bu duru­mun yaşanmaması için alınabilecek ba­zı önlemler bulunuyor. En önemlisi, ye­terince uyku almak. Mümkün oldu­ğunca stresten uzak durmak ve uyku düzenini korumak da önemli.

http://www.mcaturk.com/guncel_041109_ruyalar.htm

Halk arasında karabasan diye adlandırılan durum aynı zamanda... Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

valla sağolasın. resmen açıklamışsın ne olduğunu.
önceden bişey yiyip yattığımda olduğunu sanıyodum. bununla da bi ilgisi var mı acaba.
ve o anda gördüğün rüyalar da çok kötü oluyo.
bi deee
bişey daha var belki fikri olan vardır. bazen uyanıyorum ama çok büyük bir ağırlık oluyo üstümde gözlerimi açıyorum fakat çok fazla açık tutamıyorum. kapanır kapanmaz uykuya dalıyorum ve ayaklarımdan başlayarak büyük bi basınç beynime kadar geliyo ve sanki uyanamazsam kulak zarım falan patlicak gibi oluyo. acaba bana mı öyle geliyo, uyku felciyle bi alakası var mı? ve bu konuda fikri olan var mı?

Bilimsel konulara alaka duyulması, insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları olayları anlamaya çalışması çok sevindirici bir durum.

Estella kardeşim,

-Senin de alıntıladığın gibi, "İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar."

-Peki neden?

-Bu sorunun cevabını psikiyatri hocamızdan öğrenmiştik. Eğer böyle olmasaydı, rüyada koşarken, zıplarken, elini-kolunu oynatırken bunları gerçek hayatta da yapmaya kalkar ve belki de yataktan düşerek sakatlanabilirdin. Böylece uyumak işkence halini alırdı.

-Yaratıcımız insana uykuyu dinlenmek amacıyla vermiş, rüya sırasında sakatlanmamamız için de kaslarımızı felç etmiştir.

-Ancak burada bir sorun daha vardır. İnsanlar sürekli belli bir pozisyonda yatacak olurlarsa vücut ağırlığının etkisiyle deriyi besleyen damarlar büzüşür ve derinin kanlanması bozulur. Bu durum uzun süre devam ederse deride yaralar meydana gelebilir. İşte bunu önlemek için, deride iskemiye(kanlanamamaya) duyarlı reseptörlerin(alıcıların) uyarıları sayesinde vücut kendini sağa sola çevirir. Bu çevirmenin olabilmesi için de felç durumunun ortadan kalkması gerekir. Dolayısıyla tüm uyku boyunca felç hali olmaz. Uyku belli bir düzenle sıralanan peryotlar halinde devam eder.

-Yukarıdaki özelliği Kuran'da da bulabilmek mümkündür. 300 yıl uyutuldukları söylenen Ashabı-kehf (belki kış uykusu gibi bir olay yaşadılar, belki daha da başka) hakkında Allah "Biz onları sağ yana ve sol yana çeviriyorduk."(Kehf Suresi, 18) demektedir.

Ben hayatımda bu kadar yüzsüzlük görmedim. Hala utanmadan her başlıkta din propogandanızı yapıyorsunuz. Bari, "Turkrock'tan tamamen ayrılıyorum" dedikten sonra, sözünüzden dönmenizin sebebini açıklayın. Bu bir adap ve saygı meselesidir.

Yaşayan tüm organizma ve canlılar zaten, yaşayabilmenin gereklerini yerine getirirler soylarını devam ettirebilmek için. Nasıl bir tehlike anında metabolizmamız hızlı çalışmaya başlıyorsa, ve beynimiz vücudumuza değişik salgılar salgılatıyorsa, bir tarafımız uyuştuğunda da vücudumuz beynimize gerekli uyarı sinyallerini gönderir ve sonrasında diğer tarafa döneriz. Kısacası allahın bizi sağa sola çevirdiği de nerden çıktı?

Benim bildiğim uykunun rüya görülen evrelerinde vücudu korumak için devreye giren bir sistem bu. Hatta uyurgezerlerde bu sistem devreye giremediği için uykularında kalkıp geziyorlar.

Uyurken sağa sola dönmemizi sağlayan, burun kanallarındaki konjesyon farklarıdır. Sağımıza döndüğümüzde, sol burnumuzdaki kılcal damarlar büzüşür ve o burun deliğinden daha kolay hava girişi sağlanır. Ama bunun sürekli olması uyurken bile sizi rahatsız eder, ve diğer tarafa dönersiniz. Böylece sağ burun deliğinizden daha rahat nefes alırsınız. Bu şekilde bütün gece sağ sol, bazen sırt üstü pozisyon değiştirip durursunuz. Böylece, olası krampları, ve daha da ötesi hep aynı bölgeye uygulanan vücut ağırlığı sebebiyle meydana gelebilecek zedelenmeleri önlenmiş olursunuz....

diye öğrenmiştim bi programda. Doktorun biri söylemişti.

-Tıp Fakültelerinde yaygın olarak okunan Guyton Fizyoloji Kitabı'nda şöyle denmektedir: "İskemi sonucu deri ağrısı oluştuğunda, kişi bilinçsiz olarak pozisyon değiştirir." Yani gece pozisyon değiştirmemizin sebebi, deride meydana gelen basınca bağlı iskemik durumdur.

-Turke kardeşim, senin bahsettiğin durum ise "nazal siklus" adı verilen bir durumdur. Bir tarafta konjesyon varken diğer taraf dekonjesyon halindedir ve bu belli aralıklarla tekrarlanır.

Ben hayatımda bu kadar yüzsüzlük görmedim. Hala utanmadan her başlıkta din propogandanızı yapıyorsunuz.
+1

Her başlıkta illaki allahınızı sokuyorsunuz laf arasına! Gençlik nereye gidiyor, yoz kafalar sizi! Okuyun araştırın hiç olmadı açın almaçlarınızı da okuduklarınızdan birşeyler öğrenirsiniz kazara!!!

Allah sağa sola döndürüyor bizi o yüzden kıçımızda yatak yarası olmuyor öyle mi!! ah ne kadar ince düşünmüş allah!!!

Böyle yarattı bizi o yaptı demekle olmuyor,tartışılmıyor!! Hele ki bilim başlığında !!

cıx cıx cıx!!!

Zaten dinciler de bu olayi karabasan diye satiyor, hatta gecen gun ogrencilerimle bu konuda bir tartismaya girdik, "bana da oldu uyku esnasinda ama bunun bilimsel bir aciklamasi var" dedim, "hayir hocam, karabasan ateistlere gelir" dediler bana :)

Bilimin "henüz" açıklayamadıgı şeyler olabilir fakat bunları kimse açıklayamıyor ki henüz çünkü bunların ne oldugunu bile bilmiyoruz...

Dogmalara inanmayın arkadaşlar, açık olun her yeniliğe..

orası öle ama. İslam Dini' nde çoğu şey zaten açıklanıyo. bilim sadece kanıt göstererek olaya hakim oluyo. gerçi kanıt göstermesi iyiyt ama. dinine bağlı bi insan zaten bunları biliyor olduğunu düşünüyorum...

Evet, takarimasu kardeşim, "İslam Dini' nde çoğu şey zaten açıklanıyor". Mesela evrenin yoktan var olduğu, bugünkü şekline gelinceye kadar belirli evrelerden geçtiği, şu an hala genişlemekte olduğu gibi astronomik bilgiler, meninin içinde nutfe(sperm) denen eşey hücrelerinin olduğu, insanın kadının ve erkeğin nutfelerinin birleşmesi ile oluştuğu, ana rahmine asılıp tutunan bir alaka(embriyo)'nın çeşitli safhalardan geçmesi gibi embriyolojik bilgiler ve daha pek çok şey...

"Bilim sadece kanıt göstererek olaya hakim oluyor."

Aradaki bu sıkı ilişki nedeniyle ayet ve hadislerde düşünmenin, soru sormanın, sorgulamanın, araştırmanın ve ilim öğrenmenin önemine vurgu yapılmıştır.

Evet, takarimasu kardeşim, "İslam Dini' nde çoğu şey zaten açıklanıyor". Mesela evrenin yoktan var olduğu, bugünkü şekline gelinceye kadar belirli evrelerden geçtiği, şu an hala genişlemekte olduğu gibi astronomik bilgiler, meninin içinde nutfe(sperm) denen eşey hücrelerinin olduğu, insanın kadının ve erkeğin nutfelerinin birleşmesi ile oluştuğu, ana rahmine asılıp tutunan bir alaka(embriyo)'nın çeşitli safhalardan geçmesi gibi embriyolojik bilgiler ve daha pek çok şey...

"Bilim sadece kanıt göstererek olaya hakim oluyor."

Aradaki bu sıkı ilişki nedeniyle ayet ve hadislerde düşünmenin, soru sormanın, sorgulamanın, araştırmanın ve ilim öğrenmenin önemine vurgu yapılmıştır.

Oceanides demiş ki:
Zaten dinciler de bu olayi karabasan diye satiyor, hatta gecen gun ogrencilerimle bu konuda bir tartismaya girdik, "bana da oldu uyku esnasinda ama bunun bilimsel bir aciklamasi var" dedim, "hayir hocam, karabasan ateistlere gelir" dediler bana :)

bir iki tane cahil adamın lafını dine mal edip şov yapma,karabasan halk dilindeki adıdır evet,dinsel bir anlatımla duymadım hiç bugüne kadar,saçmalamalarına biraz ara versen ,yada verme devam et.ignorance is bliss..sen anladın ingilizce örtmenim ,cehalet kusarak mutlu takılmaya devam et :D

Geri