Zombiler

Bu konuyu ilgilendiren bi kaç başka konu var ama sadece ucundan. Sinema tarihinde sayılmıcak kadar yaşayan ölülerle ilgili film çekildi. kimisi komedi kategorisine bile sokuldu. ve çoğu saçma bulunduğu için pek sevilmedi:) ama birazda olsa sinemayı sinema yapan saçmalık olağanüstülük diye düşünüyorum. yüzüklerin efendiside çok saçma ama çok sevildi mesela.

Sizce en başarılı zombi filmi hangisi? Bence ''Dawn of the Dead'' (Ölülerin Şafağı) çok başarılı bi film. bi kere filmde geceye pek yer vermemişler. ve görsel efekt oldukça başarı hatta süper. En son zombi yapıtı olan ''Land of the Dead''ide izledim ama film beş para etmez.yanlış bilmiyosam çok düşük bi bütçeyle yapmışlar zaten filmi...

Evil dead zombi filmi sayılmaz sanırım sayılsa o derim, sonra aklıma night of the living dead ,dawn of dead,day of the dead gibi naşarılı yapımlar geliyor
Ayrıca shaun of the dead ve braindead gibi matrak yapımlarıda unutmamak lazım birde italyan korku sinema ustadı fulci'nin filmleri vardır onlarda gayet başarılıdr bence dönemine göre

Re: Zombiler!

Revenga_crw demiş ki:
Bu konuyu ilgilendiren bi kaç başka konu var ama sadece ucundan. Sinema tarihinde sayılmıcak kadar yaşayan ölülerle ilgili film çekildi. kimisi komedi kategorisine bile sokuldu. ve çoğu saçma bulunduğu için pek sevilmedi:) ama birazda olsa sinemayı sinema yapan saçmalık olağanüstülük diye düşünüyorum. yüzüklerin efendiside çok saçma ama çok sevildi mesela.

Sizce en başarılı zombi filmi hangisi? Bence ''Dawn of the Dead'' (Ölülerin Şafağı) çok başarılı bi film. bi kere filmde geceye pek yer vermemişler. ve görsel efekt oldukça başarı hatta süper. En son zombi yapıtı olan ''Land of the Dead''ide izledim ama film beş para etmez.yanlış bilmiyosam çok düşük bi bütçeyle yapmışlar zaten filmi...

yüzüklerin efendisi saçmayı ne anlamda söyledin ? Yüzüklerin efendisi standart bir zombi temalı korku filminin ötesinde bir yapım için aşk ortaçağ savaşları kültür büyü ve fantastik kurgu bulunduran yegane bir yapım kıyaslaman çok saçma. Yaşıyan ölüler serisi zombi filmlerinin atasıdır. Resident evil bu temanın oyunlaşmış filmlesmiş en güzel versiyonudur. Land of the dead hiçte berbat sayılmazdı. Bütçe konusunda da yanılıyorsun. Çok yüksek olmamasına karşın çok azda değildi. Ölüler ülkesi filmi klasik zombi anlayışının ötesinde zombilerin evrim geçirip düşünebildiğini vurgulayan bir yapımdı. 2005 yapımlarından olan zombiez filmi klasik korku filmi anlayısnın yanında olmuş bir film fakat mezarlık dirilişi ve büyü kurgusu çok farklılaşmış bir biçimde karşımıza çıkıyor.Dawn of the Dead e gelince George A. Romero nun en güzel filmlerinden biridir. Zaten belirtiğim gibi living dead serisi en güzel zombi uyarlamalarının atasıdır. I Walked with a Zombie adlı 1943 yapımı filmse komedi unsuru taşıyan ve korkutmayı başarabilen ilk korku filmi bile sayılabilir. Return of the Living Dead 1985 Dan O'Bannon yapmıysa benim tercihim ve en kaliteli zombi versiyonu sayılabilir. Night of the Living Dead 1968 George A. Romero, Return of the Living Dead Part II 1988 Ken Wiederhorn ve Return of the Living Dead III 1993 Brian Yuzna.
2005 yapımı olaraksa Hood of the Living Dead Ed Quiroz, Jose Quiroz filmi göücüye çıktı. Ben eski tadı alamadım açıkçası fakat izlenmeye değer.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Re: Zombiler!

alp_khan demiş ki:
yüzüklerin efendisi saçmayı ne anlamda söyledin ? Yüzüklerin efendisi standart bir zombi temalı korku filminin ötesinde bir yapım için aşk ortaçağ savaşları kültür büyü ve fantastik kurgu bulunduran yegane bir yapım kıyaslaman çok saçma. Yaşıyan ölüler serisi zombi filmlerinin atasıdır. Resident evil bu temanın oyunlaşmış filmlesmiş en güzel versiyonudur. Land of the dead hiçte berbat sayılmazdı. Bütçe konusunda da yanılıyorsun. Çok yüksek olmamasına karşın çok azda değildi. Ölüler ülkesi filmi klasik zombi anlayışının ötesinde zombilerin evrim geçirip düşünebildiğini vurgulayan bir yapımdı. 2005 yapımlarından olan zombiez filmi klasik korku filmi anlayısnın yanında olmuş bir film fakat mezarlık dirilişi ve büyü kurgusu çok farklılaşmış bir biçimde karşımıza çıkıyor.Dawn of the Dead e gelince George A. Romero nun en güzel filmlerinden biridir. Zaten belirtiğim gibi living dead serisi en güzel zombi uyarlamalarının atasıdır. I Walked with a Zombie adlı 1943 yapımı filmse komedi unsuru taşıyan ve korkutmayı başarabilen ilk korku filmi bile sayılabilir. Return of the Living Dead 1985 Dan O'Bannon yapmıysa benim tercihim ve en kaliteli zombi versiyonu sayılabilir. Night of the Living Dead 1968 George A. Romero, Return of the Living Dead Part II 1988 Ken Wiederhorn ve Return of the Living Dead III 1993 Brian Yuzna.
2005 yapımı olaraksa Hood of the Living Dead Ed Quiroz, Jose Quiroz filmi göücüye çıktı. Ben eski tadı alamadım açıkçası fakat izlenmeye değer.

insanlar zombili, hayaletli, hortlaklı filmleri ''çok saçmaydı'' diye eleştirirler. lotr deki karakterlerin gerçek olduğunu iddia etmiceksin heralde. kimse o filmdeki yaratıklara, hobitlere, elflere, hayaletlere, vs. bunlar çok saçma dememiştir heralde. bende demiyorum. zombili filmlerede demiyorum ve ilgiyle izliyorum.bunu anlatmaya çalıştım. filmi kötülediğimi düşünme. film harika bi başyapıt bunu inkar edemeyiz. Verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim..

önemli değil fantastik sinema en sevdiğim türlerdendir. Bişiler paylasabildiysem ne mutlu bana. Vasatın üstünde bir sinema sever olduğum için çoğu film var aklımda son üç senede bine yakın film izledim. Kendi çapımda Türkiye üzeri bir ortalama sinema tarihi hakkında yeterli bilgim olsa belki elestirmenim bile diyebilirim. Yüzüklerin efendisine ne bağlamda saçma dediğini anlamamıştım yoksa öle bir kızgınlıkla falan yazmadım. Yanlış anlaşıldıysa kusura bakma. George A. Romero filmleri başyapıt olmasada türün öncülerinden filmlerini izlediğine göre filmden anlıyosun. İnsanların eleştirilerine gelince yabancı gelen herşey insanları korkutur. Gerçek olmadığının kanıtı olmadığı yada var olduğununda kanıtı olmadığını herkes bilmekte. Saçma demelerinin tek nedeni insanlar görmediklerine inanmakta güçlük çekerler. Geçmişte uzay yolundaki görüntülü küçük telefonlarda çok saçmaydı. Şimdi herkesin elinde bulunuyor bu aygıttan.
Saygılar.

Zombie denince akla yönetmen George Romero gelir. her ne kadar filmlerinde "zombi" kelimesini kullanmasa da..
George Romero, yaşayan ölüler-zombilerin yaratıcısıdır. ve bu serinin filmleri tabi ki en iyidir :)
Night of the Living Dead (1968)
Dawn of the Dead (1978)
Day of the Dead (1985)

ayrıca Dawn Of The Dead in 2004te aynı senaryoyla yenisi çekildi. yönetmen farklı (Zack Snyder)

ölülerin şafağı adlı film cidden hoş film di... korkutucuydu diebilirm hatta ... 28 gün sonra adlı film de gayet üperticiydi...ama bu tür filmler arasında en çok resident evil ı sevmiştim..

Galthor'un da dediği gibi Zombiler diyince insanın aklına ilk George A. Romero geliyor ;) Yönetmenlik kariyerini zombi filmleri çekme üzerine geliştiren yönetmenin son filmi Land of the Dead'i de izledim en sonunda.
Filmografi olarak bakınca da zaten gelmiş geçmiş bilinen en iyi zombi filmleri kendisine aittir.

Benzerleriyle birlikte topluca zombi filmlerini düşündüğümde hepsi birbirinin aynı aslında. Resident Evil serisi biraz daha sıyrılıyor tabi aralarından. Ancak anlamadığım şey 2005 yılında Land of the Dead gibi bir filmi çektiren şey nedir George A. Romero'a ;) Yani film olarak diğerlerinden farklı değildi yenisini çekme ihtiyacı neden doğdu? 2005 yapımı bir filme göre makyaj da hiç iç açıcı değildi. Hatta öyleki izlerken büyük keyif aldığım zombi mizahisi Shaun of the Dead filminde bile makyaj oldukça etkileyiciydi. Özensiz değildi.

Kısacası bence hep aynı hikayenin farklı ellerden çıkması zombi filmlerini artık ilginç yapmıyor.
Ama Resident Evil serilerini ben de çok sevdim. Meraklılarına duyrulur bu arada yenisi geliyor Resident Evil: Afterlife ;)

Yaşayan Ölülerin Dönüşü iyiydi.En azından 10 yaşında bir çocuk için:D

Resident Evil güzeldi ama tam zombi denemez ona ya.Zombi dediğin mezardan kalkacak abi.Aynı şekilde Ölülerin Şafağı'nı da çok beğenmiştim ama oda yine zombi değildi.Hastalanan insanlara zombi denemez kanımca..

O ne lan öyle adam kaçıyor zombi adamın arkasından depar atıyo.Sanırsın Güney Afrikada antilop kovalıyo yavşak!!

Zombi dediğin,çürümüş,kaslarını kullanamayan,avının üzerine ağır ağır yürüyen,bir anlık dalgınlığından faydalanıp yakalayan, yavaş yavaş kemiren,acı çektiren bir şerefsiz evladıdır.Zombi kurşunla,yada boynunun kırılmasıylada ölmez kardeşim.İşte bu da Resident Evil ve Ölülerin Şafağı'nın da zombi filmi olmadığının en güzel kanıtıdır.

Aslında Türkiye'de çekeceksin zombi filmini.Türk işi mezarlardan kalkacaklar,yollara dökülecekler falan.Düşünsenize abi dairenizin kapısına bir sürü yaratık dayanmış,balkonlara tırmanıp eve girmeye çalışıyorlar.İğrenç uğultular,ellerde ekmek bıçakları.Heyecanlı bir bekleyiş...Çeksek mi ne??

MCMANAMAN demiş ki:
Pentagram1999 demiş ki:
Bence resident evil güzel bir zombi filmi.Pek fazla zombi filmi izlemedim ama gördüğüm kadarıya Resident evil dır....

Evet bence de. Resident Evil 1'i izlemiştim ve hakikaten daha film bitmeden en çok dikkatimi çeken şey zombilerin gerçekçiliğiydi.

Hayatında kaç kere zombi gördün :D Şaka şaka bencede resident evil serileri çok iyi bayılıyorum özellikle 2.si çok hoşuma gitti

Kurşunla yada boyun kırılması ile ölmüyosa bu vatandaşlar nasıl ölüyo.(ölü bir insanı kaç kez öldürebilirsinki)neyse resident evil serileri güzel filmler bence.Özellikle son ilmdeki NEMESİS müthişti.Ha bide artık resident evilde alıştığımız K9 department olayı standart oldu heralde

haskankaaan demiş ki:
Kurşunla yada boyun kırılması ile ölmüyosa bu vatandaşlar nasıl ölüyo.(ölü bir insanı kaç kez öldürebilirsinki)

Filmi korkunç kılan yanıda o ya:) Ölmüyorlar..Yakacaksın,bağlayacaksın, hapsedeceksin,keseceksin...Ama öldüremezsin.. Yaşayan Ölülerin Dönüşü öyleydi..Hiçbirşekilde ölmüyorlar....Geliyorlar.......

Benim Zombie takıntım var abii
birsaniye şimdi bana şunları açıklarmısınız:

Zombiler insan etine aç yaratıklar dimi, insan bulunca yemek istiyolar, bunların ayırt etme özelliğide var kendilerini yemiyolar mesela, insanla zombiyi ayırt edebiliyolar, bu yaratıkların seçme özelliğide ortaya çıkıyo, o zaman bu yaratıkların hizleride var, o zaman bunlar da aşık olabilirler kendi aralarında, şimdi yönetmenin teki romantik-komedi bi zombie filmi çekse bize ne kadar saçma gelir...
halbuki işin bu tarafınıda düşünmemiz gerek....
daha zombiler hakkında bilmediğimiz bir çok şey var sanırım

Saygılar

NIRVANA_17 demiş ki:
Benim izlediğim en iyi zombi filmi "28 days later".Ayrıca P"resident Evil II" de muhteşem."Dawn of the Dead" de harika bir zombi filmi

gerçekten güzel bir filmdi..
diğer zombi filmlerinde zombiler ağır hareket ederken bu filmde gayet seri ve farklı idiler.. farelerin zombilerden kaçış sahnesine kopmuştum:LOL:

Zombieland ve Shaun of the dead filmlerini komedi unsuru da kattıkları için severim ve öneririm. 28 gün ve hafta sonra filmlerinin dvdsini buldum yakında izleyeceğim. Birde "The Walking Dead" adlı çok sağlam bir dizi var.Bir çizgi roman uyarlaması.
İlk sezon 6 bölüm oynadı.2.sezon ekim de. Hatta bu gece 11 de cnbc-e de vermeye başlıyor.Ancak netten izlemenizi tavsiye ederim.

Geri