7 Telli Gitarlar

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda katarsis tarafından 19 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba herkese. Şu 7 telli gitarlarda kafamı kurcalayan bir şey var. Şöyle ki; mesela LOG - redneck çalacağım, tab da 6. telde çalınması gösteriliyor e ben 7 telli gitarın 7. telinde mi çalacağım parçayı? 6. telinde çalacaksam 7. tel ne işe yarıyor?
   
 2. 7. Teli kullanman gerektiği durumda kullanacaksın, o teldeki notalar gerekliyse yani
   
 3. 7 yerine 8 almalı, almışken tam olsun (soruyla alakasız ama başlık öyle)
   
  Baran_Ismen bunu beğendi.
 4. Anladığım kadarıyla 7 telliyi şahsi besteler dışında kullanmak güç ve / veya 7 telli gitarla çalınan parçaları çalmak dışında kullanılmaz öyle mi? Sinan Güngörer; en uygun başlığın bu olacağını düşündüm, başlığı uzatarak milletin okurken sıkılmasını istemedim. ;)
   
 5. 7 telliyi başka bir gitar gibi düşün. Ben 5 yıl çaldım. Köprüsü yüzünden satmak durumunda kaldım. 7 tellide özgür takılmak daha güzel oluyor, çok az parça çaldım diyebilirim. Bir de ilk aldığım zamanlar parça çalarken mi si karışıyordu. :)
   
 6. 7 telli gitarı drop D olarak kullanamazsın zaten dostum. O yüzden eğer çalmaya çalıştığın grup 7 telli gitar kullanıyor ve mi telinin 20 küsürüncü perdelerindende notalar kullanıyor ise 7 telli gitar kullanmak zorundasın. Eğer 7 telli gitar kullanıyor ve mi teline dokunmuyorsa kalın teller ile 6 telli gitarı ile o grubu çalabilirsin. Ama o grup 6 tel ile herhangi bir drop akor düzeni kullanıyorsa 7 telli gitarı mesela drop D'ye akort ettiğinde teller aşırı gergin olur ve kapalı notalardan verim alamazsın. Yani lamb of god 7 telli gitar ile çalınmaz. 6 telli drop d akor düzeni gerekli.
   
 7. 7 telli gitarı drop d ye akort edince niye gergin oluyor teller?
   
 8. Çünkü muhtemelen en kalın telinin çapı 0.52 den az değildir. onu C den yukarı akort etmek caiz değil :sneaky: Drop d ye en uygun tel seti bence elixir 9-46. Yani D ye akort edilen telin kalınlığı idealde 46 olmalı. 42 de kabul edilebilir.
   
 9. B den D ye giderken gevşetmeyecek misin telleri?
   
 10. olur mu kardeşim. B, D den 3 tane düşük demektir. Senin tel kalınlıklarını ve manyetik markalarını söyle bana sana akordunu söyliyim (y)
   
 11. 3 tane ? :D
   
  Baran_Ismen bunu beğendi.
 12. derler ya dil bilirim derdimi anlatabilecek kadar o işte (n)
   
 13. Karıştırdım ben ya. :D
   
 14. sen bana söyle tel kalınlığını ben sana anlatcam kardeş ;)
   
 15. Bu arada gitarın skala uzunluğuna da bakmak lazım. Benim 7 telli 25." idi.
   
 16. 10 kullanıyorum ben ama 7 telliyi sattım. Gerçi 6 tellide de 10 kullanıyorum.
   
 17. 7 Telli gitarı Drop D ye almak için 7. teli indirmezsiniz D ye, 6. teli E den D ye kalınlaştırırsınız, 7. teli kullanmadan çalarsınız
   
  tugberkozdemir, murfi ve Kerem bunu beğendi.
 18. Dropped d ye çekerken gitarı üst b telini çekmezsinki, yine üst e yi çekersin d ye olur biter . dediğin problemle karşılaşılmaz o zaman sadece bir telin gerginliği değiştiği için.Üst b teli olduğu gibi dursun varsın :)

  Baran_Ismen ben yazdım gönderdim seninkini gördüm . aynısını yazmışım yaa dedim:banghead:
   
  Baran_Ismen ve Kerem bunu beğendi.
 19. yanlış bilgi. Sen hiç drop D akor sistemini kullandın mı? bana hiç haberin yokmuş gibi geldi de söylemesi ayıp
   
 20. :D :D :D :D Sen benimle dalga mı geçiyorsun? Ben gitarı öğrendikten 2 ay sonra C# çalmaya başlamış adamım, 7 senedir D den G ye kadar Drop'tur Open'dır çalmadığım akor sistemi yok.

  Sen şimdi bana söylermisin 7 telli gitarın standart dizilimi?
   
  Kuntekin bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş