7 Telli Gitarlar

'Elektro Gitarlar' forumunda katarsis tarafından 19 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. Merhaba herkese. Şu 7 telli gitarlarda kafamı kurcalayan bir şey var. Şöyle ki; mesela LOG - redneck çalacağım, tab da 6. telde çalınması gösteriliyor e ben 7 telli gitarın 7. telinde mi çalacağım parçayı? 6. telinde çalacaksam 7. tel ne işe yarıyor?

2. 7. Teli kullanman gerektiği durumda kullanacaksın, o teldeki notalar gerekliyse yani

3. 7 yerine 8 almalı, almışken tam olsun (soruyla alakasız ama başlık öyle)

Baran_Ismen bunu beğendi.
  4. Anladığım kadarıyla 7 telliyi şahsi besteler dışında kullanmak güç ve / veya 7 telli gitarla çalınan parçaları çalmak dışında kullanılmaz öyle mi? Sinan Güngörer; en uygun başlığın bu olacağını düşündüm, başlığı uzatarak milletin okurken sıkılmasını istemedim. ;)

5. 7 telliyi başka bir gitar gibi düşün. Ben 5 yıl çaldım. Köprüsü yüzünden satmak durumunda kaldım. 7 tellide özgür takılmak daha güzel oluyor, çok az parça çaldım diyebilirim. Bir de ilk aldığım zamanlar parça çalarken mi si karışıyordu. :)

6. 7 telli gitarı drop D olarak kullanamazsın zaten dostum. O yüzden eğer çalmaya çalıştığın grup 7 telli gitar kullanıyor ve mi telinin 20 küsürüncü perdelerindende notalar kullanıyor ise 7 telli gitar kullanmak zorundasın. Eğer 7 telli gitar kullanıyor ve mi teline dokunmuyorsa kalın teller ile 6 telli gitarı ile o grubu çalabilirsin. Ama o grup 6 tel ile herhangi bir drop akor düzeni kullanıyorsa 7 telli gitarı mesela drop D'ye akort ettiğinde teller aşırı gergin olur ve kapalı notalardan verim alamazsın. Yani lamb of god 7 telli gitar ile çalınmaz. 6 telli drop d akor düzeni gerekli.

7. 7 telli gitarı drop d ye akort edince niye gergin oluyor teller?

8. Çünkü muhtemelen en kalın telinin çapı 0.52 den az değildir. onu C den yukarı akort etmek caiz değil :sneaky: Drop d ye en uygun tel seti bence elixir 9-46. Yani D ye akort edilen telin kalınlığı idealde 46 olmalı. 42 de kabul edilebilir.

9. B den D ye giderken gevşetmeyecek misin telleri?

10. olur mu kardeşim. B, D den 3 tane düşük demektir. Senin tel kalınlıklarını ve manyetik markalarını söyle bana sana akordunu söyliyim (y)

11. 3 tane ? :D

Baran_Ismen bunu beğendi.
  12. derler ya dil bilirim derdimi anlatabilecek kadar o işte (n)

13. Karıştırdım ben ya. :D

14. sen bana söyle tel kalınlığını ben sana anlatcam kardeş ;)

15. Bu arada gitarın skala uzunluğuna da bakmak lazım. Benim 7 telli 25." idi.

16. 10 kullanıyorum ben ama 7 telliyi sattım. Gerçi 6 tellide de 10 kullanıyorum.

17. 7 Telli gitarı Drop D ye almak için 7. teli indirmezsiniz D ye, 6. teli E den D ye kalınlaştırırsınız, 7. teli kullanmadan çalarsınız

tugberkozdemir, murfi ve Kerem bunu beğendi.
  18. Dropped d ye çekerken gitarı üst b telini çekmezsinki, yine üst e yi çekersin d ye olur biter . dediğin problemle karşılaşılmaz o zaman sadece bir telin gerginliği değiştiği için.Üst b teli olduğu gibi dursun varsın :)

Baran_Ismen ben yazdım gönderdim seninkini gördüm . aynısını yazmışım yaa dedim:banghead:

Baran_Ismen ve Kerem bunu beğendi.
  19. yanlış bilgi. Sen hiç drop D akor sistemini kullandın mı? bana hiç haberin yokmuş gibi geldi de söylemesi ayıp

20. :D :D :D :D Sen benimle dalga mı geçiyorsun? Ben gitarı öğrendikten 2 ay sonra C# çalmaya başlamış adamım, 7 senedir D den G ye kadar Drop'tur Open'dır çalmadığım akor sistemi yok.

Sen şimdi bana söylermisin 7 telli gitarın standart dizilimi?

Kuntekin bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş