7 Telli Gitarlar

Merhaba herkese. Şu 7 telli gitarlarda kafamı kurcalayan bir şey var. Şöyle ki; mesela LOG - redneck çalacağım, tab da 6. telde çalınması gösteriliyor e ben 7 telli gitarın 7. telinde mi çalacağım parçayı? 6. telinde çalacaksam 7. tel ne işe yarıyor?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladığım kadarıyla 7 telliyi şahsi besteler dışında kullanmak güç ve / veya 7 telli gitarla çalınan parçaları çalmak dışında kullanılmaz öyle mi? Sinan Güngörer; en uygun başlığın bu olacağını düşündüm, başlığı uzatarak milletin okurken sıkılmasını istemedim. ;)

7 telliyi başka bir gitar gibi düşün. Ben 5 yıl çaldım. Köprüsü yüzünden satmak durumunda kaldım. 7 tellide özgür takılmak daha güzel oluyor, çok az parça çaldım diyebilirim. Bir de ilk aldığım zamanlar parça çalarken mi si karışıyordu. :)

7 telli gitarı drop D olarak kullanamazsın zaten dostum. O yüzden eğer çalmaya çalıştığın grup 7 telli gitar kullanıyor ve mi telinin 20 küsürüncü perdelerindende notalar kullanıyor ise 7 telli gitar kullanmak zorundasın. Eğer 7 telli gitar kullanıyor ve mi teline dokunmuyorsa kalın teller ile 6 telli gitarı ile o grubu çalabilirsin. Ama o grup 6 tel ile herhangi bir drop akor düzeni kullanıyorsa 7 telli gitarı mesela drop D'ye akort ettiğinde teller aşırı gergin olur ve kapalı notalardan verim alamazsın. Yani lamb of god 7 telli gitar ile çalınmaz. 6 telli drop d akor düzeni gerekli.

Çünkü muhtemelen en kalın telinin çapı 0.52 den az değildir. onu C den yukarı akort etmek caiz değil :sneaky: Drop d ye en uygun tel seti bence elixir 9-46. Yani D ye akort edilen telin kalınlığı idealde 46 olmalı. 42 de kabul edilebilir.

Dropped d ye çekerken gitarı üst b telini çekmezsinki, yine üst e yi çekersin d ye olur biter . dediğin problemle karşılaşılmaz o zaman sadece bir telin gerginliği değiştiği için.Üst b teli olduğu gibi dursun varsın :)

Baran_Ismen ben yazdım gönderdim seninkini gördüm . aynısını yazmışım yaa dedim:banghead:

Dropped d ye çekerken gitarı üst b telini çekmezsinki, yine üst e yi çekersin d ye olur biter . dediğin problemle karşılaşılmaz o zaman sadece bir telin gerginliği değiştiği için.Üst b teli olduğu gibi dursun varsın :)

Baran_Ismen ben yazdım gönderdim seninkini gördüm . aynısını yazmışım yaa dedim:banghead:

yanlış bilgi. Sen hiç drop D akor sistemini kullandın mı? bana hiç haberin yokmuş gibi geldi de söylemesi ayıp

Geri