7 Telli Gitarlar

Lafdan ibaretsiniz dostum :sneaky:

Ya bana ağzımı bozdurucaksın kardeş sabah sabah, ne olur telini de al git yahu :D 5 tane adamın X olduğunu iddaa ettiği şeyi sen Y diye diretiyorsun!

Bak şimdi..Gidip dükkandan standart bir 7 telli gitarı aldın dimi? Eve geldin, açtın paketi, taktın kablonu amfine..Üzerinde gelen factory tuning denilen fabrika çıkışı akort düzeni, kalından inceye olarak B E A D G B E şeklinde olacaktır. Yani teoride ve pratikte, 7 telli gitarlar, 6 telli gitarlara +1 kalın tel eklemek suretiyle üretilmiş olduklarından, 6. tel notası olan E'nin 5 ses kalını olan B ye tekabül eder 7. tel.

Bu bağlamda, yukarıdaki dizilimdeki 6. tel notası olan E'yi, iki ses kalınlaştırırsan ne olur ? B D A D G B E Bak dikkat çeksin diye koyu yazdım..7. telli kullanmadan 7 telli gitarla Nirvana bile çalarsın, onlar da D Drop diye aklımda kalmış çünkü..

Öyle ki, şu an A D G C F A D olan Open A düzeniyle kullanıyorum gitarımı. Ayrıca http://www.facebook.com/darkedentr deki grubum ile yaptığımız şarkılar Open D olduğu için ilk 6 teli kullanıyorum, 7. tele bulaşmıyorum. Ha bir de 6. teli C ye çekerek Drop C elde edip arada bir Gojira falan çalıyorum ;)

Ve evet, elim ayağım hiçbir şeyim ben istemedikçe değmiyor 7. tele! Tamamen hakimiyet ve alışma meselesi. Dark Eden'ın kayıtlarının tamamını benim gitarla yaptık, ne benim ne de diğer gitarist arkadaşın eli yanlışlıkla bile gitmedi 7. tele ;)

Şimdi lütfen şu yazdıklarımı iyice bir oku, varsa 7. telli gitarın dene, hala ikna olmuyorsan da gitarı mitarı bırak..

Sakin ol dostum yahu (y) forum burası herkes fikir söyleyecek yaran mı var da sinirlendin şimdi o_O 7 telli gitarım yok. Eclipse var. Drop Bb akor düzenini kullanıyorum.
Ayrıca şu çaldığınız şarkılara bakacam. Tarz ile alakalı 7. tele değmemek. Ben iddia ediyorum ki bir trivium-rain yada lamb of god laid to rest tarzı penalama, kapalı vuruş tekniğine sahip şarkılar 7 telli ile ça-lı-na-maaaaaz. Yiyosa çalın da görelim videonuzu ala ala. Laf salatası yapmaktan başka işiniz yok yahu yok gitarı mitarı bırak falan o_O sanane yahu bırakırsan göğe mi ereceksin :sneaky:

Sakin ol dostum yahu (y) forum burası herkes fikir söyleyecek yaran mı var da sinirlendin şimdi o_O 7 telli gitarım yok. Eclipse var. Drop Bb akor düzenini kullanıyorum.
Ayrıca şu çaldığınız şarkılara bakacam. Tarz ile alakalı 7. tele değmemek. Ben iddia ediyorum ki bir trivium-rain yada lamb of god laid to rest tarzı penalama, kapalı vuruş tekniğine sahip şarkılar 7 telli ile ça-lı-na-maaaaaz. Yiyosa çalın da görelim videonuzu ala ala. Laf salatası yapmaktan başka işiniz yok yahu yok gitarı mitarı bırak falan o_O sanane yahu bırakırsan göğe mi ereceksin :sneaky:

:D :D Ne yaram olacak be :D Ya kameram olsa gerçekten 10 tane video çekip koyucam da kameram yok be kardeşim, fakirlik naparsın :) Ne olur kamerası olan bir arkadaş varsa çalıp koysun şuraya :D

:D :D Ne yaram olacak be :D Ya kameram olsa gerçekten 10 tane video çekip koyucam da kameram yok be kardeşim, fakirlik naparsın :) Ne olur kamerası olan bir arkadaş varsa çalıp koysun şuraya :D
Belli olmadığı 50 satır yazı yazmışsın demekki bi sıkıntı var :sneaky: 2+3 e 7 diyen adama ben yazı bile yazmam ki sen beni öyle görüyosun :sneaky:
Bırak bu yalanı dostum yahu :sneaky: kameranın olmadığı ev mi var yıl 2013 yahu, laf salatası yapıyosun diyorum inanmıyosun :sleep:

Belli olmadığı 50 satır yazı yazmışsın demekki bi sıkıntı var :sneaky: 2+3 e 7 diyen adama ben yazı bile yazmam ki sen beni öyle görüyosun :sneaky:
Bırak bu yalanı dostum yahu :sneaky: kameranın olmadığı ev mi var yıl 2013 yahu, laf salatası yapıyosun diyorum inanmıyosun :sleep:

http://www.kungiman.net/wp-content/uploads/2012/07/oglum-bak-git.jpg

Adresimi vereyim gel bak evime var mı kameram yok mu. İhtiyacım olmadı hiç, almadım bende, ne gerek var? Babam para s.çmadığı için kullanmayacağım bir şeye para vermedim bu kadar basit ;)

Ayrıca belli olmayan neymiş yazdığımda? Benim imkanım yok, olan birisi yapsın yollasın dedim, ne var bunda ?

2+3'e 7 diyen ben + üstteki diğer arkadaşlar mı, yoksa bu kadar cevaptan sonra dahi sadece sen misin ve bunu görmekten kaçıyorsun?

Kişisel polemiğe girmeyelim replicant konuyu kapatacak (yukarda bahsettiğim şekilde cevap bile yazmıyorum :ROFLMAO: ) Telefonunda ses kayıt yok mu dostum ? Kaydet yükle buraya anlaştık ?

Benim iddiam, rahat ve temiz çalınamayacağı. Üçkağıt yapıp 6 telli ile çalmayacağın konusunda sana güveniyorum ve bekliyorum. Lamb of god laid to rest çalacaksın. Em am basıp gelme bana ok ?

Drop d de BEADGBE deki baştan 2. notayla yani 6 tellinin en üst teli olarak yola çıkabilirsin 1 tam ses gevşetmen yeterlidir eğer si' yi re ye çekmeye çalışırsan gitarın sapı elinde bile kalabilir Ibanez gibi klavyesi ince bir gitarsa. Ayrıca standarttan kalın teller kullanıyorsan bu olasılık artar. Güzelim mtm2 ler bu yolda heba olmuştur 13lük teli mi de çalıcam diye sonra gofret gibi kırıldı klavyesi diye isyan edenler ordusuna katılabilirsin =)

Komediye döndü bu başlık. Tek sorum var delikanlı, sende 7telli gitar var mı ya da deneyimin nedir 7 tellilerle. Hayır sen kıvırmadan ben söyleyeyim evet 7telliyi drop d ye çekmek çok manalı değil ama elde başka gitar yoksa ve drop d lazım olduysa yapılır hiç de sıkıntı olmaz. Altı üstü bir teli kontrol edemeyecek kadar acizsen o senin yetersizliğin ile alakalıdır çok iyi çalıyor olmak bile gerekmez basit pena/tel hakimiyetidir bu kadar basit. bunu bile anlamayacak isen söylenecek bir şey yok. Agresif cahil biri için hiç köprü ayarı kasamıcam şu saatten sonra yanıldığını kanıtlamak için ki zaten benden daha az üşengeç biri onu yapsa adam ona da bulacak bir kulp. Adam oraya albüm koymuş drop d leri nasıl yaptıklarını anlatmış hala konuşuyor sonuçta.

kardeşim size söyleyecek hiçbir şeyim yok. Adam burda drop özelliğini kullanmamış ki sadece D telinden çalıyor. Yani şu videoyu gösterip de bak 7 telli ile de oluyomuş diyosunuz :D
Şimdi açıklayayım. Benim gönderdiğim linkteki ondskapens hersker üstamıdımızın videosunda tam 1.28 den başlayan riff tek telden değil 2 telden yani D ve A telinden basılıyor. Benim demek istediğim bu. Drop akor sisteminde iki parmakla basılan riffler drop ile tek parmağa indirgeniyor. Sizin öne sürdüğünüz linkteki videoda adam o bahsttiğim riff i tek telden çalmış. Benim anlatmaya çalıştığım da bu. 7 telli ile o iki tele basarak temiz ses alamazsın illaki üstteki tel engeller. Ayrıca o dediğim riff kısmının sonunda yapay harmonik de var. Onu da yapamazsın.
Son olarak sizin "adam çalmış" kavramınız ile benimki farklı. Şarkının ruhunu veren o dediğim şekilde basma , bend ve yapay harmonik teknikleridir. burda adam düz çalmış tek telden. Bu şekilde drop bile yapmaya gerek yok. Standard D akor düzeninden de çalınır bu o şekilde.

Komediye döndü bu başlık. Tek sorum var delikanlı, sende 7telli gitar var mı ya da deneyimin nedir 7 tellilerle. Hayır sen kıvırmadan ben söyleyeyim evet 7telliyi drop d ye çekmek çok manalı değil ama elde başka gitar yoksa ve drop d lazım olduysa yapılır hiç de sıkıntı olmaz. Altı üstü bir teli kontrol edemeyecek kadar acizsen o senin yetersizliğin ile alakalıdır çok iyi çalıyor olmak bile gerekmez basit pena/tel hakimiyetidir bu kadar basit. bunu bile anlamayacak isen söylenecek bir şey yok. Agresif cahil biri için hiç köprü ayarı kasamıcam şu saatten sonra yanıldığını kanıtlamak için ki zaten benden daha az üşengeç biri onu yapsa adam ona da bulacak bir kulp. Adam oraya albüm koymuş drop d leri nasıl yaptıklarını anlatmış hala konuşuyor sonuçta.
7 telli için deneyime gerek yok koçum. Bende şu anda 12-52 elixir teller var. Drop Bb ye akortlu. İnce telleri kullanmıyorum çalarken.

Geri