Müzik sizin için bir hobi mi yoksa iş mi?

Müzik sizin için bir iş midir yoksa hobi midir?

• Toplam oy veren
    535
Arkadaşlar ilk topic'i ben açayım dedim. Müzik sizler için bir iş mi yoksa hobi midir?

Ayrıca rock veya metal müzik yaparak para kazanabileceğinize inanıyor musunuz?

Müzik kavramı her ne kadar evrensel bir kavram olsada arkadaşın açtığı konu kişisel bir kavrama giriyor.. Müziği dinleyici ve üretici olarak 2 ye ayırırsak dinleyici için hobi üretici için iş olarak kategorize etmiş oluruz.. Ancak arkadaş burda üreticileri ele almak istemiş.. Zira dinleyiciler için iş olması mümkün değil :LOL: Üreticiler için konuşmak gerekirse günümüz türkiyesindeki birçok underground rock guruplarımızın yapmış olduğu işler ve aldıkları karşılık kıyaslamasına girdiğimiz taktirde işden ziyade bir hobi olduğunu anlamamak ahmaklık olur.. Zira türkiyede rock guruplarından birkaçı ender olarak kalıplarını aşıp bu işten ciddi paralar kazanmayı başarmış.. Yani Rock müzik için konuşursak bi ihtimal bu işten para kazanabilinir.. Ama Metal olarak nitelendirdiğimiz Hardrock tarzı müzik yapan guruplarımızın para kazanma amacında olduklarını sanmıyorum.. Zira türkiyedeki birçok HardRock tarzındaki müzik gurupu üyesi olan kişilerin ya ek bir işi vardır , ya da üniversite öğrencisidir ve ailesinden destek alıyordur.. Onun için bu konu hakkında çekimserim ve yukarıdaki ankette hangisini işaretliyeceğimi seçemedim..

Bence de üreticiler kastedilmiş burada.Bu hobinin üzerine düşmeye bağlı diye düşünüyorum.Müzik yaparsın ve ne zaman onu ileriye götürmek istersen bu artık kısmen işe dönüşür.Bazen insanın kontrol edemeyeceği bir şekilde olur.Ben bir müzisyen değilim;ancak en güzel hali hobi diye düşünüyorum.Para konusuna gelince...Sıkı bir şekilde tutulman gerekiyor.Aksi takdirde belirli bir zaman sonra yok olup,gidersin...

Saygılar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu bölüm zaten "Müzisyenlerin sorunları, bir iş olarak müzik üzerine tartışmalar." olarak açıklandığı için bu başlığın sadece müzik üretenlere hitab ettiğini ayrıca belirtme gereği görmedim.

Bunun sadece iki cevabı olur. Biri bana uyuyor. Benim için iş. Rock müzikle bu ülkede para kazanılmaz. Ama haftalık harçlık çıkarabilirsiniz.

rock cep harçlığı çıkarır(metali unut) o da ya barda harcanır, ya da belki(küçük bir ihtimal) alet edevata harcanır. oylamaya iş olarak oy versem de, bilmiyorum arada kaldım aslında, son zamanlarda iş olarak görmeye başladım ama hobim olan bir iş. böyle garip durumlar.

Buna benzer bi konu daha vardı orayada buraya yazcaamı yazmıştım. :)
Benim babam bizim geçimimizi müzisyenlik yaparak sağlıyor.Ama Rock yada metal bi müzik yapıyor olsaydı olmasdı tabii.Kendisi piyanist ve otellerde falan klasik müzik çalıyor.Bu arada şunuda belirteyim tTürkiyede metalciye ekmek yoq :?

bence ikiside olmalı bazıları metal müziğin para kazandırmıycağını sylemiş şmdi soruyorum acaba amerikalı gruplar gbi günde iki saat uyuyyupta müzk yapmaya çalışan hangi türk grup var varsa yazsında bizde inanalım bakıpta ama şunu sylim bişeyi başarmak için sadece çalışmalısın çalışarak yolda bulunur tarzda yetenekte ve halkın arasındaki yerinde. konuşarak deil çalışarak bişeyler yapmak lazım.

bence müziğin hobi olması da, iş olması da söz konusudur. 0 dan başlayan kimse "işim müzik" diyerek girmez olaya sanırım. kimse müzisyen doğmadığı için hobi olarak müziğe başlanır, yetenek, heves, çalışma üçlüsünün yönlendirmesine göre hobi olarak kalır veya işe dönüşür. (BENCE)

ben hobi olarak başladım ve hiçbişeyden almadığım keyfi müzikten aldım. şu an grafikerlik yapıyorum ama hergün işe giderken ayaklarım geri geri yürüyo resmen. müziği işim haline getirmek için de aylardır elimden geleni yapıyorum. sevdiğim işi yapmadığım sürece hayatı boşuna tüketmiş olucam bence. Madem müziği seviyoruz, bunu işimiz haline getirmek de, müzikten para kazanmak da elimizde ... metal müziğin Türkiye'deki konumu fln ayrı bi konu, tartışılır ... ama müziği iş haline getirip para kazanmak hiç de imkansız diil. hep büyükler söyler de kulak arkası yaparız ya:

çalıştıktan sonra herşey olur ... harbiden oluyo abi ....

ben müziğin daha çok teknik kısmıyla ilgiliyim(yani iş olarak yapıyorum)ama işimi çok seviyorum ve hobi olarak iş haricide uğraşıyorum
sonuç:hobimden para kazanıyorum. süperrrrrr

para için yapmam
hobi içinde yapmam
muzik muzik içindir
sırf başlarının isteyi için onların istediği turde çalmam
dinlemekte zorunda değiller
neyse saçmaladım
diyecem o muzik muzik içindir
toplum, iş yada hobi için değildir. (hobi biraz olabilir)

iyide müzige baslarken zaten kimse bi iş nedeniyle baslamaz hobi olarak sürdürür daha sonra kendiliginden işe döner bu hobi bana göre 2 side iş olmasa para kazanamam para kazanınca bateri vs..alamam alamayınca müzikle ilgili bi hobim olmaz :):) böle baglaya biliriz..

Vallaha bir aksilik olmazsa biz grup olarak para kazanmaya başlayacağız:) Hemde tarzımızdan ödün vermeden... Bu şekilde olduğunda müziği satıyormuşum hissinden kurtuluyorum:)

Geri