Müzik iş değildir arkadaşlar...

ya ben bu müziğe iş olarak bakmayı anlamıyorum yani müziğin iş olması demek bence pek çok zorunluluğuda birlikte getirirken nasıl müzik yapalım ki?(ben denedim gerçekten olmuyor) PARA İÇİN çalarken inanın ki akort edemedim gitarımı bir gün önce çalışayım dedim detone oldum defalarca, ben bu işten para kazanan insanların paradan çok müziği düşündüklerine inanıyorum,tabiki müzisenlerden bahsediyorum ,müzik yapabilen insanlardan bahsediyorum, yaptığını hisseden insanlardan...
saygılar

aslında pek mantıksız sayılmaz iş olması. sonuçta hayatını bu şekilde kazananlar var. bence bu noktada düşünülmesi gereken şey: müziğin profesyonel bi iş olarak ele alındığında ne kadar zor bi iş olduğu.

bahsettiğin şey bana da oluyo. sadece grup arkadaşım istiyo die bi şarkı çalmak zorunda kalmıştım ve parçayı çıkarmam, oturtmam v.s. 3 günümü almıştı. yani ruh varsa oluyo bu iş.

fazla uzatmak istemiyorum. diyeceğim şudur: ben de senin gibi iş olarak görmeyenlerdenim ama iş olarak görülmesi de pek yanlış gelmiyo açıkçası...

Müziği yaparsın, karşılığını alırsın. Bu müziği yapacak ekipmanı, ev kirasını nasıl ödeyeceksin. Müzik neden iş olmasın? Severek yapılan işe iş denmiyor mu? Para kazanılan işin illa ki acı mı vermesi lazım? Az veya çok kazanırsın o ayrı. Ama müziği iş olarak algılamakta hiçbir sakınca yok. Konuya çok duygusal yaklaşan arkadaşlar bu işle pek iştigal edemezler orası gerçek. Çünkü piyasa pis. Sinema veya televizyon dünyasından pek farklı değil. İyi para kazanmak için iyi yerlerde çalmak lazım. Onun için ortamdaki insanları tanımak lazım.

İster barda çal ister büyük konserler ver. Zevkle çalıp paranı almaktan doğal ne var...

Müzik müzisyenler için ömür boyu mutlu olabilecekleri bir iş koludur aynı zamanda :D

TAbi işin maddi kısmını katmıyorum işe :LOL:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Atalay,hacım dikkat edersen bende para kazanmak sakıncalı demiyorum öncelik parada değildir bence bundan bahsediyorum yani senin dediğin gibi kiramı ödemeliyim okadar masraf yaptım,alet parası studyo parası...Zaten bunları çok fazla düşünen insanın,'param yok ödeyemiyorum borçlarımı' adlı albümü dışında bi albüm çıkaracağını düşünmüyorum, şu an piyasadaki pek çok tutunmuş isim (istisnalar bu grubu değiştirmez) sence güzel şeyler yapabiliyorlarmı?Yani ÜRETEBİLİYOLAR mı?Yani ben Mustafa Sandal Serdar ortaç olmaktansa Cahit Berkay veya Erkan Oğur olmayı Neşat Ertaş olmayı tercih ederim Bu adamların da masrafları giderleri var ama dikkat edersen buinsanlar üretiyor hissettiklerini hissettiriyorlar...

Müzik endüstrisi diye bir şey varsa, evet müzik aynı zamanda iştir.. Eğer gitar alacak, hayatını sürdürecek paran yok ise, müzik de yoktur...

Denklem bu kadar sert köşeli ve basit...

Müzik işte olabilir fakat demek istediğimi şöyle özetleyim,müzik endüstrisi kurulmadan öncede müzik vardı sanırım bu yeterlidir swallowed

Dediğim gibi müzik aynı zamanda iştir.. Ama her iş aynı zamanda kendisine has ayrı bir şeydir.. Müzik sanattır, kod yazmak beyin jimnastiğidir/kamu hizmetidir gibi...

Müziği iş olarak tanımlamanın neresi dokunuyor bunu çözemedim... Aynı zamanda iştir dediğimizde bile itiraz ediyorsunuz...

Bu kategoride iş olması yönü, bir iş olarak çekilen sıkıntılar ele alınıyor... Diğer neredeyse tüm müzikle ilgili kategorilerde sanatsal yönü, sosyal yönü, teknik yönü ele alınıyor... Burada ters olan ne?...

İş yapan bir müzisyen iseniz, giderleriniz (ve bunları en iyi şekilde halletmekle ilgili tartışmalarınız) ve gelirleriniz/gelir beklentileriniz (bu süreçte anlamadığınız noktalarla ilgili tartışmalarınız) var... Bir forumda bunların konuşulması da gayet doğal... Ve elbetteki o forumda müzik bir iş olarak ele alınacaktır... Bu da gayet doğal...

Anlaşılmayan nokta?

Senin benim görüşüme katılmadığın gibi bende senin görşüne katılmıyorum tamam burası bir forum benim savunduğum düşünce bu, müziği meslek olarak seçen insan bu sıkıntılara katlanmayı da göze alacak benim bu konuyu açmaktaki asıl amacım müzikteki para kaygısının kaliteyi nasıl düşürdüğüdür.

Eğer müzikteki para kaygısının kaliteyi düşürdüğünü düşünüyorsan, müzisyen değilsin demektir..

Bugüne dek yaptığım müzikten 5 kuruş kazanmamış bir müzisyen olarak daha kaliteli iş falan yapmıyorum.. Ama para kazananlar yapıyorlar...

Nasıl? ilginç değil mi?..

değilim zaten bu işe 6 yıl verip müzisyen olduğunu idda eden varmıdır onuda bilmiyorum,her eline gitar alan müzisyenim diye gezinmemeli benim elime para geçti fakat bunun motive açısından bi getirisi bi götürüsü olmadı,gitarım dostum gibidir ve para için istemediğim bi yerde çaldığımda onu pazarlıyomuşum,satıyomuşum gibi hissettim,
bundada bi ilginçlik göremiyorum sen profosyonellikle müzisyenliği birbirine karıştırıyosun
müzikten para kazanmışsan ekmek yemişsen profosyonelsindir.

KAtılıyorum, o zmaan piyasada müzisyen yok...

Bu ülkede müzik yapmak istiyorsanız,belirli şeylerden ödün vermeniz gerekebilir,bence yine müzik adına herşey caiz :)

Bunu şöyle açmam lazım sanırım...

Müzikte para kazanmayı tamamen göz ardı edersen, kimse de gelip sana bağış yapmaz.. Kendin için müzik yapıp, kendin dinlersin...

Bir de öteki ucu var, "insanlar bunu istiyor" un ardına sığınıp, hiçbir yenilik yapmayan, kendini hiç zorlamadan para kazananlar var... Bunlar da müzik yapmaktan zevk almayan ve aslında müzisyen olmayan adamlar..

Doğru olanı: Evet sen bir kitleye hitap etmek istiyorsan, o kitlenin ne olduğunu ne istediğini bilmek durumundasın.. Çünkü onlara hitap edeceksin.. Onlara fazladan bir şey anlatabiliyorsan onu anlatacaksın... Yani bir dengesi var bunun... Amaç ne sadece para kazanmak ne sadece kendi bildiğini okumak... En uzun vadeli olanı bu..

Diğerleri de yanlış değil.. Eğer bir bir sektörse sırf para kazanmak çabasında olanlar da olacak elbette... Eğer bu bir sanatsa, sadece kendini anlatanlar da olacak... Ama her ikisi de uzun vadeli değildir genelde...

Eğer müzik yapmaya devam etmek ve bunu hayatının merkezine koymak isteyen bir müzisyen isen, para kaygın olacak, olmak zorunda.. Aksi takdirde yaşayamazsın...

Atladığın nokta işte bu... Dinleyenleri de düşünmek zorundasın, sadece kendini tatmin etmek için çaldığın bir gitar solosuna kimse para vermez, sen de bir sonraki takım tellerini alamazsın...

İşte bu yüzden müzik işi zor.. Dengeyi tutturması zor, hem müzik yapmaktan mutlu olup, istediği şeyi yapıp hem de bunu yapmaya devam edecek gücü bulmak bu yüzden zor... Anlatabiliyor muyum?...

O dengenin bulunabileceğine inanmıyorsun ki böyle konuşuryosun.. O zaman inandığın şey ne biliyor musun?.. "Düzgün müzik yapılamaz, ve yapılan her müzik kötü olacaktır" 'a inanıyorsun... Çünkü ortası yoksa, o diğer bahsettiğim iki uç kalıyor sadece....

Daha açık nasıl ifade edilir bilemiyorum...

Çok büyük bir hata yapıyorsunuz.. Kaliteyi düşüren para kaygısı değil, para hırsıdır... Arada ne fark olduğunu biraz düşünürseniz kavrarsınız...

bak işte anlattığın belli başlı yerlere katılıyorum senin demek istediğinide anladımyaşamımızıda sürdürmeliyiz,ama sen bu iş için dünyaya gelmişsen yada şöyle söyleyeyim zaten yetenekliysen zaten çok iyiysen bu işi yaptığında sağlam yapıyorsan zaten böyle bir para kaygın olmaz anlatabiliyormuyum?E sen zaten bu işte iyi olmadığını biliyosan müzik yapmak veya müzisyenim diye ortada gezinmek zorunda değilsin sende iş yeri aç ne bileyim fabrikada çalış,ben insanların ihtiyacından değil müziğin ihtiyaçlarından bahsediyorum...Ben çok iyi değilim gitarda fakat şunu söyleyebilirim kendini tatmin etmek çaldığın şeye ruh katarsan ozaman tutunursun...

Müzik sadece süper yeteneklilerin tekelinde olan bir şey değil.. Hiçbir sanat dalında yoktur böyle bir şey.. Picasso gibi devrim yaratamayan bir bir ressam resim satmayacak mı yani?...

Yetenek elbette gerekli.. Ama gerçekten yeni bir bakış açısı getirebilecek kadar süper yetenekli değil isen o senin dediğin "yetenekliysen olur" lafı tamamen palavraya dönüşür... Her yıl bir sürü müzisyen çıkıyor, ama her on yılda bir yeni bir müzik akımı çıkıyor değil mi?.... İşte o akımı çıkaranlar senin dediğin gibi hem tamamen kafasına göre iş yapıp hem de tutunanlar, geri kalanlar kalitesiz iş mi yaptı şimdi?...

Kabul edin ki Türkiye'de rock müzik adına çığır açacacak yetenekte bir adam olmadı, zaten olamaz.. Çünkü bu müzik bizim ülkemizde başlamadığı gibi, daha yeni yeşeriyormuş gibi yapıyor... (Ki bence yeşermiyor)....

Bu durumda bir rock müzisyeninin para kaygısı tabi ki olacaktır, olmalıdır da... Önemli olan neyi ön planda tuttuğu?.. Bir müzisyen vardır, "anladığım işi daha kolay anlaşılır hale getiririm ve istediğim mükemmelikte yaparım, titiz çalışırım" diyerek başarıya ulaşacağını düşünür.. Bir diğeri "bugün trend ne? onları kullanırım, ve zamanı yakalamam önemli detaylarla vakit kaybedemem" diye düşünür... İkisi de para kaygısının sonucudur.... Ama sadece bir tanesi para hırsına kapılmış düşüncedir.. Her ikisinin de itekleyici kuvvetlerinden biri para kaygısıdır.. Birinin diğer itekleyicisi daha çok para, öbürününki daha fazla hazdır... Aradaki fark sadece bu kadar...

Ama bu denklemden parayı silmeye kalkarsanız hata yaparsınız.. Bu dünya düzeni gösterilen emeğin karşılığını para ile ölçüyor... İdealist düşünmek güzel, kişiyi geliştirir... Ama teoriktir o dediğiniz.. Pratikte bulunduğunuz ortamın koşullarına bağlısınız.. Müziğiniz de bu dünyada bir şeye yarıyacaksa, bu dünyanın koşullarına bağlı ve onun değer biçme yöntemleri ile değerlendirilecek.. Elbette rock müziğin doğası gereği karşı durduğunuz şeyler olacak, hem de bolca.. Ama tüm dünyaya aynı anda karşı koyamazsınız... Çünkü sizi kimse takmaz o zaman...

Bilmem anlatabiliyor muyum?.. Bazı şeyleri kabul edip, bazı daha önemli şeyleri eleştirmelisiniz ki bir yere varasınız, sizden sonra gelenler de onlara karşı dursun...

Yeni bir yetenek katmaktan bahsetmiyorum , her önüne gelen uğraşmasın diyorum.

Yeni bir akımdan bahsetmedim sadece gerçekten iyiysen para kazanırsın

Bu sadece müzik için değil her iş için geçerli, hangi işi yaparsan yap en iyi şekilde yaparsan
paranıda iyi kazanırsan,benim yeteneğim müziğe yönelik ise tarlada çalışmamın bi anlamı yok, aynı
şekilde tarlada çalışmaya yeteneğim varsa müzik ypmamın bir gereği yok çünkü devletin tarlada çalışan adamada mühendisede müzisyenede ihtiyacı var ilgi alanını bulmalı herkes.

Ben yetenekten bahsediyorum DEHA dan değil...

Hayır ben geri kalanları akım çıkarmayanları hiçe saymıyorum, onlar yeni bi akım çıkarsın demiyorum, rüzgar-fırtına yaratamıyosan esen fırtınadan en iyi şekilde faydalanarak yolu en kısa zamanda katetmeye bakmalısın, ama senin yelkenlerin yırtıksa zorlamanın bi anlamı yok kürek çekmeyi dene...

Aşık Veysel Cahit Berkay Neşet Ertaş Arif Sağ Erkan Oğur...Bu adamlar ve bu adamlar gibi niceleri para kaygısı taşımamıştır adım gibi eminim...

Kesinlikle ben emeğimin karşılığını almamaktanda bahsetmedim emek veriyosan karşılığını alacaksın, dediğin tarzdaki bi insanın yolu kısadır fakat seni müzisyen yapabilecek tek şey de idealistliktir bu mutlaka bir gün meyvelerini verecek o ana kadar sabretmeyi bilmek gerek şu an ben bile iş bulabiliyosam hatta iyi çaldığım arkadaşlarım tarafından iş yeri sahibine iletiliyorsa ve ben orada günlüğü 25 milyondan çalışabiliyorsam, bu işe hayatını vermiş bi insan o patlama anına kadar asla açıkta kalmaz...

Sen anlatabiliyosun umarım bende anlatabiliyorumdur.

Ve seninle bunları paylaşmakta çok güzel teşekkür ederim

Aynı şeyi söylüyoruz da, ben önüme anlaşma geldiğinde onu "bana yeterli hareket alanı bırakmadığı" için elimin tersiyle iterken, büyük ihtimalle böyle idealist söylemde bulunanlar üstüne atlıyor... İşte burada bir sakatlık var..

Müzikte para da bir parametre, sanatsal değerler de bir parametre, kişinin kendi hayat görüşü de bir parametre... Bunları bir kere kabul etmek zorunda müziğe ciddi anlamda bakan herkes... Bundan sonra ne yapacağınız size kalmış...

Ben daha idealist davranmayı severim, paraya önem vermem ama bu benim seçimim, bu paranın orada önemli bir değişken olduğunu değiştirmiyor...

Paranın da bu yapılan işin bir parçası olduğunu kabul etmek, ona köle olmayı veya köle olanları onaylamayı gerektirmez... Ben de onaylamayanlardanım ama bana uymuyor diye onaylamıyorum, yoksa onlar da bir şeyler yapıyorlar..Ve o da bir seçim..."Bana göre" yanlış seçim...

Burada paranın da bu işin parçası olduğunu söyleyen adamlar, para kazanacak her işi yapmadıkları gibi, idealizm adına gerçekleri gözardı edenler de önlerinde oluşan reel durumda sahneden para almadan inmiyorlar...

Yani işin felsefesinde herkes "kalitesiz müzik: nedeni para" gibi bir klişeyi sürekli tekrar etse de, reel de böyle bir şey olmadığını hepimiz görüyoruz biliyoruz... Para sadece bir değerdir, onun çekimine karşı koyamayan bünyeler nedense varlığını reddederler..

Sen böylesin demiyorum... Ama tepkili oluşumun sebebi bu tarz insanlarla çok karşılaşmış olmamdır.. Orada bana idealizm den bahsedip, sonra 3 kuruş için birbirine giren adamlardan çok gördüm... O yüzden biraz sert yazıyorum...

Edebiyat yapmayıp, realist yaklaşmak lazım, yoksa işin içinden çıkılamaz... Çünkü felsefe kişiden kişiye değişir, o da tartışılır da, bu forum felsefeler üzerine değil gerçekler üzerine... O yüzden adı müzik işi... Öbür tartışmanın sonu yoktur, çünkü doğru felsefe diye bir şey yoktur....

hayır ben felsefe yapmadım ama nereye çekersem oraya gider diye, yazdığım yelkenli benzetmesini kastediyosan açıklamasını da getireyim...Ama bence senin buna ihtiyacın yok çoktan ne demek istediğimi anladın...
Daha önce çalıştığım yer sırf bana haber vermeden programı iptal etti diye işten ayrıldım, zaten lafta kalan bişey olsaydı seninle bu kadar çok polimiğe girmezdim aslada sürrealist değilim bu konuda, senin sinir olduğun insanlara aynen bende sinir oluyorum... Fakat sende idealistim demişsin, eğer gerçekten öyleysen bu yazıyı 1-2 yıl sonra duruyor olursa bir daha oku o zaman neyi kast ettiğimi anlarsın, yada örnek verdiğim adamların hayatlarını incele artık yazışmaya devam edeceksen özelde devam etmeliyiz sohbet gibi oldu iyice diğer insanlarada bir bakalım onlarda neler düşünüyor bu konuda iyi geceler

Geri