Müzik iş değildir arkadaşlar...

mesela bi fatih erkoç adam çalmadığı enstrman yoktur.ve herkezin bildiği gibi kendisnin tarzı jazz dır ama adam kalkıp pop müzik yapıyor neden?tabiki para kazanmak için değilmi sizcede?

Müzik hem maddiyat hem de maneviyat için yapılabilir.Olay her ikisini de birleştirebilmektedir.İşte bunu başaran kişi gerçekten saygıyı hakeder.Aç karnına hiç bir iş de yapılamaz,hiç bir şeyden de zevk alınamaz.
Haydi herkes enstrümanının başına:)

Müzik iş olabilir,neden iş olmasın ki?
Örneğin:
Mesleğiniz nedir?Dendiğinde ben ne diyeceğim bu soruya:)) Tabi ki müzisyenim diyeceğim.Boş takılıyorum öyle mi diyeceğim?Yapmayın arkadaşlar...
Müzik hem tutkudur,hem zevktir,hem bir bilimdir,hem de bir iştir...

eski bir başlıkmış ; göz gezdirdim, gözlerimle birlikte göğüs kafesimde baskı oldu :)

para ekseninde yaklaşılmış ama müzik ya da daha geniş anlamı ile içinde yaratmak olan bir konuyu bir "iş kolu" çerçevesinde düşünmenin , zorunlulukların şekillendirdiği bir yaşam mücadelesi gibi basit bir yönü olduğunu düşünüyorum ben...

Dolayısıyla aç kalmayı göze almadan, boş adamsın, boş gezen boş takılan birisin gibi yargıları göğüs germeden yaratıma dair hep bir eksiklik olacağını düşünüyorum, en azından bu benim vicdan muhasebemde böyle ama aynı zamanda bu bir züğürt teselliside olabilir :) kararı "kamu oyuna" :) bırakıyorum :D

zaten tuzu kuru olanlar müziğin sadece bi tutku olduğunu düşünüyolar!bu sektörde para önemli olmasydı ünlü gitaristler sanatçılar o zaman albüm çıkartıp para kazanmazlardı.

müzik saat sekizde açabileceğiniz akşam dokuz olduğunda da kapatabileceğiniz bir dükkan değildir fakat her başarıyı tadabileceğiniz bir iştir. İş kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında da gayet açık bir şekilde hayatını idame ettirmek için topluma hizmet ederek karşılığını almaktır. Toplum size yaratacağınız veya seslendireceğiniz güzel müzikler için bir bedel öder bu bedel bazen ülke yöneticilerinin aldığı bedellerden bile daha yüksek rakamlar olabilir...

çok mu resmi bi dille yazdım :)
ciddi bir konu olduğu için heralde :)
en azından bu konuya yazan herkesin müziği ciddiye aldığının farkındayız :)

turkegilmez demiş ki:
ya ben bu müziğe iş olarak bakmayı anlamıyorum yani müziğin iş olması demek bence pek çok zorunluluğuda birlikte getirirken nasıl müzik yapalım ki?(ben denedim gerçekten olmuyor) PARA İÇİN çalarken inanın ki akort edemedim gitarımı bir gün önce çalışayım dedim detone oldum defalarca, ben bu işten para kazanan insanların paradan çok müziği düşündüklerine inanıyorum,tabiki müzisenlerden bahsediyorum ,müzik yapabilen insanlardan bahsediyorum, yaptığını hisseden insanlardan...
saygılar

tüm mantık bence şu abi :

ben öküz gibi çalıyorum ama başka bi ability'm yok ( yanlş anlamayın benim görüşüm) o yuzden beni dinliyeceksiniz bir miktar para verebilinki bende hayatımı devam ettiriyim

ve bu mantıgında kök mantıgı şu :

baba ben muzigi seviyorum gerekirse sürünürüm farketmes bu işi yapmak istiyorumdur ileride yukarıdaki ilk mantıga donusmektedir :)

bknz: müzisyenlik ameleliktir derlerdi de gitara başlıyana kadar inanmamıştım :)

Bu zamanda her iş amelelik. Bu ülkede bağlama keman vs çalan parayı kırıyor. Burda herkes gitarist gitar açısından bakıyorlar doğal olarak.

Müzik değil de müzisyenlik tabii ki iştir , ben profesyonel davulcu olmayı çok hayal ettim ama hepsi birden olmuyor ki yetişemedim ,mutlaka içlerinden birisini bırakacaktım mecburen davulu eledim. Eğer müzisyen olunacaksa ciddi anlamda sadece işin müzisyenlik olmalı yoksa hepsini birden yapmaya kalkınca yarım yamalak oluyor bu sefer birinde uzmanlaşamıyorsun ve bunun yanında daha önemli işlere vakit ayıramıyorsun ama bir müzisyen için en önemli işi müziktir ona bişey demiyorum :)

ben müziği kendim için yapıyorum,başkaları için değil ama bir yerden de gelirim olmak zorunda aç karna sanat olmaz arkadaşlar o yuzden bir yerden gelir gelmesi gerek bu gelirin de yapmayı sevdiğim bir işten gelmesi çok iyi olurdu heralde yani kısacası;

para için gitar değil,gitar için para ve mümkünse gitarla para.

işin içine profesyonellik,fazla para kazanma hırsı falan girince ortada müzik sanat falan kalmıyo zaten bunun 1000 lerce örneği vardır heralde.gitardan kazandığım para gitarıma yetsin yeter fazla parada gözüm yok.

bi de aklımda hem akademik kariyer hemde etkin olarak müzik yapmak var hep ama zor olur mu bilmiyorum bilen-yapan varsa anlatsın lütfen,mildiim kadarıyla mor ve otesi nin davulcusu bi üni de hoca,bunun metal müziğe uyarlanmış bi formu var mı acaba?yada olablitesi nedir? :D

Müzik bir iş değildir...Müzik, tecrübeli müzisyenin duygularını,tekniklerini ve entrümantel dengeleri katarak yaptığı bir işin sonucudur...Yani müzisyenin yaptığı işin bir çıktısıdır...Müzik çok geniş kapsamlıdır ve türkçe de nereye çekersen oraya gider bence başlık çok elastik olmuş değiştirilmeli...Müzisyenlik bir iş değildir gibi bişi olsa daha mantıklı olur...

Aynı şekilde CEO'luk da, tecrübeli bir ekonomik kariyer sahibi insanın, kendi zeka kıvrımlarını ve yorumunu katarak yaptığı bir işlemdir, yani sonuç olarak CEO'luk da bir iş değildir çıkar bu durumda.

Müzik iştir. O bu şu bahanelerle ciddiyetsiz hale getirilmemelidir.

OdenMuzik demiş ki:
Aynı şekilde CEO'luk da, tecrübeli bir ekonomik kariyer sahibi insanın, kendi zeka kıvrımlarını ve yorumunu katarak yaptığı bir işlemdir, yani sonuç olarak CEO'luk da bir iş değildir çıkar bu durumda.

Müzik iştir. O bu şu bahanelerle ciddiyetsiz hale getirilmemelidir.

Senin dediğinle benim dediğimin ne alakası var?Bak dostum müzik bir iş sonrası oluşan yapıttır peki CEO luk diye tabir ettiğin şey yapılan işin adıdır biraz daha mantıklı ol...Kıyaslamalarına dikkat et...Yemek bir iş değildir yemek yapmak bir iştir.

OdenMuzik demiş ki:
Ama yemek bir iştir dendiği zaman, insanlar yemeğin kendisinin değil, yemek yapmanın bir iş olduğunu anlar, burada neden anlaşılamadıysa?
Neyse işte dostum ne sen benim dediğime nede ben senin dediğine geleceğim anlaşılan ;P sonuçta bende iştir diyorum sende iştir diyorsun ;) müziği para kazanma emeli olarak kullanmaya sende varsın bende varım :p...

Geri