Gitar klavyesinin kenarlarındaki beyaz şerit - Binding

genelde akustik gitalarda ve lespaullerde gördüğüm, örneklerdeki gibi klavyemin kenarlarında beyaz şeritler elde ettirebilecek bir luthier var mıdır?
bu işi eylemiş, eylemeyi düşünmüş ve hatta düşünenen arkadaşlar forumda haiz midir?
yoksa sedece benim mi aklıma geliyor böyle abidik gubidik şeyler?

pano022nk.jpg

pano024ft.jpg

Onun adı var "Binding" deniyor o beyaz şeride :) Yapan yaptıran sonradan ekleten varmı onu ben de bilmiyorum sadece adını söleyim dedim...

Re: gitar klavyesinin kenarlarındaki beyaz şerit

GIRNATA demiş ki:
genelde akustik gitalarda ve lespaullerde gördüğüm, örneklerdeki gibi klavyemin kenarlarında beyaz şeritler elde ettirebilecek bir luthier var mıdır?
bu işi eylemiş, eylemeyi düşünmüş ve hatta düşünenen arkadaşlar forumda haiz midir?
yoksa sedece benim mi aklıma geliyor böyle abidik gubidik şeyler?

pano022nk.jpg

pano024ft.jpg
Bindingi özellikle yapmayı tercih etmeyen bir sürü gitar yapımcısı var, bunun belli bir zamandan sonra bunların, yapıştıkları yerden sökülebilmeleri. PRS ve Suhr mesela tercih etmiyorlar. Ben şahsen plastik olanları değil de, yine ahşaptan yapılanları beğeniyorum, gül ağacı klavyenin kenarlarına, alev akça ağaç veya koa gibi.

Katılıyorum binding muhteşem bir olay bence de :) Luthierlar binding yapabiliyorlar, ben bir kere konuşmuştum hatta evrensel müzikteki Kenan abiyle, yapılabileceğini ama çok masraflı ve zahmetli olacağını söyledi :)

Binding'in asıl işlevi fretlerin tahta kuruduğundan dolayı hafif dışarı çıkıp eli ince bir kağıt gibi çizmesine engel olmaktır. Ağaç kuru ise veya kuruduğunda maple gibi cok çekmiyorsa gerek olmayabilir. Amma vellakin bendeki mesela bir abanoz fretboardlu bir gitarda bu oldu. Binding yoktu ve fretlerin iki taraftan da uçları dışarı çıktı bir iki sene sonra. Tahtanın kuruduğunu gösteriyor ve güzel bir şey ama ciddi ciddi insanın elini kanatıyordu. İşi bilen birine götürdük, uygun bir zımpara ile (kağıt değil tabi) halletti.

B ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
vallahi bayılıyorum "binding"li klavyelere. gitarın albenisini arttırıyorlar. bir adet yaptırtmanın yolunu bulacağım ;)

Bu şeritin bizdeki adı "fleto"dur.
Ekstra yaptırmak hem çok zahmetli hem de masraflı olup ben şahsen fretlerin orjinalliğini bozacağından bu işe sıcak bakmam.

şahsen jacksonlarda güzel göründüğüne katılmıyorum benim gitarda binding yok 2 seneyi geçti alalı fretler hala
yerinde uçları çıkmadı yani sapasağlam kullanıyorum gibson larda güzel görünüyo gerçekten daha spor görünümlü gitarlar çünkü

wastrel demiş ki:
şahsen jacksonlarda güzel göründüğüne katılmıyorum benim gitarda binding yok 2 seneyi geçti alalı fretler hala
yerinde uçları çıkmadı yani sapasağlam kullanıyorum gibson larda güzel görünüyo gerçekten daha spor görünümlü gitarlar çünkü

:D Benim gitarlarda da binding var, benim gitarlarda da güzel görünüyor, acaba benim gitarlarım da mı spor görünümlü :D Gidip resmi bi gitar alcam.

Şaka bi yana da gitarı "gösteren" ya bindingidir, ya inlays'idir. Gerçi ben binding'li ve inlays'siz gitarlara tapıyorum...

Geri