Gitarist Olucam Derken Gitarcı Olmak.

'Müzik - Genel' forumunda sinanocel tarafından 20 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar Sattas grubunun gitaristi Erdem Birgül'ün yazısını okurken
  ''Bir de sizden ricam, gitarınızı aldıktan sonra çok fazla kafa yormayın bu konulara, çünkü gitarist olucam derken gitarı unutup bu konuların uzmanı olup çıkıyor bir çok insan..bahsettiğim temel unsurları karşılayan bir gitarınız olsun,'' Diye bi cümlesini okudum ve son derece hak verdim. Gitar aliyim hangisini aliyim ama buda var fenderin sesini seviyorum ama gibsonda çok yakışılı gitar., bu ağacın özelliği ne derken gitarı aldıktan sonrada gitar çalmaya yoğunlaşmaktan fazla gitara yoğunlaştığımı farkettim. Sizdede böyle bişey oldumu merak ettim doğrusu :D
   
 2. ignorance is bliss..

  Bir tane öğrencim var, kafayı takmış fender jag-stang'e:) Hiç bi fikri yok gitarla ilgili, sadece Kurt Kobain hastası:D

  Çocuğu kıskanıyorum. Derdi yok tasası yok. O gitarı alsın yeter ona. Klavyesiymis manyetiğiymiş fark etmiyor. Ne olurdu bende öyle olaydım??
   
 3. O kafa takma olayı halen bendede var ancak elde ettikten sonra bu sefer başka bişeye takıyorum kafayı. Bu aç gözlülükmü hevesmi bilemedim. Ama gitarı çalmaya uraşmaktan çok gitarın kendisine odaklandığımı farkettim. :)
   
 4. % de100 katılıyorum bir nevi hastalık gibi oldu strat elimizde telecaster özlemi tele alıyoruz birde strat olsa diyoruz, 2 si var humbucker alnico lar göz kırpıyor hayde bir gibson olsa onu alsanız bir ibanez jem modeli sap rahatlığı vs derken alıp vermekle uğraştığımız kadar gitar çalmakla ugraşsaydık şimdi çok daha farklı seviyelerde olurduk derim.Birde bunun amfi ,lambalı amfi ,pedal ,ses kartı boyutu var.:)
   
 5. Kapitalizmin sunduğu müthiş(!) imkanlardan biri çünkü bahsettiğiniz şey.
  Ha birde, insanoğlunun doyumsuzluğu var işin içinde.
   
  hasan077 bunu beğendi.
 6. Bir fundamentals havası sezdim :) şaka bir yana ben hep bolt on olmayan bir gitarım olsun istiyordum .Şöyleydiki gitar görünce direk bu bolt on mu yoksa set-neck yada neck-thru mu diye bakıyordum.Sahibi olunca arayışım durdu açıkcası. :)
   
 7. aynen öyle gitaris olmak değilde gitarcı oluyoruz hep fenderi sevmişimdir ama hiç elde edememişimdir halende isterim strat olsa tele isterim tele olsa başka birşey istemem :) :) insan oğlunun doyumsuzlugu ve ülkemizde gercekten güzel gitarların fiylatlarınız cok güzel olması onları elde etmemizi zorluıyo her zaman elde edemediğimiz ilgimizi cekmiştir zaten hayatta ...
   
 8. Herşey'in fazlası zarar ama diğer yandan sevgiden doğan merak'ta güzeldir, birbirini besler.

  Yeni ve amatörlerin bu konuda yönlendirilme ihtiyacı çok normal. Sonrasında müzik ve ton anlayışı/zevki gelişiyor çalım ile beraber ve sırasında ilerlediği sürece bence gitar çalmak (tarz ne olursa olsun) son derece entellektüel bir seviyeye ulaşabiliyor.

  Süre değilde tecrübe ile paralel değişim istemekte bir sakınca görmüyorum, bu da gelişimin bir parçası.

  Yazı sahibi bence cahil bir hayranlığa değinmek istemiş. Bunu bir noktada hemen herkes yaşamıştır ama dozu, zamanı...aslında çokta gitarla alakalı bir durum değil gibi geliyor bana...
   
 9. Önce gitarist olup, paranın dibine vurmak gerek üstadım. Sonra gitarcı oluyorlar... :)
   
 10. oruç tutan bir insana kebab fotografı göstermek gibi bişey oldu şimdi bu :)
   
  RebelYell bunu beğendi.
 11. Evet.. Bu ekipmanın yıllık sigorta bedeli bile inanılmazdır mutlaka.. Öte yandan ekipman deneyecek ve satın alacak zamanı bulmak da sorundur herhalde.

  Başlığa döneyim. Kastedilen herhalde ekipmana harcanılan zamanı, örneğin beste yapmak, repertuarı geliştirmek veya tekniğini iyileştirmek için harcamanın daha mantıklı olduğu. Doğru.. Ama neticede çoğumuz her zaman mantıklı davranamıyoruz.

  Neyse.. Ben keyif alıyorsam ve param varsa, alırım arkadaş.
   
 12. Başlıkla biraz dolaylı bir ilişkisi olacak ama... Benim dikkatimi çeken bir nokta da, gitar çalmaktan ziyade "gitar teknisyeni" konumuna gelen insanlar. Bu durum internet ile hızlandı sanki, eskiden bilgiye bu kadar hızlı ve kolay erişim yoktu, oturup ne bulursam onu çalışıp çalmaya uğraşırdım gitarda. Hangi ağaçtan ne ses çıkarmış, lambalıymış solid statemiş, pre amfiymiş... Hiç bir şey de bilmezdim. Bunları çok sonra merak edip öğrenmeye başladım ben. Ama çok şükür gitar klavyesini biraz öğrenmiştim. Sonra bir baktım, maun gövdeden çıkan ses frekansının analizini yapacak kadar bazı arkadaşlar "Ab majör" dedin miydi apışıp kalıyor ("A'ya alsak olmaz mı abi ?")... İdeal olarak enstrümanı hem teknik hem de müzikal anlamda tanımak gerekir elbette, bütün iyi gitaristler böyledir neticede. Ama genellikle de önce çalmayı öğrenirler:) Bu forumda birden fazla kez dile getirdiğim üzere, kötü çalan ya da tecrübesiz/başlangıç seviyesinde bir adam için butik gitar olsa ne yazar, lambalı amfi olsa ne yazar.... Kendi hesabıma, ağaç/manyetik/amfi geyiği yapan adamlar yerıne akor/gam lişkilerini, CAGED sistematiğini, tel teorisini (gitardaki "string theory", bilimdeki "sicim kuramı" değil...) konuşacak adamlara denk gelebilmeyi isterdim yurdumda... Bu ikinci grup çok daha nadir bulunuyor maalesef.
   
  Prestige, Grundar, aiyiadam ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 13. Fotoğraf ile de ilgili ufak bir not düşeyim: "Git istediğini al" deseler oradan, alacağım bir gitar ya çıkar çıkmaz. Amfiler için aynısı geçerli:) Hele o explorer, evlerden uzak olsun:) O kadar vintage gitarın arasında o şekil nasıl sırıtıyor anlatamam:)
   
 14. Ben bu durumdan çok zaman kaybettim.Kendi kendime bir şeyler yapmaya çalışırken mesela bir pinch harmonic denediğimde istediğim çığlık sesi çıkmayınca suçu gitarda ya da amfide buldum (kısmen de haklıydım) ,sonra onu al bunu sat derken alıp satmayla harcadığım zaman ,araştırma süreci hepsi bir kayıp oldu benim açımdan.Hala da doğru düzgün bir şey çalamamaktayım.:D Halbuki al bir gitar suyunu çıkarana kadar çal herşeyi dene öğren , sonra alırsın daha iyisini. Nerdeeee.
   
 15. Ben basstan elektroya geçtim. Bass ta da öyle hırslı davranmamıştım hiç, tonu iyi olsun, akord kaçırmasın yeterdi. Gerisi kese düşmanlığı kaçıyordu o zamanlar. Benim o yokluk piyasası zamanında gitar açısında da idealimdeki olay belli idi. Bir SG, bir stratım olsun, gerisi yalan olsun. Önce başlayayım diye ucuz bir gitar aldım. Sonra bir Flying V, ardından kısa bir süre 90'dan kalma eski Kore bir Jackson. Yine de varacağım yer belliydi hep. İlk fırsatta ilk SG, (Epiphone G400), şansına birkaç ay sonra gerçekten çok ucuza bir de Framus Strat. Kafamda bir şeyleri oturtup, haketttiğime inandığım gün bir Gibson SG bir de Fender Strat alırım. Belki bir de superstrat en fazla.

  Görünüşte yokluk zamanından gelme, kanaatkar adam olduğumuzdan bu konulara kafa yormuyor gibi düşünsek te, bazı şeyler bilmeye de bağlı. Bu tür şeylere takılmanın bilgiye kolayca ulaşilabilen bir zamanda da normal olduğunu düşünüyorum. Ben de bildikçe, öğrendikçe ayrıntılara çok saplanmasam da önem veririm. Uygun fiyata lambalı keyfi sürmek varken, niye solid state olayına takılaydım ki mesela? Kaldı ki, kim parasının adam gibi karşılığını görmek istemez ki? :)

  Hakan
   
 16. Hem gitarist hem gitarcı olayına en güzel örnek A Perfect Circle gitaristi Billy Howerdel.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Billy_Howerdel
  Early Life'ın son cümlesini okumak gerek.

  Bi de "marjinal olucam derken sıçanlar" diye bi cümle vardı, gitarcı olmak bundan iyidir. =)
   


 17. kalas var manyetik var şişe var :D birde çivi var pardon :)
   
  Kutay_, sertershach ve blackened_06 bunu beğendi.
 18. dindar olayım derken dinci olmak gibi birşey bu tabi ki herşeyi hakkını vererek yaşamak gerek.
   
 19. benim sülale komple mühendis, gitarcı damarımın kökeni bu. manytiğin etki alanıymış, lambanın çalışma prensibiymiş acayip ilgimi çekiyor, tutamıyorum kendimi :D elime geçen her gitarın amfinin pedalın içini açıp ne var ne yok bakarım. Neyin neye yaradığını bilmezsem rahat edemem. Öte yandan gitar da çalışıyorum ama.

  Bir de örnek vereyim, Malmsteen 15 yaşındayken gitar atölyesinde çalışıyormuş. Gelen gitarlardan birinde scallope olayını görmüş, kendi gitarına da uygulamış. Böylece kendine has tekniğini geliştirmiş.
   
  RebelYell ve blackened_06 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş