Elektro Gitar Boyama Işlemi

Merhaba arkadaşlar, kısa bir süre önce boyası çok kötü durumda olan bi strat gövde geçti elime ve boyamaya karar verdim. Öncelikle güzelce zımparalayıp ağaca kadar indim ve yüzeyi temizledim. Artık gitarı boyamam gerekiyor ama profesynel bi boya cila işine girmek istemiyorum çünkü okadar değerli bir ağaç değil, kendi çapımda ne tür bir astar/boya/cila kullanarak ortalama bişeyler yapabilirim diye siz değerli müzisyen arkadaşlarıma danışmak istedim, bu konuda deneyimli arkadaşların fikir ve deneyimlerine ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gövde 3 parça, alt taraftaki yani potların olduu kısımdaki ağacın damarları daha farklı ve ağacın rengi daha koyu. üst 2 parça akça ağaca benziyor ama emin değilim. bu duurmda iki ihtimal var bu gövdeyi kesen ya sapıktı farklı 2 ağaç kullandı yada kesit düzleminden ötürü damar ve renklerde acayip bi farklılık var, yani sonuç olarak 3 parça ve ağacın türü bilinmemekte.

Profesyonel bir boya işinin, kendinin kalkışacağın bir boyama işinden çok daha ucuza geleceğini söyleyebilirim. Yine de kendin yapmak istersen, önce gitar üzerindeki vurukları ahşap macunu ile doldurup kurumaya bırakman gerek( 8 TL) . Sonra kuruyan macunu zımparalaman gerekir(1 TL). Ardından yüzeye astar boya uygulaman (10 TL) ve astar boyayı yeniden ince zımpara ile zımparalaman gerekir (1 TL)Astar boyay selülozik veya sentetik olabilir. Sentetik boyalar geç kurur (en az 36 saat) ama tutunması daha güçlüdür. Selülozik boyalar 15 dakika içinde kurur, 1 saat sonra da zımparalanabilirler. Bu arada tüm boyaları kompresör yardımı ile uygulamak zorundasın(350 TL) , ve ustalık kazanmak en az 8-10 denemeye mal olabilir (50 tl). Kompresör kullanmak istemezsen, oto sanayi sitelerine gidip(10 TL) , boyacılarda istediğin boyayı boş sprey kutularına doldurabilirsin (12 TL). Mahallemizde satılan sprey boyaları kullanmak istersen,(8 TL ) ertesi gün yaptığın boyanın döküleceğini garanti edebilirim. Astar boyayı zımparaladıktan sonra, son kat boyayı (10 TL) (tercihen oto boyası ( 50 TL) atabilirsin. Boya kuruduktan sonra, polyester vernik uygulaman gerekir. (60 TL) İşlem bittiğinde ışıl ışıl parlayan bir gitarın olmayabilir. Bu durumda bir polisaj fırçası alabilir (250 TL) veya yine sanayide birine polisaj işini yaptırabilirsin (3-5 ne atarsan :) )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yorumlar için teşekkürler, ben öncelikle vuruk ve bi kısım gereksiz delikleri macunlayıp güzelce zımparalıcam. Sonra marangoz bir tanıdığımın yanında selülozik dolgu vernik uygulcam ve tekrar zımpara yapıp doğruca sanayiye oto boyacısına... ordada fırınlama şeklinde boyama işlemini gerçekletirdikten sonra kafama eserse cilasız bile kullanabilirim. zaten uygulaması en bela olan kısım bu cila olayı sanırım...

Geri