Ses Kartı Ile Ilgili Kafama Takılanlar...

P

Plunder

Arkadaşlar iyi günler. Yakın bir zamanda şu ses kartını almayı planlıyorum.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9143&gid=658

Evde kayıt yapmak için. Fakat kafama takılan birden fazla sorun var.

1- Ben bu ses kartına yalnızca gitarı bağlayıp guitar rig'den kayıt yapabilirmiyim? Yoksa amfi ile birlikte bağlamam mı gerek?
2- Sinyal kaybına uğrarmıyım?
3- Bu ses kartı bilgisayara bağlı iken müzik dinlemek için hoparlörleri ses kartına mı bağlamak zorundayım?
4- Windows 7 (32bit) ile kullanabilirmiyim?

şimdiden teşekkürler.

1- Gitar resmi olan yerden bağlayıp kayıt yapabilirsin
2- Sinyal kaybını tamamen yok etmek mümkün olmayan bir şey ancak kablo uzunluğu ve kalitesi , bulunduğun bölgenin elektrik kalitesi vs. vs. ile daha çok alakalı ama guitar rig'den kayıt alacaksan sinyal kaybını çok önemsemene gerek yok.
3- Windows içindeki seslerde eğer ses kartını kullanıyor olarak ayarlarsan evet hoparlörü bağlamak zorundasın ama alacağın m-audio ses kartını output olarak kullanmaz isen işletim sistemin de o zaman yalnızca sinyal göndermek için kullanıp , hoparlörünü bilgisayarın üstünde ki ses kartın da bırakabilirsin.
4- Windows 8'de bile çalışıyor merak etme kullanırsın.

İyi günler. :)

Arkadaş herşeyi söylemiş.
Ancak benimde bu konuda söylemek istediğim birkaç şey var.
1-2 yıl kadar M-Audio Ses Kartı + Guitar Rig ikilisi ile kayıt işiyle uğraştım. Kullanışlı bir ses kartı, o konuda lafım yok.
Ancak Win7'de epeyce problem çıkarmakta. Mesela çakışmalar. Örneğin Guitar Rig açıkken, winamp ya da media player'dan açılan şarkının sesi çıkmayabiliyor.
Onun dışında, herşeyi hallettin diyelim, elektrik tesisatında sorunlar varsa müthiş derecede dipses yapmakta. İnsanı gitardan soğutacak cinsten oluyor bazen. Noise açsan sustaine'den kaybediyorsun. Yani çok bir performans bekleme demek istiyorum. Beklentileri düşük tut ki sorun yaşama sonradan.
Ama M-Audio'nun en küçük usb ses kartı dahi fiyatına göre iyi işler çıkarabiliyor.

Arkadaş herşeyi söylemiş.
Ancak benimde bu konuda söylemek istediğim birkaç şey var.
1-2 yıl kadar M-Audio Ses Kartı + Guitar Rig ikilisi ile kayıt işiyle uğraştım. Kullanışlı bir ses kartı, o konuda lafım yok.
Ancak Win7'de epeyce problem çıkarmakta. Mesela çakışmalar. Örneğin Guitar Rig açıkken, winamp ya da media player'dan açılan şarkının sesi çıkmayabiliyor.
Onun dışında, herşeyi hallettin diyelim, elektrik tesisatında sorunlar varsa müthiş derecede dipses yapmakta. İnsanı gitardan soğutacak cinsten oluyor bazen. Noise açsan sustaine'den kaybediyorsun. Yani çok bir performans bekleme demek istiyorum. Beklentileri düşük tut ki sorun yaşama sonradan.
Ama M-Audio'nun en küçük usb ses kartı dahi fiyatına göre iyi işler çıkarabiliyor.

Bahsettiğiniz problem asio driver ile ilgili bir problem ben fast track 2 kullanmıyorum ancak bir kaç şey denemek için kullandığımda böyle bir sorun yaşamamıştım güncel driver indirmiştim belki ondandır driver güncel mi acaba sizde?

Sadece gitar kaydı alacam diyorsan line6 gx yada ux1 modellerini tavsiye ederim. Pod Farm, gearbox gibi yazılımları oldukça başarılı ( guitar rig ve amplitube gibi yazılımlardan daha üst seviyede ) ve problem çıkartmayan bir ses kartı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki normal amfide çalar gibi ses alabilirmiyim. Yani tabi birebir olmaz ama jack küçültücü takıp gitarı mikrofon girişinden bağladığımda gitar sesi midi gibi ne sustain var ne birşey. Adam gibi çalınmıyor. En büyük korkumda o işte. Boşuna ses kartı almayalım :D Herkese teşekkürler bu arada yorumlar için.

Biraz araştırmacı olun lütfen sorduğunuz soruların bir kısmını üretici firmaların sitelerine göz atarak öğrenebilirdiniz.

1- anfi bağlamanız gereksiz, bazı farklı durumlarla karıştırmışsınız bunu, yada yanlış bir bilgiye denk gelmişsiniz ( malesef sanal ortamda her şeyi mükemmel bildiğini zanneden kişilerin cürretkar açıklamalarına bağlı bilgi kirliliği ve bundan olumsuz etkilenme çağımızın vebası denebilir)
2-Arkadaşlar açıklamış, bu kafanızı çok takmanız gereken bir şey değil.
3-hem onboard hemde harici ses kartlarını aynı anda aynı hoparlöre ( yada nasıl bir sisteme bağladıysanız) yada farklı hoparlörlere bağlayarak kullanmanız mümkün, ama neden böyle bir şeye ihtiyacınız var bunu tespit etmeli, sadece fast track kullanarak hem kayıt hemde müzik dinleyebilirsiniz ki; en kötü profesyonel ses kartı en iyi on board ses kartından kuşkusuz daha kalitelidir bunu en anlamayan kişi bile farkedebilir.
4- bunu başta söyledim.

son dediğinize gelince; düşünceniz yanlış adı üstünde alsammı almasammı dediğiniz şey ses kartı, görevi sesi işlemedir.almayı planladığınız ürün yeni ve evde çalan -kaydeden gitaristlerin ciddi anlamda yardımcısı olan bir ses kartıdır,on boardla karşılaştırılmaz, eğer bilgisayarda gitar çalıcam diyorsanız, hele ki kayıt yapacağım diyorsanız ses kartı almanız mecburi, düşünün ki yarışmak istiyorsunuz ama motooru olmayan bir ferrari alıyorsunuz ve kazanırmıyım diyorsunuz?Büyük şehirlerden birindeyseniz ikinci el daha iyi bir ses kartı edinmeniz mümkün.ayrıca presonus unda güzel modelleri var. kolay gelsin...

Arkadaşlar iyi günler. Yakın bir zamanda şu ses kartını almayı planlıyorum.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9143&gid=658

Evde kayıt yapmak için. Fakat kafama takılan birden fazla sorun var.

1- Ben bu ses kartına yalnızca gitarı bağlayıp guitar rig'den kayıt yapabilirmiyim? Yoksa amfi ile birlikte bağlamam mı gerek?
2- Sinyal kaybına uğrarmıyım?
3- Bu ses kartı bilgisayara bağlı iken müzik dinlemek için hoparlörleri ses kartına mı bağlamak zorundayım?
4- Windows 7 (32bit) ile kullanabilirmiyim?

şimdiden teşekkürler.

Amplitube öneririm.

Buarada unutmadan yazayım; Laptop'ımda çok uzun süredir ''onboard - asio 4all'' ses kartı ile amplitube kullanmaktayım. Aegnor Luinwe'nin dediği gibi ses çakışmaları oluyo ve bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Ses kartı almadan önce onboard ses kartında programları bir dene eğer sararsa ses kartı alırsın. İyi bir ses kartında ses çakışması yaşamazsın, buarada birönceki mesajımdada yazdığım gibi ben Amplitube öneririm arkadaşım.

Geri