Laney Cub Head + Cub Cab.

Gitar almak yerine sizlerin tavsiyesi ile amfi almaya karar verdim. Aklımda başlıkta belirttiğim gibi Laney markasının Cub Head kafa amfisi ve Cub Cab kabini var. Öğrenmek istediklerim;

1- Amfiyi sizler nasıl buldunuz?
2- Amfide sesin gaini açtıkca çoğalması tamamen clean seslerde bana sıkıntı yaratır mı?
3- Kabin olarak illa Cub Cab kullanmak zorunda değilim. Bunun yerine kullanılacak kabin önerileriniz var mı?
4- Amfi vintage amfi ancak analog pedallarda istenilen tona ulaşılır mı? " Amfinin pedallara tepkisi muhteşem. " gibi yorumlar aldım.
5- Fiyat / performans olarak derecelendirirsek kaç alır?

Şu anlık aklıma gelen bu kadar. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar. :)

Bu konuyu you tube'dan bir elemana sormuştum. Kendisi gilmourish.com sitesinin sahibi imiş. Kendi you tube kanalındaki bazı kayıtlar bu amfi ile yapılmış. Kendisine amfinin drive seviyesi ve versatilliği ile ilgili sorduğum soruya yorum olarak yolladığı mesaj bu:

Svar:Hi!
HI
1. Depends on the pickups of course but with a set of humbuckers you can nail pretty much anything from Sabbath to Metallica.
2. It's an overall very versatile amp. Typical British in the Hiwatt and early Marshall family. Handles pedals very well and responds nicely to all kinds of pickups.
Kanalının linki:
http://www.youtube.com/user/BjornRiis
Kafana takılan bir şey olursa, özellikle de clean tonlarla ilgili, rahatça diyaloğa geçebilirsin bu elemanla.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu elemanla irtibata geçerim ancak benim konuştuklarımı anlar mı acaba? :) Çok üst seviye bir İngilizcem yok. Amfi hakkındaki sorularımı sormakta sıkıntı çekebilirim.

Videolarını bir incele, bazılarında bu amfiyi clean tonda ve overdrive pedalları ile çalmıştı sanırım. Mesaj olarak ta sadece "Hi Bjorn! I see you have a Laney Cub head and Cub cab. What you think about clean headroom of the amp?" yazsan yeter. Başa çıkamazsan cevabı bana pasla, ben çeviririm ;)

Güzel bir amfi bu gerçekten ama clean headroom'u hakkında ben sağlıklı fikir sahibi değilim maalesef.

Öncelikle çevirin için teşekkürler. :) Bu amfiyi yarın kendi gitarım ve pedallarımla gidip çok yakın bir tanıdığımın dükkanında deneyeceğim yaklaşık 1 saat boyunca. Ev için cleandeki ses yüksekliği tabikide yeter. Ancak ben zaman zaman 5+1 sistem ile birlikte bangır bangır çaldığım için bu konuda şu an için rahatsızım diyelim. :)

Hırçınlık isterim amfide de gitarımda da. :) Patlama sesleri filan iyi duymak isterim. Şuan ki gitarım ilede bu pek mümkün değil. :) Bu amfinin tonları hoş. Bu arada aklıma geldi; bu amfiyi yine denemiştim ama 5 - 10 dakika kadar ucuz bi gitarda denemiştim. Amfide reverb açınca tonlar kayboluyor. Yani reverb kapalıyken çok daha güzel geliyor kulağıma.

Yarın deneyeceğim çok ayrıntılı bir biçimde. Burayada yazarım gözlemlerimi. Tabikide müzik bilgimin hissedebileceği kadar bilgiyi aktarıcam. :)

Merhabalar. Amfiyi denedim uzunca bir süre. Lambaları bir güzel ısındı. Gözlemlerim ise şöyle oldu;

1- Amfide 3 band ekolayzır ve bunun yanında birde ton potansının olması sayesinde amfiyi çok değişik hallere sokabildim. (Bana göre değişik. :))
2- Sesi açınca alet dehşet birşey. Programları kesinlik kaldıracak kadar gücü var. Cleande ben biraz tereddüt etmiştim ama oda yeter. Negatif bir durum görmedim ben. :)
3- Ben pedalımı bağladığım zaman o cayır cayır denen distortion tonu varya. Of of. Gitarımında sertliği sayesinde müthiş bir şekilde aldım o sesi.
4- Amfi daha öncedende dediğim gibi reverbü 5 in üstünde açınca tonunu kaybediyor. Ancak zaten 5 te çok yüksek bir reverb seviyesi bence. O yüzden 2 de 3 de hissedilir bir şekilde reverbü duyup çok tatlı sesler geliyor.
5- 1W lık inputunun olması çok güzel bir olay olmuş bence. Evde kullanıcak kişiler için çok güzel düşünülmüş. Tonları kaybetmeden watt gücünü düşürebiliyoruz.
6- Benim gibi işi daha çok çok profesyonel bir boyutta yapmayan kişilere çok büyük ilham kaynağı olabilir. :) Bana oldu açıkcası. Daha önce yapamadığım bazı şeyleri yapabildim o yarım saatlik çalma süresinde. :)
7- Tonları sesi biraz açınca belli ediyor kendini ve kesinlikle muhteşem.

Denerken kullandığım ekipmanlarım;

- Ibanez RG321EX
- Boss Mega Distortion
- Digitech Metal Master
- Jim Dunlop Cry Baby GCB95 (Bu pedal benim değil ancak yinede orada denedim. Bu pedalda clean seslerde çok etkili ancak drive sesini ne kadar çok arttırırsanız etkisi düşüyor. Drive ve distortionda çok etkili değil. Bunuda ekleyim. :))

Fiyat performans bana göre 9/10.

Bunlar benim gözlemlediklerim. Müzik bilgimin yettiğince. Başka deneyen abilerimiz kardeşlerimiz olursa bilgilerini esirgemesinler bizden. :)

Selamlar,

Yıllardır prosesör phones çıkışından 2+1 ses sistemiyle gitar çalıyorum. Çalmaya da devam edeceğim fakat artık biraz organik sesleri de duymak istiyorum.
Hi-gainlerimi yine prosesörümle ses sistemimle çalacağım fakat clean + overdrive'sal parçaları amfi ile çalmak istiyorum. Prosesör + monitörden o hazzı alamıyorum çünkü.
Direk olarak lambalı amfilere yöneldim tabi, 5w'ın bile çok geldiğini öğrenince 1w'ın da sadece laney head'de olduğunu öğrenince forumda araştırma yapınca, sizin konuyu bulunca, sizlere de sormak istedim. 1w dediğimiz bir ses ne kadar güçlüdür? 15w lık bir marshallı %20 açabiliyordum evde. Acaba 1w lık o laney head'i kabin ile %kaç açabilirim?
Bu arada ille de amfi drive'ı olsun diye bir sıkıntım yok. 6lı adaptörüm var. Add+ olsa bile arada ufak tefek analoglar alır dener satarım diye düşünüyorum amfi ile.
Neticede amacım bunların tadına bakmak öğrenmek, yaşamak.
Bir de diğer cub10 gibi alt lambalı modellerinin 1-10w gibi seçeneği yok fakat Hi ve Lo girişleri var. Onlar ne işe yarıyor biliyor musunuz?
Odam ufak olduğundan Head almak yerine direk 1w lık bir lambalısı olsa diye bakınıyorum çünkü :) ufak bir combo da olabilir.

Selamlar,

Yıllardır prosesör phones çıkışından 2+1 ses sistemiyle gitar çalıyorum. Çalmaya da devam edeceğim fakat artık biraz organik sesleri de duymak istiyorum.
Hi-gainlerimi yine prosesörümle ses sistemimle çalacağım fakat clean + overdrive'sal parçaları amfi ile çalmak istiyorum. Prosesör + monitörden o hazzı alamıyorum çünkü.
Direk olarak lambalı amfilere yöneldim tabi, 5w'ın bile çok geldiğini öğrenince 1w'ın da sadece laney head'de olduğunu öğrenince forumda araştırma yapınca, sizin konuyu bulunca, sizlere de sormak istedim. 1w dediğimiz bir ses ne kadar güçlüdür? 15w lık bir marshallı %20 açabiliyordum evde. Acaba 1w lık o laney head'i kabin ile %kaç açabilirim?
Bu arada ille de amfi drive'ı olsun diye bir sıkıntım yok. 6lı adaptörüm var. Add+ olsa bile arada ufak tefek analoglar alır dener satarım diye düşünüyorum amfi ile.
Neticede amacım bunların tadına bakmak öğrenmek, yaşamak.
Bir de diğer cub10 gibi alt lambalı modellerinin 1-10w gibi seçeneği yok fakat Hi ve Lo girişleri var. Onlar ne işe yarıyor biliyor musunuz?
Odam ufak olduğundan Head almak yerine direk 1w lık bir lambalısı olsa diye bakınıyorum çünkü :) ufak bir combo da olabilir.

Cub 10 kullanmadım, çoğu amfide high low girişlerinin ses seviyesi açısından farkı var ama, hani çok ta büyük bir fark değil.

Cub head'i canlı kullanan yukarıdadır, daha doğrusunu o yazar ama bir watt bile yerine, apartmanına göre az bir ses değil. Hani bu iş müzik setlerindeki, sistemlerindeki watt hesaplarına benzemiyor. Bazı amfilerin de 1 wattı diğerini tutmayabiliyor. Aslında bir dükkanda şahsen tecrübe etmen en sağlıklısı.

Genel geçer olarak, hali hazırda en mantıklısı lambalı amfiyi attenuator ile kullanmak. Kullandığın attenuator amfiden watt olarak iki kat güçlü olursa işi garantiye de alırsın. 15 watt bir amfide 30 watt kapasiteli attenuator kullanmanın sakıncası olmaz. Gerçi attenuatorün kalitesine göre de değişir hani. Dezavantajı ise, hoparlörleri zorlayamazsın, onların da bildiğim kadarı ile zorlanmaları, açılmaları falan gerek.

Yine de küçük bir amfi olarak, Blackstar'ın 1 watt modelleri var, Vox'un da şöyle mini bir amfisi:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8234&gid=642

Bir de onun stack modeli var:

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9318&gid=642

Fender'in Champ serisinde güzel mini mini ama tonu ton bir iki modeli de var:

http://www.jpstingrayguitars.com/images/FENDER CHAMP 1978.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_wkvfebU9Uw8/TMnNLZ0ROLI/AAAAAAAAAe0/o9R_85ngr-Y/s1600/champion600.jpg

Yine de hani zevk renk meselesi çoğu şey. Ben aklına biraz karpuz kabuğu düşürmüş olayım en azından :)

Hakan

Antalyada denettirecek biryer bilmiyorum inanın. Bıçaklarlar adamı almadın denedikten sonra diye.
Bilgiler için teşekkürler araştırmaya devam :)

Ben bu amfinin kombosunu analog setup ile kullanıyorum. Zaten evde sesi açmak çok zor. Sesi kırma gibi bir çabam olamıyor malesef. Ben de drive ı pedallardan alıyorum. Bunun için gaini tam olarak 0 da tutuyorum. Bu sayede ses düzeyi belirgin olarak düşüyor. Ben de 15 w lık girişten giriyorum amfiye. Bu sayede daha temiz bir ses alınıyor. 1 wattlık girişi biraz daha kırçıllı bir ton veriyor. Ayrıca amfiden biraz gain açıp üzerine pedalla overdrive veya ditsortion eklediğinizde ton çamurlaşıyor ve cızırtılı bir hal alıyor.
Dip not: Amfiyi aldıktan sonra speakerı Vintage 30, preamp lambalarını tung sol, power lambalarını da ehx ile değiştirdim. Sese çok olumlu etkisi oldu.

Merhabalar. Ben bu amfiyi 5 aydır filan kullanıyorum. Ve son derecede memnunum. Bu amfi hakkında kısaca şöyle diyeyim frekans olarak muadilleri gösterilen amfilerden daha iyi. Çok temiz sesleri var cleanlerde. (Kullandığınız gitarlarada bağlı tabii ki.) Hiç bir amfinin volume potansı bence 6-7 arasından fazla açılmamalı. Sakıncalı. Ona göre düşünürsek ses yüksekliği sorun yaratmaz gibime geliyor. Ben yüksek ses hastasıyım böyle aşırı yüksek ses istiyorum ancak bu amfi tam bir ev amfisidir mikrofonlama olmazsa tabii. Pedallarla gerçekten çok uyumlu. Ayrıca amfide clean-drive kanalları yok yani çift kanal değil tek kanal. Sesin düşük olmasının sebebide budur ayrıca. Yarım saat - bir saat içinde bir kayıt yapıp buraya gönderebilirim isterseniz. Küçük bir fikir verir size. Ancak tabiki canlı canlı duyduğunuz ile aynı olmayacaktır ama en azından bir fikir yani. Evde kullanım hali nasıl oluyor diye.

Geri