Kendi Gitarını Yaratmak

Selamlar arkadaşlar. Uzun zamandır aklımda olan bir projeye girişmek istiyorum. Elimde Ltd Ec-50 var ve onu kafamdaki şekile sokmak istiyorum. Şu an Ec-1000 vb çalıyorum. Görüntüsünü tamamen ona benzetmek istiyorum. Ancak tek köprü manyetiği ve sadece tek ses potansı olacak üzerinde. 3 yollu swich i de killswich mantığı ile kullanacağim. Mat siyah boya yapılacak tekrar ve kenarlarına binding yapmak istiyorum. İptal edeceğim sap manyetiği ve diğer iki potansın oyuklarını nasıl doldurabilirim ve bu işlem sağlıklı olur mu? Ayrıca mat boya ve binding yapacak bir luthier tavsiyeniz var mı? Duruma göre klavyedeki inlayleri flag inlay ile değiştireceğim.Kafamdaki görüntü neredeyse böyle.

jf2uc.jpg

Ben delik doldurmanın kolay bir iş olacağını hiç sanmıyorum. Delik açmak çok kolaydır ama doldurmak ayrı bir uğraş. Ben olsam hiç bulaşmam. Ayrıca esp fabrikası haricinde satin siyah boyayı hakkını vererek icra edebileni görmedim ki ec1000 serileri bile satin siyah olayının hakkını vermiyor. Zaten dediğin işlemler bayağı uzun ve masraflı olur diye tahmin ediyorum.

dolgu sıkıntı değil bir şekilde hallolur ama saten boya işi zor . üst düzey bir boya atölyesine götürmen gerek.ayrıca gitarın sadece ön kısmı boya işlemine maruz kalacağı için yan ve arka kısım matlığına yakın olması gerekiyor.yani oluşturacağın formata değmez.hem gitara bir özellik katmamış olacaksın hem de riskli.ayrıca satma düşüncesi hasıl olursa satarken zarar edersin.

Üstten siyah bantla kapatır olur biter. Yok illede yapacam diyorsan

Tutkal ve ince talaş ı iyice karıştır ve o karışımın içine 1, 2 damla siyah mürekkep damlat ki boyatınca sırıtmasın. Ve bu karışımı oraya yavaş yavaş dök. (Bu manyetik oyuğu için)
Yine aynı malzeme fakat bu kez pot un alttarafını bantlayacaksın veya oraya bi parça koyacaksın ki macun akmasın.
Sağlıklı olur mu olmaz mı o yapacağın işçiliğe bağlı ve bunun da geri dönüşü biraz zor olur. 1 - 2 Ay sonra ben bunu beğenmedim dur şu gitarı eski haline getireyim dersen elin yatkınsa bile biraz zor olur .

Tutkalla yaparsan manyetik oyukları zamanla çöker ve belli olur: Şekil 1a
yellow1.jpg

En sağlam seçenek: Manyetik boşluğunu doldurduktan sonra ince bir katman ağacı gövdenin üzerine yapıştırmak (veneer olarak arat google'da). Önce manyetik boşluğunu dolduracak bir ağaç blok kestirmen lazım, ardından epoksi veya tutkal ile gövdeye yapıştır: Şekil 2a
attachment.php

Ardından ince ağaç katmanını tüm gövdenin üzerine uygulamak: Şekil 2b
attachment.php

Ardından zımpara, astar, boya ve vernik.

Ek olarak:
Yukarıdaki işlemi yaparsan binding için kanal kesilmesi ve boyadan önce binding uygulanması çok zor değil, biraz uğraştırıcı/maliyetli sadece. Dersen ki inlay yaptırmak istiyorum, o zaman iş değişir. Bunun için fretlerin sökülmesi, inlayler için klavyenin kesilmesi, yapıştırılması, radius zımpara yapılması, yeni fret takılması ve fret dress yapılması lazım. Onun yerine git EC400 500 bişey al, astarı yüzünden pahalıya gelmesin derim.

Al esp eclipse vb. Herşeyi 10 numara onlar da el yapımı nede olsa. Donanım görünüm kalitesini tartışmam.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumlar için teşekkürler. Flag inlay konusu maliyete ve işçiliğe göre girebilirdim ancak anlattığınız kadarıyla maliyet ve işçilik fazla olacak gibi görünüyor. Inlayden vazgeçtim. Bu arada dediğim gibi zaten ec-1000 kullanıyorum. Bu proje sadece bana özel bir gitar olması için yapmak istediğim bir düşünce. Kesinlikle yaptıktan sonra satmayı düşünmüyorum. Gitarın kendi boyası zaten mat siyah ama manyetik ve potans iptal edileceği için boşluklar yüzünden en azından ön yüzüne yeniden boya yapılması gerekecek.

Bence bu işlere girişiceksen hiç ec50 ile uğraşma, sat onu ebay'den gövde ve sap al onlar üstünde oyna. Bazıları istediğin formatta bile olabilir yada deliksiz ham gövde şeklinde olabilir kafana göre routing yaparsın.

guitarfetish.com ya da byoguitar.com a da bakabilirsin.

Yorumların çoğu, yetiştirilme tarzımıza ne kadar uygun. Yapma, deneme, boş ver, gerek yok, bozarsın..Bence dene, becerebilirsen çok güzel bir gitar olacak. İlk denemense, büyük ihtimalle gitarı mahvedeceksin ama kazandığın tecrübe, öğrendiklerin gitardan daha değerli olabilir.

Manyetik boşluğunu doldurmak için; 1.Önce ne yazık ki gitarın boyasını, en azından ön yüzünün boyasını, ağaca kadar zımparalaman gerek. Yorucu bezdirici bir iştir. 2.Manyetik boşluğunun alt kısmına bir tornavide ve çekiç yardımı ile çentikler aç. 3.Boyacıdan kaporta tamir macunu al, 10 TL.dir. Bu macun yanında verilen küçük tüpteki sertlerştirici ile kullanılır. Manyetiği dolduracak kadar macun için leblebi büyüklüğünde sertleştiriciyi tüpten çıkarıp macun ile ayrı bir yerde karman gerek. 4.Bu noktadan sonra elini çabuk tutman gerek, çünkü 10 dakika içerisinde macun taş gibi sertleşecektir. Spatula kullanarak macunu manyetik boşluğuna doldur. Boşluğun her köşesine macunun ulaştığından emin ol. Manyetik boşluğuna açılan çentikler, macunun daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. 5. Macun tamamen donduktan sonra, yeniden zımpara yaparak boşluğun gitar yüzeyi ile aynı seviyede olmasını sağla. Gerekirse ilave macun kullan.

Boya ve binding işini ise profesyonel oto boyacısına yaptırmanı öneririm. Kolay gelsin.

Anlatılmış bayağı bir şey, yani bu saatte okurken atlamış olabilirim fakat göremedim...

Manyetik boşluğuna uygun, gitarın gövde ağacı cinsinden bir ağaç kestir, ağaç tutkalı ile yapıştır, ince boşlukları macunla doldur, üzerini bir ince zımpara ile düzle.

Buradan sonrası zor, bütün ön yüzeyi zımparalaman lazım... Allah yardımcın olsun... Zira lokal boya atmaya çalışırsan sırıtır...

Yorumların çoğu, yetiştirilme tarzımıza ne kadar uygun. Yapma, deneme, boş ver, gerek yok, bozarsın..Bence dene, becerebilirsen çok güzel bir gitar olacak. İlk denemense, büyük ihtimalle gitarı mahvedeceksin ama kazandığın tecrübe, öğrendiklerin gitardan daha değerli olabilir.

Manyetik boşluğunu doldurmak için; 1.Önce ne yazık ki gitarın boyasını, en azından ön yüzünün boyasını, ağaca kadar zımparalaman gerek. Yorucu bezdirici bir iştir. 2.Manyetik boşluğunun alt kısmına bir tornavide ve çekiç yardımı ile çentikler aç. 3.Boyacıdan kaporta tamir macunu al, 10 TL.dir. Bu macun yanında verilen küçük tüpteki sertlerştirici ile kullanılır. Manyetiği dolduracak kadar macun için leblebi büyüklüğünde sertleştiriciyi tüpten çıkarıp macun ile ayrı bir yerde karman gerek. 4.Bu noktadan sonra elini çabuk tutman gerek, çünkü 10 dakika içerisinde macun taş gibi sertleşecektir. Spatula kullanarak macunu manyetik boşluğuna doldur. Boşluğun her köşesine macunun ulaştığından emin ol. Manyetik boşluğuna açılan çentikler, macunun daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. 5. Macun tamamen donduktan sonra, yeniden zımpara yaparak boşluğun gitar yüzeyi ile aynı seviyede olmasını sağla. Gerekirse ilave macun kullan.

Boya ve binding işini ise profesyonel oto boyacısına yaptırmanı öneririm. Kolay gelsin.

Manyetik boşluğunun tamamını çelik macunu ile doldurmanı kesinlikle tavsiye etmem. Hem inanılmaz ağır olur, hem de o kadar macunu tek seferde yapmaya çalışırsan çok ciddi sorunlarla karşılaşacağından emin olabilirsin. Kat kat, yavaş yavaş yapabilirsin ama çelik macunu ile ciddi tecrübeli değilsen kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Ben yapacak olsam şu sırayla yapardım:

1) Sapı, manyetikleri her şeyi sök, elinde sadece gövde kalsın.
2) Isı tabancası al bir tane, gövdeye tut. Boyanın muz kabuğu gibi soyulduğunu göreceksin. Araya gazete kağıdı koyarak ütü de basabilirsin.
3) Bu şekilde gövdeyi soyduktan sonra manyetik boşluklarını hafif bir ağaç takoz ile kapat.
4) Takozun çevresinde kalan boşlukları çelik macunu ile doldur. Bu macun pek çökme yapmaz ama ben yine de ön yüzün çoğunu kaplar, zımparalardım.
5) Potanz yuvalarını da aynı şekilde macunla doldur, yenilerini del.
6) Büyük boy kompresörün ve tabancan varsa ve tecrübeliysen kendin boya, yoksa ver kaportacıya 50 lira o boyar. İnce boyamasını söyle. Sap-gövde bağlantı yerini iyi maskele.
7) Sapın arkasını güzelce zımparala, cilayı da boyayı da sökme ama iyice matlaşsın.
8) Ayakkabı boyası ile klavyeyi matlaştırabilirsin diyen biri vardı, bir ara deneyeceğim. Eğer oluyorsa onu yap, simsiyah klavyen olur.

Geri