Hangi akustik/klasik gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

F

feriduncal

Merhaba arkadaşlar. Yeni bir gitar almak istiyorum ve bu da muhtemelen fiber kasa bir akustik olacak. Acaba içinizde bir marka tavsiye edebilecek var mı? Skylark denen bir marka var ama tanımadığım için bir yorum yapamadım. Bütçem 400 YTL. civarında. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Feridun :)

Fiber kasa bu Ovation'ın kullandığı malzeme ise Ovation'ın alt markası Applause var. Bir iki sefer çaldım her ne kadar elektro akustik kavramını pek sevmesemde başarılı aletler.

www.srvmusic.com a arada sırada düşüyor ikinci elleri uygun fiyata.

Ben bu ovationlara hastayım. Çok rahat gitarlar. Sesleri de...Hoş..Hatta bir çok gitara göre daha kendine özgü. Ama gerçek akustik hastalarını tatmin etmez sanıyorum...

Re: Fiber kasa akustik almam için yardımcı olabilecek var mı

feriduncal demiş ki:
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir gitar almak istiyorum ve bu da muhtemelen fiber kasa bir akustik olacak. Acaba içinizde bir marka tavsiye edebilecek var mı? Skylark denen bir marka var ama tanımadığım için bir yorum yapamadım. Bütçem 400 YTL. civarında. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yaklaşık 3 yıl önce bir arkadaşımdan Skylark marka fiber kasa elektro akustik gitarını 1 haftalığına falan ödünç almıştım. :D O bir haftanın daha 3. günü falan gitar kırılmıştı :D

Bilgisayar masasına dayamıştım gitarı (telleri üstüne) kayıt yapıyordum sanırım, sonra aniden tellerin masaya sürtünme sesini duydum, ve dondum kaldım. Yavaş yavaş yere doğru inişe geçmeye hazırlanan gitara bakarken bir yandan da gitar kırılırsa ne yapacağımı düşünüyordum :D. Sonra o düşüncem daha bitmemişti ki gitar yere düşüşünü tamamladı ve gitar klavye-gövde birleşim noktasından 2'ye ayrıldı...

Bunun sayesinde gördüğüm önemli bir şeyi aktarmak istiyorum. Sapın içinde thrus-rod denen metal çubuk yok. Ayrıca sap gövdeye çok kalitesiz bir şekilde yapıştırılmış. 2'ye ayrılan bölgelerin bir kısmı yapışma noktasından ayrıldı bir kısmı da tahtasından parçalandı.

Ya işte öyle adrenalin dolu 1-2sn. yaşamıştım bu Syklark fiber kasa elektro akustik sayesinde. Anlatayım dedim...

ben ovation'ın altında üretilen applause marka gitarlardan kullandım uzun süre.. tınısına hiç lafın yok. bence tam bir sahne gitarı.. özellikle ince tel seçimiyle çok güzel tınlıyordu... ancak akustik olarak ses çıkışı biraz az... tabi jumbo kasalarla karşılaştırmıyorum bile ama. diğer fiber kasalara göre sesi biraz daha az çıkıyor... yine de ben çok sevmiştim... urla sahillerinde duvara dayalı bırakmıştık rüzgardan uçtu ve boynunu kırdı... artık gitar ne derece sağlamdı bilmiyorum ama fazla hafif olduğu kesin....

01 demiş ki:
Stagg in akustik gitarlarını kullanıyorum,bu aletlerde kötü değiller...

valla ben de stagg in bir akustiğini denemiştim, tonu hiç de fena değildi ama duyduğuma göre işçiliği ve dayanımı kötüymüş..

ama bir enstruman alırken ona ne kadar ısındığına bak derim ve cok fazla değişik gitar denemeni öneririm, aynı marka aynı model enstrumanlarda bile bariz ton farklılıkları olabiliyor..

bu arada en son bir crafter denemiştim jumbo sayılır... eğer ille de fiber kasa demiyorsan bir bak derim, çoğu adı sağlam akustik firmasıyla yarışacak ton buldum ben o gitarda ama fiyatı senin dediğinden biraz daha yüksek (600 dolar)..

Kendi Akustik gitarımı alırken (Stagg i) crafter iın bir fiber akustiğini denemiştim berbattı,ama jumbolar filan güzel...

Jeff_Loomis demiş ki:
feriduncal demiş ki:

Yaklaşık 3 yıl önce bir arkadaşımdan Skylark marka fiber kasa elektro akustik gitarını 1 haftalığına falan ödünç almıştım. :D O bir haftanın daha 3. günü falan gitar kırılmıştı :D

Bilgisayar masasına dayamıştım gitarı (telleri üstüne) kayıt yapıyordum sanırım, sonra aniden tellerin masaya sürtünme sesini duydum, ve dondum kaldım. Yavaş yavaş yere doğru inişe geçmeye hazırlanan gitara bakarken bir yandan da gitar kırılırsa ne yapacağımı düşünüyordum :D. Sonra o düşüncem daha bitmemişti ki gitar yere düşüşünü tamamladı ve gitar klavye-gövde birleşim noktasından 2'ye ayrıldı...

Bunun sayesinde gördüğüm önemli bir şeyi aktarmak istiyorum. Sapın içinde thrus-rod denen metal çubuk yok. Ayrıca sap gövdeye çok kalitesiz bir şekilde yapıştırılmış. 2'ye ayrılan bölgelerin bir kısmı yapışma noktasından ayrıldı bir kısmı da tahtasından parçalandı.

Ya işte öyle adrenalin dolu 1-2sn. yaşamıştım bu Syklark fiber kasa elektro akustik sayesinde. Anlatayım dedim...

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

baba manyaksın sen ya :D :D :D yanlış anlama,baya güldürdün beni. çok hoş anlatmışın. benimde böyle yaşadığım bi an vardı o geldi aklıma. annemin bi eşyasıydı. dediğin gibi sadece izliyosun. gözlerinin önünden yavaş yavaş kayıp gidiyo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

gitar içinde bi yorum yapimde arkadaşlar kızmasın bari napim :D

fiber değilde mydükkanda fenderin elektro tipi 2 gitarı var. fiyatlarıda çok çok uygun,taksitte var. ve eq. ı ""fishman"" . bilginize..

linki:

http://www.mydukkan.com/urunler.asp?gid=1

Fender Stratacoustic ve
Fender Telecoustic

Jeff_Loomis demiş ki:
feriduncal demiş ki:

sapı kırmadan da truss rod olup olmadığını anlayabilirsin:D gövde içinde veya elektrolardaki klasikleşmiş yerinde alyan vidası oluyor:d uyduruk klasiklerde olmadığını biliyorudum, yekpare gitarlarda da olmuyor diyorlar ama akustikte ilk kez duydum. acayip bir durum

O paraya Ovation bulamazsın ama onun alt markası olan applause a bakmanı öneririm.Gayet güzel gitarlar...Bende AE023 modeli var,düşük bir model olmasına karşı amfiye bağlamadan da yeterli derecede güzel bir tını alıyorum.Yanlış hatırlamıyorsam geçen sene 310 milyon gibi bir rakama almıştım zuhal den.

İki buçuk ay önce Kızılaydaki mikado'dan fiber kasa bir elektro akustik aldım. Markası Clarissa. Hiç duymadığım bir marka olmasına rağmen ses tonu çok hoşuma gitmişti, o yüzden almıştım. İnternetten araştırdım ama clarissa gitarlar hakkında yeterli bilgi bulamadım. Tek bildiğim İtalyan yapımı olduğu (o da içindeki etikette yazıyor :) )
Mikadoda bu aldığımla birlikte 2 tane vardı o zaman, biri benim aldığım siyah gövdeli, diğeri açık alacalı bi renkti. Geçen gün gittiğimde diğer gitarı göremedim satılmış.
İnternette bu markayla ilgili fazla bilgiye rastlamamak beni çok şaşırttı. Demek ki az bulunan bi gitar. Satıcıya o zaman ne zaman yapıldığını sormadığıma pişmanım :(
Bu gitarlarla ilgili bilgisi olan var mı? Ederinden fazla parayı vermemişimdir umarım :? Ne kadar verdiğimi yazmiim şimdi :oops:

arkadaşlar klasik gitara başlama niyetim var.eagle marka klasik gitar önerdiler.sıfır 110 tl.nedersiniz?alayım mı?alacağım yerde çok sağlam yer.acil cevap bekliyorum :arrow: :eek:

Selam, bir ara bende de eagle marka bir klasik gitar vardı, modelini hatırlayamıyorum ama fiyatının üzerinde bir kalitedeydi, sonra bir sürü marka model klasik gitar çaldım ama o gitarın tadını bulamadım. (klasiği satıp yine eagle marka akustik aldım ondan da çok memnunum)

Bir hatırlatma: ister 100 ytl lik gitar al ister 1000 ytl lik, alacağın gitarı kendin görüp denemeden alma...

Arkadaşlar elektro klasik gitar almaya karar verdim fakat bir türlü karar veremiyorum. Fiyat aralığı 100-200. Yardımcı olursanız çok sevinirim :roll:

Selam arkadaşlar, üstatlar. Sahnede ve kayıtta kullanabileceğim bir gitar arıyorum. Aşağıdaki gitarları gözüme kestirdim. Bu gitarlar iş görür mi? eğer işimi görmezse öneriniz nelerdir. Tarzım özgün ve türkü. Meblağ olarakta 500-600 arası düşünüyorum. Tercihen dahili akord aleti, ince ve kesik kasa düşünüyorum. İlginize şimdiden Teşekkürler. Not:Ses örnekleri yazının sonundadır dilerseniz dinleyebilirsiniz.

1-Ibanez G5ECE 281,48 TL

• Arka ve Yan Bölümler: Maun
• Ses Tahtası: Ladin
• Sap: Maun
• Manyetik: Eşik altı Ibanez manyetik
• Preamp: Ibanez AEQ200T Preamp
• Burgular: Krom klasik tuning machine
• Üst Eşit ve Saddle: Ibanez Ivorex II
• Teller: D'Addario™ EXP™
• Klavye: Gülağacı

Özellikleri/Kullanım Kolaylığı
KLavyesi gercekten cok rahat. Hiç zorLanmadan, ufak hareketLerLe istediginizi yapabiLiyosunuz. Üzerindeki dahilLi akort özeLLiğiyLe sahnedeyken biLe sessiz bi şekiLde akort yapabiLirsiniz.

Ses Kalitesi
Hem cıpLak hem de sahnede ki sesi mükemmeL. Yumusak bi tınısı war.

Kullanılan Malzeme & Sağlamlık
KuLLanıLan maLzemeLer cok sagLam. bi kaç kez düsürmeme ragmen sadece bi kaç yerden boyası soyuLdu.

Genel Değerlendirme
Bi çok ürün denedim bu gitarı aLmadan. Hem fiyat oLarak hemde performans oLarak bir çok gitarı geride bırakır. Herkesin tadına bakması gerekLi:)
----------------------------------------------------------------
2-Washburn C64SCE 494,27 TL

Özellikleri:
• Klasik Cutaway
• Ladin ses tahtası
• Yanlar ve kenarlar maun
• Gül Ağacı klavye ve köprü
• B-Band™ A3
• Klasik stil açık altın burgular
-----------------------------------------------------------------
3-Ibanez G200ECE 484,40 TL

B-Band® UST™ manyetiği ile dengeli ve sıcak akustik ton yapısına sahip G200ECE, çaldığınız ortam neresi olursa olsun, kaliteli bir ses için Ibanez SRTn preamp ile donatılmıştır. Notch filter ile donatılmış G200ECE, feedback indirgeme sistemine sayesinde sahnede yüksek ses seviyelerinde çalınabilir.

Özellikler :

* Arka ve Yanlar: Maun
* Üst Kapak: Masif Ladin
* Sap: Maun
* Manyetik: B-Band UST
* Preamp: Ibanez SRTn
* Kulaklar: Klasik Gold Tuning Machines
* Üst ve Alt Eşikler : İbanez İvorex II
* Tel: Daddario EXP
* Klavye: Gül Ağacı
* Dahili Akort Aleti...

Özellikleri/Kullanım Kolaylığı
Çok rahat bir gitar, elinize aldığında farkedeceksiniz. Eller klavyede adeta kayıyor bence çok rahat bir kullanımı var.

Ses Kalitesi
Ses kalitesi çok hoşuma gidiyor, stüdyo ve sahnede kullanılabilecek seviyede bir gitar. Özellikle üstünde bulundurduğu elektronik aksam her türlü ton imkanını sunuyor.

Kullanılan Malzeme & Sağlamlık
Kullanılan malzeme çok sağlam, gitarın ağırlığından da belli oluyor zaten. Özellikle işçiliği çok hoş, ilk elime aldığımda gitara aşık olmuştum.

Genel Değerlendirme
Bu fiyata alabileceğiniz en iyi gitar diyebilirim, çok hoş işçiliğe ve üzerindeki elektronik aksam sayesinde geniş ton seçeneğine sahip.
-----------------------------------------------------------------
4-Ibanez AEG10NE 572,20 TL

* Arka ve Kenarlar: Maun
* Ön Kapak: Ladin
* Sap: Maun
* Manyetik: Fishman® Sonicore Pickup
* Ekolayzer - Preamp: Ibanez SST Preamp
* Akort Mekanizması: Gold Classical Tuning Machines
* Eşikler: Ibanez Ivorex II
* Askı Butonu: Ibanez Strap Button for Acoustic Guitars
* Rosette: Abalone
* Teller: D'Addario™ EXP™
* Perdeler: Gül ağacı – Rosewood

Ses Örnekleri İçin:
http://rapidshare.com/files/307386861/gitar_ses___rnekleri.rar.html

Bunların dışında ama Cort CEC serileri de iyidir fiyat performans olarak. Onlarada bakmanı tavsiye ederim. Bağlamayla çok çalmışlığım var, uyumu gayet iyi.

Geri