Linux

Açık kaynak kod felsefesini destekleyen; ancak Windows'dan kopamayan arkadaşlar için OpenOffice.Org yani Microsoft Office ile kullanım amacı aynı, yapısal olarak farklı bir programın bağlantısını vereceğim.
http://tr.openoffice.org/indirme-adresleri.html
Windows(tr)'ye karşılık gelen yerde Java içeren ve Java içermeyen OpenOffice.Org 2.0'ı yükleyebilmeniz mümkün. Üst kısımda ise programın, Linux versiyonları bulunmakta. Açık kaynak olduğu için zaten bedava demeyeceğim, çünkü açık kaynak, bedava demek değildir!

Bedava olarak Ubuntu (GNU/Linux) CD'sinin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayan bir site buldum. Yabancı. Tamam, biliyorum; bu amaçlı Türk birçok site vardı ama benim sipariş ettiğimde Türkiye'deki her ile teslimat var ve en cezbedici nokta şu ki, posta masrafı bile ödemiyorsunuz! Bir sitede doldurduğum ankette bana en uygun olan Linux dağıtımının, Ubuntu olduğunu öğrenince bu işi araştırmaya başladım ve bu siteyi buldum. Yani durum şu ki, bu siteden sadece Ubuntu CD'si sipariş edilebiliyor. Eğer başka bir Linux dağıtımı arıyor ve sipariş ile gelmesini bekleyemeyecek durumda iseniz, elinize 3 civarı boş CD alıp, bildiğiniz bir üniversitenin Bilgi-İşlem Bölümü'ne CD'lere eğer varsa istediğiniz Linux dağıtımını çekmelerini rica edebilirsiniz. Artık Windows'tan tamamen kurtulmak istiyorum!
https://shipit.ubuntu.com/

laurelyn demiş ki:
ben üç ay önce emac aldım.uçak edasında uguldayan fanı hariç mükemmel bisii.valla niye bu kadar beklemisim almak için?kendimde sasırdım :D
Anlamadım ne dediğini.. Emac ne? Macintosh'un bitürü mü (öyle ise konuyla alakası ne) yoksa emacs kullanıyorsunda, onla ilgili birşey mi yazdığın :)

Evet dikkat etmemişim ama bu kadar sinirli cevap yazmanada gerek yok değil mi? Emacs diye efsane bir program var, ona gönderme yapayım demiştim..

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak, istediğiniz Linux dağıtımını bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. GNU/Linux (GNU/GPL Lisanslı) dağıtımları açık kaynak kodlu olup, dağıtım ve çoğaltılması serbesttir. Siz de yükleme bağlantısını bildiğiniz Linux dağıtımlarını lütfen ekleyin.

32537.jpg

Mandriva Linux - Free 2006
CD1
CD2
CD3

IstanbulX - 0.1.6
Yükle

29994.jpg

Gentoo - 2005.0
Yükle

21315.jpg

Fedora Core 4
CD1
CD2
CD3
CD4

30236.jpg

OpenSuSE - 10.0 RC1
CD1
CD2
CD3
CD4
CD5

26597.jpg

Pardus Çalışan CD
Yükle

32619.jpg

Pardus Kurulan
Yükle

18444.jpg

Slackware - 10.2
CD1
CD2
CD3
CD4

21092.jpg

Turkix
Yükle

31425.jpg

Ubuntu - 5.10 (Breezy Badger)
Yükle

eXpert demiş ki:
Bedava olarak Ubuntu (GNU/Linux) CD'sinin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayan bir site buldum. Yabancı. Tamam, biliyorum; bu amaçlı Türk birçok site vardı ama benim sipariş ettiğimde Türkiye'deki her ile teslimat var ve en cezbedici nokta şu ki, posta masrafı bile ödemiyorsunuz! Bir sitede doldurduğum ankette bana en uygun olan Linux dağıtımının, Ubuntu olduğunu öğrenince bu işi araştırmaya başladım ve bu siteyi buldum. Yani durum şu ki, bu siteden sadece Ubuntu CD'si sipariş edilebiliyor. Eğer başka bir Linux dağıtımı arıyor ve sipariş ile gelmesini bekleyemeyecek durumda iseniz, elinize 3 civarı boş CD alıp, bildiğiniz bir üniversitenin Bilgi-İşlem Bölümü'ne CD'lere eğer varsa istediğiniz Linux dağıtımını çekmelerini rica edebilirsiniz. Artık Windows'tan tamamen kurtulmak istiyorum!
https://shipit.ubuntu.com/
9 Ocak'da sipariş etmiştim ve 11 Ocak'da kabul görerek gemiye verilmişti paket. Dün öğle saatlerinde elime ulaştı 5 adet Ubuntu PC CD'si. Yani 15 günde geldi 5 CD ve 5 Kuruş vermiş değilim. (Elmasla ödeme yaptım :D ) 5 CD olarak geçiyor ama aslında 5 paket ve her bir pakette bir tane Live CD ve bir tane de Install CD var.

Paylaşımcılığı kendine ilke edinmiş bir açık kaynak ve linuxsever olarak, 45 tane daha CD sipariş ettim dün. Bugün sabah kabul görmüş ama gemiye ne zaman verilir bilemem :)

Date Requested: 2006-01-26
Status: Approved
PC CDs: 30
64-bit PC CDs: 10
Mac CDs: 5

Son 1 aydır coştum yine arayışlara girdim sırasıyla makinaya kurduğum dağıtımlar şöyleydi;

Slackware kurulu makinayı formatlayıp
Pardus-- Ubuntu-- Kubuntu-- Fedora kurdum sırasıyla. Dağıtımları kurup kullanmam arasında 1,5 haftalık süre geçti. Şimdi diyorumki kesinlikle Kubuntu deneyin ;) Gerçekten çok başarılı. Ben Gnome kullanamadığımdan Ubuntu'ya ısınamıyorum o yüzden ardından hemen Kubuntu kurdum. (KDE versiyonlu Ubuntu)

Şu an bir makinada Fedora bir makinada Slackware var. Slackware hep kalacak Fedora'dan tekrar Kubuntu'ya geçeceğim ;)

Bu arada güzel bir haber;

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen milli gururumuz Pardus, 26 Aralık'tan bu yana 25 bin kere bilgisayarlara indirilmiş ;) Geç olsun güç olmasın bazı şeyler ;)

Ben olmasaydım demek ki 24.999 kere indirilmiş olacaktı :p Son 1 haftada benim hard-diskte ne fırtınalar kopuyor... Windows XP kurulu makinaya Knoppix, ardından Pardus, ardından Ubuntu kurdum ve sonra tekrar Windows kurdum. Sırf arkadaşa elimdeki Linux dağıtımlarını tanıtmak ve benimsemesini sağlamak için... Şimdilik ben kullanamasam da, yaymamı kimse önleyemeyecek :)

Partition magic vs vasitasiyla windows yuklu makineye fedora core kuruldu. Okul baglantisi oldugu icin verdikleri disk space hicbirseye yetmiyor. Sinir oldum, kullanmiyorum.
Unix'e talim yine, siyah beyaz terminal, komutlar..oof of..kendimi kadayif gibi hissettiriyor Unix bana. Bu arada tembelligimden soruyorum, LaTeX forumumuz var miydi? :)

Danışmak istiyorum şöyle ki; Win XP Pro. işletim sistemini kullanıyorum. HDD'i 10 gb ve 70 gb olarak iki sürücüye ayırmıştım.
Win XP'i tamamen kaldırıp Linux kurma gayesindeyim. 70 gb'lik bölümde mp3 vs....mevcut.
Haliyle 10 bg'lik bölüme Linux'ü kurmam her hangi bir hataya neden olabilir mi?

Geri