Linux

aykan80, WinXp yi tamamen kaldırmana da gerek yok aslında. Diskini zaten ikiye böldüğün için 10 gb lık alan Linux için yeterlidir. Herhangi bir sorun da olmaz. Alışma devresini atlatıncaya kadar XP yi kaldırma ve Linux'a küsmemek için güzel ve kullanışlı olan Kubuntu* yu kur 10 gb lık yere.

Kubuntu hem Windows a alışkın kullanıcılar için dumur etkisi yapmaz hem de kurulumlar ve paket yönetimi oldukça rahattır. Bu arada işin olduğu zaman Xp den de işini görmüş olursun.

Açılış ayarlarında Linux'u mu açayım Xp'yi mi açayım diye soracaktır sana. Sen keyfine göre istediğini açarsın. Zaten alışınca sanırım XP yi istemeyeceksin makinanda.

* Kubuntu: Default olarak Gnome'lu gelen Ubuntu'nun KDE'li olan dağıtımı.

Arkadaşlar Linux ile ilgili tüm yazıları tek bir başlık altında toplamamız uygun olacaktır. Diğer benzer başlıklar temizlenmiştir. Lütfen bu başlıktan devam ediniz.

Biraz daha Linux tabanlı Türk işletim sistemi Pardus'un reklamını yapalım :)

btm01.png

bts01.png

Denedim , gayet hızlı .Üstelik ücretsiz...

Yeni tanışacak olanlara kesinlikle Ubuntu'yu tavsiye ederim. Yormaz, üzmez, eğlencelidir ;)

Darius_Miles, kurup cılkını çıkarana kadar inceleyip bakacağım diyorsan 10 gb lık bir alan ayırman yeterli olur. Özellikle bir takım ticari ya da Linux'ta karşılığı olmayan olmazsa olmaz programların yoksa kesinlikle bir süre sonra Ubuntu'ya toptan geçiş yaparsın ;)

Pardus 2007 sürümünü denemedim. Önceki sürümlerinde çeşitli paket hataları almıştım, bir daha da kurmadım. Ama özellikle Kubuntuyu tavsiye ederim. (Kubuntu: Default olarak Gnome'lu gelen Ubuntu'nun KDE'li olan dağıtımı)

futurist demiş ki:
Yeni tanışacak olanlara kesinlikle Ubuntu'yu tavsiye ederim. Yormaz, üzmez, eğlencelidir ;)

Darius_Miles, kurup cılkını çıkarana kadar inceleyip bakacağım diyorsan 10 gb lık bir alan ayırman yeterli olur. Özellikle bir takım ticari ya da Linux'ta karşılığı olmayan olmazsa olmaz programların yoksa kesinlikle bir süre sonra Ubuntu'ya toptan geçiş yaparsın ;)

Pardus 2007 sürümünü denemedim. Önceki sürümlerinde çeşitli paket hataları almıştım, bir daha da kurmadım. Ama özellikle Kubuntuyu tavsiye ederim. (Kubuntu: Default olarak Gnome'lu gelen Ubuntu'nun KDE'li olan dağıtımı)

Ubuntu'dan daha iyi Linux türevleri de vardır.

Mesela Mandrake (yeni ismi ile Mandriva). İleri de Mandriva da kullanabilirisniz.

Geri