Gitar Çalarken Notaları Düşünmek

'Müzik - Genel' forumunda dylan tarafından 3 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. arkadaşlar uzun süredir gitar çalıyorum. ancak bir parçayı çalarken ya da doğaçlama çalarken bastığım notayı düşünme alışkanlığını hala edinemedim. bu aralar günde sadece 3 saat notasını söyleyerek klavye üzerinde 4 sesli arpej yapıyorum. bu notalar zamanla ezberleniyor tabi ancak arpeji tersten yapmaya kalktığımda 60 metronomda bir bipte 2 nota olacak şekilde yapamıyorum. yani yapsam da notanın ismi gelmiyor aklıma. kısacası bastığım notanın aklıma gelme süresi bir saniyenin 4 te biri süresine inmesi lazım. eskiden bu süre daha uzundu. şimdi 1 saniyede bastığım notayı söyleyebiliyorum. düz mantıkla düşünürsek zamanla düşünme sürem hızlanacak. bunun da tek yolu çalışmam ama en zor çalışma yapamadığımız bir şeyi çalışmak olduğundan çalışkan olmama rağmen çok sıkılıyorum. şimdilik bir şarkı çalarken hızlı düşünmek gerektiğinden bu konuda hala sıkıntım var. bilgisi olan, bu yollardan geçmiş arkadaşlar yardım ederlerse çok sevinirim.
   
 2. Movable do sistemine geçseniz yandınız yani :D olurmu öyle şey hani bir test vardı kelimelerin ilk ve son harfi doğru, ortası karmaşık olsa bile rahat rahat okuyabiliyoruz yazıları...

  Eh 1 saniye sürüyorsa notaları bulmanız ok bu hiç fena sayılmaz (boş telleri falan düşünmüyorsunuzdur o kadar zaten...) moral bozmayın yaklaşım değiştirin.

  Mesela şimdi tonalite, gam'ları kasmanın zamanı ama onun öncesi aralıklar çalışılabilir. Alfabe değilde kelimelerle biraz oynamanın zamanı gelmiş sizin.
   
  dylan bunu beğendi.
 3. sıkıntı şu noktada kalıp olarak bir gam ya da mod inilip çıkılıyor ama akor takip etmek olayı başladığında ki caz parçalarda da bu akorların geçişi epey hızlı oluyor o akor geldiğinde hangi notada olduğunu bilmen gerekiyor. bunun için de klavyenin notalarının yenilip yutulmasından başka çare göremiyorum. tabi bu söylediğim doğaçlamada. aslında gitmek istediğim nokta bilinçli bir doğaçlama yapmak olduğundan bu kadar kasıyorum bu olayı. o tansiyon sesleri bilmek ve akor sesi geldiğinde akorun içindeki sesleri verebilmek. kulağın o akoru duyması kusura bakmayın ama benim için pek imkanlı bi olay değil. ki kulağım da epey iyidir. günde en az yarım saat ear master çalışırım.
   
 4. Anladım, aslında yine farklı bir şey yazmayacağım ama detaylandıracağım; Dediğiniz konu özetle müzikal beklenti ile ilgili yani oluşum sürecinde öngörebilmek.

  Bunun seviyeleri açıkçası var, mesela komşu olmayan ton geçişleri 1 ölçüde gerçekleştirilebilir veya atonal yapı tarafından yönlendirilmek kabusa dönüşebilir :) bununla başetmenin daha önce bahsettiğim kalıpsal mantığı (teoriyi zaten bitirmiş olup) armoniyi kağıt üzerinde değil müzikal olarak anlamak ve enstruman'da gerçekleştirmektir. Yani öğrenmek yetmiyor, uygulama pratiği ile biten bir iş.

  Bilgi'deki çocuklar movable do sistemini kullanıyordu, ben klasikten geldiğim için o sistemin üzerine gitmedim ama şimdi düşününce doğaçlama an'ında notadan ziyade derece düşündüklerine inanıyorum.

  Yani yine 0000001 saniyede nota adını bulmanın faydası yok, arka plan'da çalana hakim olmadıktan/uyum sağlayamadıktan sonra ilerleyemezsiniz.

  Doğaçlama şahsen benim için deneysel bir süreçtir ama popüler anlamda uygulamak istenirse yaratıcılığa ulaşmak için ciddi birikim istiyor. Müziğe hakimiyeti olanlar birinin doğaçlamasını dinlediğinde genelde neyi o an aradığını veya evde kastıp kopyaladığını farkederler. Hedefiniz yüksek ve bu çok güzel ama doğru yönlendirilmezseniz yanlış şeylere fazla zaman harcar(ki zaten idealinde bile çok zaman istiyor) , farkettiğinizde kafanızı duvarlara vurursunuz. Bence sadece bilen değil işin pratiğinide hazmetmiş tecrübeli bir öğretmene ihtiyacınız var.
   
  dylan ve Sownroth bunu beğendi.
 5. öncelikle aşırı açıklayıcı ve yol gösterici bi yazı olmuş çok teşekkür ederim.

  bu konuda dediğim şeyi yapabildiklerine inandığım kişilere aynı soruyu sorduğumda aldığım yanıt da çok farklı değildi açıkcası. emre tankal da aynı şekilde derece düşündüğünü söylemişti. ki bilgidekiler de dediğim anlamda kendilerini çok doğru yetiştirmiş kişiler-- bilal karaman, cenk erdoğan vs. --

  doğru çalışma konusunda da durumu değerlendireceğim. çok sağolun.
   
  mertay bunu beğendi.
 6. Kesinlikle katılıyorum. Üst düzey emprovize çalan insanların notanın adını düşündüklerini hiç sanmam: en az iki sebep var bunun için:
  1) "Düşünmek", merkezi sinir sisteminin analitik müdahalesini gerektirir. Bu da yaratıcı süreci baltalar. Emprovize yaparken "düşünülecek" bir şey varsa o da müzikal nitelikteki şeyler olmalıdır. Bu süreci anlatan çok iyi bir fıkra da vardır: Kırkayağa "ayaklarını karıştırmadan nasıl yürüyorsun ?" diye sormuşlar... Kırkayak yanıt vermek için düşününce ayaklarını karıştırmaya başlamış:) Eğer "hangi akora hangi diziyi çalarım ?" soruları ile meşgul oluyorsa zihin, henüz yeterince ev ödevi yapılmamış demektir...

  2) Sesi duyar duymaz adını da bilebilecek düzeyde hakimiyeti olan müzisyenler için böyle bir çaba zaten gerekmiyor:)

  İşi basitleştirerek söylersek, asıl mesele arka planda çalınan armonik altyapı üzerinde çalınan notanın BIRAKACAĞI ETKİYİ duyabilmek. Caz müzisyenleri için büyük ölçüde yol gösteren şey bu. Bence de "dereceyi" duyuyorlar bir başka deyişle ve bunu tavsiye eden çok sayıda müzisyen duydum.
  Bir süre caz gitaristi Jimmy Bruno'nun sitesine üye idim. Oradan edindiğim izlenim de benzer yönde: Bruno, "beyaz" tuşları (ton içinde kalan sesler) ve siyah tuşları (kromatik sesler) çalmak ve uzun vadede bunları duyabilmek üzerine kuruyor sistemini. Bunu yaparken de (her ne kadar adını koymasa da...) CAGED sistematiği ile klavyenin her yerinde her majör diziyi beş farklı yapı üzerinden çalıp birleştirmeyi çalıştırıyor. Amaç önce beyaz tuşları bitirimek her ton için. Daha sonra da tek tek her bir siyah notayı eklemek.

  Söz konu egzersize gelince: Eğer amaç klavyedeki notaların yerini öğrenmek ise, bu anlamlı olabilir. Ama doğaçlama egzersizi olarak bence anlamı yok. Caz emprovizesi zorlu bir iş ve eğer ilgilenirseniz (anladığım kadarı ile disiplinli çalışıyorsunuz) bu konuda kaynak sağlayabilirim. Joseph Alexander'ın yakın zamanda çıkarttığı kitabı (özellikle 2-5-1 yapıları üzerine çalmak için) bence çok yararlı. Ama ilk şart, herhangi bir tonda gitar klavyesi üzerinde ton dışına çıkmadan çalabilmek (yani beyaz tuşları her ton için öğrenmek) olmalı. Bunu da tek bir ton içerisinde kalan akor dizileri üzerine doğaçlama çalıp, hangi diyatonik (ton içinde kalan) sesin ne etki yaptığını kulaklar ve parmaklar öğrenene değin yapmak gerekiyor. Sanılanın aksine, cazcılar "şimdi şu akor geldi, üstüne bunu çalayım" filan demiyor, bunu yapana kadar parça biter:)
   
  Sownroth ve dylan bunu beğendi.
 7. Yukarıdakilere ek olarak şunu söyleyeyim: Bence çok fazla teorik yüklü bir çalışma programınız var. Herşeyi unutup sadece çalmak da gerekiyor, Güzel veya "bilinçli" olması filan şart değil. Emprovizenin entellektüel bir faaliyet olarak nitelenmesi başlı başına sorunlu bir şey. Benim tavsiyem, bir yandan mutlaka içinizdeki sesi dinleyereke basit modal ve tonal parçalar üzerine emprovize deneyin ve mutlaka kendinizi kaydedin. "So What", "Black Orpheus", "Autumn Leaves" vs... gayet iyi olur. Sakın "herşeyi öğrenmeden doğaçlama çalınmaz" filan gibi şeylere kendiniz kaptırmayın, böyle bir yaklaşımla ömür boyu dizileri ezberler ama hiç emprovize çalamayabilirsiniz. Emrpovize çalabilmek ne bildiğiniz ile değil, ne duyabildiğiniz ve ne çalabildğiniz ile ilgilidir. Komplike olması, her dominantın üzerine altere diziler, bebop dominantlar vs çalınması filan da gerekmez... Barney Kessel'a sorarlarmış "falanca emprovizede ne düşünüyorsun ? diye... O da yanıt olarak: "Ben size asıl ne düşünmediğimi söyleyeyim: Burada John Coltrane olsa ne çalardı ? diye düşünmüyorum" dermiş....
  İçinizdeki ses önemli. O nedenle insanlara çaldığını ağzıyla söylemesi (ya da ağzıyla söylediğini çalması) önerilir emprovizede...
   
  Sownroth ve dylan bunu beğendi.
 8. Çaldığımız notanın gamın neresinde olduğu, hangi nota olduğundan çok daha önemli bir bilgi bence.

  Örneğin, La minör gamında minör 3 C ise, bence öncelikli amaç C'yi duyabilmek değil, gamdaki m3'ü duyabilmek, yerini bilmek ve gerektiğinde de çalabilmek olmalı.
   
  dylan bunu beğendi.
 9. söylediğiniz olaya aslında doğaçlama konusunda katılmıyor değilim. benim de doğaçlama yaparken ortaya çıkarttığım, hoşuma giden en güzel melodiler akorları düşünmeyip akorları içselleştirdiğim ve bilinçli olmadan akorlara göre hareket ettiğim parçalar. so what gibi modal parçalarda da aslında alan ne kadar geniş görünse de bir başka açıdan da aslında o kadar zorlaşıyor iş çünkü benim için şu an zorluk gibi görünen fazla akorun sağladığı kolaylık ortadan kalkıyor ve gerçek yaratıcılık giriyor devreye. yani en azından benim anladığım bu :) genel olarak iç sesi verebilmek çok önemli ancak benim kendimde görmek istediğim, hoşuma giden bi lick i istediğim zaman ona uyumlu bir akor düzeninde kullanabilmek. yanibu noktada size şöyle bir sorum olacak ; o piyanodaki beyaz tuşlar dediğimiz tuşları modal anlamda gitar klavyesindeki şablonu öğrendikten sonra anlamış oluyoruz sanırım. yani notaları düşünmesek bile o şablonda-- kalıpta -- inip çıkmak o modu bize veriyor. bu daha çok klavyeyi tanımak için güzel bir olay ancak kendimizi tekrar etmemek için yani melodi dağarcığı anlamında üzerine birşeyler koyabilmek için melodilerin kalıcılığı en iyi nota ile sağlanamaz mı? bir de akoru takip etmek anlamında her notayı değil ama mesela akor geldiği anda örneğin cmaj7 akoru geldiği anda do mi sol ya da si notalarından birinde olmak şart değil mi bir yerde. ya da o akorla uyumlu bir sesle? sizin söylediğiniz şey anladığım kadarıyla bırak o akora seni kulağın götürsün demek oluyor? ama dediğim gibi kendimi-- kulağımı-- o düzeyde görmüyorum şu anda. ki yapmaya çalıştığım zaman da kolay akor geçişlerinde( ispanyol dörtlüsü gibi) güzel şeyler çıksa da ortaya değişik akorlar geldiğinde çuvallıyorum. bunun bir çalışması olmalı. yani dediğiniz gibi 2 5 1 düzeninde o kadar çok çalışmış olmalıyım ki kulağım artık o akorlara gitmeli. ama dediğim gibi bu yöntem hakkında da çok bi bilgim yok malesef.
   
 10. Sorularınızı gayet iyi anlıyorum. İşin başındaki her şey çok karmaşık geliyor ve bir sürü şey öğrenmek lazım diye düşünüyor insan. Ama aslında bir sistematik olduğu zaman iş o kadar zor değil.
  Birinci basamak olarak herhangi bir 2-5-1'i gördüğünüzde bunu düşünmeden klavyedeki ilgili tonalite ile ilişkilendirebilir durumda gelmeyi hedefleyin önce. Hem teorik anlamda, hem pratikte...Mesela Bbm7-Eb7 gördüğünüz anda Lab majör düşünebiliyor olun. Bu biraz zaman alır, ama çok zor değil, önünüzde 12 ton içinde bütün majör 2-5-1 kadansları yazılı olsun, ona bakarak ister isimlerini söyleyin, ister akorları çalın. Ama 4lüler-5liler çemberi ve 12 tonda kadanslar kafanıza kazınsın. En fazla bir kaç ay alır bu iş.
  Mİnör 2-5-1 için de öncelikle ilgili minör dizi üzerinden düşünün, veya majör dizi ile ilişkilendirmeyi çalışın (mesela Bm7b5 - E7b9 - Am gördüğünüzde C majör düşünebilir olun öncelikle...)
  Ardından da en az beş pozisyonda her bir majör diziyi çalabilecek konuma gelin. Bu noktada doğru akor seslerini çalabimenin ÖNEMİ YOK. Adım atmayı öğreniyor ve yolunuzu ezberliyor gibi düşünün.Kağıt önünüzde iken 4lüler veya 5liler çemberi üzerinde sırayla bütün majör dizileri en az beş yerde çalın. Bu da kısa süre içerisinde büyük avantaj sağlar, herhangi bir akoru gördüğünüz zaman kaygılanmaz, bu hangi tondaydı filan diye düşünmezsiniz.
  Akor seslerine odaklanmak daha sonraki iş. Her bir majör dizi şekli içerisinde 4 nota arpejleri çalışmak iyi bir egzersiz olabiliri, ama bunlar asla sırayla emprovizede çalınmaz, berbat bir şey olur....Spesifik olarak bebop gibi tarzlar ile ilgilenecekseniz akor sesleri de yetmez, "guide tone lines" denilen klişeler ile de ilgilenmek gerekir. Ama sırayla. İlk basamakta bahsettiğim şeyi yapabilirseniz yolun YARISINI bitirmiş sayılırsınız.
  Ama sakın "Cmaj 7 geldiği anda doğru seslerden birinde olmak şsrt değil mi ?" filan gibi dogmalarla zihninizi yormayın. Tansiyon yarattıktan sonra doğru sese çözmek gerekir evet, ama çözülme gecikedebilir. Bunlara kafayı takmak doğru değil emprovize öğrenirken, kulağın çözülmeyi duyup duyamadığı önemli. Eğer emprovize yaparken sadece teoriye güvenirseniz kaybolur gidersiniz. Pek çok gitarist için emprovize "şekiller ve seslerden" ibaret bence. Şunun üzerine bu akor, şunun üzerine bu dizi şeklinde düşünerek emprovize olmaz. Bunlar ev ödevi ile gelişir elbette, ama bunları yapamamak emprovizeye engel de değildir. Sadece ton içindeki notaları her tonda eşit düzeyde ve hakimyet ile çalabiliyorsanız bu çok büyük bir ilerlemedir. Eğer herhangi bir ton içinde gitar klavyesinin her yerinde eşit düzeyde rahat değilseniz, ilk yapmanız gereken bu sıkıntıyı aşmaktır. Tekrar söyllüyorum, bu işin %50'si. Bunun ardından akor dizilerini analiz edebilir hale gelmek ve hangi notanın değiştiğine odaklanarak altyapıya uygunluk sağlamayı öğrenmek lazım. Bu da tek tek arpejleri PARÇA BAZINDA çalışmak ile gelişir. Soyut düzlemde bu iş anlamsız bence, ama mesela oturup Stella by Starlight'daki bütün akorları 4 notalı arpej şeklinde klavyenin en az 5 yerinde çalarsanız, ciddi ilerleme kaydedersiniz.
  Eğer bu iş ile ciddi ilgileniyorsanız size kitap vs gibi kaynak da sağlarım. Kolay gelsin.
   
  Grundar bunu beğendi.
 11. dylan, biliyor musun bilmiyorum ama yabancıların "position playing" dediği bir konsept var. Bahsettiğin konuda oldukça yardımını göreceğini düşünüyorum... Kısaca sol elini çaldığın parçaya göre belli bir yerde sabitliyorsun (şarkı içinde parmaklarını esneterek yani finger stretch yaparak ulaşamayacağın notalar olduğunda pozisyonu değiştiriyorsun) Böylelikle o pozisyonda her nota bir parmağa denk geliyor... Böylelikle notalar pozisyon ve parmak olarak aklına yerleşiyor... Hatta gamlar da farklı finger stretch'ler olarak aklına yerleşiyor... İşin özeti bu ama dikkat edilmesi gereken noktalar var... Düzgün bir kaynaktan çalışırsan faydasını göreceğini düşünüyorum...
   
  dylan bunu beğendi.
 12. cruiser_rider
  dediğin tekniği düşünmüştüm, olabilirliğini de tartışmıştık arkadaşlarla ama olaya başından beri çok farklı yerlerden yaklaştığımdan bu olayı öğrenmeyi erteledim.-- bunun da nedeni aslında önce notasıyla genel mantığını öğreneyim sonra bu yolu da öğrenirim şeklinde düşünmemdi, bunun nedeni de dediğin yöntemin pratik anlamda yarar sağlayacak olduğunu düşünmem aslında.-- ama birçok gitariste baktığımızda dediğin gibi bir pozisyondan binlerce farklı dizi çıkarabiliyorlar. ben istediğim kadar tüm klavyede dolaşayım bir noktada tıkanıyorum ve kendimi tekrar etmeye başlıyorum. yani dediğin tekniğin adını da yazmış olman güzel olmuş, araştırmak için zamanımı ayıracağım.

  barrios
  öncelikle yazdıklarının bir kısmını biliyor olsam da genel olarak bilmediğim çok şey var içlerinde ve hepsi benim için bir okul niteliğinde tekrar teşekkür ederim.
  bu noktada her majör dizinin 251 ine çalışmak sanırım bu akor hangi tondaydı korkumu da büyük ölçüde ortadan kaldırcak. ancak her majör diziyi 4 lüler çemberine göre farklı pozisyonlarda çalmak( ki bunun da bir süre yaptım) nota yerlerini ve pozisyonları anlamam için önemli ancak bu akor hangi tondaydı diye düşünmemi nasıl engelleyecek? bunu anlayamadım.

  sanırım yapmak istediğim müziği de zaten anlamaya başladınız, dediğiniz gibi bebop yapmak istiyorum ve bu spesifik cümleler hakkında da söylemek istediğiniz birşey olursa onları da beklerim. ki bu sadece bebop değil, gypsy jazz için de geçerli. tabi bunlar şimdi düşünmemim doğru olmadığı şeyler. yani temelde başka oturtmam gereken şeyler var hani biraz sabırlı olmam gerekiyor galiba. bu daha sonraki bir konu gibi :)

  tansiyonlar konusundaki açıklamanız da son derece önemli bunu ben de farketmiştim ama dediğiniz anlamda düşünememiştim. çünkü dinlediğimizde akor gelip geçse de o akora hafif dokundurup geçen, çözülme olmasa da müzikal bütünlüğü kaybetmeyen, kulağa kötü gelmeyen doğaçlamalar var.
  parça bazında arpej olayını da dikkate alacağım,

  kaynak konusunda da yardımcı olabilirseniz çok güzel olur benim için. burda yazılı kalsın benim gibi doğaçlama anlamında geliştirmek isteyen arkdaşlar da görmüş olurlar.
   
 13. [quote=" Ancak bu akor hangi tondaydı diye düşünmemi nasıl engelleyecek? Bunu anlayamadım."[/quote]

  Yazdıklarımın işine yaramasına sevindim.
  Eğer bir taraftan kağıtta veya band in box tarzı bir programda akor dizisi şeklinde yazılı olursa (yani sürekli gözönünde bulunursa) zihin bir süre sonra bunları birleştirmeye başlıyor.Kendin düzenli olarak ödev şeklinde (mesala bir hafta boyunca her gün) 12 tondaki 2-5-1'leri sırayla yazmayı da deneyebilirsin. Ama zihne yerleşmesi şart. Öyle bir noktaya gelmeli ki, ismini söylemek için nasıl düşünmüyorsan, F#7 gördüğünde de aynı şekilde, düşünmeksizin ve refleks gibi B majör diyebilmelisin... Emin ol bu hiç zor değil

  Tek tek akorlar üzerinden konuşayım:
  1. Standart işi caz çalmaktan bahsediyorsak en makulu herhangi bir m7 akorunu dorian dizisi üzerinden (yani IIm7 akoru) olarak düşünmektir, bunun en kolay yolu da m7 akorunun kök sesinden bir tam ton aşağı inmektir. Bir noktadan sonra zihin Fm7 gördü mü "Mib majör" şeklinde şartlı refleks vermeye başlar:) Bu kadar basit.
  2. Bir majör dizide tek bir dom 7 akoru bulunduğu için buna yaklaşmanın en kolay yolu bir tam dörtlü yukarı gitmek (veya dominant akorun kök sesinden üretilen majör diziye bir bemol eklemek ya da bir diyez silmektir) Böylece F7 gördü müydü zihin der ki: Bb majör dizisi :)
  3. Majör akor için seçenek bellidir (majör dizi elbette), ama Lydian dizisi de tercih edilebilir. Bunun için de majör akorun kök sesinden bir tam dörtlü aşağı inilir. Fmaj 7 = C majör...
  Bunu 12 tonun her biri için önünde bir kağıtta yazılı olacak şekilde yaparsan (diziyi istediğin gibi kullan, sonuçlar çok önemli değil başlangıçta...) inan bana bir yerden sonra düşünmene gerek kalmayacak. Ama başlangıçta biraz zordur. "So What" gibi iki akorlu ve her iki akorunda aynı nitelikte olduğu (m7) parçalar ve Cantaloupe Island gibi biraz daha fazla akoru olan (3 adet) parçalar ile dizilere ısınmak çok iyi olur.

  Dizilerden nasıl "müzk yapmaya" geçilir ? sorusu büyük bir soru.İkinci basamak, dizi içerisindeki spesifik arpej şekillerine odaklanmak, Ama sırayla o sesleri çalmak için değil, "rehber" olarak kullanmak için. Nasıl dizideki bütün sesler sürekli ardarda çalınırsa bayarsa, sürekli aynı sırayla arpej çalmak da bayar emprovize de...
  Üçüncü basamak ise kromatik sesleri eklemek ve özellikle çözünen dominantlar üzerinde altere tansiyonlar yaratıp çözmek. (Ama tabii tecrübeli cazcılar heryerde tansiyon yaratıp çözebilirler, bazıları da hiç çözmez...)
  Eğer İstanbul'da isen yüzyüze görüşelim, elimden geldiği kadar yardımcı olurum (sakın yanlış anlama, para ile ders vermekten filan bahsetmiyorum, zaten düzenli ders vermek sevdiğim bir şey değil...). İstanbul'da değil isen de özel mesaj yolu ile konuşalım, yardımcı olabilecek kaynaklardan temin etmeye çalışırım.
   
  dylan bunu beğendi.
 14. bu konuyu hortlatmak istiyorum !
   
 15. İlk başlarda olan şeydir sonra akışa kaparsn ezberde oluyor ztn uyum sağlıyorsun
   
 16. Bence her notayı ezberlemek insanın doğaçlama yeteneğini azaltıyor. Hatta bazen bazı armoni bilgileri bile böyle. Örneğin '' Çıkıcıda melodik inicide naturel minör çalınır.'' Lafı beni bir ara bayaa bir etkiledi. Genel anlamda akorların aldığı seselerın gitardaki yerini bilmesen de zaten hissedersin. Onun dışında zaten parmakların agzından hızlı çalıştığında hangisini düşünceksin notaların ?
   
 17. son iki yoruma olduğu gibi katılıyorum. bi süre sonra sen düşünene kadar elin o notaya gitmiş oluyor zaten.
   

Bu Sayfayı Paylaş