Tonal Amfileri Ile Ilgili Sorunlar

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda hackeiommi tarafından 5 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar, daha önce Bandidas nickli arkadaşımızın dikkat çektiği konuyu aradan kaynamaması için bağımsız bir başlık şeklinde açıyorum.

  Konu daha önce Bandidas arkadaşımızın başka bir sitede tartışma konusu olan başlığın linkini buraya taşıması ile başladı. Sözkonusu tartışma başlığındaki yazıyı ve yazıdaki resimleri buraya kopyaladım:


  Üzerinde tartışılan konu, amfinin ton kalitesi veya dış kozmetiği değil, şasi içindeki işçiliğin zayıflığı ve yapımdan dolayı amfinin can güvenliği sorunu oluşturabileceği üzerinedir. Başlıkta da bunun üzerine yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Kanaatimce, konu böyle ele alınırsa, başlık bir linç veya sövme başlığı değil, düzgün bir tartışma başlığı halini alır. Bu yüzden, özellikle ricam; sözkonusu yazıya konu olan amfi bir istisna mıdır yoksa bu hata genel bir hata mıdır, bunun ortaya çıkarılması için elinde Tonal amfisi olanların da, amfilernin iç yapısının resimlerini yukarıdaki gibi paylaşmalarıdır. İşin uzmanı kişiler de yorumlarını eksik etmezlerse tespitler doğrultusunda başlık amacına ulaşır. Selahattin Bey de cevap hakkına sahiptir.
   
 2. Bandidas nickli arkadaş veya Selahattin Bey'in arasında geçen konuyla ilgili hiçbir yorum yapmak istemiyorum ama şunu açıkça belirteyim;

  Tüplü amfilerde kullanılan kapasitörler özellikle boşaltılmadığı sürece öldürücü düzeyde voltaj bulundurur, amfi kapalı ve hatta fişten çekilmiş bile olsa. Yukarıdaki başparmaklı fotoyu görünce dehşete düştüm, özellikle arkadaş elektrik işlerinden anlamadığını söyleyince.
   
 3. Bu konu hakkinda ufak bir bilgilendirme alabilir miyim merak ettim.
   
 4. Sanıyorum elektrik besleme devresindeki kapasitörler (filtre caps deniyor İngilizcede - yabancı forumlarda bir sürü başlık var bu konuda) amfi fişten çekildikten sonra haftalar boyunca 600-700 volt kadar yük tutuyor. Amfiye dokunmadan bu yükün kontrollü bir şekilde dirençli bir düzenek ile boşaltılması gerekiyor. Aksi takdirde yanlışlıkla dokunup 600-700 voltu yiyebilir, hakkın rahmetine kavuşabilirsin.
   
 5. (yanlışlıkla iki kere göndermişiz!)
   
 6. Amfi devresi açıkken kapatır kapatmaz filtre kapasitörlerini ellemek doğru değil. Boşalma şebekenin topraklaması ile ilgili eğer topraklama iyi ise standby düğmesini kapattıktan yaklaşık 10 saniye sonra kapasitörler boşalır ama haftalar sürmez.
   
  CengizÖzyurt bunu beğendi.
 7. Eminmisin ? Ben elektrikten anlamam ama mühim olan şey volt değil de amper diye biliyorum sanki...

  http://longisland.craigslist.org/msg/3552619768.html

  Mesela bu silah 50000 volt veriyor amperi ayarlayarak, sadece şok a giryorsun...
   
 8. .........
   
 9. Benim daha önce jtm60 I'n sigortasını değiştirirken kapasitörden sağlam çarpılmışlığım ve baş baş parmağımın üzerinde ortası beyaz kenarlara doğru kırmızı bir krater oluştuğunu görmüşlüğüm, hatta Buda yetmezmiş gibi nasıl olsa kapasitör boşaldı deyip aynı şey işaret parmağımdada oluştuktan sonra bir müddet cinsel içerikli konuşup sigortayı değiştirmeden amfiyi toplamışlığım vardır.
   
  aimlessmentality ve mistreated4u bunu beğendi.
 10. Öncelikle elektronik teknikeriyim. İyi - kötü elektronikten anlarım. "levantin" kullanıcı adlı arkadaşa kesinlikle katılıyorum çok dikkat edilmesi gereken bir husustur bu. Yalnız volt değeri için rakam vermek yanlış olabilir. Kondansatörlerin farklı voltaj değerleri vardır lakin lambalı amfilerde ki kapasitörler şarjlı halde öldürücü düzeyde elektrik içerir bu konuda hem fikiriz.

  Amfinin işçiliğine gelecek olursak; gerçekten çok kötü... Selahattin Bey'e amfi yaptırmayı düşünüyordum açıkçası bu resimleri görmem iyi de oldu. He belki ruhsal durumu pek iyi değildi bu işi yaparken, baştan savma bir iş yaptı aslında diğer amfilerde ki işçilik çok daha iyidir, bilemem. Diğer arkadaşlar da resimleri yüklediğinde ayyuka çıkar her şey.

  Ekleme: Amper ve volt apayrı şeylerdir. 20 amper insanı öldürmeye yeter. Birbirine karıştırmayın. O silahın amperi çok düşüktür, mikroamper düzeyindedir kanımca ve hal böyleyken voltaj yükselse dahi akım düşük olduğu için, elektrik akımı yetersiz olur
   
 11. Nokta atisi yapmisim ha bilmeden, iyi ki sormusum:)
  Peki tam kapanis cevabi alabilir miyim, ne yapilmasi lazim da iceride biriken elektrik akimi aninda bosalsin. Veya ne yapilmazsa sıkıntı dogurur? Fotograflardaki ibibiklerin hepsine hakim degilim cunku. Bu vesileyle burada bircok kisi bilgi sahibi olmus olacak. (Tesekkur ederim cevaplar icin)
   
 12. Kapasitörlerde biriken akımın boşalması için amfiyi direk power düğmesinden kapatmanız yeterli fakat böyle olunca da lambalar zarar görüyor :) içini açıp elinizle kurcalamadığınız müddetçe sorun yok. Zaten kapasitörlerde bu şarj olayından dolayı 2 yıl içinde (tahminen) yenileriyle değiştirilmesi gerekecektir yani amfiniz arıza yapacaktır :)
   
 13. 600-700 volt marshall konusunda araştırma yaparken rastladığım bir rakamdı. Doğru/yanlış/daha düşük wattlı amfiler için geçerli olup olmadığını bilmiyorum tabi. İnsanlar fotoğrafları gördükten sonra "ben de amfinin içini bir açayım bakayım" diyebilir gayet doğal olarak, uyarmak istedim.

  İlgililerden özür dileyere, konuyu daha fazla baltalamadan kaçıyorum!
   
 14. Estağfurullah ne baltası? Katkıda bulunacak herkesin yazmak hakkıdır :)
   
  Nova Custom Guitars bunu beğendi.
 15. haftalarca olduğuna eminmiyiz peki? ben de 10 sn olarak biliyorum.
   
 16. Kullanılan kapasitörlerle alakalı bir durum. Kaç volt, kaç farat vs. (farat, kondansatörün birimidir). Daha önce lambalı amfilerin içlerini hiç kurcalamadım o nedenle kesin konuşamam fakat çok yüksek değerli kapasitörler kullanıldıysa bir ihtimal haftalarca sürebilir.
   
 17. 1000 lira gibi paralara böyle bir işçiliğin satılması kabul edilebilir bir durum değil, ortada ciddi bir ayıp var.
   
 18. Muhtemelen başı ağrıyan kızgın abimiz, lambalı amfilerde güvenlik ile ilgili ve ne nedir, tüplerin görevleri, çıkabilecek sorunlara ilişkin ipuçları veriyor, iyi video:) (bu arada video dört parça, ilgilenen arkadaşlar diğer partları atlamayınız)
   
  K_r_m bunu beğendi.
 19. Bir de Türkçe alt yazılı olsaymış tadından yenmezdi.. :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş