Tonal Amfileri Ile Ilgili Sorunlar

Arkadaşlar, daha önce Bandidas nickli arkadaşımızın dikkat çektiği konuyu aradan kaynamaması için bağımsız bir başlık şeklinde açıyorum.

Konu daha önce Bandidas arkadaşımızın başka bir sitede tartışma konusu olan başlığın linkini buraya taşıması ile başladı. Sözkonusu tartışma başlığındaki yazıyı ve yazıdaki resimleri buraya kopyaladım:

Funkyou;576421 demiş ki:
Arkadaşlar merhaba, aslında bu başlığı birkaç gün önce açacaktım fakat emin olamadığım noktalar sebebi ile beklemenin daha uygun olabileceğini düşündüm. Zaten aşağıda her şeyden bahsedeceğim, uzun olacak lütfen sonuna kadar okuyunuz zira konu önemli.

Herşey yaklaşık 1.5 yıl önce hayatında Marshall Mg serisi ve RC marka bağlama amfisi dışında bir amfi sahibi olamamış benim 70 lerin seslerini duymak isteyip bir adet 50 Reissue Mexico strat aldıktan sonra ( sattığıma halen daha pişmanım ) doğru dürüst ses duymak istediğim bir amfi edinme çabamla başladı. Forumlardan ve diğer kullanıcıların yorumlarından etkilenerek Selehattin Bey e bir amfi siparişi verdim. Amfi yapım süreci Selehattin Bey in işlerinin yoğunluğu sebebi ile 2 ay kadar sürdü. Sonunda Clean kanalı gerçekten hoşuma giden Drive kanalı ise kendine has bir adet Tonal marka amfiye 970 TL gibi bir rakama kavuşmuş oldum.

Tabiki çaldım ettim vs fakat 40 - 50 saat lik bir kullanımdan sonra bir kaç problem yaşadım. Amfiyi bir yerden bir yere taşırken arka kısmındaki hoparlör giriş jakı benim dikaktsizliğim sonucu kırıldı, daha sonra tamir için ADD pedallarının yapımcısı Atilla Bey e götürdüm. Bana işçiliği pek iyi değilmiş dedi ama pek umursamadım. Daha sonra denemesi için bir arkadaşıma verdim, çalarken kendi kendine ses gitmeler başladı vs vs zaten yavaş yavaş müzik zevkimde değişmeye başladığı ve daha koyu biraz daha sert ton arayışımdan bir adet Marshall JCM edinmiştim... Uzun zamandır da amfinin drive kanalı yerine Mesa V1 bottle rocket kullanıyordum ve amfi satılıktı. Bu bilgileri de ekleyerek amfinin satılık listesini güncelledim.

Hepinizin bildiği, tanıdığı Hakan kardeşim amfiye talip oldu ve kendisinden bir ücret almadan denemesi için ona gönderdim. Kendisinden bana gelen bilgi amfinin işçiliğinin kötü olduğu ve hayati tehlike içerdiği idi. Bu durumda tekrar Selehattin Bey e döndüm, fotoğrafları gönderdim.. Kendisi bana haklı olduğumu amfi yi Hakan a satacağım 500 TL + ona gönderidiğim kargo ücreti olan 70 TL ye geri alacağını belirtti. Şu anda kendisi ile sözleştiğimiz gibi parayı iki taksitte banka hesabıma yatırmasını bekliyorum.

Fakat işte söz konusu hayati tehlike deyince Hakan, Selehattinde başka marka amfilerden daha fazla hayati tehlikesi yok demesine rağmen benim içim rahat etmedi. Kimsenin işinin önüne taş koyma gibi bir niyetim yok, benim elektrik işlerinden anlamadığımda bir gerçek ( Bu adam dan ders aldık biz, ozaman doç du, şimdi prof olmuş, no comment, kendisi bademdir, hocam hızın birimi metrekare bölü saniye değil dediğimizde bize defterimde öyle yazıyor cevabını vermiştir; http://kisi.deu.edu.tr/mehmet.zor/ ) Neyse uzatmadan ben elektrik işlerinden anlamam ama anlayan arkadaşlar risk var dediği için bu yazıyı yazma gereği duydum. Kimsenin tabir yerinde ise ekmek parası ile oynama gibi bir maksadımda yok ama şu anda bu marka amfileri kullananlar amfilerini kontrol etmeliler.

Yukarıda yazdıklarım dışında bu konuda ekstra bir durum söz konusu değil. Selehattin Bey ödeme yaptığında onuda burada paylaşacağım..

Belkide sadece benim amfim bu şekildedir, bana öylesi denk gelmiştir...

jl4l2.jpg

jl4l9.jpg

jl4lc.jpg

jl4lh.jpg

jl4ln.jpg

jl4ls.jpg

jl4lu.jpg

jl4ly.jpg

jl4m7.jpg

jl4md.jpg
jl4mm.jpg

jl4mw.jpg

jl4mz.jpg

jl4n3.jpg
jl4n7.jpg

Bu arada unutmadan, bürolar taşınıyor büyük ihtimalle birazdan internetim kesilecek öğleden önce gelmez. Bu sebeple kimseye bir cevap yazamam. Ama olurda beni yanlış anlayan birileri çıkarsa tekrar etmek istiyorum niyetim sadece birilerinin hayati anlamda zarar görmesini engellemek...

Üzerinde tartışılan konu, amfinin ton kalitesi veya dış kozmetiği değil, şasi içindeki işçiliğin zayıflığı ve yapımdan dolayı amfinin can güvenliği sorunu oluşturabileceği üzerinedir. Başlıkta da bunun üzerine yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Kanaatimce, konu böyle ele alınırsa, başlık bir linç veya sövme başlığı değil, düzgün bir tartışma başlığı halini alır. Bu yüzden, özellikle ricam; sözkonusu yazıya konu olan amfi bir istisna mıdır yoksa bu hata genel bir hata mıdır, bunun ortaya çıkarılması için elinde Tonal amfisi olanların da, amfilernin iç yapısının resimlerini yukarıdaki gibi paylaşmalarıdır. İşin uzmanı kişiler de yorumlarını eksik etmezlerse tespitler doğrultusunda başlık amacına ulaşır. Selahattin Bey de cevap hakkına sahiptir.

Bandidas nickli arkadaş veya Selahattin Bey'in arasında geçen konuyla ilgili hiçbir yorum yapmak istemiyorum ama şunu açıkça belirteyim;

Tüplü amfilerde kullanılan kapasitörler özellikle boşaltılmadığı sürece öldürücü düzeyde voltaj bulundurur, amfi kapalı ve hatta fişten çekilmiş bile olsa. Yukarıdaki başparmaklı fotoyu görünce dehşete düştüm, özellikle arkadaş elektrik işlerinden anlamadığını söyleyince.

Sanıyorum elektrik besleme devresindeki kapasitörler (filtre caps deniyor İngilizcede - yabancı forumlarda bir sürü başlık var bu konuda) amfi fişten çekildikten sonra haftalar boyunca 600-700 volt kadar yük tutuyor. Amfiye dokunmadan bu yükün kontrollü bir şekilde dirençli bir düzenek ile boşaltılması gerekiyor. Aksi takdirde yanlışlıkla dokunup 600-700 voltu yiyebilir, hakkın rahmetine kavuşabilirsin.

Sanıyorum elektrik besleme devresindeki kapasitörler (filtre caps deniyor İngilizcede - yabancı forumlarda bir sürü başlık var bu konuda) amfi fişten çekildikten sonra haftalar boyunca 600-700 volt kadar yük tutuyor. Amfiye dokunmadan bu yükün kontrollü bir şekilde dirençli bir düzenek ile boşaltılması gerekiyor. Aksi takdirde yanlışlıkla dokunup 600-700 voltu yiyebilir, hakkın rahmetine kavuşabilirsin.
Amfi devresi açıkken kapatır kapatmaz filtre kapasitörlerini ellemek doğru değil. Boşalma şebekenin topraklaması ile ilgili eğer topraklama iyi ise standby düğmesini kapattıktan yaklaşık 10 saniye sonra kapasitörler boşalır ama haftalar sürmez.

Eminmisin ? Ben elektrikten anlamam ama mühim olan şey volt değil de amper diye biliyorum sanki...

http://longisland.craigslist.org/msg/3552619768.html

Mesela bu silah 50000 volt veriyor amperi ayarlayarak, sadece şok a giryorsun...

Benim daha önce jtm60 I'n sigortasını değiştirirken kapasitörden sağlam çarpılmışlığım ve baş baş parmağımın üzerinde ortası beyaz kenarlara doğru kırmızı bir krater oluştuğunu görmüşlüğüm, hatta Buda yetmezmiş gibi nasıl olsa kapasitör boşaldı deyip aynı şey işaret parmağımdada oluştuktan sonra bir müddet cinsel içerikli konuşup sigortayı değiştirmeden amfiyi toplamışlığım vardır.

Öncelikle elektronik teknikeriyim. İyi - kötü elektronikten anlarım. "levantin" kullanıcı adlı arkadaşa kesinlikle katılıyorum çok dikkat edilmesi gereken bir husustur bu. Yalnız volt değeri için rakam vermek yanlış olabilir. Kondansatörlerin farklı voltaj değerleri vardır lakin lambalı amfilerde ki kapasitörler şarjlı halde öldürücü düzeyde elektrik içerir bu konuda hem fikiriz.

Amfinin işçiliğine gelecek olursak; gerçekten çok kötü... Selahattin Bey'e amfi yaptırmayı düşünüyordum açıkçası bu resimleri görmem iyi de oldu. He belki ruhsal durumu pek iyi değildi bu işi yaparken, baştan savma bir iş yaptı aslında diğer amfilerde ki işçilik çok daha iyidir, bilemem. Diğer arkadaşlar da resimleri yüklediğinde ayyuka çıkar her şey.

Ekleme: Amper ve volt apayrı şeylerdir. 20 amper insanı öldürmeye yeter. Birbirine karıştırmayın. O silahın amperi çok düşüktür, mikroamper düzeyindedir kanımca ve hal böyleyken voltaj yükselse dahi akım düşük olduğu için, elektrik akımı yetersiz olur

Nokta atisi yapmisim ha bilmeden, iyi ki sormusum:)
Peki tam kapanis cevabi alabilir miyim, ne yapilmasi lazim da iceride biriken elektrik akimi aninda bosalsin. Veya ne yapilmazsa sıkıntı dogurur? Fotograflardaki ibibiklerin hepsine hakim degilim cunku. Bu vesileyle burada bircok kisi bilgi sahibi olmus olacak. (Tesekkur ederim cevaplar icin)

Kapasitörlerde biriken akımın boşalması için amfiyi direk power düğmesinden kapatmanız yeterli fakat böyle olunca da lambalar zarar görüyor :) içini açıp elinizle kurcalamadığınız müddetçe sorun yok. Zaten kapasitörlerde bu şarj olayından dolayı 2 yıl içinde (tahminen) yenileriyle değiştirilmesi gerekecektir yani amfiniz arıza yapacaktır :)

Öncelikle elektronik teknikeriyim. İyi - kötü elektronikten anlarım. "levantin" kullanıcı adlı arkadaşa kesinlikle katılıyorum çok dikkat edilmesi gereken bir husustur bu. Yalnız volt değeri için rakam vermek yanlış olabilir. Kondansatörlerin farklı voltaj değerleri vardır lakin lambalı amfilerde ki kapasitörler şarjlı halde öldürücü düzeyde elektrik içerir bu konuda hem fikiriz.

600-700 volt marshall konusunda araştırma yaparken rastladığım bir rakamdı. Doğru/yanlış/daha düşük wattlı amfiler için geçerli olup olmadığını bilmiyorum tabi. İnsanlar fotoğrafları gördükten sonra "ben de amfinin içini bir açayım bakayım" diyebilir gayet doğal olarak, uyarmak istedim.

İlgililerden özür dileyere, konuyu daha fazla baltalamadan kaçıyorum!

600-700 volt marshall konusunda araştırma yaparken rastladığım bir rakamdı. Doğru/yanlış/daha düşük wattlı amfiler için geçerli olup olmadığını bilmiyorum tabi. İnsanlar fotoğrafları gördükten sonra "ben de amfinin içini bir açayım bakayım" diyebilir gayet doğal olarak, uyarmak istedim.

İlgililerden özür dileyere, konuyu daha fazla baltalamadan kaçıyorum!

Estağfurullah ne baltası? Katkıda bulunacak herkesin yazmak hakkıdır :)

Kullanılan kapasitörlerle alakalı bir durum. Kaç volt, kaç farat vs. (farat, kondansatörün birimidir). Daha önce lambalı amfilerin içlerini hiç kurcalamadım o nedenle kesin konuşamam fakat çok yüksek değerli kapasitörler kullanıldıysa bir ihtimal haftalarca sürebilir.

Muhtemelen başı ağrıyan kızgın abimiz, lambalı amfilerde güvenlik ile ilgili ve ne nedir, tüplerin görevleri, çıkabilecek sorunlara ilişkin ipuçları veriyor, iyi video:) (bu arada video dört parça, ilgilenen arkadaşlar diğer partları atlamayınız)

Geri