Tonal Amfileri Ile Ilgili Sorunlar

Kaçımız mühendisiz ki? Olay o değil, tamam buradaki insanların yorumlarına güvenmeyin, ama işi bilen birine amfiyi göstermek, onun koyacağı teşhis doğrultusunda amfinin yapımcısından sorunların giderilmesini talep etmek varken niye emek, zaman ve çaba harcadığımız bir ürünü çöpe atalım?

Üstad, haklısınız.

Ancak birkaç karışık kablo, üst üste binmiş lehim, yamuk vida görünce "işçilik gerçekten çok kötü" diye yapılan yorumlar var genel olarak.
Üstüne varsayımlar üzerine yapılan yorumlar var.
Regulasyon yayınlayan var.
Ancak başlığın ana amacına hizmet eden, fotoğraflara bakıpta bu amfide şu şu sebeplerden dolayı hayatı tehlike vardır diyen bir tane yorum yok. Neye göre bilecek insanlar neyi kontrol edeceğini ? Ne sebeple hayati tehlike var bu amfide ?
İlave olarak;
Kötü işçiliğin amfinin ton karakterine ne gibi bir etkisi olur, bir tane yorum yok.
Verilen 1000 tl karşılığında kullanılan malzemenin cinsi kalitesi,işçilik oranı üzerine bilgilendirici bir yorum yok.

Benim buradaki tartışmada anlayabildiğim tek tehlike, elektrikle çalışan bir aletin şasesine kadar sökülüp her tarafının ellenmesi. Aynı tehlike saç kurutma makinesi içinde geçerli.

Bu kısım benimle ilgili sanıyorum. Regülasyonların detayı benim de açıkçası umurumda değil. Burada kurumsallaşmamış şekilde üretilen bir özel yapım amfi ile seri üretim bir amfinin karşılaştırılmasının çok doğru olmayacağını ve bu gibi regülasyonlarla seri üretilen bir amfinin kalitesi ve güvenliğinin denetlendiğini açıklamaya çalışıyordum.

Bu kısım benimle ilgili sanıyorum. Regülasyonların detayı benim de açıkçası umurumda değil. Burada kurumsallaşmamış bir özel yapım amfi ile seri üretim bir amfinin karşılaştırılmasının çok doğru olmayacağını ve bu gibi regülasyonlarla seri üretilen bir amfinin kalitesi ve güvenliğinin denetlendiğini açıklamaya çalışıyordum.

Kesinlikle doğru, amacım zaten yazılanı değil yazılmayanı eleştirmektir. Yanlış anlaşılmasın lütfen..

İşin birde en boktan yanı, yani asıl üzüldüğüm taraf şu. Geçenlerde birde telefon hadisesi oldu. İşin yasal boyutunu öğrenince durun napıyorsunuz dedim. Herkes bana karşı çıktı, hakaret etti, tehdit ettiler vs. O zaman alsaydım telefonu, gümrük kaçakçılığından dolayıda bir mahkeme kağıdı gelse idi veyahut telefon kapansa idi. Bu şekilde yazsaydım bu forumun kalitesiz kullanıcıları çıkıp benim haksız olduğumu iddia edeceklerdi hatta utanmadan o zamanda satıcı suçsuz alıcı dikkat etmeliydi diyende olacaktı, vurun abalıya buldunuz gariban satıcıyı sömürün diyende çıkacaktı. ( Yahu bu forumda ağız birliği ile, fabrikasının biz bu renkte bir gitar üretmedik, kayıtlarda yok, resimlerden de gitarın sahte olduğu anlaşılıyor denmesine rağmen gitar orjinal yapılmadı mı bir kaç hafta önce ? )

Zaten kanunları adamlara açıklamama rağmen aptal saptal yorum yapandan tutunda, beni kendisi gibi sanıp karikatür koyanlardan, bişiy olmaz hacııııııı gibisinden pek çok mesaj atıldı. Eh kişi kendinden bilir işi dememişler boşuna. Demekki aynı durumda birileri kalsa kötü niyetlerinden dolayı bu mesajları atarlarmış.

'' Vurun Abalıya '' cümlesinin anlamı '' Gariban ı gördünüz saldırın bakalım.. '' dır. Yazık ya vurmayın garibana. Suç bende... Böyle bir toplulukta insanları bilgilendirmeye çalıştığım için...

En son söylemek istediğim şeyde şudur.. '' Her toplum hak ettiği şekilde yaşar... '' Çoğu kişinin o minik beyni anlamayacak ama ben genede yazayım dedim...

Üstad, haklısınız.

Ancak birkaç karışık kablo, üst üste binmiş lehim, yamuk vida görünce "işçilik gerçekten çok kötü" diye yapılan yorumlar var genel olarak.
Ancak başlığın ana amacına hizmet eden, fotoğraflara bakıpta bu amfide şu şu sebeplerden dolayı hayatı tehlike vardır diyen bir tane yorum yok. Neye göre bilecek insanlar neyi kontrol edeceğini ? Ne sebeple hayati tehlike var bu amfide ?
İlave olarak;
Kötü işçiliğin amfinin ton karakterine ne gibi bir etkisi olur, bir tane yorum yok.
Verilen 1000 tl karşılığında kullanılan malzemenin cinsi kalitesi,işçilik oranı üzerine bilgilendirici bir yorum yok.

Benim buradaki tartışmada anlayabildiğim tek tehlike, elektrikle çalışan bir aletin şasesine kadar sökülüp her tarafının ellenmesi. Aynı tehlike saç kurutma makinesi içinde geçerli.

Konu işçiliğin yanında aslında hayati tehlikenin de olması, ta ilk mesajdaki yazdıklarımın sebebi de budur. Başlığın amacına tam anlamıyla hitap eden yorum henüz gelmedi, haklısınız, gelmesi için görülmesi, farkedilmesi de zaman alacak gibi.

Daha farklı bazı yorumlar için size ö.m. ile bir link yollayayım. "Niye genelden yazmıyorsun abi?" diyenlere de diyebileceğim, Bandidas nickli arkadaş bu linki daha önce başlığa yazdığı için kockoca başlık sistem tarafından çöp tenekesine uçuruldu da ondan. Bari bu başlık yerinde kalsın :)

Nedir bu öfke , nedir bu kin ?

Ne olmuş , kim ölmüş , kim çarpılmış ?

Ne bu amfileri yapanı tanırım , ne seni tanırım ama Mevlana'yı iyi bilirim .

Keşke , sen de , onun 7 öğüdünü okuyup , gerçek hayata uygulayabilsen .

Benim ilk işim düşenin yanında olmaktır , düşene bir tekme de ben asla atmam .

Yanlışlar düzeltilebilir fakat kırılan kalpler asla .

Keşke sen , lambaları kırmaya devam etseydin .

:(

Ya affedin ama, özgeciliğin hiç sırası değil.

Arkadaş sonuna kadar haklı bence.İş kalp kırmaktan öte bir durumda. O amfilerin etrafında gezinen insanlara bir zarar gelirse, takdir-i ilahi mi diyelim.

Çok duygusala bağladı burası, yazıp yazıp siliyorum.
Ortada tehlike oluşturabilecek, belki tonu etkileyebilecek, uzun vadede kullanımı etkileyecek bir durum var ve insanlar konuyla ilgili bilgisizliğini ifade eden diğer üyelere bilgi vermeye çalışıyor. Toplumun %90ının boş konuştuğu bir ülkedeyiz, bu başlık altındaki "dolu" yazı oranı %90. Kimse ben buna karşıyım, bu adam kötü niyetli, bu adam ne yapıyor çıldırmış mı falan peşinde değil, hiç fikri olmayan insanlar güvenip aldıkları amfileri ile ilgili sorun çıktığında fikir yürütebilecek, çoluğu çocuğu amfinin ya da elektronik bir cihazın fişi çekili olsa bile yanında dolaşırken temkini elden bırakmayacak. Amfinin şekli şemali bozuk diye kimse yakınmıyor, ortada bir tehlike var mı yok mu peşinde insanlar. Ayrıca kimsenin düştüğü, kimsenin tekme attığı da yok, sakin. Amfiyi yapan kişinin bu zamana kadar ne derecede amfiler yaptığını, nasıl soundlar yaptığını ve ne fiyatlara sattığını forumda görüyoruz, başarılı ve uygun fiyatlı satan biri normalde ve ben de konuyu görünce açıkçası şaşırdım fakat böyle bir amfi var ortada ve "başka var mı" ya da "bu gerçekten tehlikeli" mi sorusu akla geliyor.

Amfinin can güvenliğini tehdit edip etmediğini 17 inçlik monitörden gördüğüm rastgele çekilmiş resimlerle kesin bir dille söyleyemem, söyleyene de itibar etmem. Bu o kadar kolay bir şey değil. Yapılan cihazı detaylı incelemek gerek. Kullanılan malzemelerin markası, kalitesi, lehimlenmesi, devre şemasının nasıl bir teknikle uygulandığı vs. vs. vs. bir ton şey var. Öngörülebilecek tek şey var o da işçiliğin ne kadar temiz, titiz olduğudur ki buna da gerekli cevap verilmiştir.

Kısacası; can güvenliği riskli mi değil mi bunun cevabı aygıt detaylı olarak incelenmeden alınamaz..

Üstad, haklısınız.

İlave olarak;

Bir öceki sayfada Fender Twin Reverb in şasesinin ve devre board' unun resmi var. Siz o devrede (fender Twin reverb'de) boardan gelen kablo, hemen sonra direnç ve lambanın soketi şeklinde bir bağlantı görüyormusunuz? Oysaki ilk sayfalarda gösterilen tonal amfide sokete bağlanmış direnç dolu ve dirençle kablo bağlantı noktaları çıplak. Bunun doğru olmadığını anlamak için çok derin bilgilere gerek yok. Zira tüm bu bağlantılar iletken bir şasenin hemen üzerinde. Şaseye değmesi çok düşük bir olasılık değil. Ayrıca yine bir önceki sayfada gösterilen tonal amfinin şasesinde trafolara dikkat edin bir de Fender Twin reverbinkine. Fender Twin Reverb'de trafonun bağlantı noktaları tamamen şasenin kapalı kısmında ama tonal amfide hepsi dışarda ve hiçbir izolasyon yok. Yani elektriğe kapılmak için şaseyi açmanıza da gerek yok.

Bende ne sizi ne eleştiri yaptığını söylediğiniz arkadaşı tanırım. Tonal amfiyi yapan arkadaşıda forumlardan lambalı amfi yapımı ile uğraştığını biliyorum. Bence Funkyou nickli arkadaş bir kin neticesinde konuyu açmış değil ve bence doğruyuda yapmış bu konuyu burada aömakla. Bunun yanında sözkonusu tonal amfileri yapan arkadaşı, bu konuda eski bir teknoloji olmasına rağmen merakı, gayretide takdir edilecek bir durum hatta kendisinin bu konudaki bilgisi bir çoğumuz için hayranlık uyandıracak seviyede. Buna rağmen işçilikte daha özenli, dikkatli olabilirdi ve bu çok zor bir şeyde değil.

Bence burada somut tecrübeler paylaşılmalı ve doğrudan konuya katkısı olacak unsurlara değinilmeli. Kimin haklı kimin haksız olduğunu ayırdetme çabası ile yazılan ve "hakem" ya da "hakim" vs gözüyle yazılan şeyler başlığı amacından saptırıyor. Oysa - eğer doğru anlıyorsam - bu başlık bu amaç ile açılmış değil. Böyle giderse memleketi kurtarma yolunda sohbetlere ilerler bu başlık...

İşin birde en boktan yanı, yani asıl üzüldüğüm taraf şu. Geçenlerde birde telefon hadisesi oldu. İşin yasal boyutunu öğrenince durun napıyorsunuz dedim. Herkes bana karşı çıktı, hakaret etti, tehdit ettiler vs. O zaman alsaydım telefonu, gümrük kaçakçılığından dolayıda bir mahkeme kağıdı gelse idi veyahut telefon kapansa idi. Bu şekilde yazsaydım bu forumun kalitesiz kullanıcıları çıkıp benim haksız olduğumu iddia edeceklerdi hatta utanmadan o zamanda satıcı suçsuz alıcı dikkat etmeliydi diyende olacaktı, vurun abalıya buldunuz gariban satıcıyı sömürün diyende çıkacaktı. ( Yahu bu forumda ağız birliği ile, fabrikasının biz bu renkte bir gitar üretmedik, kayıtlarda yok, resimlerden de gitarın sahte olduğu anlaşılıyor denmesine rağmen gitar orjinal yapılmadı mı bir kaç hafta önce ? )

Zaten kanunları adamlara açıklamama rağmen aptal saptal yorum yapandan tutunda, beni kendisi gibi sanıp karikatür koyanlardan, bişiy olmaz hacııııııı gibisinden pek çok mesaj atıldı. Eh kişi kendinden bilir işi dememişler boşuna. Demekki aynı durumda birileri kalsa kötü niyetlerinden dolayı bu mesajları atarlarmış.

'' Vurun Abalıya '' cümlesinin anlamı '' Gariban ı gördünüz saldırın bakalım.. '' dır. Yazık ya vurmayın garibana. Suç bende... Böyle bir toplulukta insanları bilgilendirmeye çalıştığım için...

En son söylemek istediğim şeyde şudur.. '' Her toplum hak ettiği şekilde yaşar... '' Çoğu kişinin o minik beyni anlamayacak ama ben genede yazayım dedim...

Hocam doğrusunu yaptın. Boşver konuşanları.

Böyle bir durumu herkese bildirdiğiniz için size ve Hakan beye teşekkür edileceğine, tabir-i caizse böyle bir konu açtığınız için dayak yiyeceksiniz neredeyse. Kendi adıma ben teşekkür ederim bizleri bilgilendirdiğiniz için.

Her zaman dediğim gibi, bir musibet bin nasihattan iyidir lafını onaylamaya gerek yok. İlla birinin çarpılmasını mı lazım arkadaşlar? Evet, çok teknik bilgi yok konuda ama benim de gördüğüm kadarıyla, sadece elektrik nereden girer-nereden çıkar kısmını bile bilen birinin ortada ters bir durum olduğunu görmesi gerek ki, zaten durumu açıklayan arkadaşlar da bu basitlikte açıklıyor. Çünkü ortada basit bi hata var!

Yazayım mı, yazmayayım mı, arada kaldım sonra yazmaya karar verdim...Elimden geldiğince yazılanları tarafsız bir şekilde bölerek değerlendirmeye çalışacağım...

Önce sevgili Funkyou açısından değerlendirmeye çalışalım...
Öncellikle size geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, çünkü anladığım kadarı ile sahip olmanız gerekenden düşük kalitede bir ürüne sahip olmuşsunuz...Bu olayı fark ettiğinizde, satıcı ile temas etmişsiniz ve satıcı hatasını kabul edip ödemesizi size iade etmiş/ediyor/edecek...Olayı bu kadar basite indirgediğimizde, aslında bir problem yok gibi gözüküyor ancak biraz daha detaya girmekte fayda olduğunu düşünüyorum (ki bu benim görüşüm, detaya indirgemeyen arkadaşların görüşlerine de saygı duyuyorum)...Tesadüfi bir şekilde, sahip olduğunuz amplinin işçiliğinin olması gerekenden düşük olduğu bilgisini ediniyorsunuz ve haklı olarak "kazıklandım" hissine kapılıyorsunuz...İşte bu noktada görüş farklılıkları oluşmaya başlıyor, birinci görüşe göre, butik ampli yapan, forumda bilinen tonguch un mevcut işçiliğine göre sizden talep ettiği rakamın yüksek olduğu düşünülüyor, ikinci görüşe göre, size belli kalite standartları sözü vermemiş bir butik ampli üreticisinin aradığınız tona ulaşmanızı sağladıktan sonra işçiliğinin pek önemi olmadığını savunmakta...(Dikkat, bu noktada hayati tehlike mevzusu henüz ortada yok)...Ben, eğer çok çok kötü bir işçilik (yani hiç olmaması gereken, yerlerde bir işçilikten bahsediyorum) yoksa ikinci görüşü benimsiyorum ancak bu noktada talebiniz ve delilleriniz ışığında tonguch işçiliğin olması gerekenden düşük olduğunu ve hatasını kabul ediyor ve düzletme/para iadesi öneriyor...Bence bu noktada alım-satım açısından bir problem yok, hatta olması gereken yapılmış...Kimse aldığı elektronik cihazın içini açıp bakmak zorunda değil ancak satıcılar belli standartları tutturmak zorunda, yaşadığınız bu tatsız/talihsiz olay sonrası kendi tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz ve benzer ürüne sahip ya da sahip olmayı hedefleyen arkadaşları uyarıyorsunuz, bu açıdan size teşekkür ediyorum...

Sevgili hackeiommi açısından değerlendirmeye çalışalım...
Tesadüfi bir şekilde ürünün hayati tehlike yaratabileceği ortaya çıkınca (bu yargıya kendim varabilecek kadar teknik bilgi sahibi değilim, bu sonuca diğer arkadaşların görüşleri sonrası varıyorum), benzer ürüne sahip ya da sahip olmayı hedefleyen arkadaşları uyarıyorsunuz, bu açıdan size teşekkür ediyorum...

Buraya kadar iki tane teşekkür var aslında ama konu dağılıyor dağılıyor, insanlar geriliyor ve gerçekten lambalar değil, kalpler kırılmaya, o forum, şu forum, bu forum muhabbetleri, minik beyinler, büyük göğüsler, kıllı bacaklar, karikatürler, nü resimler, otlar, boklar, kakalar, hakaretler, ilan-ı aşklar, suçlular, yargıçlar başlıyor...Bunlara gerek var mı, bir forumu forum yapan kullanıcılardır...Bu noktada başta sevgili Funkyou nun (onun yazdıklarını en sert bulduğum için), sonra da benzer post yazan diğer arkadaşların yazdıklarından ötürü (özellikle "Her toplum hak ettiği şekilde yaşar...'' Çoğu kişinin o minik beyni anlamayacak ama ben genede yazayım dedim... bölümüne, her ne kadar yaşadığı tatsız forum muhabbetlerine üzülsemde) üzüldüğümü belirtmek istiyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Funkyou'nun bana başka bir platform üzerinden ulaştırdığı mesajı aynen aktarıyorum:

Tuğberk selamlar, Turkrockdaki hesabımı sildim, daha doğrusu büyük ihtimalle 3 - 4 saat içerisinde silinecek, senden ricam eğer mümkünse aşağıdaki mesajı kopyalayıp benim adıma şu tonal hadisesisinin olduğu başlığa yapıştırır mısın?

Teşekkürler,

Mehmet

'' Merhaba,

Dün bu konu ile ilgili olarak yazacağım son mesajı yazdıktan sonra hesabımın silinmesi için gerekli olan süreci başlattım. Bu şekilde kendisini Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının üzerinde gören, bilgi sahibi olmadan fikir vermeye çalışan, karakterini sevmediğim insanların çoğunlukta bulunduğu bir toplulukta bulunmak istemiyorum.

Benim uslubumu sevmeyip '' ağır '' bulan arkadaşlar olacaktır. Tartışılır fakat yazdıklarımda bilgi açısından veyahut soyut olan bir şey yoktur. Bu ve bundan önceki konularda.

Bu mesajı yazmamdaki en büyük sebep ise, forumun yöneticilerinin mesajlarımın silinmesinden sorumlu olmadıklarını ifade etmek içindir. ( Düşündüğüm kullanıcı adım silineceğinden, attığım tüm mesajlarında silineceğidir. )

Bir insan iyi niyetli ise, iyi niyetini suistimal ederek onu zor durumda bırakıp daha sonrada üslubun çok sertmiş panpa sakin ol diyemezsiniz.

Pek çoğunuzu izleyerek edindiğim izlenim öyle pek hak hukuktan anlamadığı.. Başkası sahte gitar satarken ortalığı ayağa kaldıranlar arkadaşları aynı şeyi yaptıklarında önce gitarı ağız birliği ile orjinal yapıp sonrada sahte olduğunu kabul etmesine rağmen, ilan kalkmasa mı, niyet iyi moduna girmişlerdir. Ayrıyeten gümrük kaçakçılığına, gümrükten geçirilmesi yasak olan malların geçirilmesine, iyi adam bu adam telefon getirir satar normal bir şey bu diyerek de kişiliklerini belli etmişlerdir.

Bende bu olanların üzerine eski bir özdeyiş söylemek istiyorum'' Verir talkımı, yutar salkımı ''. Herkesin bal gibi anladığının, zeytinyağı gibi üste çıkmak için bir şeyler yazacaklarının farkındayım. Ama bunlar gerçekleri değiştirmeyecek.

Neyse en son olarak bazı arkadaşları bilinçlendirmek için Tüketici kanununu ve soru cevap şeklinde iki metni kopyalıyorum. Ve lütfen, koyun olmayın, insanların size her söylediğine inanmayın. Kanunları bireyler kafalarına göre değiştiremez, bunu unutmayın, göz yummayın...

''Satın aldıktan uzun bir süre sonra hatalı olduğu ortaya çıkarsa müracaat süresi geçmiş olur mu?
Satılan malın ayıbı gizli nitelikte ise veya ayıp tüketiciden hile ile gizlenmişse, satıcı 15 gün içerisinde kendisine başvurulmadığını ileri sürerek sorumluluktan kurtulamaz. Satıcı daha uzun bir süre için garanti vermemiş ise, ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı açılacak davalar, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak satıcı, satılan malın ayıbını tüketiciden hile ile gizlemiş ise, 2 yıllık zamanaşımı süresinden yararlanamaz.Ayıplı hizmetler hakkında da yukarıdaki hükümler uygulanır. Ayıplı hizmetin yeniden görülmesi imkansızlaşmışsa veya amaca aykırı sonuçlar doğuracak nitelikte ise, bedel iadesinde tüketicinin ayıplı hizmetten sağladığı fayda kadar indirim yapılır. ''

'' Firma ayıplı malı geri almayı kabul etmiyor ve tamir ederek sorunu çözmek istiyor, bense malı iade etmek ve paramı geri almak istiyorum haklarım nelerdir? Tüketici, ayıplı malları satıcı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir. Tüketici bu taleplerden herhangi birisini tercihte serbesttir''

Buda kanunun olduğu link;

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/862.html"

Geri