Tonal Amfileri Ile Ilgili Sorunlar

Üzülerek yaklaşımın devam ettiğini görüyorum..."Bu şekilde kendisini Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının üzerinde gören, bilgi sahibi olmadan fikir vermeye çalışan, karakterini sevmediğim insanların çoğunlukta bulunduğu bir toplulukta bulunmak istemiyorum." gibi bir görüşe sahip birinin, dün attığı attığı nitelikteki mesaj ardından, ikinci defa benzer nitelikte bir mesaj atıyorsa, gittiği toplulukta, o bahsettiği sevmediği kişilerilen sayısını arttırmaktan öteye geçemeyeceğini düşünüyorum...

Hoşçakalın demekten başka çare kalmıyor sanırım...

Not: Sayın Tugberkozdemir (ve benzer taleplerle karşılaşan diğer forum üyeleri), sayın Funkyou'nun son mesajından sonra "bu forumda beş para etmez adamlarsınız, ben haklıyım, al işte ispatı (ki haklı olsa bile), gidiyorum, diğer forum alice harikalar diyarında gibi, huriler var" vb. nitelikteki, kimseye birşey katmayan, hakaret ve nefret dolu mesajlarını post etmemizi rica ediyorum...Sayın Funkyou'nun forumdan ayrılma kararına saygı duyuyorum, onun da bizlerin böyle niteliksiz mesajlar okumak istememe kararımıza saygı duymasını bekliyorum...

Sevgiler ve saygılar...

Konu dışı --> Forumu ve forumdakileri küçümseyerek, diğer olayları kıstas alarak sonuca varmaya çalışmak alışkanlık haline geldi son zamanlarda. Yeter !
Konu dışına cevap --> Abi yanlış anlama da, bi bahsi geçen ortamların içine girip bir kıyas yap lütfen, ben hak veriyorum ister istemez, sen de verirsin muhtemelen. :) Sürekli saçma sapan olaylardan tartışma çıkması, yanlış olsa bile kendi bildiğini diretip üste çıkma çabaları, ezme, kötüleme v.s. gibi olayları karşılaştırdığın zaman ağzı açık bırakacak kadar fark gördüm ben. Hani yazmak istemiyorum da, harbiden bir "seviye" farkı var. Müzik muhabbetini bırakıp geyik muhabbetine beni iten de "azıcık" bu durum. Bunun nedeni de sen, ben, biz, siz, onlar. :)

Konu dışına cevap --> Abi yanlış anlama da, bi bahsi geçen ortamların içine girip bir kıyas yap lütfen, ben hak veriyorum ister istemez, sen de verirsin muhtemelen. :) Sürekli saçma sapan olaylardan tartışma çıkması, yanlış olsa bile kendi bildiğini diretip üste çıkma çabaları, ezme, kötüleme v.s. gibi olayları karşılaştırdığın zaman ağzı açık bırakacak kadar fark gördüm ben. Hani yazmak istemiyorum da, harbiden bir "seviye" farkı var. Müzik muhabbetini bırakıp geyik muhabbetine beni iten de "azıcık" bu durum. Bunun nedeni de sen, ben, biz, siz, onlar. :)

Bu konu çok ama çok fazla uzadı ve farklı yerlere gitmeye başladı...Ben kendi adıma, bu konu ile ilgili son mesajımı yazıyorum (ya da öyle umut ediyorum)...

http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?30644-Tonal-Amfiler-Hakkında/page11

11 sayfanın tamamını okudum ve bilin bakalım ne gördüm...Buradaki muhabbetlere benzer muhabbetler...Bazısı olayı farklı açılardan değerlendirerek sayın Funkyou'nun yanında olmuş, bazıları da yine farklı bakış açıları ile karşısında...Benim gözlemlediğim, Gitarpedal forumu kullanıcılarının teknik ve müzik bilgileri çok ama çok fazla ve yaş olarak ortalama belki 40 yaşları diyebiliriz, bunun getirdiği olgunluk, karşıdaki insanı dinleme, anlamaya çalışma vb. çok daha ileride...Ama sonunda hepimiz bu toprakların insanlarıyız, benden belki teknik bilgi olarak 1000 ışık yılı ileride olan sayın üstat Dr.Barlo'nun yukarıdaki linkin 9uncu sayfasındaki postu, bu başlıkta kınanan "o forum, bu forum, şu forum" tartışmalarından farklı değildir ve beni aynı oranda üzmüştür...

Sevgiler ve saygılar...

Konu dışına devam.

Forum biziz. Seviye farkı olduğunu düşünüyor ve bundan şikayetçiysek, seviyeyi yükseltmek elimizde. Bu başlıkta forumla ilgili en şikayetçi olan arkadaş, yine en sert ve saldırganca ifadeleri kullanmış örneğin. Diğer tarafta onun da üslubu açıkça farklı.

Neyse. Forumun seviyesini beğenmeyip yine de yazan arkadaşlara kendi adıma teşekkür ederim . :)

Amacımız çıtayı yukarıya çekmek ,

Kavga , gürültü olmadan . Akıllıca ve aşağılık duygusuna kapılmadan .

Her şey zaten ortada , kim ne demiş , nasıl üslup kullanmış , belli .

Dert değil , sorun yok .

Yola devam .

:)

Konu dışına devam.

Forum biziz. Seviye farkı olduğunu düşünüyor ve bundan şikayetçiysek, seviyeyi yükseltmek elimizde. Bu başlıkta forumla ilgili en şikayetçi olan arkadaş, yine en sert ve saldırganca ifadeleri kullanmış örneğin. Diğer tarafta onun da üslubu açıkça farklı.

Neyse. Forumun seviyesini beğenmeyip yine de yazan arkadaşlara kendi adıma teşekkür ederim . :)

Forum biziz. Sorun da biziz sanırım:)
Şimdi şu etrafta dolaşan bazı "mutluluk şarlatanları" gibi "çare de biziz" derdim ama, bu hiç gerçekçi olmaz.:) Biz bu haldeyken değil...

Ne yazık ki, forumun seviyesini yükseltmek, bazen susmaktan da geçiyor olabilir. "Haksızlığa maruz kalan sussun" filan gibi bir şey demiyorum, sakın böyle anlaşılmasın. Benim söylediğim, konuya hakem ya da hakim sıfatıyla müdahil olan kişiler için. Bazı kültürlerde "yargılayıcı olmanın" ne kadar sorunlu olduğu bir şey olduğuna dair ciddi bir farkındalık var, biz de durum pek böyle değil. Bu başlıkta her iki taraf da yargılandı (ve her ikisine de farklı farklı insanlar ceza kestiler hiç yetkleri olmadığı halde...), oysa amaç hiç bir şekilde bu değildi bu başlıkta. Somut, elle tutulur bir şeyler amaçlanmıştı. Linç olmasın diye özellikle gayret edilmişti başlıkta.

"Bazen susmak" diyorum, ama kesinlikle pasifist olmak anlamında değil. Ama kimi zaman karşı tarafın söylemine cevap vermek, o söylemi, kullanmayı ve onaylamayı gerektiriyor. Böyle olunca da ipler kopuyor bir noktada. Seviyenin düştüğü yerler de sanırım çoğu zaman buralara denk geliyor. Başka bir dil bulmak, kamplara dahil olmak yerine başka bir yerden konuşabilmek lazım.

Vaktiyle uzaktan şahit olduğum bir olay vardı; konumumuzu çok iyi anlatır bu: Kadıköy Yeldeğirmeni civarlarında minibüsün biri, otomatik kapısı açık olduğu halde sokağı döndü ve dönerken de açık olan kapı kaldırımdaki kadına çarptı. Kadın yere düştü (kapı sert çarptı ve sanırım başına geldi) Adamın biri minibüse bağırdı: "Ne yapıyorsun ? diye. Minibüs şöförü durdu, indi. Adama dönüp: "Ne bağırıyosun ulan ? " dedi. Birbirlerine girdiler. Daha sonra bu meseleyi düşünürken, aslında ikisinin de yere düşen kadın ile ilgilenmediği aklıma geldi. Klasik düz mantıkla düşününce minibüs şoförü hem suçlu hem güçlü gibiydi, ama aslında başlangıçta duyarlılık gösterip minibüsü durduran adam da soföre haddini bildirmeye soyunduğunda kadını çoktan unutmuştu. Etraftan başkaları kadına yardım etti...

Biz de burada asıl vurgulanan şeyi (amfilerin can güvenliğini tehdit ediyor olabileceğini ve dikkatli olunmasına yönelik unsuru) unuttuk. Taraflar seçildi ve insanlar yargılandı. Başlık da güme gitti. Oysa sorun halen yerinde duruyor. (benzetmeye devam etmek gerekirse, kadın halen yerde yatıyor...)

Diğer forumlara gelince... Kimilerimizin de gözlediği üzere, çok "bilgili" olmanın çok "bilgelik" olmadığı sürekli ispatlanıyor oralarda da...

Hepimizin amacı aynı, insanlarımız birbirlerini yanlış anlamaya müsait hatta yanlış anlamak zorundaymış gibi davranmakta veya işine geldiği gibi demek daha doğru mu olur bilemiyorum.. Herkes kendi fikrini başkalarına dikte etmek yerine ve anlatılanları anlamak için çaba gösterip, kendi anladığı şekilde değilde "acaba bunu demek mi istedi" diyerek düşünerek yaklaşsa belki de sorun kalmayacak ortada. Sanırım sorun hepimizde bir miktar var. Ben doğru anlatıyorum o yanlış anlıyor, diğeri algılamakta zorluk çekip dilediği gibi yorumluyor, beriki diğerine sataşıyor vs...

Telaffuz ettim için herkesten özür dilerim ama ,

Bu forum da yazanlar için zavallı ve küçük beyinli yada koyunlar gibi ifadeler kullanan bir zihniyetten bahsediyoruz burada .

Üzgünüm .

İşte yanlış anlaşılma... Benim hayatım türkrock sitesinden ibaret değil. Durum iletimde yazdığım cümle de burasıyla alakalı bir şey değildi. Peşin hükümlü olmak yerine anlayarak insanları sorgulamayı denemek bence daha iyi bir yaklaşım olur. aiyiadam da durum iletimle ilgili "bana mı taş atıyorsun" gibisinden bir şey söylemişti, bende alakası olmadığını eş zamanlı yaşadığım bir sorunla ilgili olduğunu söyledim. Buradan da hepinizin haberi olsun. Bir önceki mesajım şimdi tabiri caizse "cuk" diye oturdu böylelikle :) Burası bir forum, bir çoğumuz birbirimizden bir haberiz, şahsi olarak tanımayız etmeyiz. Ne lüzumu var kalp kırmanın?

Ben de aynı şeyi söylüyorum ,

Anlatamıyor muyum acaba ?

Telaffuz ettim için herkesten özür dilerim ama ,

Bu forum da yazanlar için zavallı ve küçük beyinli yada koyunlar gibi ifadeler kullanan bir zihniyetten bahsediyoruz burada .

Üzgünüm .
Sweetrock; bu suçlamalar aslında bizi küçültecek şeyler değil, Hiç üstümüze alınmasak, olsa bitse... Funkyou kızgındı, ve bence sıkıntısı herkes tarafından iyi anlaşılamadı. Bu da onun kendini mağdur hissetmesine yol açtı. Mağdur olmaktan "mağrur" olmaya geçiş kolay oluyor malum. Ben çok yaşadım, başkalarının da yaşadığına eminim.

Rahmetli Patrick Swayze'nin Roadhouse filminde bayıldığım bir sahne vardır (müzikleri de süperdir ve Jeff Healey Band çalar...) Swayze filmde bar fedailerini eğitmekte ve onlara profesyonel olmayı öğretmeye çalışmaktadır. Bir tanesi onu zor durumda bırakmak için: "Müşterinin biri geldi , "annen bilmem ne ..." diye sövdü, bunu da mı alttan alacağız ?" diye sorar. (Türkçesi: "Bu da mı gol değil ...."). Swayze yanıt verir: "Peki annen gerçekten öyle mi ?" (Eleman rezil olur tabii, gülüşür millet filan...)

Velhasıl, ben o sözleri üstüme alınmadım. Söyledikleri çok yanlış, analizi de yanlış... Bu beyin meselesi değil, duyarsızlık meselesi. Benim bakış açımdan aslında bu tüketici haklarına filan da indirgenemeyecek bir sorun... İnsanlar yargılamak istiyor ne yazık ki, çünkü bu onlara kendilerini "iktidarda" hissettiriyor. Temeli olmayan bir şekilde bir yerlerden otorite devşirip forumda ahkam kesiyorlar. Kimseye de hesap verilmiyor... Hal böyle olunca da "forum terörü" çıkıyor ortaya ve herkesi kirletiyor...

Forum biziz. Sorun da biziz sanırım:)
Şimdi şu etrafta dolaşan bazı "mutluluk şarlatanları" gibi "çare de biziz" derdim ama, bu hiç gerçekçi olmaz.:) Biz bu haldeyken değil...

Ne yazık ki, forumun seviyesini yükseltmek, bazen susmaktan da geçiyor olabilir. "Haksızlığa maruz kalan sussun" filan gibi bir şey demiyorum, sakın böyle anlaşılmasın. Benim söylediğim, konuya hakem ya da hakim sıfatıyla müdahil olan kişiler için. Bazı kültürlerde "yargılayıcı olmanın" ne kadar sorunlu olduğu bir şey olduğuna dair ciddi bir farkındalık var, biz de durum pek böyle değil. Bu başlıkta her iki taraf da yargılandı (ve her ikisine de farklı farklı insanlar ceza kestiler hiç yetkleri olmadığı halde...), oysa amaç hiç bir şekilde bu değildi bu başlıkta. Somut, elle tutulur bir şeyler amaçlanmıştı. Linç olmasın diye özellikle gayret edilmişti başlıkta.
...

Susmak bence çözüm değil. Sorunun kendisi zaten doğru dürüst iletişim kuramamak.

"Ceza kesme" konusunu açıkçası anlayamadım. Bence ceza yok, cezalandırılacak bir durum yok, suçlama da yok. Ceza kesen de kim bilemiyorum.

Benim konuya müdahil oluşuma gelelim. Konunun mantıksızca tartışılmaya başlandığını ve bir linç kampanyasına dönüşmekte olduğunu düşünürsem vicdani sebeplerden dolayı susamam. Hakem ya da hakim değilim ama grup dinamiğine karşı da olsa fikrimi söylerim. Tamamen aynı fikirde olmadığım için bazı arkadaşlar yargılandıklarını hissederlerse üzülürüm, bu yüzden hakaret etmeye başlarlarsa daha da üzülürüm.

Öte yandan, siz de bir konuya şimdi müdahil oldunuz ve fikrinizi söylüyorsunuz, ama bence siz de hakem ya da hakim değilsiniz. :)

Ne zaman ki "taraf" olmayan objektif birisi gelip bu konuda teknik ekspertiz ile konuşur, o zaman ciddiye alınmalı. "Seviyeli" olarak nitelendirdiğiniz öbür taraftaki forumdan insanların konuya olan yaklaşımda objektifliği birkaç kişi dışında tartışılır ne yazık ki.
Ben konuyla ilgili yorumlarımı kendime saklamayı tercih ediyorum, zira Tonal sahibi olmamdan dolayı ne kadar objektif olmaya çalışsam da söyleyeceklerim objektif olarak değerlendirilemeyecektir.

Geri