Fender Stratocaster ve Telecaster Hakkinda Sorular

euphrates demiş ki:
Bildiğim kadarıyla ash gövdeler aldere göre daha parlak ses veriyorlar. Ama Fender sanırım swamp ash kullanıyor. Yani o eski parlak Fenderler kadar parlak değil.

Bildiğim kadarıyla swamp ash özellikle eski Fenderlerde kullanılırdı zaten, 50 lerde falan.

Swamp ash 60larda kullanılmaya başladı diye biliyorum bende. Stratocasterlar daha önce broadcastermıymış, öyle birşeyler vardı. Daha sonra 70lerde hard ash'e geçiyor Fender. Sonra bu geçiş fiyaskoyla sonuçlanıyor. Tekrar swamp ash, ardından da alder oluyor gövde ağacı. Tam bilen birileri varsa kullanılan ağaçların tarihçesini döktürsün :D

Arkadaslar,

Bu dizini fender stratocaster ve teleler hakkinda isimli dizinde ayirdim, zira oteki dizinde soru olmadan bilgileri sadece verebildigim kadari ile vermek istemekteyim. O bittikten sonra ondan kilidi kaldirip o dizinde sorularinizi eger daha once cevaplamadiysa oraya verilen bilgiler cevaplamaya calisacagim.

Bu arada bu gitarlar hakkinda bilgi veren bir kac post'u da oraya ekledim. Kilit yuzunden oraya yazamayan arkadaslar varsa ve de beklemek istemezlerse lutfen buraya yazacaklari bilgileri yazsinlar ben, oteki dizine onlardan alinti yaparak yazdiklarini tasiyacagim.

Sevgiler saygilar,

B

Merhaba Classic rock ve hard rock yakın tonları seviyorum 2.300 TL limitim var
Sorum şu sizce Fender baja telecaster mı bakmalıyım yoksa Fender usa strat mı bakmalıyım, bazı arkadaşlar Fender baja ile baya geniş ton yelpazesine ulaşırsın diyor sizce baja Nasıl

Merak edip bakındım da Baja 2007 yılında piyasaya çıkmış sizin son mesajdan önceki son mesaj 2005 yılından... En eski hortlaklardan biri oldu bu konu... Sizden önceki öneri isteğinin 11 sene yanıtsız kaldığına bakarsak belki kısmeti başka yerde aramak lazım...

Son düzenleme:
Geri