Notaları Portrede Okumak

'Müzik - Genel' forumunda iceworld tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Selam arkadaşlar,
  Elektro gitara yeni başladım şuan Selim Işık dersleriyle öğrenmeye çalışıyorum.Önceden klasik gitar çalarken hiç nota öğrenmedim hep tab okuyarak devam ettim fakat sonradan düzeltemedim.Sorum ise gitarı çalarken portredeki notaları okuyarak mı parmak alıştırması yapacağım yoksa notaları bulup tab şeklinde yazarak mı çalışmalıyım ?
  -Notaları portredeki yerlerini kolay öğrenmenin yolu nedir ?
   
 2. "Portre" değil, "porte":) "Portre", bildiğin yüz resmi oluyor:)

  Eğer notaları öğrenmek istiyorsan tab kullanmayı bir kenara koy, en azından şimdilik. Başta zor gelebilir, yeni bir dil öğreniyor gibi düşün. Ne kadar sık okursan o kadar alışırsın.
  Gitarda nota okuyarak çalmak zordur çünkü bir sürü yerden aynı nota çalınabilir.
  Notaların portedeki yerini öğrenmenin kolay yolunu sormuşsun, bunun kolay yolu yok, çünkü zor bir iş değil. Notaları porteye rasgele yaz, sonra adlarını altına yazmayı dene. Çok zor bir şey değil, bir süre sonra kendiliğinden oturur. Asıl mesele, bu notaların yerini gitarda öğrenmektir. Bu daha zor bir iş.
   
  albundy ve metaltrrocker bunu beğendi.
 3. Teşekkürler,istediğim cevabı aldım.
   


 4. merhaba,
  """Gitarda nota okuyarak çalmak zordur çünkü bir sürü yerden aynı nota çalınabilir.""" işte benim en büyük kafama takılan sorum. son 8 gündür elektro gitar öğrenmeye çalışıyorum. portede notaların yerlerini ezberledim. günden güne de gitarda yerlerini ezberliyorum ama dediğiniz gibi bir nota bir sürü yerden çalınabiliyor. hangi nota hangi yerden çalınıyor bunu çözemedim. yardımcı olur musunuz?
   
 5. bu kısımlar için her gün çalışmak zorundasın. hatta iyi olmak istiyorsan her gün çalışmak zorundasın. do re mi asla bitmez :)
   
 6. kendine muhammer sun solfej 1 kitabı al solfej olarak değilde bona yaparak oku (bona notaların değerleriyle okumak) bu sayede hızlanacak okuman
   
 7. hangi nota nerden çalınıyo kısmına gelirsek elktro gitarda çözemesin tab olmadan o ayrıda klasik batı müziğinde notanın üstüne yazar tel numarsı
   
 8. elektro gitara ne amaçla başladın o da önemli. ben mesela kızlara hava atmak için başladım o yüzden bu tür elit şeylerle uğraşmadım. hala teorik olarak bilmediğim yığınla şey var ama geriye dönüp bakıyorum ve iyi ki de bu yolu seçmişim diyorum. her notanın adını yerini bilip de adam gibi çalamadıktan sonra o bilgi hiç bi işe yaramaz diye düşünüyorum.
  sevdiğin parçaları varsa tabları ile, tabları yoksa çalınmış olduğu videoları inceleyerek başla ve kendini geliştir derim..
   
 9. Nota öğrenmek için Muhammer Sun hocamızın Solfej kitabının yerine konservatuvarda bize okutulan lavignac solfej kitabını tavsiye ederim. 1A sizin için uygun olacaktır. Lavignac daha fazla pratiğe yönelik olduğundan daha hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Oradaki parçaları sırasıyla bol bol çalışın :)
   
 10. iceworld, protreden nota okuyup çalmayı öğrenmek istiyorsan, ilk önce klavyenin farklı yerlerindeki gamları ve 5'ler çemberini öğrenerek başlayabilirsin...

  Örneğin, protrenin başında 3 tane diyez gördün mü (Fa, Do, Sol) "bunlar parçanın içinde diyez olacak, dur aklımda tutayım" diyip her Fa'ya denk geldiğinde bu diyez miydi neydi diyerek portreden okuyarak çalamazsın...
   
 11. Nurhan cangalın armoni kitabıyla küçük kırmızı bona adında bir kitap var. İki kitaptan vardı bende, gitar öğretmenim çook önceden aldırmıştı. Faydalı kitaplar. Çocukken her dersin sonunda nota okumaca dersleri oluyordu. O sıralarda bu bonayı kullanıyordum.
   
 12. bence notaların portedeki yerleri yerine gamları ve notaların gitardaki yerlerini ögrenirseniz daha faydalı olur düşüncesindeyim.notadan çalım aman aman bir artı getirmeyecektir ama dediğim yolla solo,doğaçlama,arpej üretebilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş