Gitarın Çatladığını Nasıl Anlarım?

'Müzik - Genel' forumunda lelouchvib tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar,

  Akustik bir gitarım var,kılıfına filan sokarken bazen bir yerlerden tık diye ses geliyor,bilmiyorum sanırım fermuar çarpıyor.Yeni başladığım için sesinden de anlayamıyorum.

  Gitarım herhangi darbe sonrası hasar gördü mü,sesinde bozulma oldu mu? Nasıl anlayabilirim? Gövdeye hafif tıklatıyorlar filan ama o nasıl oluyor?

  Teşekkürler...
   
 2. Bakarak anlayabilirsin. Govdesine, sapina, sap arkasina, kenarlara. Onun disinda esiklere bakabilirsin, ust esik ve alt esik.

  Bare akor veya tek tek tum notalara basarak cizlama bizlama var mi diye bakabilirsin. Sapta bir sorun varsa buradan belli olur.

  Govdedeki catlak da ses olarak hissedilebilir, ya da gordugunde anlarsin zaten.

  Bunun disinda burgularda da bir sikinti yoksa sorun yoktur saniyorum.
   

 3. çok sağol hocam,tıklatma ile anlayabilir miyim peki? Yani gövdenin belli yerlerine tık,tık vurarak? Tellerde cızlama var,telleri değiştirdikten sonra oldu;oturması gerek galiba.15 senelik gitarım,epiphone AJ15
   
 4. ya kasanin icinde iskelet var, citalar... Tiklatma isi onun icin, catlamis, sallanan falan varsa duyulsun diye citalarin ustune dogru tiklatip dinleme... Gerisi karpuz secmece :)
   
 5. Telleri eğer var olandan daha düşük tension'lı tellerle değiştirdiyseniz cızlama olabilir, ayar yapılması gerekir. Yani örneğin kalın teller varken daha ince teller takarsanız bu olabilir.

  Kırık ya da çatlak olduğunu da dediğim gibi, görerek anlayabilirsiniz. Onun dışında bir durum varsa da ben bilemiyorum, resim görsek belki daha faydalı olur.

  15 yıllık olması sorun çıkaracağı ya da sorun çıkarmaya meyilli olacağı anlamına gelmez. Üst eşik kırılır, burgular eskir, ama onlar olur, değişir, çözülür.

  Ağaçta bir sorun varsa da farkedersiniz diye düşünüyorum.
   

Bu Sayfayı Paylaş