Parça Analizi Ve Parçaya Çalışım

'Müzik - Genel' forumunda Festarium tarafından 9 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Profesyönel bir şekilde parça analizi nedir nasıl olur ? ve ileri seviye parçalara bir bütün halinde nasıl çalışır
   
 2. Akoru belirledikten sonra şarkıyı Gom playerde açarak sonra da x e basarak hızını azaltıp parçayı kulağınla analiz edersin. Sonra alayını birleştirirsin.
   
 3. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  http://turkrock.com/threads/36595/ başlığından alıntı yapıyorum...

  Parçaları çalışırken yavaşlatmak ve yavaş yavaş çalışmak çok önemli bu şekilde kulağın ve parmakların, sus'lara, buçuklu vb. notalara daha hakim olacaktır...Bunun için GuitarPro yu öneririm,
  • bar (4lük) bar %50 hızda hazmet, hazmettikçe barları birleştir (bu işleme decode etmek diyorum)
  • parçanın tamamını decode ettikten sonra, parçayı baştan sona %50 hız ile kusursuz çal
  • Metronomu yavaş yavaş arttırarak %100 hıza ulaşmaya çalış...Ancak bunu yaparken her metronom arttırışında kusuusuz çalmaya özen göster, aksi takdirde hızlı ve temiz çalman mümkün olamaz...Sonuç olarak yavaş çalarak doğru yapamadığın parçayı, hızlı çalarak doğru yapmayı beklemek mantıksız olur...Bu husus çok ama çok önemli...Özetle, hızlı çalmak istiyorsan, yavaş çalabilmelisin (sadece benim değil bütün gitaristlerin ve kitapların önerisidir)...
  Sevgiler ve saygılar...
   
  Kerem bunu beğendi.
 4. Teşekkürler, başka önerisi olan ?
   
 5. adam gerekeni söylemiş bize bişey kalmamış
   
 6. Profesyonelce derken en ciddi anlamda demek istiyorsun galiba... O zaman hem kulak hem de nota-akor-armoni bilgini az da olsa ilerletmen gerek. O parçaya çalışmadan önce bolca kalıplar çalışıp o kalıplarda gamları inip çıkmalısın. Kulakların yeteneğin ve çalışma miktarına göre bir süre sonra ki bu zaman kişiye göre değişir, alışacak ve duyduğun parçayı "çıkarman" çok kolay olacak.

  Daha kolayı guitar pro ile yazılmış aynı parçanın nota ve tablarını bulup çalışmak tabi. Arada değişik pozisyonlarda yazılmış oluyorlar ama sen aynı notayı başka pozisyondan da çalabilirsin.

  Parça analizinin o parçanın hangi notadan yazıldığını bulmak ve hangi tarz-kalıp çerçevesinde geliştiğini bilmek, parçayı aynen çalabilmekte çok faydalıdır. Bolca egzersiz ve kulak alışkanlığı seni zamanla duyduğun parçayı aynen çalabilmekte çok yardımcı olacaktır.
   
 7. Üstünden hayli vakit geçmiş ama umarım faydası olur.

  Şarkı analizi için bir şarkının nelerden oluştuğunu bilmek gerekir.

  "Intro-Verse-Bridge-Chorus-Solo-Middle Eight-Outro" gibi terimler şarkının bölümlerinin isimleridir. Bizim giriş,söz,nakarat,ara geçiş vs. gibi adlandırdığımız bu bölümlerin anlamları şu şekildedir;

  Intro : Parçanın girişidir. Verse kısmına gelene kadar parçanın melodisi ya da Intro için özel yazılmış bir melodiden oluşabilir. Genelde parça içinde kendini tekrar eder. Etmediği durumlarda ise introdan sonra ayrıca bir melodi bölümü gelir.

  Verse : Bizim "söz" dediğimiz kısımdır.Verse ya da A,B,C olarak adlandırılır.

  Brigde : Verse kısmından sonra Chorusdan önce olan,Chorusa hazırlık bölümüdür. Kısa sürer,genelde şarkıyı kaldırır.

  Chorus : Nakarat olarak bildiğimiz bölümdür. Şarkının genelde enerjisinin ya da anlatmak istediği mevzunun zirve yaptığı yerdir.

  Middle Eight : Şarkının A ve B sinden sonraki Chorusdan sonra gelir. Genelde ritm yarı zamana düşer. Ve genelde 8 ölçü sürer. Son ölçülerinde ardından gelecek Chorusa hazırlık yapar.

  Outro : Tekrar eden Chorus,fade out olan Chorus ya da başlı başına bir melodi içerebilir. Şarkının bitiş bölümüdür.

  Bu bilgileri zaten az çok biliyoruz. Bunlar analiz ederken ve analiz sonrası aranje kısmında işimize yarayacak pratik bilgiler.

  Analiz edeceğimiz şarkıyı dinlediğimizi varsayalım. Elimizde bir kağıt kalem ile şarkının bölümlerinin vuruşlarını işaretleyelim.

  / / / / -> burada 4 vuruş var. Bir ölçüyü işaret ediyor. Muhtemelen şarkı 4/4 lük bir şarkı. Hemen başında duyduğumuz bu bölümün ardından farklı bir melodi ya da söz geliyorsa, onları bir satır atlayarak işaretlemeliyiz ki,trafiği rahatça ayırabilelim.

  / / / / + / / / / + / / / / + / / / / - > ardarda 16 vuruş saydığımız bu bölüm Verse kısmıdır. 4+4+4+4 ya da 8+8 ya da 16 olarak yazabiliriz.

  Bu şablonla şarkının Intro,Verse,Bridge,Chorus,Middle Eight gibi bölümlerinin vuruşlarını yazıp,trafiğini belirleyebiliriz.

  Introya I,Verse 1e A,Chorusa C,Verse 2ye B gibi harfler atarsak trafiğini şu şekilde kolayca yazabiliriz.

  I + A + C + B + C gibi..

  Parçanın tonu,ritmi ve hangi bölümün hangisi olacağını anlamanız, müzik kulağınızla doğru orantılı olarak başarılı olacaktır. Verse de hihat kapalıdır,Chorusda açıktır gibi kurallar yoktur. Ancak armoni yürüyüşü,ritm değişiklikleri gibi hislerle parçaların bölümleri anlaşılabilir.

  Analiz konusunu tamamen yanlış anlayıp bambaşka şeyler yazmış olabilirim buraya. Eğer öyleyse kusura bakmayın :)   
  garett bunu beğendi.

 8. Bu terimleri uzun zamandır merak ediyordum. Peki şarkılarda solo yerine kullanılan ama solo olmayan bölümlere ne denir?

  Örneğin bu şarkıda 2.27 ile başlayan bölüm.

   
 9. Videoda solo var gibi ama?
   
 10. O zaman şöyle yapalım. Şu videoda 2.08

   
 11. O kısım da middle eight dediğimiz bölüme uygun sanırım. Genelde 8 ölçü olduğundan middle eighttir adı. Ama şarkıya göre ölçü sayısı değişse de adı değişmez. Burada middle eight 8+8 olarak yazılabilir.

  Bir de şu var. Genel "pop" şarkısı formunda Bridge dediğim yere Pre-Chorus dersek, middle eighte gelmeden önceki boşluğa Bridge diyebiliriz. Bizim nakarat dediğimiz yere kiminin Chorus kiminin Refrain dediği gibi. Kavram kargaşası biraz. Bilgisayara geçince Pre-Chorusu da ekleyeceğim yazıya.
   
 12. Ha anladım. Peki nakarat sonrasında ara söze bağlayan çoşturu ya da sakinleştirici kısa bölümlere ne denir. Ben middle eighti o sandım ilk başta.

  Bu arada zamanını ayırıp bunları anlattığın için çok sağol :)
   
 13. Nakarat sonrası coşturucu sakinleştirici derken,eğer şarkıda kendini tekrar eden bir bölümse,atıyorum her nakarat sonrası aynı bölüm geliyorsa nakarata dahil edilir. 8 ölçü nakarat ve ardından 2 ölçü duraksayan bir partisyon ya da kaldıran bir partisyon her nakaratın ardında varsa 8+2 olarak dahil edilir. Eğer tek bir yerde varsa yine Bridge ya da middle eighte dahil edilebilir.

  Ama A,B,C ya da bu tabirlerle analiz etmenin faydası olduğu gibi zararı da dokunabilir. Körü körüne bu kalıplara bağlı kalıp, nakaratsız şarkılara nakarat bölümü falan ekleyebiliriz kendi kendimize ki,yazıktır :) Farklı şarkı formları var. Mühim olan isimlendirmeden öte,bu formları öğrenip bestelerde uygulamaktır.

  Bunlar şahsi kanaatler bu arada. Ne kural ne de kaide. Ansiklopedi dili kullanmamaya çalışırım genelde ama bazen başkası kurtarmıyor.
   

 14. Anladım. Ben bunların isimlerini hiç bilmeden beste yapıyorum. Aslında tam olarak bilmiyorum diyemem, kendi kalıplarımı oluşturdum ama isimlendiremiyorum. Ama sanki bunları öğrenirsem daha yararlı olacak gibi, seneye İngilizce de öğrenmemle yabancı kaynaklardan araştırırım artık. Malum bizim kaynaklar baya yetersiz :D

  Çoşturucuya gelirsek bu şarkıda. 0.29-1.09-3.06. Şarkının girişinde, ilk ve son nakaratın sonunda var.

   

Bu Sayfayı Paylaş