ESP®

D

DeliGitarCalarim

forumun ilk 3 sayfasini taradim ancak TR de pek
bulunmadığı için bulunsada çok uçuk fiyatlı olduğu için
ESP ler hakkinda pek birşey bulamadim...

Amerikadan ESP getirtmek istiyorum.
Modeli KH 202.Kısaca özellikleri;
Binding :None
Body :Basswood
Bridge/Tremolo :Floyd Rose licensed tremolo
Controls :2 volume, tone, 3-way switching
Fingerboard :Rosewood
Frets :24
Inlays :Skull & Bones, model at 24th fret
Machine Heads :Black
Neck Joint :Bolt-on
Neck Material :Maple
Pickups :EMG-HZ H-4 set
Scale :25 1/2"
Hardware :Black

Buda resmi:
kh2025cn.jpg

Amerika satış fiyati 489 usd.
Gitarla birlikte orjinal ESP case'ini %10 daha ucuza
yani 79 usd ye alabiliyorum.

Gitarin g sinden anlamam.
Bu benim ilk gitarim olacak.Yorumlarini okudum Metallica delisi(benim gibi)
bir eleman bu tür müzikler için mükemmel diyor,
zaten benim çalacağım müzikte Metallica dan başkası değil.
(Kirk'un gitarida ESP,zaten bu gitar Kirk'ün 1900 usd olan signature
serisinin tip olarak aynisi-emistasyonu gibi-).

Sormak istediklerim,
1-bu gitari veya bu fiyat civarinda başka ESP kullanan varsa görüşleri?
2-TR de bu fiyata alabilecegim ve tavsiye edebileceğiniz başka marka/modeller ?
3-LTD yazmasi galiba pek iyi değilmiş.Görüşleriniz?
4-verdiğim paraya değecek mi?

Dediğim gibi bu işlerde çok acemiyim bu nedenle açıklamalarınızı
anlayabileceğim bir dille (mümkün olduğu kadar az terimli)yaparsaniz
sevinirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygı&Muhabbetle

Bu gitarda ayni fiyat.
Jackson DXMG,Ayrica bu gitar Laylaylomda satiliyor.(hindistan)
Fiyat 475 euro.(kargo falan eklersek ayni hesaba geliyor)

Dikkatimi çeken iki gitarinda karbon kopya olması?
71131.jpg

KH serisinden bir model(deluxe II gibi birşeydi) kullanmıştım zamanında, çok rahat bir gitardı benim için, tonları da çok tatmin ediciydi, arkadaşımın gitarı kendisi şu anda ve o da yaklaşık on yıldır kullanıyor, sağlam yani, ama yukarıdaki model olmayabilir, bendekinin manyetikler ESP idi galiba, EMG değildi...

Bence sıfırdan başlayacaksan hemen yukarlardan başlama şimdilik idare edecek bir gitar al ve onunla çalış derim ben.Çünkü baya bir hırpalaman gerekecek gitarı.Ama tabi karar senin.İki gitar arasında fark yok demişsin ama sadece kasada yok.Benim tercihim ESP-Ltd olurdu sanırım...

Amerikadan ESP getirirsen kargo, gümrük vs. kaça gelecek? hesapladın mı?
ayrıca madem yeni başlayacaksın ve paran var, al 2.el 350 - 500 dolar arası jackson, ibanez vs.

gitara yeni başlayacak adam neden ucuz gitar almalı.ne kadar saçma şeyler söylüyorsunuz.illa ki ucuz ile başlanacak diye bir kaide yok bence.neden iyi gitar ile başlamasın adam.zaten dediği gitar öyle ahımm şahım gitar değil.görüntüsü de kirk ün kine benziyor.arkadaşımız daha cok gaza gelip gitarını daha cok sevecek bu gitarı alınca bence.gitara daha cok bağlanacak ve daha cok calısacaktır.bence kirk fanatiği isen al o gitarı.ucundaki ltd ye bakma sen.gerekirse kazıyıp üzstüne esp yazarsın :p

cavo demiş ki:
gitara yeni başlayacak adam neden ucuz gitar almalı.ne kadar saçma şeyler söylüyorsunuz.illa ki ucuz ile başlanacak diye bir kaide yok bence.neden iyi gitar ile başlamasın adam.zaten dediği gitar öyle ahımm şahım gitar değil.görüntüsü de kirk ün kine benziyor.arkadaşımız daha cok gaza gelip gitarını daha cok sevecek bu gitarı alınca bence.gitara daha cok bağlanacak ve daha cok calısacaktır.bence kirk fanatiği isen al o gitarı.ucundaki ltd ye bakma sen.gerekirse kazıyıp üzstüne esp yazarsın :p

Evet aynen katiliyorum. 'Ucuz gitar al onu ne de olsa hirpalayacaksin' gibi yanlis bi dusuncede olmamak lazim. Temiz kullandiktan sonra hic birsey farketmez. Hem iyi bir gitarla baslamanin bir diger artisida teknigini gelistirirken iyi gitarin sana daha uzun bir menzilde eslik edebilcek olmasidir. Ucuz gitarla baslasan 1-2 sene sonra yine bu ayarda bir gitara ihtiyac duyacaksin isin basinda ondan kurtulmus olurdun. Yukardaki LTD ye gelince gitarin ustundeki K-H imzasina para verdiginide unutma. Ayni kalitedeki bir gitari daha ucuza yada ayni fiyata daha kaliteli bir gitar alma sansinda var. Tani en onemli nokta ise senin gitari alirken icine sinmesi. Eger bu gitari begeniyorsan almanda hic sakinca yok ama ince eleyip sik dokumak lazim ;)

benimde ilk gitarim bi ltd idi onunla ogrendim ve hala onunla calıyorum dandik gitarlarla baslarsan hevesin kırılabilir bence :) bu arada ltd diye es gecme bence esp lar kadarda olmasada piyasadaki cogu gitardan daha kaliLeliler bu arda thunderhead arkadasıma katılıyorum sadece imza icin o kadar paraya deymez ama para senin zevk senin :)

arkadaslar bilgileriniz için teşekkur ederim.
Bazilari ucuz bir gitarla başla demiş.Kalitesiz hiç bir mala para vermem/veremem.Bu bende bir alışkanlık,paramı çöpe atmış gibi hissediyorum...

Bu Jacksonun aynısını (en azından tipi ve manyetikleri aynı,hindistan malı) laylaylomda gordum.475 euro yani 780 ytl bir fiyati var.%10 inerim dedi.Yani 80 ytl indirimle 700 ytlye veririm dedi.Ben daha ağzımı açmadan bu kadar bol kepçe indirimden ben şunu anlarım,ben bu gitari nakit 600 ytlye alirim...

Birde şu var;
Ankara Laylaylomdaki yaşlı amcayı tanıyanlar mutlaka vardır.O adama bu gitar kalitelimi diye sordum.Adam bana dünyadaki gitarlar içinde kalite sıralaması yaparsak,
1-Jackson
2-Jackson
3-ESP
4-Ibanez dedi.

ESP istiyorum ama gümrüktü,kargoydu uğraşmak zor geliyor.Galiba yukardaki jacksonu alacağım.

not:baktım butun mesajlar kaymış,kolay okunsun diye ESP resmini diktim.

DeliGitarCalarim demiş ki:
Bu gitarda ayni fiyat.
Jackson DXMG,Ayrica bu gitar Laylaylomda satiliyor.(hindistan)
Fiyat 475 euro.(kargo falan eklersek ayni hesaba geliyor)

Dikkatimi çeken iki gitarinda karbon kopya olması?
71131.jpg

Aman dikkat çok büyük bi yanlışın var laylaylomdaki 475 euro olan gitar DXMG değil JS30. DXMG japon malı gayet kalite bi alettir JS30 hindistandır. DXMG şu an 930 euro olan bi gitar laylaylomda(yurtdışı fiyatı 470$ falan uçuruma bak) Bi kere JS30 çok kötü bi gitar esp kh202 ile yada jackson dxmg ile mukayese bile edemezsin. Dikkatli bak DXMG nin perdeleri üzerindeki desenlerle o laylaylomdaki gitarın aynı olmıycak çünkü aynı gitar değiller. Hatta link verim :

http://www.laylaylomshop.com/default.asp?say=9&urun=159

Yurtdışından almayı düşünüyorsan Alım-Satım forumuna bak orda celephaise danış o bi şekilde yol bulur sana illa alıcaksan.

Ayrıca o kadar indirim tabi yaparlar 1. si o gitarın yani Js30 un orjinal yurtdışı fiyatı 200 küsür dolar adamlar bunu bi kaç ay öncesine kadar 475$ a satıyorlardı sonra işlerine geldi 475 euro yaptılar. Gidip Laylaylomdan o gitarı alırsan kendine ters düşersin paranla kalitesiz mal alırsın haberin olsun.

Birde şu var;
Ankara Laylaylomdaki yaşlı amcayı tanıyanlar mutlaka vardır.O adama bu gitar kalitelimi diye sordum.Adam bana dünyadaki gitarlar içinde kalite sıralaması yaparsak,
1-Jackson
2-Jackson
3-ESP
4-Ibanez dedi.

laylay amcalar fena sallamış yine :LOL: Gibson,PRS vs vs gibi markalar varken,dahası bu "dünyanın en kaliteli 3 markası" nın uzak durulması gereken o kadar gitarı varken bu sıralama neye gore yapılmış anlayamadım... :roll: insanda biraz utanma olur yahu 8O

edit;jackson cok kaliteliymiş heralde ilk 2 sırayı birden kapmış :p

cavernosum demiş ki:
Birde şu var;
1-Jackson
2-Jackson
3-ESP
4-Ibanez dedi.

laylay amcalar fena sallamış yine :LOL: Gibson,PRS vs vs gibi markalar varken,dahası bu "dünyanın en kaliteli 3 markası" nın uzak durulması gereken o kadar gitarı varken bu sıralama neye gore yapılmış anlayamadım... :roll: insanda biraz utanma olur yahu 8O

edit;jackson cok kaliteliymiş heralde ilk 2 sırayı birden kapmış :p

sb dreams demediklerine şaşırdım :)

Abuk gitar sıralamaları yapan satıcıdan iş mi çıkar? LTD gerçekten kötü gitar, ESP yi sevmem ama sıralamaya koysak zaten yukarıda bahsedilen başka gitarlar sırada olur. Ayrıca her gitar markasının ton ayarları farklıdır. Aynı manyetiği kullansalar da ton çok değişir.

Cebinize göre gitar almak ayrı konudur. türkiye'de zor da olsa, eğer gitardan iyi anlamıyorsanız gidip o gitarı elinize alıp bir amfide çalmanız gerek.

Aynı fiyat aralığında çok gitar var ve tonları farklıdır, fretboardları farklıdır. Adından renginden çok belki bu tip gitarı kullanan gruplara bakmak lazım. Ama bir sorun var, Metallica ESP nin en iyisini ve üzerinde kendi seçtiği manyetikleri kullanıyor. Bu yüzden LTD ile iyi bir ESP arasında, iyi bir ESP ile Metallica ESPsi arasında da ton farkı olur. Fakat LTD ile ESP arasında dağlar kadar fark olur. Yine de bir yakınlık olması amacıyla LTD yi tercih et. Aslında bence Jackson'ın aynı fiyat aralığındaki modeli LTD den daha sıkı rock soundu verir. ESP alacak olsan Jackson al demem tonları farklı.

Kolay gelsin.

Geri