Akustik Gitar Kaydı, Küçük Bir Yardım Lütfen

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda aloneman02 tarafından 19 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar, bu konuyu forumda araştırdım bulamadım, eğer gözümden kaçtıysa uyarınız lütfen.

  Yeni bir beste kaydına başlıyorum, altyapı için ilk olarak akustik gitar kaydını aldım fakat kayıtta elimin telde kaymasıyla çıkan sesin haricinde başka sesler de çıkıyor. Çalımı oldukça düzgün yapmaya çalıştım ve birkaç defa denedim. Kaydın bir kısmını inceleyebilmeniz için internete yükledim linkini veriyorum. Kaydı dinlediğinizde siz de sıkıntının farkına varacaksınız. Sizce ben bu tuhaf sesleri DAW ortamında (Cubase 5 kullanıyorum) eklentilerle vs. azaltabilir miyim?

  Buyrun link: https://soundcloud.com/kadir-aksoy/taslak

  Kayda devam ediyorum, bu sebeple acil yardıma ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Tam evden çıkarken gördüğüm için acele yazıyorum. Akustikte varmı bilmiyorum ama kaydırma sesleri elektro gitarda nikel bazı tel'de (çeliğe göre) daha az belli olur bence araştırın akustik gitarda çözüm olmasa da iyileştirme adına bir yanıt verebiliriz.
   
 3. Akor gecislerinde cikan sesler icin akorlari degisik pozisyonlarda basmayi deneyin. Belki yeni basacaginiz pozisyondan diger akora gecisiniz daha kolay olacaktir ve boylelikle istemediginiz ses de azalacaktir/yok olacaktir.
   
 4. Elektro akustik gitarı direk ses kartına mı giriyorsunuz?
   
 5. traşlanmış tel takarak da o sesleri giderebilirsin. teller sarımlı değil de düz oluyor. biraz daha zor slide yaparsın ama ses çıkartmaz. caz gitar telleri diye de bulabilirsin.
   
 6. Dinledim;

  Öncelikle çok parlak zaten gitarta en iyi kayıtlarda bile tiz frekanslarda cızırtılar gelir, üst frekansları biraz kesip 200-300 hz civarından tonu şişmanlatın. Eğer cızırtı kesilmezse 1 eq ile üst frekansları kesip ardından başka eq ile parlaklığı arttırmaya yönelik ince ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

  Kayıtta efekt var gibi ve duyduğum chorusmu yoksa kayıttan faz problemimi emin olamadım.
   
 7. eğer eq sonucunda tatmin olmaz iseniz otomasyon yaparakta azaltabilirsiniz biraz uğraştırır fakat iyi sonuçlar çıkar.
   
 8. Malesef hocam kayıt esnasında o benim de aklıma geldi fakat en uygun yol bu şekilde
   
 9. Evet hocam aslında se x1 kondenser mikrofonum var fakat kayıt aldığım ortam pek iyi değil bu nedenle direk ses kartına takıyorum
   
 10. Aslına bakarsanz kasıtlı olarak tonu parlatmstm fakat anladığım kadarıyla kulağa pek hoş gelmemiş belirttğnz khz ler ile yeni bir ayarlama daha yapacağm, kayıtta sadece reverb var chorus yok, faz problemi mi var dersiniz?
   
 11. Otomasyon konusunda açıkçası bi bilgim yok, ilk aşamada arkadaşların tavsiyesi üzerine eq ile düzeltmeye çalışacağım fakat beni otomasyon konusu hakkında yönlendrmeniz mümkün müdür? Anlatılablir bir seyse ö.m. ile yazarsanz çok sevinirim veya öğrenebileceğim bir link de olur
   
 12. tabi kabataslak mantığını anlatırım gerisini videolar ile pratiklede çözebilirsiniz
   
 13. ç
  çok memnun olurum, müsait olduğunuz zaman yazarsınız, çok teşekkürler
   
 14. Bahsettiğiniz şekilde eq ile biraz oynama yaptım, sanırım tizlik açısından daha iyi oldu. Yine de yorum yapmanız için tekrar upload ettim. Buyrun link:

  https://soundcloud.com/kadir-aksoy/taslak-3

  kornliar'ın sayesinde otomasyon hakkında biraz bilgi sahibi oldum. Şimdi uygulamayı deneyeceğim ama problemli sesler belki de saniyeden daha kısa sürdüğü için halledebilir miyim emin olamadım.
   
 15. Merhaba, dinledim ve değişim bence olumlu en azından kıyasla biraz daha denge hissettim. Eğer mix anında soundu daha da doldurmak isterseniz 100hz civarından az daha eq ile yükseltebilirsiniz ama bu keyifinize kalmış.

  Kulaklıkla dinlerken flanger-vari sesler kısa kısa geldi kulağıma direk fazla ilgili şeyler bunlar ama neyin tetiklediğini bilemedim. Büyük ihtimal ama mix kalabalıklaştıkça daha az dikkat çekecektir.
   
 16. Tamamdır hocam 100hz ile de biraz oynayayım bakalım nasıl bir değişim olacak. Çok yardımcı oldun,çok teşekkür ederim .
   
  mertay bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş