Noise Gate Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Gürültünün manyetik pozisyonu ile alakası yok yani bunu ayrıca belirtmene gerek yok. Fakat farklı pozisyonlarda ki farklı manyetik kullanilma eğilimi ile alakası var. Senin koprude humbucker seçmende bu eğilimin gostergesi. Gürültünün output ile bağlantısı var köprü pozisyonlarında yuksek output manyetikler kullanıldığı icin ve bu pozisyonda üst frekans kazancı daha yuksek olduğu icin hum daha yuksek ve rahatsız edici olur.

Köprüde humbucker seçmem, gürültüyü azaltma yönünde bir seçim değil ve bu yönde bir eğilim hiç değil. Köprü pozisyonundaki single manyetiği kullanım alanımda daha compressed tonlar istediğim için bu seçimi yapıyorum. Yani burada hiç bir şey, hiç bir şeyin göstergesi değil. Dediğim gibi Telecaster'ın köprüsünde single manyetik vardı ve en ufak bir derdim olmadı. Bu yazdığınızın da ne konuyla ne de benim yazdıklarımla bir ilgisi yok.

Kahve falı bakmaktan çok öneriler yapalım, ben önerimi yaptım, tecrübelerimden bahsettim. Burada bahsettiklerimin de gerçek dışı hiç bir yanı yok. İyi kablo + iyi manyetik + iyi adaptör + topraklama ve iyi pedallar eşliğinde dip gürültüsü sıfıra yaklaşır, pedala falan gerek kalmaz. Ben ev kullanımı için bunu uyguluyorum.

1- Noise-gate genlik(amplitude)-zaman(time) uzayinda isleyen bir filtredir ve belirli bir genligin altindaki dalgalari frekansina bakmadan traslar. Bir ise sinyal bilgi ve gurultunun(noise yani) toplamidir. Gurultunun ne olduguna dair evrensel bir tanim olamayacagi icin de onu nasil yok edecegimizin de tek bir yaniti olmaz. Bunu havadan bile kapabilirsiniz lakin single coil pickuplar aslinda epey guzel RF(radyo frekans sinyali) antenleridir. Kisacasi bicak degen yerde iz kalir mi gibi bir soru olmaz cunku hepimiz biliriz ki kalir.

2-Ayrica amper bir iletken ustunden birim zamanda ne kadar elektronun gectigini gosterir, bir aki birimidir ve bir guc birimi degildir.

Köprüde humbucker seçmem, gürültüyü azaltma yönünde bir seçim değil ve bu yönde bir eğilim hiç değil. Köprü pozisyonundaki single manyetiği kullanım alanımda daha compressed tonlar istediğim için bu seçimi yapıyorum. Yani burada hiç bir şey, hiç bir şeyin göstergesi değil. Dediğim gibi Telecaster'ın köprüsünde single manyetik vardı ve en ufak bir derdim olmadı. Bu yazdığınızın da ne konuyla ne de benim yazdıklarımla bir ilgisi yok.

Kahve falı bakmaktan çok öneriler yapalım, ben önerimi yaptım, tecrübelerimden bahsettim. Burada bahsettiklerimin de gerçek dışı hiç bir yanı yok. İyi kablo + iyi manyetik + iyi adaptör + topraklama ve iyi pedallar eşliğinde dip gürültüsü sıfıra yaklaşır, pedala falan gerek kalmaz. Ben ev kullanımı için bunu uyguluyorum.

gürültü ile ilgili bir secim yaptığını söylemedim dikkatli oku. Genel eğilim köprü manyetigini yuksek output seçmek yönünde ,senin yaptığında bu eğilim sonucu fal falan degil yani. Bu sebeple köprü pozisyonunda daha cok gürültü olur . Pozisyon yüzünden degil bu eğilim yüzünden anlatabildim mi? Herşeyin en iyisini ve en kalitelisini secsende single manyetik gürültü yapar bu yüzden humbucker diye birsey çıktı zaten. Bütün dünya noise-gate pedalı kullanıyor , profesyonellerde dahil , demekki senin bildiğini bilmiyorlar bir reçete yazda kurtulsunlar bu işkenceden.

O açıklandı geçenlerde, yemeklerden en az yarım saat sonra günde bir kere olma şartıyla gayet sağlıklıymış hatta kalbede iyi geliyormuş...:):):)

Kusura bakmayın başlık beni buna itti, ciddileşirsek, setup'a her eklenti doğal olarak tondan bir şey eksiltecektir, ama ne kazandıracaktır yada kazandırdığı kaybettirdiğinden ne kadar az yada fazla?Sahnede mecbur diye düşünüyorum.Ha sadece clean çalıyorsunuzdur belki kurtarır bir şey diyemem.

gürültü ile ilgili bir secim yaptığını söylemedim dikkatli oku. Genel eğilim köprü manyetigini yuksek output seçmek yönünde ,senin yaptığında bu eğilim sonucu fal falan degil yani. Bu sebeple köprü pozisyonunda daha cok gürültü olur . Pozisyon yüzünden degil bu eğilim yüzünden anlatabildim mi? Herşeyin en iyisini ve en kalitelisini secsende single manyetik gürültü yapar bu yüzden humbucker diye birsey çıktı zaten. Bütün dünya noise-gate pedalı kullanıyor , profesyonellerde dahil , demekki senin bildiğini bilmiyorlar bir reçete yazda kurtulsunlar bu işkenceden.

Little 59 düşük çıkışlı bir humbucker'dır yani senin bu söylediğin de tutmadı. Bundan önce standard SSS setle çok da mutlu mesut çalıyordum, yine gürültü sıkıntım olmadı. Onun dışında Malmsteen gitarında Dimarzio zamanında düşük çıkışlı bir set kullanırdı, yani yüksek çıkışlı manyetik kullananlar kadar kullanmayanlar da var. Tüm ünlülerin setup'ında elbette olması lazım, sahne işlerinde, uzun kablolar, ışıklar gibi bir sürü etken vardır.

Benim önerdiğim yöntem ev kullanımı içindir, evdeki bu denklem 5 bilinmeyenli ise sahnede veya kayıtta 20-30 bilinmeyenlidir. Yazdıklarımda kimseyi yalanlama gibi de bir tavır yoktur. Noise Gate elzem bir üründür, kullanılabilir. Fakat kötü kablo kullanıp, adi adaptörlerle çalıp da sonra bende dip gürültüsü var, pedal alayım olayı biraz saçma.

Ben ev kullanımı için reçeteyi yukarıda yazdım zaten, ünlülerle veya sahne kullanımı ile ilgili bir çıkarımda bulunmadım. Yazılanları iyi oku.

Little 59 düşük çıkışlı bir humbucker'dır yani senin bu söylediğin de tutmadı. Bundan önce standard SSS setle çok da mutlu mesut çalıyordum, yine gürültü sıkıntım olmadı. Onun dışında Malmsteen gitarında Dimarzio zamanında düşük çıkışlı bir set kullanırdı, yani yüksek çıkışlı manyetik kullananlar kadar kullanmayanlar da var. Tüm ünlülerin setup'ında elbette olması lazım, sahne işlerinde, uzun kablolar, ışıklar gibi bir sürü etken vardır.

Benim önerdiğim yöntem ev kullanımı içindir, evdeki bu denklem 5 bilinmeyenli ise sahnede veya kayıtta 20-30 bilinmeyenlidir. Yazdıklarımda kimseyi yalanlama gibi de bir tavır yoktur. Noise Gate elzem bir üründür, kullanılabilir. Fakat kötü kablo kullanıp, adi adaptörlerle çalıp da sonra bende dip gürültüsü var, pedal alayım olayı biraz saçma.

Ben ev kullanımı için reçeteyi yukarıda yazdım zaten, ünlülerle veya sahne kullanımı ile ilgili bir çıkarımda bulunmadım. Yazılanları iyi oku.
Aferin ozaman sana

Başlığı her gördüğüm de içeri girip ''Noise gate kullanmak sağlıksızdır, ileri yaşlarda prostat kanseri yapar'.' diyesim geliyor ama tabi ki demicem.

noise gate pedal üzerindeki threshold ve decay potları ne işe yarar. ve ayarları nasıl olmalıdır ??

Dosyalar

• TCELECTRONIC-IRON-CURTAIN-NOISE-_114547_1.jpg
    TCELECTRONIC-IRON-CURTAIN-NOISE-_114547_1.jpg
    35.6 KB · Gösterim: 65
Bir sürü ayarları var noise gate'lerin, her pedalda farklı farklı gelirler:
  • Threshold: Altında kalan sinyallerin seviyesi düşürülür, ana ayar bu, gürültüyü azaltmak için bunu arttıracaksın. Gürültü kesilene kadar açabilirsin.
  • Decay/Release: Sinyalin ne kadar hızlı azaltıldığını ayarlar. Açtığında noise gate hemen açılır, sesi hemen keser. Kıstığında yavaş yavaş açılır, yavaş yavaş keser. Fade-out işte.
  • Attack: Sinyal threshold'u geçtikten sonra noise gate'in ne kadar hızlı açılacağını belirler.
  • Hold: Sinyal threshold'dan düştükten sonra noise gate açılmadan önce ne kadar bekleneceğini belirler.
  • Hysteresis: Bu chattering olayını engeller, sinyal azalırken kullanılır. Bunu threshold'un altına bir yere getirirsen sinyal threshold'un altına düşse de hysteresis'in altına düşmeden noise gate kapanıp sinyali kesmez.
  • Range/Reduction: Threshold'u geçen sinyalin ne kadar düşürüleceğini belirler.

Bu arada tam açıklayıcı olmamış. Decay noise gate'in 0'dan 10'a ne kadar hızlı çıktığını belirliyor, attack ise ne kadar süre sonda 0'dan 10'a çıkmaya başladığını belirliyor, devreye girme süresini yani.

Hold da Attack ayarının tam tersi.

Geri