Seymour Duncan Liberator Bağlantısı Yardım!

Merhaba,

U.S.A' dan getirdiğim, özel bir volüm potu olan "S.Duncan Liberator" için bağlantı yardımına ihtiyacım var. Sitesindeki bağlantı şemaları sadece humbucker için hazırlanmış. Benim gitarın manyetik dizilimi H-S-S.
Konu ile ilgili şirketten destek istedim ancak, "forumlardan faydalanın, elimizde istediğiniz şemalar mevcut değil, diagram listemizden yardım alın" şeklinde saçma sapan şeyler söylediler.

Bu konuda bana cidden yardımcı olabilecek bilgili kişiler varsa, yardımlarını bekliyorum. Yardımlar karşılığında hediyemde olacaktır.

Saygılar..

Dosyalar

• 8255_Seymour_Duncan_Liberator_Solderless_System_500k_11807-01-500k_b.jpg
    8255_Seymour_Duncan_Liberator_Solderless_System_500k_11807-01-500k_b.jpg
    42.1 KB · Gösterim: 493
Değişkenler nedir? Manyetikler Seymour mu? Standart 5 yollu switch mi kullanıyorsun? Humbucker için coil tap düşünüyor musun?

Standart SD manyetikler ve 5 yollu switch için şöyle olmalı:

sema_zpsb0083ca4.jpg

Ton potu/çıkış jack bağlantısı SD sitesindeki şemada olduğu gibi. Bu düzende, switch konumlarına göre alacağın manyetikler:
1. Sadece bridge
2. Bridge ve middle
3. Sadece middle
4. Middle ve neck
5. Sadece neck

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevap için çok teşekkür ederim. Konuyu hemen şöyle özetleyeyim.

Öncelikle, gitar üzerindeki manyetikler,
1) Bridge pozisyonunda SD-Screamin'Demon (Hum),
2) Middle pozisyonunda SD-Lil Screaming Demon (Single Coil Sized ama humbucker gibi davranıyormuş aldığım bilgiye göre)
3) Neck pozisyonunda SD-Pearly Gates Single Coil Sized Custom Shop
5 yollu switch ve bir volüm - bir ton potans grubu (coil split özelliğini kullanmıyorum. ton potansım standart)

Yani bu duruma göre gitarın manyetik dizilimi, H-H-H gibi oluyor. Bu şekilde olunca da kafam iyice karıştı. Hadi; middle manyetiği kullanmasam 5 yollu switch bağlantısı ile ilgili nasıl bir çalışma yapabilirim. Size şans eseri bulduğum manyetik dizilim diagramını gönderiyorum. Gitarımla aynı dizilime ve donanıma sahip. Bu şemayı baz alarak belki yardımcı olabilirsiniz.

Teşekkürler..

Dosyalar

• Strat-HHH-Series2 .jpg
    Strat-HHH-Series2 .jpg
    179.6 KB · Gösterim: 2,777
Şimdi iki seçenek var bence; eğer liberator'u mutlaka kullanacağım dersen, singlelardın beyaz ve kırmızı uçlarını birbirine lehimlersin, standart 5 yollu switch ile yukarıda anlattığım şekilde bağlayabilirsin. En kötü ihtimalle pull push tone potu edinip coil tap yapabilirsin.

İkinci seçenek (ki bence en sağlıklısı) tam olarak nasıl bir kombinasyon istediğine karar verip, liberator'ı elden çıkartırsın, bir adet super switch edinip kablolamayı istediğiniz seçeneklere göre yaparsın. Keza gönderdiğin şemada super switch kullanılmış, standart 5 yollu switche göre 100 kat daha kullanışlı. Super switch edinmek biraz sıkıntılı, benim de ihtiyacım oldu geçenlerde ve Stew-Mac'ten sipariş ettim, şansıma 2 haftada geldi.

Pardon super switch değil bendeki :LOL: Orayı atlamışım. Uzun süreden beri beklediğim bir pot bu. Gerçi, ne kadar verim sağlar bilemiyorum ancak yine de denemek istiyorum. Sizin bahsettiğiniz gibi H-H-H dizilimde de bağlantı şekli değişmiyorsa akşam deneyeceğim. Evde push-pull pot olabilir, eski manyetiklerin bulunduğu bölüm bi karıştırayım ama coil-split pek sevmediğim bir hadise. Extradan ton potunda lehim işi ile uğraşmak hamallık gibi geliyor.
Yardımınız için teşekkür ediyorum. Akşam deneme yapar sonucu bildiririm. Pardon, siz daha önce kullandınız mı liberator? Bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz :)

Pardon super switch değil bendeki :LOL: Orayı atlamışım. Uzun süreden beri beklediğim bir pot bu. Gerçi, ne kadar verim sağlar bilemiyorum ancak yine de denemek istiyorum. Sizin bahsettiğiniz gibi H-H-H dizilimde de bağlantı şekli değişmiyorsa akşam deneyeceğim. Evde push-pull pot olabilir, eski manyetiklerin bulunduğu bölüm bi karıştırayım ama coil-split pek sevmediğim bir hadise. Extradan ton potunda lehim işi ile uğraşmak hamallık gibi geliyor.
Yardımınız için teşekkür ediyorum. Akşam deneme yapar sonucu bildiririm. Pardon, siz daha önce kullandınız mı liberator? Bu konuda oldukça bilgili görünüyorsunuz :)

O zaman dediğim gibi, neck ve middle manyetiklerin kırmızı ve beyaz uçlarını birbirine lehimleyip bantlaman lazım. Yeşil uçlar da çıplak kablolarla (toprak kabloları)birlikte liberator'da gösterdiğim terminallere girecek. Geri kalan yukarıdaki şemada gösterdiğim gibi olması lazım (%99 eminim :))

Liberator hiç kullanmadım ama o kadar çok gitar topladım ki, insan uğraştıkça öğreniyor. En son 2 hafta önce humbucker/single bir gitar topladım bir arkadaşımla beraber, o zaman bakmıştım liberator uygun bir seçenek olabilir mi diye (değildi bu arada - super switch lazımmış). Lehim biraz zahmetli olsa da bence en temiz çözüm.

Yardım için çok teşekkür ederim. Akşam bir deneme yapayım, sonucu bildiririm. Bu arada sizin gönderdiğiniz şemada middle canlı ucun yanında bir kırmızı kablo var. O boşta mı yoksa lehimlenecek bir bölüm var mı?

Bu iş gerçekten süper oldu:) Eski gitarımda duncan designed manyetikler vardı. Zamanında, tonepad.com adlı siteden bir devrenin şemasını almış ve bunu booster katı olarak gitarın içine entegre etmiştim. Ayrıca, birde kill switch yapmıştım. Hangi kablo nereye gider unutmuşum hehe:) Hayalimde, hep pasif manyetikleri aktif nasıl yaparız düşüncesi vardı. Ee para da yoktu cepte. Öğrenci mantalitesi hehehe :D

Yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Öm'den adresinizi yazın, size 1 takım tel göndereyim;)..

Saygılar..

Siz nasıl isterseniz. Ancak etrafımda öyle tel verebileceğim bir arkadaşta yok yani. Artık İzmit tarafına gelirseniz (bir ihtimal) bir yemek ısmarlarım. 2 porsiyon iskender, bir porsiyon yağlama vs..:)Sınır yok size, çatlayana kadar harman:ROFLMAO::ROFLMAO: Bu arada şu sizin "boyoz" isimli çöreğinizi de merak etmiyor değilim(y)(İzmir'de oturuyorsunuz heralde)

Neyse, lafı uzatmayayım. Akşam çok geç geldim eve, deneme fırsatım olmadı ancak toparladım saksıyı:):) Artık, haftasonuna halletmeye çalışıcam..

Açık konuşayım; bu bilgileri yüksek ihtimalle yabancı forumlardan şans eseri elde edebilme olasılığını tahayyül etmeye çalışırken, turkrocktan detaylı bir şekilde (üstüne üstlük şemalı anlatım) öğrenebilmek beni gerçekten şaşırttı ve bir o kadar sevindirdi:):)

Bu iyiliğiniz cidden para vs.. ile ölçülemez. Gerçekten..

İyi niyetinizin size tez zamanda kat kat faiziyle geri dönmesi dileğiyle...

Saygılar..

Göker..

Geri