Ibanez Weeping Demon Wd7 Mi Crybaby 535q Mü?

İkisi de güzel wah pedalları. Biri "wd7 iyidir değişik bir wah pedalıdır, ayarları falan da var" diyorsa, diğeri "535q klasik wah pedalı onu al pişman olmazsın" diyor. Ondan dolayı sizlere sormak istedim. Müzik tarzı olarak Metallica'yı çok sevdiğim için kirk hammett tarzı bir wah çalmak istiyorum. Ama sadece Metallica değil, gerektiğinde Pentagram, gerektiğinde Duman (bilmiyorum şarkılarında wah kullanıyorlar mı ama) çalacağım. Aradaki 150TL fark ise zaten paraya ihtiyaç duyduğum bir dönemde, öğrenci adam için az bir fiyat farkı değil. Versem değer mi yoksa WD7 götürür mü beni? Şimdiden teşekkürler

sana kendi şahsi fikrimi söyliyeyim. iki pedalıda kullandım wd7 tonları beni pek tatmin etmedi bana göre ince cılız ve yetersiz tonları vardı 535q ise daha çok işimi gördü tonları daha tatmin edici ve tok ayrıca yanındaki ufak düğme ile bir nevi wah seslerini boost ediyorsun...yani benim fikrim cry baby 535q

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sana kendi şahsi fikrimi söyliyeyim. iki pedalıda kullandım wd7 tonları beni pek tatmin etmedi bana göre ince cılız ve yetersiz tonları vardı 535q ise daha çok işimi gördü tonları daha tatmin edici ve tok ayrıca yanındaki ufak düğme ile bir nevi wah seslerini boost ediyorsun...yani benim fikrim cry baby 535q

Verdiğin paraya değer diyorsun yani. Çünkü bu pedalın 2. elini de sitede araştırdım fakat bulamadım. Yani mecburen mydukkan gibi bir yerden almak zorunda kalacağım

eğer çevrende denemek için 535q bulabilirsen önce bir dene derim. wd7 bulman biraz daha zor olur.. ama dediğin gibi deneme şansım yok direk satın alacağım dersen benim kendi görüşüm cry baby'den yana.

İkisini de çaldım bana da sorarsan büyük çoğunluğun aksine WD derim. Bu sorarak cevap bulabileceğin birşey değil ... ses, ton, kullanım kolaylığı, özellikle de ayağının altındaki pedalın hissi vs vs bunların hiçbiri yazarak anlaşılmaz maalesef. Deneme şansın da yoksa bolca youtube videosu bakacan... Çok wah denedim, aldım sattım ama şu anda kullanmasam da WD hala duruyor evde ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İkisini de çaldım bana da sorarsan büyük çoğunluğun aksine WD derim. Bu sorarak cevap bulabileceğin birşey değil ... ses, ton, kullanım kolaylığı, özellikle de ayağının altındaki pedalın hissi vs vs bunların hiçbiri yazarak anlaşılmaz maalesef. Deneme şansın da yoksa bolca youtube videosu bakacan... Çok wah denedim, aldım sattım ama şu anda kullanmasam da WD hala duruyor evde ;)

Malesef deneme şansım fazla yok. Dediğin gibi bol bol youtube videoları da inceliyorum fakat belirli şarkıları çalmadıkları için fazla anlayamıyorum. Herhangi bir şarkıyı iki farklı pedalla çalsalar anlayabilirim belki ama dediğim gibi bu şartlar altında ne anlayabiliyorum ne de deneyebiliyorum. Kirk tarzı wah çalmak isteyen tek kişinin de ben olmadığımı tahmin ederek buraya sorayım dedim

Malesef deneme şansım fazla yok. Dediğin gibi bol bol youtube videoları da inceliyorum fakat belirli şarkıları çalmadıkları için fazla anlayamıyorum. Herhangi bir şarkıyı iki farklı pedalla çalsalar anlayabilirim belki ama dediğim gibi bu şartlar altında ne anlayabiliyorum ne de deneyebiliyorum. Kirk tarzı wah çalmak isteyen tek kişinin de ben olmadığımı tahmin ederek buraya sorayım dedim

Kirk tarzi wah isi, en azindan benim icin pek icinden cikilmaz bir durum. Senin gibi ben de zamaninda takinti yaptim denemedigim sey kalmadi. Burada uzunca deneyimlerimi yazayim belki isine yarar. Ekstra bir bilgisi olan, karsi cikan sacmaladigimi dusunen falan olursa da seve seve ve sevgi saygi icinde tartisalim. Snarling dogs disindaki herseye de saygida kusur etmem ama ondan uzak durunuz...

1- Ibanez WD-7 ilk aldigim wahti cunku hem ucuz hem de bir suru ayar imkani vardi.Simdi gelelim niye sevmedigime: senin de benim gibi calarken onunde bir high gain distortion varsa ki olacaktir muhtemelen, yuksek perdelerde(12 ve ustu diyelim kabaca) resonant filtrenin seklini ne kadar keskin yaparsan yap(Q ayari dedikleri sey) ahlayip vahlatamazsin yani ben yapamadim. Sonra hemen herseyi denedim simdi DCR-2SR crbaby custom wah var ama o da istedigimi vermedi zaten bendeniz 535Q dan, pek bir ise yaramayan eq su disinda, ton olarak ne farki var bir turlu cozemedim, o halde ne almali ?

2- Eger crybaby alacaksan sifir olarak, bence Dimebag Crybaby from Hell al, 535q nun butun ozellikleri var volume boost vs gibi, ustune iki tane led indicator isik var(wah acik/kapali+ volue boost acik/kapali seklinde) ve sweep ettigin frekanslarda yuksek frekans kismini yani ayagin waha tam olarak basili iken ki durumunu ayarlayabiliyorsun (2.2 khz den 1.5khz'ye dusurmek gibi). Turkiye'de bulup bulabilecegin en mantikli alet bu olur bence. Bununla ve ozellikle ilgili duydugum reliability sorunlarini goz ardi etmemekle beraber ben hic yasamadim ama bu konuda birsey iddia etmek istemem. Bana dendi ki Cihan Dusmez bey 535q tamir etmekten bikmis sakin forumlarda bunu savunma yerin dibine sokarlar, ama dedim ya benim basima bisey gelmedi Allah var.

3- Eger butce sinirliysa Kadikoy SRV muzikte bence Turkiye icin cok uygun fiyata bir CryBaby EVH95(149 dolar fiyati) wah var onu alabilirsin. High pass filtrelemesi 1.9khz/2.3khz gibi yani sweep range baya yuksek ve filtre sekli keskin, yuksek perdelerde isine epey yarar. Van Halen wah filan kullanan bi insan degil pek, benim aklima gelen bir sarkisi var (poundcake), ama bu iyi bir wah pedali bence. Hic bir adjustable parametresi yok ama ledleri var.

4- Ote yandan benim icin distortion+wah denkleminin en yalin, en guzel cozumu Satriani'nin The Extremist albumundeki tonlaridir. Ornegin one big rush, veya war sarkisi. Bunu dusunerek hemmen bir VOX Satriani big bad wah kaptim cikar cikmaz, iki tane induktor var icinde baska guzel ozellikler de sekli de suppper ubbeeer seksi bence ama istedigim wah sesini vermedi gitti sonra rivera metal shaman pedali satin almak icin pesinat olarak saydirdim. Lakin The Extremist albumu ile bu aletin piyasaya cikisi arasinda dunya kadar zaman var o zamanlar baska seyler kullaniyormus. Sorduk dedi ki bir arkadas RMC wah deneyeceksin. Sonra bir gun RMC Wheels of Fire diye bir wah'a rast geldim GuitarCenter'da. Aman yarabbim iste bu... boyle hem biraz karanlik hem de cayir cayir bir wah sesi simdi en cok onu kullaniyorum, sonra ABD de gittigim 3-4 tane satriani konserinde sahneye yaklasip baktim ki mutlaka bir RMC wah vardi yerde (yaninda da bir tane 535Q), War calarken de ona basiyor, tabii artik durumlar degisti endorsement yuzunden, 18 Mayis'ta istanbulda gidip kakarsan big bad wah gorursun yerde. Bulabilirsen RMC derim (bir de Fulltone Cylde Deluxe belki) baska da birsey demem (http://www.realmccoycustom.com/)... Himm, aslinda derim, tabii paran varsa;

5- Bende Kirk Hammett signature CryBaby de var, ama ustunde resmen tepiniyorum ama black album deki tonlari vermiyor bu kadar basit, yine de epey guzel bir wah. Bu arada kirk su an DCR-1SR kullaniyor resimlere videolara bakilirsa. Fakat asil signature soundu yani bizim kulaklarimiza kazinan, EMB diye daha butik bir wahtan gelme, yani o albumde duyduklarin en azindan oyle, http://montyjay.com/emb-audio/. Rivayet o ki Dunlop EMB'nin tasarimini alip aynen kullanmis, ama Dunlop'a bizzat yazdim alakasi yok dediler. Simdi ben de bunun icin bir kenara para koymaya basladim alinacak ne cok sey var...

6- Son olarak butun bu yazdiklarimi bikmadan okuduysan ve acelen yoksa ki olmasin bence sunu yapabiliriz. Bir gun atla gel Ankara'ya bende bir ton wah pedali var, gidelim retro studyosuna takalim rectifier lara hangisini begendigine sen karar ver. Nisan sonu gibi Turkiye'ye donmus olurum. Ama tekrar ediyorum ben sifir alacak olsam dimebag alir tepe tepe kullanirim. Bu arada adam gibi bir EQ nun muazzam bir etkisi var wah tonuna onu da soylemeden gecmeyelim.

"Bununla ve ozellikle ilgili duydugum reliability sorunlarini goz ardi etmemekle beraber ben hic yasamadim ama bu konuda birsey iddia etmek istemem" gibi rahmetli Mehmet Ali Birand'i aratmayacak sekilde sacmalamisim. Kisacasi sorunlari oldugunu duydum, bunu gozardi etmeyelim kabul ama benim basima da birsey gelmedi demek istemistim. Hizli yazip kontrol etmeyince boyle hatalar oluyor. Ozur dilerim.

Geri