Megadeth Tonları.

İyi akşamlar. Ben Megadeth tonlarına yaklaşmak istiyorum. Öncelikle ekipmanlarımı sayayım.

Ibanez RG321EX
Laney Cub Head + Cub Cab
Digitech Metal Master
Boss Mega Distortion

Metal Master sayesinde metallica tonlarını yakalamayı başardım ki neredeyse birebir olacak gibi bana gelen ses. Normalde blues, country, hard roc tarzı şeyler çalarım ancak bu Megadeth' i kafaya acayip takmış durumdayım. Fender Meksika almayı düşünüyordum ancak Dean Razorback gibi bir gitar alıp yanına hangi pedalı koyarsam sonuç alabilirim? Ya da bunun gibi bana bazı öneriler ve alternatifler sunar mısınız acaba? Herkese teşekkürler. :)

Hangi albümün gitar sound'undan bahsediyorsun belirtirsen daha çok yardımcı olunabilir belki. Benim şahsi fikrim, efsane 4'lünün olduğu dönemki albümler için konuşursak, Megadeth gitarlarının karakterini veren en büyük etken Seymour Duncan manyetikler. Ve biraz daha keskin(bir başka thrash metal grubu Pantera kadar olmasa da) bir ritm gitar tonu var, eq'lamada da buna dikkat edebilirsin mesela.

Bu tona yaklaşma konusunun ucu çok açık olduğundan pek fazla bir şey söylememe taraftarıyım. Yine de benim fikirlerim böyle :) Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle teşekkürler yorumun için. Şu an ki gitarıma Seymour Duncan takmak gibi bir düşünce var açıkcası aklımda. Ekolayzer konusunda ise Megadeth tarzı trash metalde hangisi öne çıkıyor? Yani mid mi treble mi? Tek albüme veya şarkıya takılı kalmadan genel olarak bir Megadeth tonu almak istiyorum yani zaten tam olarak aynı tonu almak çok masraflı sıkıntılı iş.

Alder ağaç, Livewire aktif humbuckerlarla iyi bir ton başlangıcı yapabilirsin. Bir de marshall kafa kabin lazım. Bunun dışındaki herşey şans eseri, deneme yanılmayla bulunabilir. Maddi yönden rahat olsan bir Kemper al derim.

bence megadeth soundu seymour tb4 ve jacksondan gelmekte. onun dışında hi gain bir anfide 6-5-8 treb mid bas ayarıylar yaklaşılıyo presence 2-3 civarı

ne adamlar gördüm valvestate ile en baba marshallı karşılaştırıp düzgün bir kayıt aldığında tonların çokta farketmediğini :) sonuç olarak megadeth çalacak seviyede olsan megadethin de tonunu aramaya ihtiyacın olmaz. zaten bulmuşundur

Öncelikle teşekkürler yorumun için. Şu an ki gitarıma Seymour Duncan takmak gibi bir düşünce var açıkcası aklımda. Ekolayzer konusunda ise Megadeth tarzı trash metalde hangisi öne çıkıyor? Yani mid mi treble mi? Tek albüme veya şarkıya takılı kalmadan genel olarak bir Megadeth tonu almak istiyorum yani zaten tam olarak aynı tonu almak çok masraflı sıkıntılı iş.

Sololar dahil olmak üzere, midlerden daha çok tizler ağırlıkta gibi gelir bana. Marty Friedman'in o mükemmel sololarındaki ton da o yüzden hep bir kuru gelmiştir hep. Delay ve başka pek bir efekt de yoktur genelde zaten -leadler için-.

Zaten şu meşhur 'V' şeklinde olan eq'lama, bu tarz için çok geçerli :) Yani ritm gitarda midleri biraz daha düşük tutup, bas ve tize yüklenebilirsin :)

Eğer detaylı bir arayış içindeysen, manyetik kısmını atlama sakın.
Eğer yeniyim bu işlerde diyorsan, pedal, preamp, amfi de bakınabilirsin tabi. Ancak ben bir drive pedalı ile tatmin olacağını sanmıyorum.

Fakat bu 'grup tonu' konusu olunca, 2. seçenek daha yakın geliyor bana :) Dinleye dinleye zamanla daha kendine özgü tonlar tutturmak isteyeceğini düşünüyorum.

Bir de klişe olacak ama istersen yarın git Mustaine abiden rica et 'abi bi çalabilir miyim?' de. Alacağın ton Megadeth tonu olmaz :)

Kolay gele.

Biri diyorki gitar hikaye lambali marshall lazım, manyetik hikaye.
Digeri bu is manyetikte bitiyor.
Bir diğeri asıl gitar önemli.
Yada abi ekipmanı salla sen iyi çaldıktan sonra gerisi hikaye.
Kablo ve kayit ekipmanlarini da (mikrofon , mikrofonlama yöntemi, stüdyo ekipmanları vs) ben söyleyeyim.
Hatta liste dahada uzar gider.

Yani şunun tonu bunun tonu, yanlış anlamada sıkmadımı artık bu teenage muhabbetleri, zira böyle birsey yok. Cok bilinmeyenli bir denklem var ortada bunu cozemezsin ki geregide yok. Megadeth mi seviyorsun jackson gibi esp gibi gitarlara bakacaksin ve guzel bir high gain ampli alacaksın sonrada kendi tonunu bulacaksın, bu.

Signature seslerde "ton" ekipmanda, "renk" kesinlikle manyetiklerin marifetidir. Mustain'in manyetiklerini kullanmadım ama kötü yoruma da hiç denk gelmedim.

Bende merak edip şöyle 1-2 link buldum;

http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/156-megadeth-dave-mustaines-guitar-gear-rig-and-equipment

www.uberproaudio.com/who-plays-what/717-megadeth-chris-broderick-guitar-rig-gear-and-equipment

Ben aylarca jackson rr1uzerinde kullandım o manyetikleri ilk duydugun kotu yorum benden gelsin ozaman.
Seymour duncan'in birçok manyetigini kullandım aynı gitar üzerinde ve en başarısız bulduğum manyetiklerden biri, heleki tb4 un aktif hali diyorlarya el insaf. Hemen bu manyetikten sonra tb4 taktım ,resmen kızgın kumlardan serin sulara atlamak olayını yaşadım.

Bir sürü şeyi değiştirmeden önce bir tane eq pedalı denemenizi tavsiye ederim... Tek bir eq pedalı kullanarak bile elinizdeki ekipmanın soundunu bambaşka yerlere çekebilirsiniz...

Marshall dan başka ampliyle alamiyormuyuz megadeth tonunu? Yada limewire alder şart mi? Gerçekten merak ediyorum.
Alder ağaç, Livewire aktif humbuckerlarla iyi bir ton başlangıcı yapabilirsin. Bir de marshall kafa kabin lazım. Bunun dışındaki herşey şans eseri, deneme yanılmayla bulunabilir. Maddi yönden rahat olsan bir Kemper al derim.

Geri