Les Paul kullananlar

arkadaşlar ben bi kere rüyamda çaldım. ama hangi les paul hangi modeliydi hatırlamıyorum. hiç uyanmak istemediğimi hatırlıyorum. o ne sesti ya. kendimi mark knopfler zannetmiştim. sonra uyandığımda karşımda boş bir duvar elimde ise bir gün önceden karaladığım bir kaç söz vardı......

gibsonlar çok pahalı insanın içi gidiyor :( mecbur epiphone'a yöneliyor insan.Crate head alcam ama şimdi aklım gitti zakk wylde epiphone'mu alsam diye ikisi de aynı fiyat :)

çok şey istemiyorum ki :roll:
lp5p_hbnh.jpg

Gibson Lp paullerin modelleri arasındaki temel farklılıkları kısaca anlatabilecek birileri varmı?

LP standart,LP calssic,Lp studio,Lpstudio plus gibi modelleri ağaç manyetik sap gibi özelliklerini ele aldığımızda hangi model hangi tarza daha çok hita ediyor hangisinin kalitesi daha ağır kalıyor gibi ...

Teşekkürler

Gibson USAler arasında temel model gibson LP standard. İki tipi var biri daha kalın olan 59 rounded sap (50's neck profile diye geçen bu) ve 60'ların sapı daha ince. Eskiden üstlerinde 498t ve 490r vardı.

Classic, daha ucuz ve sapı 60's gibi. Manyetikler haricinde aynı standardlar ile. Seramikli 500t ve 496R vardı en son baktığımda. Değiştiyse bilemiyorum. Iyi metal olur bununla çünkü mnayetikler o yönde.

Studio ucuz çok daha ucuz. Daha ince gövdesi ama yapı aynı. Üstünde aynen 498t ve 490R var. Genelde daha tizdir ve tok olmayan bir sesi vardır gövdenin inceliğinden dolayı.

Premium falan olayları her modellerinde var üstündeki maple cap çok daha cancanlı yanar döner.

Gerisi internette yazılı aslında.

B

O gitarin pek aslinda normal bildik Les Paul'lerle alakasi yoktur, bunu biliniz. Sapi normal Les Paul'ler gibi maun degil maple'dir. Dolayisi ile sesi normal Les Paul'lerden gayet farklidir. Vedat (wareyha) buralardaysa ona sorunuz istediginiz detaylari, zira kendisinde bir adet mevcut.

B

DrB demiş ki:
Gibson USAler arasında temel model gibson LP standard. İki tipi var biri daha kalın olan 59 rounded sap (50's neck profile diye geçen bu) ve 60'ların sapı daha ince. Eskiden üstlerinde 498t ve 490r vardı.

Classic, daha ucuz ve sapı 60's gibi. Manyetikler haricinde aynı standardlar ile. Seramikli 500t ve 496R vardı en son baktığımda. Değiştiyse bilemiyorum. Iyi metal olur bununla çünkü mnayetikler o yönde.

Studio ucuz çok daha ucuz. Daha ince gövdesi ama yapı aynı. Üstünde aynen 498t ve 490R var. Genelde daha tizdir ve tok olmayan bir sesi vardır gövdenin inceliğinden dolayı.

Premium falan olayları her modellerinde var üstündeki maple cap çok daha cancanlı yanar döner.

Gerisi internette yazılı aslında.

B

Hoca yazdıkların için teşekkür ederim...

Yıllardır Lp standart hastasıyım,ama bugünlerde LP classic te ilgimi çekiyor,sitede incelediğimde Standart ın gövdesindeki maple bölüm için "AAA" ibaresi,classicde ise "Carved maple" ibaresi var...

Acaba Standart ın maple bölümü dahamı kalın,yada dahamı kalite nedir bu "AAA" olayı?

Geri