Floyd Rose Ince Mi Teli Gerginliği

İlk floyd rose'lu gitarım elime geçeli uzun zaman olmadı. Yeni yeni öğreniyorum yani. Fazla abandığımı düşünüyorum ki ince mi telim koptu bi süre önce, sonra taktım yeni bi ince mi teli, ama floyd koluna bastırıp telleri gevşettiğimizde diğer tellerde görülen salınık hale gelme olayını sonradan taktığım ince mi telinde göremedim, çok gergin kaldı diğer tellerin gevşemesine rağmen. Tahmin etmek zor olmamalı ki sonradan taktığım o ince mi teli de koptu çok gergin olduğundan dolayı (diye düşünüyorum). Şimdi ne yapmalıyım nasıl takmalıyım ki ince mi telim çok gergin olmasın ve telleri gerdiğimde yine başıma kopma olayı gelmesin? :)

Her yeni tel'i floyd yuvasına tam ortadan yerleştirdiğinize emin olun, yuvayı sıkarkende farketmeden açı yapıyor olabilir bu durumda tel kolay kopar.

Akordladıktan sonra köprü açısının doğru olup olmadığını kontrol edin, floyd fazla havada veya gerideyse bu olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam ortadan sıkıyorum burda sorun yok, köprü paralel tam paralel burda da sorun yok ama ince mi teli çok gergin kalıyor diğerlerine göre

Floyd ile oynadığında ince mi telinin etkilenmemesi normal. Kopması tahminen başka bir sebepten(köprünün metalinde çapak vardır, oraya takılıp kopuyor olabilir).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Normalse rahatladım o yönden. Köprüde bişey yok gibi gözüküyor koptuğu yere baktığımda. Makine yağı damlat falan diyenler var bişeye yarar mı bu

İlk floyd rose'lu gitarım elime geçeli uzun zaman olmadı. Yeni yeni öğreniyorum yani. Fazla abandığımı düşünüyorum ki ince mi telim koptu bi süre önce, sonra taktım yeni bi ince mi teli, ama floyd koluna bastırıp telleri gevşettiğimizde diğer tellerde görülen salınık hale gelme olayını sonradan taktığım ince mi telinde göremedim, çok gergin kaldı diğer tellerin gevşemesine rağmen. Tahmin etmek zor olmamalı ki sonradan taktığım o ince mi teli de koptu çok gergin olduğundan dolayı (diye düşünüyorum). Şimdi ne yapmalıyım nasıl takmalıyım ki ince mi telim çok gergin olmasın ve telleri gerdiğimde yine başıma kopma olayı gelmesin? :)
özelden bana sorsaydın ya:D

ince mi teli entonasyon ayarında diğer tellere oranla daha kısa olduğu için aynı salınımı göstermiyor. bir sorun değil bu, eğer saddle'ı en geriye çekersen salınımın arttığını görürsün ama, uğraşmaya değmez:D

Konuşmalarda bi sorun oldu denedim giremedim ya acelem olunca da açtım konuyu gitti :D

Bende köprüde falan bi sorun oldu heralde diye düşündüm kullanan arkadaşlara falan sordum salındığını söylediklerinde :D Sorun yok ya şu an yaptım yani gayet asılıyorum kola rahatça :D

Birde diğer tellerin numarası 09 olup yeni taktığın mi teli 010 ise oda biraz etkiliyor olabilir diye düşünüyorum. Abilerimiz doğru olup olmadığını söylesinler ben mantık yürüttüm. :)

Geri