Ney Kaydı Için Uygun Ses Kartı Ve Mikrofon Ne Olabilir?

'Müzik Teknolojileri & Kayıt Forumu' forumunda eskizadam tarafından 17 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. merhaba arkadaşlar.. ben ney ile amatör kayıtlar almak istiyorum.. şöyle orta karar ses kartı ve mikrofon ne önerirsiniz.. sonuçta evde amatör kayıtlar almak istiyorum sadece..

2. amatör olacaksa ucuz bir harici ses kartı (ucuz yollu bir m-audio) ama iyi bir dinamik (shure sm57 ya da sm58) mikrofon işini görebilir diye düşünüyorum
    genelde 'condenser' mikrofon önerilir, ama bence iyi bir dinamik mikrofon dandik bir 'condenser'dan daha iyidir.
    yine de şu başlık size daha yardımcı olabilir:

http://turkrock.com/threads/36720/#post-847658

3. çok teşekkür ederim cevabınız için, oldukça yardımcı oldu.

4. Başparenin çıkışına doğru, cardioid polar patternli bir dinamik mikrofon yerleştirirsen istediğin sonuçları alabilirsin bence. Dinamik mikrofonlar genel olarak condenserlardan daha ucuz, dolayısıyla aynı fiyat aralığında condenserlar doğal olarak daha kötü olacaktır. İkisinin kullanım alanları da farklı olduğu için genel olarak kontrollü ortamlarda kayıt için condenser, sahne vs gibi başka seslerin de olacağı ortamlar için dinamik öneriliyor. Onun sebebi de condenserların odadaki neredeyse tüm sesi alması, ve dinamiğin sadece mikrofonun çok yakınındaki sesleri alması. Tabi bunlar mikrofonların polar pattern ine de bağlı, dolayısıyla cardioid bir mikrofon bence ney için yeterli olur.

eskizadam bunu beğendi.
  5. teşekkürler.. peki ses kartı olarak ne önerirsiniz?..

6. eskizadam bunu beğendi.
  7. şöyle bi şey düşündüm.. set olarak aradan çıkarabilirim diye..görüşleriniz nedir bunlar hakkında http://www.muzikekipman.com/urun/focusrite-scarlett-studio.aspx

8. İnceledim az çok verdiğiniz linki bence fiyat/performans açısından başarılı bir set, focusrite güvenilir ve kaliteli bir markadır. Güzel sizi kayıt konusunda tatmin edebilecek sonuçlara ulaşabilirsiniz gibi geliyor. Bu arada yukarıda ki mesajımda focusrite ile ilgili verdiğim link farklı sayfaya yönlendiriyor vermek istediğim link buydu; http://www.muzikekipman.com/urun/focusrite-scarlett-2i2.aspx

Kullandığım ve güzel sonuçlar alabileceğinizi düşündüğüm ekipmanlar ile ilgili de şöyle öneriler sunabilirim;

Condenser mikrofon olarak çok tercih edilen Shure sm57 ya da Rode M2. Güzel fiyat/performans oranı düzgün bir dinamik mikrofon olarak Rode M1 ya da çok tercih edilen Shure SM58. Ses kartı olarak Saffire 6 USB ama gereksiz olacaktır sizin için pahalı boşu boşuna, o yüzden Focusrite Scarlett 2i2 iyidir diye düşünüyorum. Referans kulaklık olarak Equation RP21. Ya da referans hoparlör tercih edecekseniz ESI Near05 ya da ESI Near04.

Bunları aklınızda bulunsun değerlendirin diye yazma gereği hissettim, eksik bilgi vermek istemem. Ben sizin için bahsettiğiniz sete sıcak bakıyorum açıkçası. Hem kaliteli, güvenilir bir marka hem fiyat/performans açısından makul geldi bana. Güzel güzel ney kayıt edersiniz onunla bence, birazda kullandığınız program vasıtası ile üzerinde oynar, işlerseniz gayet güzel tatminkar sonuçlar elde edersiniz bence.

eskizadam bunu beğendi.
  9. cevabınız için çok teşekkür ederim. sayenizde bazı şeyler kafamda iyice netleşti.

rockstar orhan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş