Amfi Yerine Behringer Xenyx 802 Mixer

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda cenkko tarafından 23 Mart 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,
  Ben bas gitara yeni başladım bas gitar almak üzereyim o konuda sıkıntı yok fakat merak ettiğim amfi yerine Behringer Xenyx 802 mixer kullanabilir miyim? Kullanabilirsem amfiden farkı avantajı dezavantajı ne olur?
   
 2. Kullanamazsın, amfi sesi yükseltmeye yarar, mikser ise farklı ses sinyallerini karıştırır.
   
 3. Ama okulda kutlamalarda grup çıktığında mixer kullanıyorlar elektro gitarda processor var ama bas gitar direk bağlı.
   
 4. Mikser nereye bağlı peki? Ses mikserden mi çıkıyor?
   
 5. Mikser normal amfiye amfi hoparlörlere bağlı
   
 6. Demek ki mikser aktif mikser, aktif mikserin içinde amfi katı bulunur. Amfi ya da power amfi katı olan bir cihazın yoksa sesi yükseltemezsin. Bahsettiğin Behringer'de bu özellik yok.
   
 7. Aktif mikser dediğimiz nedir bir örnek verebilir misiniz?
   
 8. Küçük bir amfi bile senin işini çok daha iyi görecektir. Tamamen farklı amaçlı aletler.
   
 9. Benim bildiğim kadarıyla bass gitar amfilerinin hoparlörü çelik olursa daha iyi oluyor. Hartke çelik veya türevi birşey kullanıyordu. Bana kalırsada bir amfi alman ev kullanımı için daha verimli olacaktır. Laney amfiler güzel. Öneririm. Ibanezler Cortlar amfi alanında hiç hoşuma gitmeyen ve bana göre kalitesiz amfiler.
   
 10. Hartkenin HyDrive speakerlarında çelik ya da türevi yok, kağıda ek olarak alüminyum koni var. "Çelik ya da başka bir malzeme kullanılırsa daha iyi olur" gibi bir genelleme yapamazsın, 400 liralık Hartke'de sırf alüminyum koni var diye kağıt koni içeren MarkBass'dan, SWR'dan, Glokcenklang'dan ve onlarca markadan daha mı iyi yani?
   
  lotion bunu beğendi.
 11. Hayır değildir tabii ki. Yani bass amfileri hakkında çok iyi bilgilere sahip değilim. Hani böyle laf lafı doğurur diğer üyelerde bilgi verir.
   
 12. Peki BEHRINGER ULTRA-DI D120 ile miksere girsem
   
 13. Kullanabilirsiniz, ama nerede? Evde mi? Ne amaçla? Konserde mi? Tam olarak belirtmemişsiniz.

  Eğer evde kullanacaksanız mikser mi alacaksınız? Mikser alana kadar amfi alsanız daha iyi olmaz mı :)

  Konserdeki miksere mi girmek istiyorsunuz. İmkanınız yoksa girin tabi ki, iyi bir ton çıkar mı bilemem.

  (Benim aktif manyetikli, yıllar önce 200 dolara aldığım Cort Curbow bas gitarımı miksere ya da ses kartına girdiğimde gayet temiz, güzel bir ton çıkıyor. Velakin iyi bir amfiye girdiğimde çok daha iyi bir ton çıkıyor. Kötü bir amfiye girdiğimde ise -miksere doğrudan girdiğimden çok çok daha- kötü bir ton çıkıyor. Buradaki iyilik kötülük göreceli, bu cümleler parantezli :) )

  DI alacaksanız ki aktif Behrginer'leri şahsen tavsiye etmem. Pasif herhangi bir DI ile miksere girseniz çok daha iyi olur. Ya da alabilirseniz MXR M80 ya da muadili olabilecek farklı bir preamfiyi tavsiye ederim. Böyle bir preamp ile evde bilgisayarınızın ses kartına da girip çalışabilirsiniz. Bass amfisi şahsen tavsiye etmiyorum. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla bir çok basçı arkadaşım konserlerinde MXR M80 tarzı bir preamfiyle direkt miksere girip, sinyal ayırıcı kullanıp ortamda bulunan bas amfisinden de 'monitoring' yapıyor. Yani bas amfisini sadece kendisini duyabilmek için kullanıyor ama o sesi miksere göndermiyor. Preamfiden geçen sesi ise dümdüz miksere gönderiyor. Kayıtlarda da sadece o preamfiyi kullanıyor. Neden böyle yapıyorlar bilmiyorum, merak da etmedim :)
   
 14. Evde kullanılacak amfi tabiki olabilir ama benim şöyle bir düşüncem vardı biz 3 kişilik bir grubuz şuan üçümüzde aynı yerde oturduğumuz için sıksık buluşup çalışma yaparız 2 haftada 1 de prova studyosuna gideriz. Şimdi herkeste 1 amfi olunca sürekli taşıma biraz can sıkıcı oluyor bir neden bu. İkinci olarak miksere vokal girişi daha kolay olucak üçüncü olarakta mikseri bilgisayara girip kayıt yapabilme şansımız olacak.
   
 15. Ben olsam kayda pek kafayı takmazdım. Amacınız basit bir şekilde prova kaydedip hatalarınızı görmek ise bunu cep telefonu ile de çok rahat yapabilirsiniz. Ev çalışmalarında vokale mikrofon vermeye gerek var mı? Bence ev çalışmalarınızı kısık sesle amfilerinizle yapın. Sonra stüdyoda prova edin. Stüdyoya amfi taşımadığınızı varsayıyorum.

  Daha önce preamfi tavsiye ettim ama durumu tam çözemediğim için böyle oldu. Bence ufak bir amfi edinmek daha iyi olabilir. Hem basınızı daha rahat çalarsınız. Hem de ev provalarında (gitaristin amfisiyle yanyana koyup) vokalist de mikrofonsuz, kısık sesle nefis çalışırsınız. Vokalisti de amfilerin yakınına oturtup karşıdan bir cep telefonu ya da küçük basit fotoğraf makinasıyla kayıt yaparsanız youtube'a bile koyarsınız :) Mikser'e bence hiç gerek yok.

  Nacizane önerim: Aleti edevatı çok kafaya takmadan doğrudan ne çalacağınıza ve tekniğinize yönelin. Gerektiğinde ev çalışmaları amfisiz de yapılır. Biz de ilk grubumla, odamda yatağın üstünde gitarları ve bası amfiye girmeden -ortaya bir metronom koyup- karşılıklı çalardık. İnan çok çok daha yararlı oluyor bu şekilde çalışmak. Evet sıkıcıydı :)

  Sonuç: Bence ufak bir amfi al ve taşıma işini kafaya takma. Taşımak zor geliyorsa rock müzisyenliğini tavsiye etmiyorum. 40 yaşımıza merdiven dayadığımız şu günlerde daha geçen gün grup arkadaşım yeni aldığı 90 kilo amfisini nası eve getirdiğini anlatıyordu. (merak edene: mesa boogie roadking ve armored kabini). Sürekli bir rodi ile çalışma fırsatı yakalayana kadar bu böyle gidiyor. Makus kader.
   
 16. rpm

  rpm

  Her türlü uygulama için elinizde bir bas preamfisi olması çok daha mantıklı. Elimde MXR M80 var, bu en iyilerinden (ilgilenirseniz satılık). Ama birçok başka model de var. Örneğin Hartke Bass Attack, Sadowsky (pek bulunmaz ve pahalıdır), Behringer BDI20, Tech 21 VT Bass, Tech 21 Sansamp BDDI, vs. Basta ilerlemek istiyorsanız böyle bir alet mutlaka edinin. Bir barda çıkarsınız da orada bas amfisi olmasa dahi bu aletlerle direkt PA sistemine girer ve çok düzgün ton alırsınız. Ayrıca üzerlerinde genelde 2-3 kanallı EQ oluyor, tonunuzu şekillendirebilirsiniz. Bazılarında distortion kanalı bile oluyor (M80 örneğin). Kolay gelsin.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş