Ihlamurağacı (basswood) gövdeler

arkadaşlar, neden bu ıhlamurağacı gövdeli gitarlara karşı bi antipati gelişti merak ediyorum, maun ve kızılağaç daha avantajlı olabilir ama elbette ıhlamurun da bi taduı avrdır sanırım, Joe Satriani baba dahil olmak üzere biçok virtüözün gitarlarının gövdeleri boşuna ıhlamur değildir sanırım, bence bu memnuniyet ya da menuniyetsizlik durumu biraz da gövde ağacından ziyade kullanılan ekipmanla da alakalı bi durum...

Turk gencini rahatsiz eden kismi yumusakligidir zannimca. Simdi agaclarin sertlikleri(hardness)'lari Brinell denen sertlik testinin bir varyanti olan Janka indentasyon testiylen olculur. (Eger baban muhendis filansa onun sana fabrikadan getirdigi ve) cocukken misket oynadigin bir rulman bilyasini agacin icine dogru bastirirsin yarisini sokmana izin verecek kuvvet (force of embedding) de senin sertliginin bir olcusu olur ki buyrun wikipedia dan asirdigim resim;
Jhardnesstest.jpg

Ihlamur enstruman yapiminda kullanilan belli basli agaclar arasindan bu teste gore en yumusak agactir(butun agaclari sayarsak da Cuipo denen bitkimsi sey) sonra da alder denen kizilagac gelir. Govde agaclari arasinda en sertlerden birisi swamp ash(bataklik disbudagi), onun ustunde de klavye yapiminda kullanilan abonoz'u(ebony) sayabiliriz. Ihlamur ustune ince ama cok kirilgan(brittle) bir kaplama koydugun zaman da ustune gelen anlik carpmalar/darbeler ile bu kaplamanin kirilma catlama olasiligi da bir o kadar yuksektir inanmayan JS serisi(1000,1200,2400) bir gitar satin alip gorsun.

Fakat ustundeki kaplamanin da gitarin nasil ve ne kadar kuvvetli tinladigi(desibel olarak sound pressure level) ile bir alakasi vardir o yuzden basswood illa cok pest karakterlidir demek de yanlis olur lakin Suhr gitarlarda da epey gorebilirsiniz. Yani farkli bir malzeme ile kaplayarak hem sertlik hem de butun ses karakteri degisebilir.

Aslinda ustte yazan seylerin tek amaci su; bu olaya sadece agac vs olarak bakmanin bi manasi yok, gitarlari sadece butun enstrumanlar olarak karsilastirabilirsiniz parca parca degil. Ha ama yok abicim iste gercekten bir onyargi var bi suru insan bosuna mi nefret ediyor ihlamurdan dersen bunun sebebi bilimsel degil, lakin biz Turkler bilimi sevmeyiz ne de olsa atip tutmak daha kolay. Bana gore bu onyargi olsa olsa yavsakliktandir, ban yemeyi goz onune alarak ama gayet musterih sekilde soyluyorum bunu.

Ihlamur ağacı karakter olarak 'flat' diye tanımlanır. Maundan daha tiz, kızılağaçtan daha tokdur. Yani tam ortadadır. Ibanez'in bu ağacı kullanmasının başlıca nedeni, gitarların versatil olmasını hedeflediği içindir. Doğru bir eq ve amfi kullanımı ile amaçlanan bir çok sese ulaşılabilir.

Ihlamur ağacının benim gibi oldschool kafalarında olan insanlarca sevilmeyişinin nedeni bir karakteri sahip olmamasıdır. Maundan kat kat az midlere sahiptir.

Ihlamur ağacı karakter olarak 'flat' diye tanımlanır. Maundan daha tiz, kızılağaçtan daha tokdur. Yani tam ortadadır. Ibanez'in bu ağacı kullanmasının başlıca nedeni, gitarların versatil olmasını hedeflediği içindir. Doğru bir eq ve amfi kullanımı ile amaçlanan bir çok sese ulaşılabilir.

Ihlamur ağacının benim gibi oldschool kafalarında olan insanlarca sevilmeyişinin nedeni bir karakteri sahip olmamasıdır. Maundan kat kat az midlere sahiptir.

Simdi benim bu mesajda kafami karistiran kismi su frekans karakteri olarak Maun ile Kizilagac'in ortasina yerlestirdiginiz Basswood icin Mauna gore midleri(orta frekans davranisi) kat kat az demissiniz lakin bu agirlikli ortalamalar kuralina aykiri duruyor su muhabbet bir genislesin soyle guzel guzel tartisiriz. Bu haliyle mesaj kendi icinde celisik gibi ama bu elinizdeki ENGL kabinle ilgilenmedigim anlamina gelmez :)

Ağırlıklı ortalamalar kuralı nedir? Ben bilmiyorum. Bu kurala göre hareket etmedim. Kendi edindiğim tecrübelerden yola çıkarak bunları söyledim.

Engl kabini piyasa yüzünden satıştan çektim bu ara. Kullanmıyorumda, öyle durmakta.

Denediğim ıhlamur gitarların hafifliği ve legato çalımdaki hissi hep sevdim, temiz tonlarda single tarzı seslerde de yumuşaklığı hoşuma gidiyor. Vurgu'da bence kıyasla aynı gücü veremiyor ama bu tabii çok kaba genelleme.

Benimde merak ettiğim bir durum var.Js1200 4200 lü fiyatlarda.GİO serisi ibanezler 350-400 TL.Ama ben pek duymadım kanada ıhlamuru veya africa kokomanaküs ıhlamuru vs. diye(sallıyorum).Bu aradaki kalite farkı neye göre değişiyor?Hani (gene atıyorum) tabakası 3000 dolar ile 100 dolara arasında değişen ıhlamur neye göre değişiyor?

Cevap olarak ise ıhlamur seven gitaristlerin genelde lead gitar olmasının sebebi(bildiğim kadarı ile) legato yada floyd un yoğun olduğu yerlerde çok tize kaçıp kulak tırmalamaması.Vintage sound olarak (js1200 kullanıyorum) beni tatmin etti ama gitarın manyetiklerinden dolayıda olabilir-yada ampli(fender concert amp. lambalı sahnede,tech 21 tm60 evde).2 side çok büyük etmen tona.

Arkadaslar bu seferki ihlamur bazli tartismamiza hakim olan adab duzgunlugu beni urkuttu acikcasi...:) Valla firtina oncesi sessizlik gibi, birazdan saglam bir troll bu huzurumuzu isin kilici gibi kesip herkese satasacak sonra da finalde ozveri ile calisarak hakettigi kufurleri toplayip gidecek diye korkuyorum....

Ağırlıklı ortalamalar kuralı nedir? Ben bilmiyorum. Bu kurala göre hareket etmedim. Kendi edindiğim tecrübelerden yola çıkarak bunları söyledim.

Engl kabini piyasa yüzünden satıştan çektim bu ara. Kullanmıyorumda, öyle durmakta.
Yok yahu oyle matah birsey degil nereden yazdiysam (icince gitar konusacaksin ama yazmayacaksin) neyse simdi icmekten geldim biraz bas agrim dinsin anlatirim derdimi guler geceriz. Tecrubelerinize diyecek yok yanlis birsey de yok bana gore ben gayet sevdim saydim bakis acinizi musterih olunuz:) .

Ama su piyasanin durumunu belki ayrica tartismak lazim herkes mi ac herkes mi olucu yoksa ikisi birden mi bilemedim, halkali mezarligina dondu forum yaprak kimildamiyor yahu...

Yok yahu oyle matah birsey degil nereden yazdiysam (icince gitar konusacaksin ama yazmayacaksin) neyse simdi icmekten geldim biraz bas agrim dinsin anlatirim derdimi guler geceriz. Tecrubelerinize diyecek yok yanlis birsey de yok bana gore ben gayet sevdim saydim bakis acinizi musterih olunuz:) .

Ama su piyasanin durumunu belki ayrica tartismak lazim herkes mi ac herkes mi olucu yoksa ikisi birden mi bilemedim, halkali mezarligina dondu forum yaprak kimildamiyor yahu...

Peki öyleyse. Gitarda kullanılan hiç bir ağaca karşı değiliz canım. Sadece çin yapımı gitarlarda sunta kullanılmasına karşıyım. Gitarın ağacı ağaç değil, gitar diye satıyorlar...

Piyasa konusunda haklısınız. Pm yoluyla ya da başka bir başlıkta konuşulabilir bu konu.

Geri