Bir solağın normal gitar çalması?

oneririm tabi.. yani ucuz yollu bisile baslicaan icin cort, sx vsvs. bu tarz bi gitarla baslaman lazim..

ama yapacagin tarzi sole ona gore soyliim biliyosun manyetil dizilimi bilmemnesi...

ama bana kalirsa les paul e benzeyen sx scorpion serisi bi gitar al harbiden 180$ lik bi gitara gore cok cok guzeldir mesela.. fiyatini bilmiyorumda bu fiyat araliginda bulursan cort x2 de olabilir.. bisuru secenek var sen yapacagin tarzi sole...

solak başlayacaksan bende cort g254 var sapı çok rahat fiyatıda gayet makul istersen ö.m atarsın bencede solak başla solak olmak bir ayrıcalıktır:D bende bide s.b dreams var ama cort ların sapı çok daha rahat

slm

bende solağım gitarı alırken hiç dikkat etmedim ve sağ lak gitarla başladım 7 sene oldu hiç zorluk çekmedim hatta daha rahat geliyo. solaklığın dereceleri var bazı solaklar her 2 ellerinide rahat kullanabiliyorlar bazıları ise bazı işleri sadece sol elle yapabiliyorlar.bence hangisi rahat geliyorsa ona başlamanı tavsiye ederim..

Evet presence doğru söylemiş. Her solak sağlak gitarı rahat çalabilir diye genelleme yapmak yanlış olur.

Bende küçükken solaktan sağlağa çevrilmişim. Şimdi solak hiçbirşey yapamıyorum. Solak gitar çalamam , kalem tutamam vs.

İlk başka eline alıp hem sol ve sağ deneyip hangisi "doğru geliyorsa" onu seçmek daha doğru olur.

Solak gitarların az bulunması mazeret olmamalı bence.

Ben solakken sağla başladım, solak olmanın dezavantajı oldu baya, 5 sene sadece sağla devam edip iki sene önce solak olarak çalmayı da öğreniyim dedim, solla çalmaya çok ağırlık vermedimse de şu an öyle çaldığımda çalan el tekniğim daha iyi.

Bende solağım ama sağ ile başladım. Başlayalı 5 ay falan oldu. Şu an penalamada sorun mu yaşayıp yaşamadığımı merak ediyorum. Çünkü acaba solak başlasaydım penalama kabiliyetim iyi mi olacaktı? Sağ elimle tellere vururken tavrımı tam olarak koyamıyorum. Ne bileyim korkak korkak vuruyormuşum gibi geliyor. ama tabi zamanla elbet geçecek bu :D

Vine_Inlay demiş ki:
Ben solakken sağla başladım, solak olmanın dezavantajı oldu baya, 5 sene sadece sağla devam edip iki sene önce solak olarak çalmayı da öğreniyim dedim, solla çalmaya çok ağırlık vermedimse de şu an öyle çaldığımda çalan el tekniğim daha iyi.
tam anlayamadım bir daha anlat lütfen

Clickboy demiş ki:
Bende solağım ama sağ ile başladım. Başlayalı 5 ay falan oldu. Şu an penalamada sorun mu yaşayıp yaşamadığımı merak ediyorum. Çünkü acaba solak başlasaydım penalama kabiliyetim iyi mi olacaktı? Sağ elimle tellere vururken tavrımı tam olarak koyamıyorum. Ne bileyim korkak korkak vuruyormuşum gibi geliyor. ama tabi zamanla elbet geçecek bu :D
elektro gitarda vurmada yok . yüzden solak bir kişi sağlak çalarsa elektro gitarda daha azmı zorluk çeker

zerrinmehmet demiş ki:
Clickboy demiş ki:
elektro gitarda vurmada yok . yüzden solak bir kişi sağlak çalarsa elektro gitarda daha azmı zorluk çeker

Aslında solakların sağlak gitar çalması çok büyük bir avantaj bence. Çünkü, sol el klavye üzerinde fretlere tam, sağlam ve hızlı basabilir ayrıca sağ el pena tutacağı için ve esasen solak olunduğu için, sağ el bilek hareketi yapamayacak ve koldan kuvvet alınmak suretiyle pena sallanacak olduğundan çok avantajlı olacaktır.

Sağlak olmama rağmen sol ile çalmayı isterdim, deneyeyim ben bunu bir ara 8O

AllexStone demiş ki:
Solaklık başlıbaşına yaşam şekli. Bizler genelde sağlak lardan çok daha farklı düşünürüz tabi onlardan bizden. :LOL: Beynin çalışma yapısı vs herşeyde değişiklik vardır. Burada önemli olan nokta şu : beynin sol elinle yaptığın işlerde sana daha büyük bir esneklik sağlıyor ve bu alışkanlık farzımisal 20 yaşındaysan tam 20 senelik bir süreçten geçiyor. Şimdi sağla zorlasan çalabilirmisin elbette çalabilirsin. Ama bir ömür şu soruyu kendine sorma riskinde var : acaba solak olarak başlasaydım daha iyi çalabilirmiydim şu an olduğumdan. Bunu hiç bir zaman cevaplama fırsatın olmayacak bir müddet sonra sağ elinle çalmaya başlayınca.

Gerçek şu ki vucüdumuzun yaşama kolaylıklarına karşı koymaya başladığımızda belirli eksileri de beraberinde alırız. Şuna emin ol ki hayatın boyu solak olarak çalabileceğin kadar iyi çalamayacaksın sağ elinle. Ya bütün sol kol çalışma sistemini değiştireceksin yani sağlak olacaksın yada sol elinden daha az iyi çalabildiğin elinle çalmayı tercih edeceksin.

Unutmayalımki bilim adamlar ı bile küçük yaştaki çocukların solak oldukları ortaya çıktığında bazı muhafazakar ailelerin bundan rahatsız olduğu için çocuğunu zorla sağ elini kullanmaya itmelerine karşı çıkmakta ve bunun beyine zarar verebileceğini belirtmekteler.

Sonuç : elbet solak olmak çok masraflı bir şey gitar alma açılarından ama bedenimin ilerleyebileceği en iyi noktaya kadar gitar çalacağım diyorsan sol elini feda etmemen lazım ve kaderine razı olman lazım.

Naçizane görüşüm tabi bu benim.

Selamlar...

çok güzel açıklamışsın . . .

bir solak olarak ve solak gitar çalan biri olarak kesinlikle katılıyorum . . .

arkadaşım ben de solağım ve sağ elle çalıyorum, hiçbir zorluk yaratmıyor; aksine normalde kullanmadığın elini kullanmak yararlı olur diye düşünüyorum.
ilk başta ben de solak gitarı aldım.sonra bi sorun çıktı gitarda, değiştirince bi daha sola çevirtemedim. "iyi bari böyle çalayım" filan dedim va gerçekten böylesi de rahat geldi.

Bu arada sağLak yanlış bir sözcük arkadaşlar.. Ne kadar Türkçe'de olmasa da Sağak daha doğru..

SOL+ak
Sağ+ak

şeklinde olabilir..

Şöyle değil:

Sol+ak
Sağ+LAK
...

ben solak olmama rağmen sağ elimi de çok etkin bir şekilde kullanabiliyorum.buna rağmen elektro gitara sol el ile başladım,özellikle jimi hendrix'in büyük bi etkisi oldu üzerimde.hatta ilk sağak klasik gitarımı tersten çalmaya çalışıodum :D

şu an sağ elim klavyede odun gibi,yeterince esnek değil.ama sol elimle bilek hareketlerini çok hızlı bi şekilde yapabiliyorum.bu arada 2 seneye yakın süredir gitar çalıyorum.

kendimden örnek vereyim, misal tüm beceriksizliğimle davulun önüne oturduğum zaman zillerin yerini değiştirme ihtiyacı duymuyorum hatta tersini çalmaya çalışabildiğimi düşünemiyorum ancak, sağak bir gitarı elime aldığımda adeta çarpılıyorum

arkadaşlar bi sorum olcak size ben ilk defa elektro gitar dersi almak istiyorum ve sağ elimi fretlerde daha iyi kullandığım için solak bi gitar almak istiyorum (ki zaten solağım) daha önce de klasik gitar dersi almıştım hoca sağ elimle çalmaya çalıştırdı ama olmadı baya uğraşmasına rağmen :) neyse şimdi ben solak lar için uygun bi gitar almak istiyorum ve yeni başlıycam bana ne önerirsiniz? şu an cort x6 almayı düşünüyorum ama acaba x6 nın solaklar için olanı warmıdır yoksa biraz parama kıyıp özel mi yaptırcam bilgi veirrseniz sevinirim

XxRamSesxX demiş ki:
arkadaşlar bi sorum olcak size ben ilk defa elektro gitar dersi almak istiyorum ve sağ elimi fretlerde daha iyi kullandığım için solak bi gitar almak istiyorum (ki zaten solağım) daha önce de klasik gitar dersi almıştım hoca sağ elimle çalmaya çalıştırdı ama olmadı baya uğraşmasına rağmen :) neyse şimdi ben solak lar için uygun bi gitar almak istiyorum ve yeni başlıycam bana ne önerirsiniz? şu an cort x6 almayı düşünüyorum ama acaba x6 nın solaklar için olanı warmıdır yoksa biraz parama kıyıp özel mi yaptırcam bilgi veirrseniz sevinirim

Solak X-6 var ama X-6 dan ziyade Ibanez RG370 öneririm.

Geri