Yeni gitar arayışı

'Elektro Gitarlar' forumunda LordWanteD tarafından 31 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Uzun zamandır yeni gitar alma niyetindeyim ve belli bir bütçe yapmayı becerdim sonunda. Kafamda bir şeyler belirmeye başladı. E haliyde turkrock ahalisine sormadan da edemedim. :D
    Problem sayılır mı bilmiyorum ama parmaklarım biraz fazla büyük. Bu yüzden standart klavyede rahat edemedim bir türlü. Danıştığım hocalarımdan biri Malmsteen Strat'a bakabileceğimi söylemişti. Kafama da yatmadı değil. Almışken adam gibi bir şey alayım diyorum. Yurtdışından getirme veya Türkiye'den 2.el falan. Fakat buradaki dükkanlarda mevcut değil. Haliyle deneyemiyorum.

Gitarla ilgili (özellikle kullanmış olanlar varsa) düşünceleriniz nelerdir? Scalloped klavyenin + ve -'leri? Ya da sizin önerebileceğiniz başka gitarlar var mı?
    Şimdiden teşekkürler. :)

2. Scalloped denemeden kesinlikle almamanızı öneririm. Çalınır/çalınmaz değilde hissi cidden çok farklı.

Standart klavyeden kasıt nedir? şu an kullanıyorsunuz ve yeni gitardan ton beklentileri, kasa tercihi vs biraz detay daha yardımcı olur.

Genelleme elbette ama tellerin birbirine mesafesi en çok floydrose tip köprü sistemlerinde oluyor. Sap yapısı ise çok değişken yani kalınlığı kadar genişliğide değişebiliyor.

3. Standart klavyeden kastım -gitardan gitara değişir fakat- tel arası genişliği az olanlar. Yani atıyorum Ibanez'in alt serilerinde kullanılan tip. Daha rahat kullanabileceğim bir sap istiyorum açıkcası. 2 senedir Ibanez'in başlangıç modellerinden birini kullanıyorum ve artık çalınmayacak hale geldi gitar.

Gitardan ton beklentilerime gelince baya geniş bir yelpaze olmasını istedim. Çünkü tek bir türe takılamıyorum. Blues da oluyor, metal de.. Biraz da bundan verdiğim karar. Ama dediğim gibi. Soru scalloped meselesi. Kasada da öyle kesin bir beklentim olduğu söylenemez ama Fender'lere biraz takıldım. Başlıkta olduğu gibi hala arayışlardayım. :)

4. Oncelikle kolay gelsin valla zor is :) Scalloped bi gitar daha once hoc caldiniz mi? mertay in dedigi gibi alisilagelmisin disinda bi klavye. Parmaklarin klavyeyi hissetmiyor nerdeyse. Bencede mutlaka denemelisin karar vermeden once. He bu arada bende Malmsteen Signature de denemedim scallope klavyeyi, arkadasimin ondan esinlenerek yaptigi bi klavyede denedim ve caldim degisik ve cok guzel gelmisti bana.

5. Teşekkürler. :) Gerçeği söylemek gerekirse çalmadım. Zuhal Müzik'e uğrayacağım önümüzdeki hafta. Ellerinde varsa bir denemeye çalışacağım.

Bunun dışında gitar önerisi olan arkadaşlar belirtirse mutlu olurum. :)

6. Açıkçası sap yapısı olarak yazdıklarınızdan henüz bir resim oluşmadı kafamda ama zaten en güzeli gidip denemek, denerkende aklınızda olmayan markalara denk gelirseniz çekinmeyin hiç belli olmaz elinize en iyi oturan gitar (illa fiyatla alakalı olacak diye birşeyde yok).

Ton olarak geniş yelpaze isteyenleri genelde üzerinde halihazırda marka manyetikli gitarlar öneriyorum (duncan, dimarzio gibi). Firmalarda manyetik seçerken bunu göze alıyorlar ve kombinasyonlar genelde (çok değişken olmasada) mantıklı oluyor. Ucuz gitarlardaki manyetiklerin çoğu aslında metal türevleri için fena değiller ama temiz tonlarda çuvallıyorlar.

LordWanteD bunu beğendi.
  7. Dediğim gibi aradığım geniş ton ve rahatlık olunca bu gitara bakmamı tavsiye ettiler. Ki scalloped klavyenin rahat olup olmadığını denemeden anlayamayacağım sanırım.

8. ery

ery

190
    37
    205
    Gibsonlara bakabilirsiniz. Bluescular da metalciler de kullanıyor. :D Ama rahatlık için söz veremem. :D ve ya hss bir strat alıp manyetik modifikasyonu, potans değişimi yapıp, pushpull ekleyip, bir luthierde istediğiniz ölçüde scalloped yaptırabilirsiniz. Başka bişey gelmiyor aklıma. Saygılar...

LordWanteD bunu beğendi.
  9. Hocam bunları yapsam da, hemen hemen aynı fiyat olacak gibi geliyor bana. :D
    Teşekkürler. :)

10. ery

ery

190
    37
    205
    Orası öyle. Aynı fiyata geliyor. Değer mi değmez mi orası size kalmış. Ama istediğiniz gibi bi gitar elde ediyosunuz.

11. Grugum

Grugum

250
    103
    555
    Musicman gitarlarının bazılarının çok yönlü olduğunu söylüyorlar. Sapları da Gibson kadar olmasa da etli oluyormuş. Bi Musicman deneyin derim :)

12. Uzun süre Musicman Axis Super Sport kullandım, çok güzel gitardır.

Ama spor işlerinde Jackson SL1 kadar olamadı benim gözümde, ondan sattım.

Ama güzeldir yani Musicman'ler. Tavsiye ederim.

13. Bir kere Musicman Petrucci deneme fırsatım oldu. Gayet rahat bir gitar. Benim parmaklarım incedir, ancak Petrucci abimizin parmakları için pek ince denemez, dolgun bana göre onun da parmakları. O adam bu gitarla baya bir şey yapıyorsa sizde yapabilirsiniz "parmaksal" olarak :) Bunu gerçi en iyi SATTAS'dan Erdem Birgül abiden öğrenebiliriz bu forumdan, bildiğim kadarıyla kullananlardan. Etiketleyemedim kendisini beceremedim ama görür umarım burayı. Bence bir dene derim deneme imkanın varsa Musicman Petrucci.

14. ery

ery

190
    37
    205
    Daha önce "gibsonlara bakabilirsiniz" demiştim les paul olanları kastetmiştim rahatsız diye. Şimdi düşündüm de gibson sg ler işinizi görebilir aslında. Yani belki petrucci nin gitarı kadar çok yönlü olmaz ama herşeyi çalabilirsiniz bu gitarla.Birçok tarzda kullanan insan var. Hem düşük hem yüksek gain'de güzel sonuçlar veriyor. İnce bir gitar. Sabit köprülü. Bütün iş sizin parmaklarınıza kalıyor.Sade ve tonları güzel.Masrafsız. Sapları da les paul kadar olmasa da etli. Benim hep aklıma takılmasına rağmen hiç almaya yeltenmediğim bir gitar nedense. :D

15. Sağolsun zamanında yardımcı olmuştu Erdem Hocam. :) Denemeden karar verilemeyecek kanımca. Denedikten sonra yine içim rahat etsin diye bir daha uğrayacağım buralara. Güzel fikirleriniz için teşekkürler. :)

Bu Sayfayı Paylaş