Gitar seçimi hakkında yardımcı olursanız sevinirim ...

'Elektro Gitarlar' forumunda GooqLe tarafından 2 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

1. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Gitar çalmaya yeni başlayacağım.
    Belirli bir tarzım yok şuan doğal olarak :) ama çok sert deathmetal hariç birçok rock müzik veya daha hafif metal müzikleri dinlerim.(yeri geldiğinde blues ve clean tonlarda iyi olmalı)Yani herşeyi çalabileceğim bi gitar olmalı uzun bir süre değiştirmemeliyim.

Araştırmalarım sonucu:

Amfi olarak Marshall MG30CFX seçtim.
    Gitar olarakta, İbanez RG3XXV mi yoksa S570 veya rg870Z mi alsam karar veremedim.
    RG3XXV'den yana gönlüm ama anlamadığım middle single manyetiği yok bir eksimidir(eksik bir ton mudur) ya da ne biliyim köprü, manyetik olarak hangisi iyidir.(Biri ZR Biri EDGE ZERO II vs )

Bilgi verirseniz çok sevinirim ve bu konuda bilgili kişilerdende ricam donanımlarına bakarak bu budur şu şudur işte onda middle yok ama şöyledir şöyle olur tarzında açıklama yapmaları :)

Umarım açıklayabilmişimdir.

Çok teşekkürlerr...

2. Baslangic icin bence cok iyi secimler ;) RGXXX Serisinde Edge Pro ile ZPS sistemini harmanlayip ortaya karisik biseyler yapmislar. Akord stabilizasyonu gayet iyi. H-S-H olmayisi bi dezavantaj sayilmaz ama Her turden muzik dinliyorsaniz middle manyetik isinize yarayabilir. Daha genis ton secenegi sunar. Sap ya da kopru manyetigi ile birlestirdigin vakit guzel tonlar cikabiliyor. Ben RG2570Z kullanicisiyim gayet memnunum. Ben de gitar alacagim zaman bi kac gitar arasinda kalmistim aralarinda S570 de vardi zor bi secim olmustu. Kolay gelsin sana valla zor is. :D

GooqLe bunu beğendi.
  3. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Hocam bilginiz için teşekkürler H-S-H olmayışı çok büyük bir eksi değil herhalde ve manyetik olarak hangisi iyidir?
    Bu gitar bundan mutlak iyidir diyede birşey söz konusu değil anladığım kadarıyla, birbirine yakın gitarlar:)
    Gerçekten gitar seçimi zor, bi karar kılsam çok sevinicem :)
    Çalmayı bilsem elime alıp tek tek bakıcam ama tabi o düzeyde değilim:) Olmadı becerebildiğim kadar tonlarına bakmayı deniyeceğim switch pozisyonlarında :)

Diğer konuya bakan arkadaşların görüşleri nedir acaba ???

4. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Benim için bunu söylemeniz çok iyi oldu çok teşekkürler, köprü için iyi demiştiniz manyetik içinde öyle dediniz. 3xxv daha önde şuan anladığım kadarıyla... yavaş yavaş kafama yatmaya başladı :) peki siz olsanız direkt 3xxv yi mi alırdınız ? Biraz subjective bi olay ama tecrübeniz ve bilginiz dahilinde benden daha iyi karar vereceğiniz belli :)

5. Ben aldigim vakit ibanezin 25th serileri yoktu. Sunu belirtmek isterim S570 inde kopru sistemi iyidir Zps kullaniyor. Fakat Zps kopru sistemi biraz serttir. Hatta cogu kullanici edge proyu tercih eder yumusak ve daha cabuk tepki verdigi icin ama tabii ki tamamen tercih ve zevk meselesi. Valla aslina bakarsan ikisi arasinda bende rg3xxv yi dusunurdum heralde :D Ama kesinlikle gidip dene belki eline aldiginda S serisi daha sicak gelir. Bende hic denemedim 3xxv yi. Ezbere konsup yanlis yonlendirmek istemem Dedigim gibi sadece kagit uzerinde biraz daha onde gorunuyor Ikisinide mutlaka gidip denemelisin ;) Hoscakal.

6. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Bende öyle düşünüyorum bakalım nasıl nolucak :) Çok teşekkürler hoşçakall

7. ery

ery

190
    37
    205
    rg870z yi elemişsiniz anladığım kadarıyla.Ben de olsam daha fazla para vermezdim. Manyetik dizilimi, ve kullanılan modeller açısından rg3xxv kullanışlı bir gitar. Ama s570 in manyetikleri de kötü manyetikler değil. Belki ilerde yetmeyebilir. Ama başlangıç için kullanılabilir bence.Sonuçta işin içinde diğer ekipmanlar var. Zaten isterseniz manyetikleri de değiştirebilirsiniz ilerde.Ama bunlardan önce gitarları ağırlık, rahatlık ve görünüm olarak değerlendirmelisiniz. Mesela s570 görünüm olarak daha enteresan bence. Carved top oluşu da her yönden kolunuz acımadan taşınıp kullanılabilmesini sağlıyor. Ama maun olması da daha ağır olmasına sebep olabilir. (rg3xxv ye de rahatsız demiyorum.) Bir de sap rahatlığı var. İbanezlerin sapları zaten genel olarak ince ve kullanışlıdır. Ama s570 inki daha ince diye biliyorum. Buna da el yapınıza göre karar vermeniz lazım. Yani kısacası gidip önce rahatlığına ağırlığına bakın. Rg3xxv çok albenili duruyo. Ama mesela şimdi baktım internetten inlayler govde rengindeymiş. Mesela bu benim hoşuma gitmedi. Sanki bi oyuncakmış gibi geldi. S570 ise daha bi ağır oturaklı geldi bana.Uzun süre kullanıcak olsam s570 i alırdım. Ama tabii bunlar benim fikirlerim. Örnek olarak değerlendirdim. Siz farklı değerlendirebilirsiniz. Ama acele etmeyin. Gidip görün deneyin. İçinize sinsin. Bi süre sonra boşa para verdiğinizi düşünmeyin. Elinize aldığınızda ve ya şöyle bi incelediğinizde pişman olmayın.

GooqLe bunu beğendi.
  8. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Hocam çok güzel bir değerlendirme olmuş çok teşekkürler.size katıldığım noktalar var fakat elime alıp baktığımda tam olarak kararımı vereceğimi düşünüyorum.

Bu haftasonu istanbula gidebilirim okuduğum için şehir dışındayım.Bakma şansım daha olmadı hafta sonu eğer gidersem bakma şansım olucak. Bakalım nolucak 2 sinide elime aldığımda hangisi ağır basıcak :) ona göre karar verip alıcam inşallah :) gittiğim yerdede bilgi almaya çalışıcam uzun uzun.Sizede yazarım başka böyle düşünen arkadaşlar olursa bilgi mayetinde bir topic olur.

9. Rg3xx modelini çaldım ve o fiyatlar için çok güzel bir gitar. 2 manyetik ve 5w switch ile ara pozisyonlar gayet zengin.

GooqLe bunu beğendi.
  10. Uzun süre ibanez kullanan biri olarak kesinlikle rg3xxv. öncelikle üzerindeki manyetikler bu kombinasyonlarda en çok kullanılan manyetiklerden biri . (air norton favorilerimden biridir) reverse headstock olması çok güzel olmuş. ayrıca hs kombinasyonu çalım açısından çok rahat.mid manyetiğinin olmaması nedeniyle ortada oluşan boşluk beni çok rahat ettirmişti zamanında . bu gitar rg 565 in yeniden üretilmiş versiyonu gibi bir şey ki en sevdiğim ibanez modeliydi bir zamanlar. inlayların gövde renginde olması hoş durmuş bence.genellikle ibanez severler arasında da bu model çok beğenildi.

GooqLe bunu beğendi.
  11. gurler

gurler

7
    5
    5
  12. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Öncelikle yorumlar çok güzel gerçekten çok teşekkürler.Kafamda tamamen şekillendi diyebilirim.Bilen kişilerin bu şekilde yorumlar yazması tatmin etti.

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkürler fakat yanlış link hocam RG 3XXV o sitede yok sanırım.
    Zuhal müzik'e gitmeyi düşünüyorum herhalde distürbütör olarak daha uyguna verirler.

-Bu arada orta switch te çift humbucker mı çalışıyor? Switch pozisyonları neler onu da bulamadım.Bilen biri yazarsa bilgi mayetinde hoş olur.

13. gurler

gurler

7
    5
    5
    GooqLe bunu beğendi.
  14. Bir ara deli gibi araştırdığım bir gitardır RG3xxv kendi bütçem doğrultusunda. Hala da içimde uktedir bu gitar. Gerek kullanılan harmanlanmış köprü sistemi, gerek manyetikleri gerekse dış görünüşü olarak çok albenisi olan bir gitar. Mesela sadece mydukkan'daki resimlere bakarak yorum yapma gitarla ilgili. Deneme imkanın varsa git dene, eline alıp incele. Resimlerde gördüğünden daha canlı bir gitar. Hatta ben Ankara'da Kızılay'da hangi mağaza olduğunu hatırlamıyorum vitrininde gördüğümde hayran olmuştum gitara :) Üzerinde 5 yollu switch olduğu için ton yelpazesi H-S-H kadar net olmasa da geniş olacaktır. Zaten gitar alınacaksa önce denemek gerek. Reaksiyon olayı. Bazen bir mağazaya gidip onlarca gitar denersin ama hiç birini beğenmezsin kağıt üzerinde harika gitarlar olduğu halde, bazense eline aldığın markasını belki daha önce duymadığın bir gitarla harika hissedebilirsin kendini.

GooqLe ve gurler bunu beğendi.
  15. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Yine harika yorumlar gelmiş teşekkürler.
    Valla bu hafta sonu gidemedim önümüzdeki haftada vizelerim başlıyor.
    Vizelerden sonra gidicem artık.Dediğiniz gibi elime alıp bi bakıcam bu tamamen herşeyi netleştiricektir.
    Yorumlar gerçekten çok hoş ve sevindirici.
    Ah şu önümüzdeki haftada geçsede biran önce kavuşsam artık gitarıma :)
    Marshall MG30CFX ve marshall major kulaklık düşünüyorum birde yanına(araştırmalarım sonucu).
    Hatta Boss GT-100'de de gözüm var ama alsam bile kullanamam şu seviyede :)
    Artık birkaç yıl sonra herhalde efekt pedalları, prosesör, ses kartı vs lazım olucak :)

16. Biraz sakin , yavaş yavaş her şey :D Sindire sindire. Biraz kendini geliştirdikten sonra prosessör mü yoksa analog setup mı dizeceğine karar verirsin. Sonuçta 1300 TL boss gt100 ve 1300 TL'ye senin çalarken egonu tatmin edebilecek bir analog setup kurman işten bile değil :)

GooqLe bunu beğendi.
  17. Bana kalırsa mg30a vereceğin parayı ses kartı ve bir iki pedala ayırman daha iyi olur. Bilgisayardan kullanacağın amfi simülasyonlariyla(guitar rig, revalver mkIII gibi) o amfiden alabileceğinden daha adam akıllı bir ses alabilirsin. Ama bilgisayarsız çalamazsın işte. Ilerde daha düzgün bir amfi alınca o eksiğini kapatırsın.

Tabiki tamamiyle benim fikrim :)

GooqLe bunu beğendi.
  18. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    Güzel bir fikir ama ileride yapsam daha iyi olur gibi geliyor. Birde o amfide gözüm var :joyful:

19. GooqLe

GooqLe

11
    3
    5
    RG-3XXV aldım.yanında roland cube 20 ve major kulaklık aldım. MG30cfx e göre drive sesleri kat kat daha iyi geldi. Gitarda gerçekten çok hoşş;)

Can Temtek bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş