Gitarda ölü perde sorunu

'Müzik - Genel' forumunda klog W tarafından 5 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. Gitarımda ölü notalar bulunmakta, 1. telin 14 ve 16. perdeleri ölü. Basıyorum çın çın diye ses geliyor. Yine keza 5. telin bir perdesinde de bu durum mevcut.

  3. tele düz vurduğumda inanılmaz bir şekilde şıngır şıngır ses çıkıyor. Kalın tellerde de cızırdama mevcut. Bu sorunları halletmek istiyorum, sizce nasıl bir yol izleyebilirim?
  Mesela perdeleri söküp klavyeyi adam etmemiz mümkün müdür? Köprüm tuneomatic. Sap ayarı, üst eşik, köprü falan değiştirsek halledebilir miyiz arkadaşlar? Artık gereken masrafı yapmaya hazırım, yeter ki şu aleti düzgün çalayım artık :D
   
 2. Birkaç ay önce sap ayarını düzelttiğimizde sanırsam bu olaylar daha da belirginleşmişti.
   
 3. Ölü nota denince ilk anda akla klavyede çabuk sönümlenen notalar geliyor. Yazdıklarınızdan tesviye lazım gibi görünüyor; http://fgitaratolyesi.blogspot.com/2011/12/gitarda-tesviye-nedir.html

  Bu işlemin ardından zaten usta sap ayarınızı yapacaktır. perdeler aşırı erimediği sürece perdeleri söküp yenilemekten kaçınmak en iyisi.
   
  klog W bunu beğendi.
 4. 1. tel kopuk durumda. Elimden geldiğince iyi yakalamaya çalıştım ama en net görüntü bu. Kiri pası dışında öyle çok bir erime olayı yok. Öyle göz kararıyla bakıyorum, fretler normal görünüyor, ama mutlaka bastığım perdeden sonraki biraz yüksek olmalı ki nota çın çın ediyor, yani sönümleniyor. Gitarın birbirinden bağımsız yerlerinde bu durum mevcut. 1. telin 14. ve 16. perdeleri bozukken diğer tellerin aynı perdeleri normal.
  [​IMG]
   
 5. İlgin için teşekkür ederim, umarım kısa yoldan halledilebilir bir şeydir. Köprüyü falan kaldırsak belki bir düzelme olabilir ama kusurları bu tür şeylerle örtmeme taraftarıyım. Gitara biraz yatırım yapma taraftarıyım ama bu sorunlar beni alıkoyuyor.
   
 6. Aslında çok fazla sebebi olabilir. Teller eski olabilir, sap ayarı ve ya köprü ayarı yanlış olabilir. Çok ince bir tel takımı kullanıyor olabilirsin vs vs... Ama ben zannediyorum ki sorun fretlerin ile ilgili ve ufak bir tesviye ve luthier tarafından yapılacak ayarlar ile yeni tel takımı akabinde gayet mutlu mesut yaşayacaksın gitarınla.. Gitarlarımızın da aynı bizim gibi bazı ihtiyaçları oluyor. Bakmak gerekiyor onlara da.
   
 7. Evet teller rahmetliydi zaten de, ben buldum nedenini. bir iki fretin ucu hafif havaya kalkmış. düzeltmedim ama şu an pek sıkıntı yok
   

Bu Sayfayı Paylaş