Isolation Box (Apartmanda amfiye abanmak)

bu arada düşük çıkış switch'i olan amfilerde bu çıkış düşürme işlemi attenuator ile yapılmıyormuş, emin olmadığım için mesa boogie'ye mail attım ve birinci ağızdan öğrendim:

AVRVXbT.png

Yalnız mesa watt düşümünü yukarıda yazdığı gibi lamba kullanarak düşürüyorsa tonda değişme olması gerekli. Siz tonda değişme olmadığını belirttiğiniz için ben attenuatorden bahsetmiştim...

Birde sadece mesadan aldığınız bilgiyi bütün amfiler için genellemişsiniz buda yanlış bir yorum.. Mesala DrZ kendi ateenuator sistemini kullanmakta amfilerinde ..

Nette arattığımda ilk bulduğum sonuç...
http://www.drzamps.com/amp/mini_z/

Watt seçenekli amfilerde genelde attenuator bulunmaz ama emin olmak için de araştırmakta fayda var elbette. Lamba üzerinden watt düşümü yapıldığında tonda az da olsa değişme oluyor ama bu da genel bir durum. (Denediğim 15-7 watt seçenekli bir Orange amfide tonda değişim azdı ama, 7 watt ta az buz bir gürültü yapmıyor)

Isolastion Box'un bir faydası şüphesiz hoparlörleri de sürmek olacaktır. Teoride attenuator ile bu pek te mümkün görülmüyor. Hangisinin kullanılacağı ise imkan, durum, zevk, renk meselesi. Ben bu IB'u oturduğum evde yerim olmadığı için kullanamam. Bu yüzden attenuator kullanıyorum, şikayetim de yok doğrusu. Keşke en yakın komşumun bana 300 metre mesafede yaşadığı, bodrum katında yalıtımı olan bir evde otursam da böyle dertlerim olmasa, deli gibi amfi kökleyip cayır cayır ton cehenneminde kül olabilsem.

Yalnız mesa watt düşümünü yukarıda yazdığı gibi lamba kullanarak düşürüyorsa tonda değişme olması gerekli. Siz tonda değişme olmadığını belirttiğiniz için ben attenuatorden bahsetmiştim...

Birde sadece mesadan aldığınız bilgiyi bütün amfiler için genellemişsiniz buda yanlış bir yorum.. Mesala DrZ kendi ateenuator sistemini kullanmakta amfilerinde ..

'watt düşünce tonda değişme olmaz' nerede demişim?

benim amfide attenuator olduğunu iddia ettiğiniz için o araştırmayı yaptım, genelleme yapmadım. Ayrıca birkaç elektronikçiye de sorduğumda hemen hemen tüm amfilerde aynı yöntemin kullanıldığını söyledi. Herhalde bir nedeni vardır, koskoca Mesa Boogie'nin aklına attenuator takmak gelmemiş olamaz diye düşünüyorum.

bence bu attenuator tartışması bir yere varmıyor. daha önceki mesajlarımda söylediğim gibi, isteyen kullanır. Isobox'ın yerini kesinlikle tutmaz, çünkü zaten attenuator'lü bile olsa bir amfiyle aynı odada kayıt yapılmaz, isterse çeyrek watt'a düşürsün.

Hop geldi attenuator, gitti isobox denemez :) attenuator varsa bile isobox'a gerek var, çünkü ikisi apayrı çözümler.

Ama kayıtla falan uğraşmayan, evde prova yapmak isteyen, amatör ya da hobi olarak çalanlar için attenuator güzel çözüm gerçekten, hakkını verelim.

Bu arada yeni bir demo daha kaydettim.

Studio Preamp ve TriAxis'i sırayla aynı power amfi, kabin ve mikrofonla, mikrofonu aynı pozisyonda tutarak kaydettim. TriAxis LD2 Yellow (Mark 2c+) modunda. Studio Preamp'in lambalar biraz (baya) gitmiş ama bu hali de hoşuma gitti (yersen :) )

Ve tabi ki yine isolation box içinde, power amfi 15watt modunda, volume'ü %60 açık)

Bu defa gain'e de baya abandım. Umarım beğenirsiniz.

Tekrar merhaba, isolation box ile kayıtlara devam ediyorum. Bu defa farklı bir amfiyle kayıt yaptım,
Marshall jcm 2000 dsl 401, hem clean hem de high gain kanallarını kullanarak, yine aynı isolation box içindeki mesa roadster 2x12 ile kaydettim. (sm 57 mikrofon)
şarkının high gain bölümlerinde mesa boogie triaxis+mesa fifty fifty power amp ile marshall'ı karıştırdım ama büyük oranda marshall duyuluyor.
Can Alper arkadaşım son bölümdeki soloyu Kemper Profiling Amp ile attı, miks ve mastering'i de Ercüment Subaşı yaptı.
onun dışındaki gitarlar, bas gitar ve davullar bana ait.

müziği gezi olayları için yapmıştım, umarım beğenirsiniz.
(video edit de bana ait)

Shure Beta 57A mikrofon ilave ettim sağ hoparlöre ve iyi bir sonuç aldım. Tizler şimdi mikste daha makul duyuluyor.
Beta 57A genel olarak SM57'ye benzese de tiz hassasiyeti daha yüksek(miş bunu da yeni öğrendim)
Örnek olarak aşağıdaki video'yu gösterebilirim.
Tamamen canlı kayıt (video ve ses aynı anda kayıt, no playback :) )
Gitarlara herhangi bir EQ vs uygulanmamış, sadece mikrofonun kaydettiği. Ses kartının input seviyesi (Gain) 0'da, yani hiç açılmamış durumda.

Gitar: Fender Stratocaster HSS Deluxe
Amfi: Marshall JCM-2000 DSL 401.
Kabin: Mesa Roadster 2x12
Mic: Shure Beta57A (kafasını söküp yerleştirdim, çünkü pop filter var)
Sağ taraftan gelen: Gitar (Neck manyetiği) --- Jimi Hendrix Wah Wah --- Amfi (OD2 kanalı)
Sol taraftan gelen: Gitar (Bridge manyetiği) --- Amfi (OD1 kanalı)

Isobox,Attünatör hepsi eyvallah ama olay Sinan Bey'in yaptığı düzenlemeler. Ben eminim bu düzenlemeleri Line 6 Spider veya Roland Microcube gibi amfilerde de kaydetse çok az insan der bu nasıl berbat bir ton diye. Asıl odaklandığım nokta düzenlemeleri, altyapıları özene bezene yaptıktan sonra riffler de sağlamsa tona düşen olay yüzde %5 bilemedin %10. Örnek Kronik - Endless War bence bu ülkede çıkmış en iyi 3-5 metal albümünden biridir. Tonlar ise teybe metal zone bağlanmış gibi.

Attenuator'de de tonda değişme olur, kim diyor olmaz diye? Ayrıca piyasadaki hemen hemen tüm ampliler çıkış pentod lambalarını triod mode şeklinde çalışması ile çıkış gücünü düşürür. Dr. Z dışında bir ampli göster attenuator ile güç düşüren.

Attenuator'de de tonda değişme olur, kim diyor olmaz diye? Ayrıca piyasadaki hemen hemen tüm ampliler çıkış pentod lambalarını triod mode şeklinde çalışması ile çıkış gücünü düşürür. Dr. Z dışında bir ampli göster attenuator ile güç düşüren.

Mesele sadece power tube saturation değil ki, attenuator ile nerede koni hareketi, nerede kabin rezonansı? Derdim sesi kısmak değil ki. Aksine avaz avaz bağıran bir kabini kaydetmek. Başka türlü bir yöntemle tatmin olduğum bir ton çıkarmayı başaramadım, dolayısıyla bu konvansiyonel yöntemleri kullanmaya karar verdim.

Attenuator ile amfi kaydetme fırsatım olmadı ama muhtemelen IR'den geçirilmiş amfi tonu çıkacaktır. Bir attenuator gönderen olursa seve seve karşılaştırma videosu yaparım :)

@six_feet_under , valla bir isobox daha yaparsam onu da kendime 4x12 kabin için yapacağım. Başka bir isobox daha yapmayı düşünmüyorum. Ama yapana elimden geldiğince -uzaktan- yardımcı olabilirim. Online hizmetimiz hep vardır, istediğinizi sorabilirsiniz. Gizlim saklım yok.

Geri