Setup Konusunda Yardıma Ihtiyacım Var

Merhabalar. Ben gitarı öğrenme aşamasında olan bir gitarist adayıyım. Ancak maymun iştahlılığımdan mıdır bilemeyeceğim, sürekli yeni birşeyler yapmak, ekipmanımı geliştirmek istiyorum. İşin kötü yanı, çok alakasız müzik tarzlarına karşı çok hevesliyim. Elimde Epiphone G400 gitar var. Satıp farklı bir gitar almayı düşünüyordum ama, aldığım fiyatın çok altına satabileceğimi anlayınca vazgeçtim. Amfimi yeni alacağım, ev kullanımı için. Aklımda Vox Mini 3 var. Zoom g1.u prosesörüm var, fakat memnun değilim ve analog pedal almak üzere değiştireceğim. Tarz olarak, blues, hard rock, progresif metal, alternatif rock gibi türlerde çalmak istiyorum. Aklımda şu pedallar var,
  • Marshall Guv'Nor 2
  • Marshall Bluesbreaker 2
  • Boss CS-3
Wah konusunda, bir planım ve araştırmam olmadı. Gitarıma da manyetik modifiyesi yapmayı düşünüyorum fakat, birbiri ile alakasız iki manyetik takarsam ne olacağı konusunda bir fikrim yok. Aklımda, manyetik olarak bir fikir yok, ancak pasif olmasını istiyorum. Köprü manyetiğinden beklentim, sert tonları net bir şekilde vermesi. Çamurlu ve kirli bir ton istemiyorum. Sap manyetiğinin de yumuşak tonlarda başarılı, çok iyi blues yapabileceğim bir humbuckere ihtiyacım var. Esas merak ettiğim konu bu şekilde alakasız iki manyetiği kombine etmem sıkıntı yaratır mı? Middle pozisyonunda çok kullanmıyorum ama, vazgeçmek te istemem açıkçası. Bütçe konusunda sıkıntım yok, yavaş yavaş toplayacağım ekipmanları. Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Merhabalar. Ben gitarı öğrenme aşamasında olan bir gitarist adayıyım. Ancak maymun iştahlılığımdan mıdır bilemeyeceğim, sürekli yeni birşeyler yapmak, ekipmanımı geliştirmek istiyorum. İşin kötü yanı, çok alakasız müzik tarzlarına karşı çok hevesliyim. Elimde Epiphone G400 gitar var. Satıp farklı bir gitar almayı düşünüyordum ama, aldığım fiyatın çok altına satabileceğimi anlayınca vazgeçtim. Amfimi yeni alacağım, ev kullanımı için. Aklımda Vox Mini 3 var. Zoom g1.u prosesörüm var, fakat memnun değilim ve analog pedal almak üzere değiştireceğim. Tarz olarak, blues, hard rock, progresif metal, alternatif rock gibi türlerde çalmak istiyorum. Aklımda şu pedallar var,
  • Marshall Guv'Nor 2
  • Marshall Bluesbreaker 2
  • Boss CS-3
Wah konusunda, bir planım ve araştırmam olmadı. Gitarıma da manyetik modifiyesi yapmayı düşünüyorum fakat, birbiri ile alakasız iki manyetik takarsam ne olacağı konusunda bir fikrim yok. Aklımda, manyetik olarak bir fikir yok, ancak pasif olmasını istiyorum. Köprü manyetiğinden beklentim, sert tonları net bir şekilde vermesi. Çamurlu ve kirli bir ton istemiyorum. Sap manyetiğinin de yumuşak tonlarda başarılı, çok iyi blues yapabileceğim bir humbuckere ihtiyacım var. Esas merak ettiğim konu bu şekilde alakasız iki manyetiği kombine etmem sıkıntı yaratır mı? Middle pozisyonunda çok kullanmıyorum ama, vazgeçmek te istemem açıkçası. Bütçe konusunda sıkıntım yok, yavaş yavaş toplayacağım ekipmanları. Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Çok kısa ve öz anlatmışsın derdini, bu saatte dikkatimin izin verdiği kadar cevaplayayım. Eksiğimi ahali tamamlar nasılsa.
Herşeyden önce maymun iştahını yenmen gerek. Aksi takdirde al sata girer çıkamazsın, evdekilerle aran iyi olsa da sonunda evlatlıktan reddedilecek hale gelebilirsin. Ayrıca bu hevesle doğru bir şeyler alıp ta elden çıkarabilirsin, sonra işin yoksa yeniden ara bul. Kaldı ki bu kadar tarza kafana uyacak pedal dizmeye kalkışırsan, dene yanıl sonunda mutlaka tıkanırsın. Bu işlerin ucu bucağı da yok eni konu. İdeal soundun temeli de prosesör veya pedaldan önce iyi bir gitarla iyi bir amfidir aslında. Bu açıdan da biraz ters gitmektesin, bu kadar tarzı kaldırabilecek amfi yok zira piyasada.

Tavsiyem, bunca tarzı çalabilmek ve ne tip bir amfi alacağına karar verebilmek için, pedaldan önce modelleyici amfi veya prosesör olayını bir denemendir. Prosesör bazında Line 6 ürünlerini bu açıdan kesinlikle tercih ederim. POD serisinin piyasadaki en düşük modeli (düşük model deyip te geçme sakın, müthiş güzel modellemeleri var) olan POD V.2 ikinci elde 200 250 civarına bulunabiliyor. Chorus, flanger vb. efekleri idare eder, o konuda fazla iddialı değil ama amfi modellerini ve soundlarını tanıman açısından sana büyük bir katkısı olur.

Aslında bu konuda etkili bilgisayar programları da var ama benim uzmanlık dalım değil maalesef. Bu alanda sözü bilenlere bırakıyorum onun için.

Elindeki gitar seni uzun zaman götürür aslında ama, hani tam da her yola gelebilecek bir kamyon sayılır Epi G400. Ama bu kadar tarzı birden hangi manyetik takımı kaldıra, o konuda kesin konuşamam. Benim genel tercihim Gibson 498t ve 490r Modern Vintage'dir. Bana yettikleri için manyetik hadisesi benden biraz uzak. Gerçi Modern Vintage'ler Türkiye'de ucuz değil. Alternatif olarak aklıma ilk gelenler Seymour Duncan'dan köprüde Custom Custom veya JB, sapta ise Alnico II Pro olabilir. (Manyetikte tecrübeli dostlar, manyetik açılımına davetlisiniz ;) )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumun için teşekkür ediyorum öncelikle. Prosesör konusunda, belki benimki çok kalitesizdir bilemeyeceğim ama, ses aşırı derecede yapay, ateri oynar gibi hissediyorum kendimi. Bu sebepten ötürü biraz önyargı oluştu bende prosesöre karşı. Ayrıca, ekipmanları kendi kazandığım para ile alacağım. Profesyonel olmadığım için de, bu deneme-yanılma sürecinde ailem destekliyor beni. Anladığım kadarıyla, çok geniş yelpazede, istediğim kalitede verim almam mümkün değil tek bir gitar ve amfi ile. O zaman, tarzımı daha çok blues ve hard rock ile sınırlandırayım. Gitar konusunda, gitarımdan aslında oldukça memnunum fakat tonları fazlasıyla "kirli". Özellikle sap manyetiği biraz gain görünce sapıtıyor. Alacağım ekipmanları da, kullanılmayacak hale gelene kadar kullanmak istiyorum, en azından pedalları. Satın alma sürecinde, amfi>pedal>manyetik sıralamasını izlemeyi düşünüyorum.

Ayrıca gitarın ton potanslarından birini killswitche çevirmek istiyorum, bunu yapınca ton potansını iptal etmek gerekiyor mu? Ve Antalyada yaptırabileceğim bir yer var mı?

Bu arada, üstteki mesajı düzenleyememe sebebim cep telefonundan yazmam. Düzenleyince 2 mesaj olarak gönderiyor, çözemedim.

Killswitch ile ilgili başlıklar olması gerek forumda, ayrı bir switch gibi de tasarlanabiliyor, ille de potanslardan birini feda etmen şart değil.

Satın alma sürecinde de başka bir sorun yaşayabilirsin. Sürece karar verdin, şimdi de "Hangi amfi" sorusu gelecektir. Hard rock, blues arası tarzlar için lambalı amfi şart. Peki lambalı bir amfiye gereken özeni gösterebilecek misin? Yanlış bir model alırsan, tonunun çiğ çıkma ve tatmin etmeme riski de var. Bu yüzden amfi modellemeli bir prosesör önerdim. Onun üzerinden blues da dahil hemen her temel tarza doğru gidebilirsin.Onun üzerinden pedalların sounda kattıkları konusunda da az çok uygulamalı fikrin olur.

İlle de amfi olsun diyorsan, transistörlü aleminden de olur diyorsan, Peavey Transtube serisine bir bak. Bir de Line6'nın prosesörleri dışında modellemeli amfileri de var . Onları da bie dene derim.

Hackeiommi ye katılıyorum. Lambalı amfi çok farklı bir olay. Evde ben kimseyi yaklaştırmıyorum amfiye. Pahalı olan bir prosesörden ziyade amfi modellemeleri var bildiğim kadarıyla bu alette Roland GR-55 çok dehşet bir alet (bana göre). Onun dışında analog set kurmak istersen şöyle rahat bir 3 yıl kullanacağın gitara ve amfine uyumlu pedalları seç. Yani mesela Fender standart tele (tamamen atıyorum) Boss DS-1 çok güzel uyar ama belki MD-2 hiç güzel gitmez. Yani karakteristik gitarlarda buda önemli bir faktör sanırsam. Söz büyüklerimizin bu konuda. Ki zaten senin gitarın aslında biraz karakteristik bi gitar yani belli bir tarza daha çok hitap ediyor. AC/DC mesela SG kasa kullanır hep. G400 bi ara 2 saat boyunca çalmıştım cleanleri güzeldi ama drive tonları daha güzel geldi bana. :) Buradaki abilerimizin tavsiyele ettiklerini bir dene. Önerdikleri ekipmanları filan. Yanlış birşeyler yazdıysam affola sözü daha bilgililere bırakıyorum. :) Umarım duymak istediğin sesleri elde edersin. Yoksa hackeiommi nin dediği gibi dipsiz bucaksız bir kuyu bu pedal amfi gitar vesayre.

JimRoot gitar konusuna değinmişken şunu da sorayım, gitarından, ileride üst modellerini (Gibson 61 reissue SG, Standart SG veya LP modellerinden biri) alıp devam edecek kadar memnun musun? Bu gitar senin için Gibson'a bir hazırlık gitarı mı, yoksa HH, HSH, HSS, Superstrat veya SSS Fender Strat tarzı bir gitara geçme ihtimalin veya bu tip gitarlardan birini veya birkaçını deneme ihtimalin var mı?

Ana gitar veya gitarlarını kafanda şekillendirmediysen amfi ve pedal olayına gerçekten boşver şu anda. Daha kafanda bu türden oturması gereken şeyler yığılı ise 15 watt bir amfi ile modelleyici prosesör veya tek modelleyici amfi gerçekten hatırı sayılır bir süre senin çeşitli model gitarları tecrübe etmende de, düşüncelerini ve bakış açını şekillendirmende de bayağı katkı sağlar.

Dediğim gibi, gitarımın tonu hariç herşeyinden memnunum. Ama sanırım, prosesör almam daha faydalı olacak. Peki manyetik konusunda ne yapabilirim?

Prosesörü alana kadar şimdilik o meseleyi beklet bence. Prosesör gelince biraz deneme - kurcalama yapıp, gitar hangi amfi simlülasyonlarında uyumlu, hangilerinde performansı düşük veya uyumsuz, kafana yatan yatmayan şeyleri bir gör. Duruma göre soundları biraz daha geniş bir yelpazede görmek açısından, düz değil de belki push pull potans desteğinde single olarak ta çalışan humbucker almak daha mantıklı gelebilir. Tabii gitarın ağacı da alınacak manyetik modelinde önemli rol oynar.

Alacağın karara göre manyetik arayışını yeniden şekillendirmeyi ve manyetik seçimi ile ilgili forumları kurcalayabilir, aradığın cevabı bulamazsan yeni bir başlık açmayı ayrıca düşünebilirsin.

Düşündümde acaba birde Behringer GDI21 gibi bir pedalda alsa ucuzdan amfi tonları açısından biraz daha tecrübe yaşayabilir belki. Videolarından izlediğim kadarıyla gayet hoş bir pedaldı.

GDI21 de ekonomik bir alternatif olarak düşünülebilir elbette. Benim POD'u önerme sebebim yelpazesinin daha geniş olması, biraz efekt te barındırması ve tabii ki kullandığım, bildiğim bir alet olması. Yoksa GDI21 de elbette gözönünde bulundurulacak bir öneri.

Evet tabi aslında doğru. Aklın varsa analog setupa girişme. (Yanlış anlaşılmasın lütfen lafım.) Ben okula 2 pedal taşıyacam taşıyana kadar geberiyorum. 3 tane pedalım var zaten 3 tane için pedal board almaya 200 TL parada vermek istemiyorum. :D Ama tabi analogun tadınıda yaşamak lazım prosesöründe. :)

Geri