SX KY1 CUS22 hakkında...ve hatta SX hakkında...

@melihbozkurt84' a katılmıyorum. SX'in asıl orta düzeyde olanları fena değil ve bunlar da 300$ dan başlıyor, 200$ civarında olanları ise dandik bence.

Sana tavsiye edebileceğim en iyi gitarlar:
250$-300$ civarına:

G254

Zenox Z42

Katana KX5

400-450$ civarına:

Zenox Z44

Katana KX1

Hepsinin arasıdan ben olsam G254 veya Z44 alırdım. İnanki G254 o fiyata muhteşem bir gitar ve o fiyata alabileceğin her dandik çin malı SX'e on basar. Benden söylemesi, sonradan pişman olmaman için.

Sötle de birşey söyliyim:

SX LesPaul Amerika'da 100$, burada 300$
Cort G254 Amerika'da 250$, burada 250$. İstersen sor:

www.stagemusic.org

Ayrıca dandik bir prosesör ile dandik bir amfiye vereceğin parayı birleştirip daha düzgün bir amfi almanı tavsiye ederim(Roland Micro Cube mesela.)

rastansaga çok saol ayrıntılı bilgi verdiğin için ama x6 ve x11 hakkında ne düşünüyorsun?Birde fiyat konusunda"SX LesPaul Amerika'da 100$, burada 300$
Cort G254 Amerika'da 250$, burada 250$. İstersen sor:" çok doğru ,biraz araştırınca insanın o SX2in 300dolar olmadığını görüyo ve insan bile bile kazık yer mi diyo...kafamda baya bir şey şekillendi aslında...araştırıyorum hala...

400-USD ye forumda bir sürü sıfır a yakın ibanez rg370dx satılıyor tavsiyem ne cort ne de SX ile uğraşma ibanez kalitesi ve herşeyden öte rg370dx çok sağlam gitardır kesinlikle adi dandik kalite değildir wizard II gibi harika bir klavyesi vardır heleki birde inf manyetiklisine denk gelirsen çok daha güzel olur. Belki biraz daha kassan rg350dx de alırsın hatta keşke geçen alsaydın çok ucuz bir fiyata rg320 gitti. 375-USD mi neydi.?

SX i de cort x-6 yı da kullandım bir müddet. Cort X-6 yı çok daha uzun kullandım. SX i ise (modelini hatırlamıyorum) bir arkadaş tatile giderken bana bırakmıştı 2 hafta kullandım. SX resmen oyuncak gibi geldi bana gerçek bir gitara eimi sürüyormuş gibi hissedemedim kendimi bilmiyorum belki çok düşük bir modeldi. Cortx-6 yı da gitarsız kaldığım bir süre 2 ay kadar kullandım. RG370dx ile kesinlikle mukayese edilebilecek bir gitar değil bence. Bu benim fikrim. Belki cort un üst modelleri daha iyidir genelde öyle söylüyorlar. Şeklini meklini güzel yapmalarına kanma gerçekten çok farkediyor kalite gitarla kalitesiz gitar farkı.

Geçen Ankara da hatay sokağa yüksel caddesinden girerken köşe başında bir mağaza var orda gitarlar gördüm acaip bir markası duyulmamış gitarlardı. Vitrinden bir baktım ağzımın suyu aktı. Nasıl cıvıl cıvıl renkler nasıl parlak finishler. Ama içeri girip gitarı bir aldım elime. Burda anlatmam zor ama direkt kaliteyi anlıyorsunuz. Çalmadan hemen bıraktım gitarı. Resmen oduna tel bağlamışlar gitar yapmışlar.

Bu yüzden ucuz gitar alacaklar için büyük tuzak olan bu şekli şemal tuzağına dikkat ediniz derim.

Tavsiyem rg370dx veya 350dx tir. Tabi alt modellerini de fazla inme derim. Sonuçta rg370dx 2005 yılıı itibarıyla üretilen rg serisinin üst modellerinden kabul ediliyor artık.

ZimDeath demiş ki:
rastansaga çok saol ayrıntılı bilgi verdiğin için ama x6 ve x11 hakkında ne düşünüyorsun?Birde fiyat konusunda"SX LesPaul Amerika'da 100$, burada 300$
Cort G254 Amerika'da 250$, burada 250$. İstersen sor:" çok doğru ,biraz araştırınca insanın o SX2in 300dolar olmadığını görüyo ve insan bile bile kazık yer mi diyo...kafamda baya bir şey şekillendi aslında...araştırıyorum hala...

Sana floyd-rose lu gitar önermiyorum onun için X-6 ve X-11 bence alma.

rastansaga demiş ki:
ZimDeath demiş ki:

Sana floyd-rose lu gitar önermiyorum onun için X-6 ve X-11 bence alma.

bunun sebebi nedir?Sorunlu bir şeymidir yoksa uğraştırır mı?
rg350dx veya 370dx de floyd rose lu ve x11den pahalı,bu beni aşar ama eğer x11 alacak para bulursam onları da düşüneceğim...

Aynen öyle, hiçbir işe yaramaz, tonu öldürür, sustaini azaltır, gitar akordu daha zor tutar ve akord yaparken de yarım saat uğraşırsın sonra da vidala bilmemne falan.., tel değiştirmek ölümdür, hele bide tel koparsa hayatın kaydı, sevdiğin grupların akord sistemine geçmek için saatlerce bi ton ayar yapmak zorunda kalabilirsin ve gitara verdiğin paranın büyük bölümü bu salak kısım için olduğundan geri kalan parçaların daha kalitesiz olma ihtimali vardır.

Forumda arama yaparsan 10larca kişinin Floyd Problemi, Floy'um var YARDIM EDİN!! gibi başlıklar açtığını görürsün ki bunlar flydlu gitar aldığına 1000 pişmandır.

Bilmem anlatabildim mi? :LOL:

hmmm işin ilginç yanı şu konu başlığında defalarca fikir değiştiriyo oluşum:)) ama şöylede birşey var dediğim gibi şubat sonu gibi alıcam gitar ve o zamanda kadar 420ytl gibi bir para geçecek elime fazlası olur mu bilemiyorum ama şimdiden şöyle bi araştırırken çok fazla fikrim değişti hatta bi aralar Decade diye bir marka vardı ona bile bakıyodum şimdi ise SX'lerden bile soğudum,zaten bu konununda büyü bir amacı oydu,internette bu tür markalar hakkında fazla bir bilgi yok(SX hakkında Türkçe çok az bilgi var,Decade nin web sitesi bile yok)...Yani SX alacak bir kişi hele ki 320 dolarlık bir les paul alacak bir kişi tekrar düşünmeli (buradan çıkardığım sonuç) çünkü burada 320 dolar olan gitar (her ne kadar peşinde 255dolara kadar insede) dışarda 99dolar... www.rondomusic.net ... böyle oluncada insan diyo ki niye 99dolar eden bi gitara bu kadar para sayayım ,yok hayır 99dolar olsa istediğim 2 tip gitarı da alırsın tmm anlarım ama bu şeklilde soğudum iyice...

SX olayını nerdeyse geçtim,şimdi sıra geldi cort ve diğerlerine... Floyd rose ise tam bir soru işareti,bazı yerlerde iyi bazı yerlerde çok kötü olarak tanımlanıyo...Keşke görebilseydim floyd rose lu bir gitar,kullanan biri görebilseydim,bilmeden fikir yürütmek zor...

Bunları geçince geriye Cort katana series,Zenox series gibi seçenekler kalıyo(G gerisinden hoşlanmıyorum eski gitarıma çok benziyo)...Şu ibanez muhabbeti de kafamı karıştırmadı değil hani,350dx çok hoş...Birde 2.el olayına aslında sıcak bakmıyorum çünkü elimde bişeyin patlamasını istemiyorum,ne kadar emin olabilirm iyi bir biçimde olduğunu ve tabiki aldığım gitarınelimde eskimesini istiyorum yani sıfır gibi olmalı hatta sıfır olmalı:) ama karşıma iyi bir teklif çıkar kaçırmam o da ayrı...

Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar...Farklı bir düşüncesi olan ya da farklı bir şey söylemek isteyen lütfen buyursun(SX,Cort ya da İbanez hakkında)

Aslında rastansaga çok doğru söylemiş floyd rose tam bir işkence gibidir. Ta ki işi öğrenene kadar. Genelde özellikle yeni başlayanlara falan tavsiye edilmez floyd rose. Çünkü adam hem yeni başlamış bir de floyd rose ile mi uğraşsın gibi bir düşünceyle. Mantıklı da.

Floyd Rose tipi tremolo sistemi için şunları düşün derim. Eğer Satriani, Steve Vai gibi adamların tarzını çok seviyorsan floydsuz gitar seni çok sıkıntıya sokar. Ama genel rock, blues vs tarzı seviyorsan floyd rose lu sistem alıp başına iş açma derim. Gerçi bana kalsa bir gitarist floyd rose nedir nasıl kullanılır bilmeli derim, ayarlamayı vs öğrenmeli derim. Forumda çok isyan eden var ama genelde bir iki kez isyan ediyorlar birileri de onlara nasıl yapacağını anlatıyor bir daha isyan ettiklerini duymuyorsun. Yani işi öğreninceye kadar, floyd rose zor bir olay değil.

Sabit köprü kullandım birara delircem sandım. Tremolo kolu da var onların genelde uyduruktan oluyor :LOL: . Kolla iki oynuyorsun tüm akord kafayı yiyor. Ancak çok üst model pahalı gitarların sabit köprülüleri bu konuda sabıkalı değil. Yani derimki 300-USD lik sabit köprülü gitarla kolla hareketler yapacağım diyorsan işin var derim akordla. :LOL: Ayrıca floyd rose tipi tremolo sistemlerinin tonu, sustaini öldürdüğü gibi bir gerçeklik var ama bu nedense kimseyi floyd rose lu gitar almaktan, kullanmaktan vazgeçirmiyor. Satriani, Steve Vai gibi adamları bile. Düşündürücü değilmi :LOL:

İbanez konusuna gelince illa ibanez al demiyorum ama bütçen 300-400-USD gibiyse bu fiyata alabileceğin en iyi gitar bence ibanez rg serisidir kendi düşünceme göre. İkinci el almaktanda korkma bir bilenle birlikte falan alırsan hiç sorun olmaz. Forumun yarısı sıfır gitar yerine ikinci el gitar kullanıyor alım-satım bölümü deli gibi ikinci el gitar satışıyla dolu ama dikkat edersen forumda ikinci el aldım yandımmmmmmmm diyene rastlamak neredeyse imkansız. (elbet olan da vardır belki). Forumda ibanez rg 370dx, 350dx falan kullanan çok sağlam yıllanmış gitaristler var görüyorum zaman zaman. İçin rahat olsun bence. İbanez in yeterki gio serisine bulaşma yeter. :LOL: rg370dx veya rg350dx alabilirsen eminim sonra dua edersin. Ama cort un düşük modellerini alırsan eminim 4-5 ay sonra yine yeni gitar alacağım diye buraya ilan açarsın eminim. :LOL:

Ya rastansaga nınki gibi sağlam bir cort X-TH falan almanı tavsiye ederimki çok pahalı senin planladığın bütçeye göre. Ya da direkt ikinci el bir rg serisi al derim.

Blackburn demiş ki:
Forumda ibanez rg 370dx, 350dx falan kullanan çok sağlam yıllanmış gitaristler var görüyorum zaman zaman. İçin rahat olsun bence. İbanez in yeterki gio serisine bulaşma yeter. :LOL: rg370dx veya rg350dx alabilirsen eminim sonra dua edersin. Ama cort un düşük modellerini alırsan eminim 4-5 ay sonra yine yeni gitar alacağım diye buraya ilan açarsın eminim.

İyi güzel de bahsettiğin Ibanezleri de zaten Cort üretiyor üzerine Ibanez yazıyor.

Ayrıca, benim bahsettiğim modeller Cort'un düşük modelleri değil dikkat edersen, orta modelleri ve bence çok iyi gitarlar, özellikle Z44 ve Katana KX1 iddia ediyorum bahsettiğin Ibanez 3** gitarlardan çok çok üstün gitarlar, inanmayan gitsin kadıköy stage müziğe, denesin orada hem Ibanez hem COrt lar var, denemeden konuşmasın çünkü ben hem onları hem ibanezleri denedim. Üstelik aynı fabrikada üretilmelerine ve daha iyi gitarlar olmalarına karşın Ibanez 3** lerden çok daha ucuzlar ilginç değil mi? ;)

@rastansaga, cort konusunda seninle tartışabilmem mümkün değil yenersin. Çok kişi denedi başarmadı :LOL: :LOL: :LOL: (Şaka)

@rastansaga, Sonuçta sen başka marka hiçbirşey önermiyorsun fender tarzı da olsa cort öneriyorsun, gibson tarzıda olsa cort öneriyorsun, jackson tarzı birşeyler almak isteyene de cort öneriyorsun, ibanez almak isteyene de cort öneriyorsun, xxx almak isteyene de cort öneriyorsun.

Oysa ben blues rock yapacak adama fender, trash metal yapacağa jackson, shred yapacağa ibanez falan gibi değişik değişik markaları öneriyorum bu forumda bir çok insanın yaptığı gibi. Amacım "rastansaga yı dinleme benim dediğimi al" demek değil aman yanlış anlaşılmasın. Zaten alacak arkadaş yeterinci bilinçlidir diye düşünüyorum ama hani biraz da başkalarından başka markalar da duysun alternatiflerini bilsin arkadaş.

Ne güzel işte bak sen cort önerdin ben ibanez. Biz burda farklı alternatifleri sunmadıkça tüm forum cort tan başka alınacak gitar yok sanacak sayende. :LOL:

Yani amacım kesinlikle inatlaşmak değil arkadaşın alternatiflerinin fazlalağını anlatmak.

:LOL: Saolasın iltifatların için :)
Blackburn demiş ki:
@rastansaga, Sonuçta sen başka marka hiçbirşey önermiyorsun fender tarzı da olsa cort öneriyorsun, gibson tarzıda olsa cort öneriyorsun, jackson tarzı birşeyler almak isteyene de cort öneriyorsun, ibanez almak isteyene de cort öneriyorsun, xxx almak isteyene de cort öneriyorsun.

Çünkü Cort'un her tarzda modeli var.

Blackburn demiş ki:
Oysa ben blues rock yapacak adama fender, trash metal yapacağa jackson, shred yapacağa ibanez falan gibi değişik değişik markaları öneriyorum bu forumda bir çok insanın yaptığı gibi.

Güzel ama para?

:LOL: Ya benim herkese Cort önermemin iki sebebi var:

1- Her tarzda gitarı var.
2- Fiyat/performansta rakipsiz, bu yüzden Türkiye'de alternatifi yok.

Yani tabii ki çok iyi gitarlar var her markadan ama arkadaşın vereceği para ile alabileceği en iyi sıfır gitar yine Cort oluyor ben napiyim. Keşke diğer markaların da o fiyatlara kaliteli gitarları olsaydı, getirenler bu kadar kazıkçı olmasaydı da tavsiye edebilseydik. Yurtdışı ile aynı fiyatları,hatta bazen daha düşük fiyatları sunan hele Avrupa'nın geri kalanından daha ucuza sunan ve çok kaliteli gitarlar yapan Türkiye'de tek marka var: Cort. Yalansa yalan deyin.

Blackburn demiş ki:
400-USD ye forumda bir sürü sıfır a yakın ibanez rg370dx satılıyor tavsiyem ne cort ne de SX ile uğraşma ibanez kalitesi ve herşeyden öte rg370dx çok sağlam gitardır kesinlikle adi dandik kalite değildir wizard II gibi harika bir klavyesi vardır heleki birde inf manyetiklisine denk gelirsen çok daha güzel olur. Belki biraz daha kassan rg350dx de alırsın hatta keşke geçen alsaydın çok ucuz bir fiyata rg320 gitti. 375-USD mi neydi.?

SX i de cort x-6 yı da kullandım bir müddet. Cort X-6 yı çok daha uzun kullandım. SX i ise (modelini hatırlamıyorum) bir arkadaş tatile giderken bana bırakmıştı 2 hafta kullandım. SX resmen oyuncak gibi geldi bana gerçek bir gitara eimi sürüyormuş gibi hissedemedim kendimi bilmiyorum belki çok düşük bir modeldi. Cortx-6 yı da gitarsız kaldığım bir süre 2 ay kadar kullandım. RG370dx ile kesinlikle mukayese edilebilecek bir gitar değil bence. Bu benim fikrim. Belki cort un üst modelleri daha iyidir genelde öyle söylüyorlar. Şeklini meklini güzel yapmalarına kanma gerçekten çok farkediyor kalite gitarla kalitesiz gitar farkı.

Geçen Ankara da hatay sokağa yüksel caddesinden girerken köşe başında bir mağaza var orda gitarlar gördüm acaip bir markası duyulmamış gitarlardı. Vitrinden bir baktım ağzımın suyu aktı. Nasıl cıvıl cıvıl renkler nasıl parlak finishler. Ama içeri girip gitarı bir aldım elime. Burda anlatmam zor ama direkt kaliteyi anlıyorsunuz. Çalmadan hemen bıraktım gitarı. Resmen oduna tel bağlamışlar gitar yapmışlar.

Bu yüzden ucuz gitar alacaklar için büyük tuzak olan bu şekli şemal tuzağına dikkat ediniz derim.

Tavsiyem rg370dx veya 350dx tir. Tabi alt modellerini de fazla inme derim. Sonuçta rg370dx 2005 yılıı itibarıyla üretilen rg serisinin üst modellerinden kabul ediliyor artık.

hocam sen naptın yaa?? Off kafama rg350dx i soktun..beyaz harika duruyo off bee offf...ama pahalı şu meret...birde o kadar para bulursam kx1f mi alsam rg350dx mi alsam...yok yok karar veremicem bu gidişle...bu arada işe başlama gibi bir durumum var eğer olursa bu ikisinden birini düşüneblirim gibi...off yaa sen naptın öyle...sx lere bakarken kendimi nerde buldum off ki ne offf...=)

rastansaga peki sen düşünüyorsun rg350dx hakkında,floyd rose dışında kötü bir yönü var mı?

Valla affet hocam istemeden oldu yaaaaaaaa.. işte ibanezin bir farkı da bu dizaynları harika. Heleki RG serisi gibi bir tasarım görmedim ben. keskin, asil, hırçın bir görünümü var acaip seksi. Birde Jacksonlar da var böyle sağlam dizaynlar. Heleki beyaz olunca insanın ağzının suyu akıyor. Valla beyaz rg350dx i ben bir kaç kez zuhalin vitirinden bakarken vitrinden gitarın yarısını gördüğüm bir iki defasında da ibanez jem sanmıştım göz yanılsaması işte. Acaip benziyor tipi Jem e. Allah yardım etsin ne diyimm. İşin zor valla. Umarım hangisini alırsan al mutlu olacağın gitarı almış olursun. Yalnız alırken dikkat etmeni tavsiye ederim gitara ısınman için tipininde içine sinmesi lazım yoksa asla bir bütün olamayabilirsin gitarınla. Yani hangisine için ısınırsa onu al derim kx1f te güzel gitar.

evet kx1f de harika ve tekti gözümde bu gitarı göreseye kadar,aslında rg serisi pek hoşuma gitmiyo ama beyaz ve siyah çok hoş olmuş,bu gitar siyah olsa fazla düşünmezdim...Birde ibanezin bi gitarı var onu Türkiye'de görmedim hiç
http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_turkey.html
sadece meraktan soruyorum bu gitarı eskiden gördüğümde çok sevmiştim,büyük ihtimalle pahalıdır ama merak ettim(bu arada offspring'in gitaristinin gitarı olması lazım)

Neyse acaba rg350dx i kullandın mı hiç Blackburn?Klavyesi nasıl yani,floyd rose ise kafama takıldı,çok büyük sorun olur mu acaba(sanki aldım da sıra ona geldi:))Yani öyle satriani falan kasacak değilim o yüzden yazdığın gibi çok sorun olur mu acaba?Tuner falan da almayı düşünüyorum yani ne bilim yaa biraz bilgi verebilir misin bu gitar hakkında eğer kullandıysan ve floyd rose hakkında...Floyd rose hakkında pek bir bilgim yok yani ne işe yaradığı falan...Sadece teli oraya kilitlemek için mi yoksa oradan oynayıp bişeler yapabiliyormusun(ses açısından,tremolo gibi)...

Evet rg350dx kullandım süper klavyesi var. Gayet süper kullanımı var. Köprüsü uyduruktan değil ibanez Edge III var son üretimlerde. Edge III ü denedim gerçekten çok sağlamm ve akord kaçırmıyor. Ben zaten rg350dx e direk kusur bulabilecek kişinin bu gitarı ancak pahalı pro bir gitarla mukayese etmesi durumunda kötü birşeyler söyliyebileceğine inanıyorum. Aksi takdirde rg350dx e laf etmek çok zor bence. Belki manyetiklere laf edilebilir ki ben inf manyetikleri çok seviyorum.

Yalnız floyd rose hakkında fazla bilgin olmaması beni biraz ürküttü. Hiç bilgin yoksa gitarı aldığın ilk iki üç ay kabus yaşayabilirsin yok teller indi köprü düştü yok köprünün kıçı çok kalktı teller yükseldi yok akord edip kilitliyorum yine de akord olmuyor felan gibi. Bu durumda ibanez diyen ben bile kx1f i önereceğim sana o da gayet süper gitar. Ama dersenki yok ben azim edeceğim floyd rose lu olsun yine de sen bilirsin.

Jackson'ın 94 yılı yapımı Concept serisinden gitarlar satılıyor bu arada forumda. Ben de satıyordum ama vazgeçtim. Kaçırma derim Lisanslı Floyd Rose'unun daha akort kaçırdığını hiç görmedim. 2. el aldım ama gitarım şu anda piyasada satılan bir çok gitara taş çıkartır durumda. Sx'e gelince. Geçen bir arkadaşı izledim adam her şarkının sonunda akort ediyordu aleti o derece yani.

Kont_De_La_Fere demiş ki:
Jackson'ın 94 yılı yapımı Concept serisinden gitarlar satılıyor bu arada forumda. Ben de satıyordum ama vazgeçtim. Kaçırma derim Lisanslı Floyd Rose'unun daha akort kaçırdığını hiç görmedim. 2. el aldım ama gitarım şu anda piyasada satılan bir çok gitara taş çıkartır durumda. Sx'e gelince. Geçen bir arkadaşı izledim adam her şarkının sonunda akort ediyordu aleti o derece yani.

hocam link verebilir misin?Nasıl bir gitar ve Tr'de nerde bulabilirim(İstanbul),kaç para civarına bulabilirim?Bu aralar alamayacağım için hiç 2.ellere bakmıyorum ama para denkleşince 2.ellere de bakacam ama yinede soğuk bakıyorum 2.ellere...

ZimDeath demiş ki:
Blackburn demiş ki:

hocam sen naptın yaa?? Off kafama rg350dx i soktun..beyaz harika duruyo off bee offf...ama pahalı şu meret...birde o kadar para bulursam kx1f mi alsam rg350dx mi alsam...yok yok karar veremicem bu gidişle...bu arada işe başlama gibi bir durumum var eğer olursa bu ikisinden birini düşüneblirim gibi...off yaa sen naptın öyle...sx lere bakarken kendimi nerde buldum off ki ne offf...=)

rastansaga peki sen düşünüyorsun rg350dx hakkında,floyd rose dışında kötü bir yönü var mı?

abi bu işler hep böyle.ben mayetik değiştirmek için bakınmaya başladım gençenlerde.ama sonra ibanez 350dx beyazla kafayı bozdum.sonra ise yıllardır arzuladığım gibson lp tarzı epiphonelarla.şimdi ikinci el gitarlara bakıyorum.İnşallah gitarımı satıp şubat gibi bende onlarda alcam.sana bi tavsiyem çok kapılma bu üst model ve modifiye olayına çok profesyonel şeyler düşünmüyosan. ;) ama paran olursa beyaz 350 dx i benim yerime sen al.:D kib.kolay gelsin.müzikle kal.:D

Geri